آبسه دندان و لثه چیست؟ + (بررسی علائم، علل و نحوه درمان آن ها)

آبسه دندان و لثه چیست؟ + (بررسی علائم، علل و نحوه درمان آن ها)

درمان آبسه دندان

عناوین

آبسه دندان حفره یا ساختاری پر از چرک است که در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود. آبسه ممکن است به دلایل مختلف در اطراف دندان ایجاد شود. آن‌ها معمولاً نتیجه یک عفونت موضعی و تجمع چرک هستند که اگر به موقع درمان شوند مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما اگر درمان‌شان به تعویق بی‌افتد عوارض جبران‌ناپذیری مانند عفونت استخوان، از دست دادن دندان و حتی عفونت‌های خونی و مغزی ایجاد می‌کنند. در ادامه ب انواع، علل، علائم، نحوه درمان و پیشگیری از آن ها آشنا خواهید شد.

چه زمانی برای درمان آبسه دهان باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

دریافت مستقیم نوبت درمان آبسه از سیمادنت

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

انواع آبسه دندان و لثه کدامند؟

به طور کلی سه نوع اصلی از آبسه‌های دندانی وجود دارد که می‌توانند در نواحی مختلف اطراف دندان ایجاد شوند. هر 3 مورد در ادامه به زبان ساده توضیح داده شده‌اند.

آبسه ژنژیوال (Gingival Abscess)

به ساختارهای چرکی ژنژیوال، آبسه لثه هم گفته می‌شود. این یک ضایعه دردناک و به سرعت پیش رونده است که بین لثه و دندان ایجاد می‌شود. این ساختار همانگونه که گفته شد، نتیجه یک عفونت باکتریایی هستند.

تصویر شماتیک آبسه لثه

شایع‌ترین علت آبسه لثه برخورد یک جسم خارجی به صورت یا لثه است. حتی در ساده‌ترین حالت برخورد پاپ کورن، خلال دندان و موارد مشابه دیگر به بین دندان و لثه می‌تواند باعث ایجاد این آبسه‌ها شود. پس از وارد شدن آسیب‌ به لثه در مراحل اولیه، آبسه لثه به صورت تورم قرمز رنگ با سطحی براق و صاف ظاهر می‌شود. پس از حدود 48 ساعت، آبسه نوک تیز می‌شود و با پیشرفت بیشتر، احتمال ترکیدن خود به خودی آن افزایش میابد.

تاثیر آبسه لثه بر لثه

آبسه پریودنتال (Periodontal Abscess)

آبسه پریودنتال حفره یا ساختاری کیسه مانند از چرک است که در بافت لثه ایجاد می‌شود. این ساختار، به صورت یک تورم براق و صاف ظاهر می‌شود که از لثه بیرون زده و به لمس حساس است. دندان یا دندان‌های اطراف آبسه نیز ممکن است حساس یا لق شوند.

تصویر شماتیک یک آبسه پریودنتال

آبسه پریودنتال معمولاً در بیماران مبتلا به بیماری پریودنتیت ایجاد می‌شود. این وضعیت، مرحله پیشرفته بیماری لثه است که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به از دست رفتن دائمی استخوان نیز شود. ایجاد طولانی مدت پلاک دندانی و تارتار سخت شده (جرم دندان) باعث شروع بیماری ژنژویت (التهاب لثه) و سپس پریودنتیت (عفونت لثه) می‌شود.

آبسه پری اپیکال کمتر رایج است اما اگر به موقع درمان نشود می تواند حتی خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

آبسه پری آپیکال (Periapical Abscess)

این ضایعه دندانی که نسبتاً خطرناک‌تر است در انتهای ریشه دندان شکل می‌گیرد. در اصل زمانی که می‌گوییم آبسه دندان، منظورمان ایجاد کیسه چرکی و عفونت در این بخش از دندان  است.

تصویر شماتیک یک آبسه دندان پری اپیکال

در این نوع عفونت‌ها، باکتری ابتدا از طریق پوسیدگی‌های عمقی، ترک خوردگی یا لب پر شدگی دندان‌ها وارد داخلی‌ترین قسمت دندان (پالپ دندان) می‌شود. پالپ دندان شامل بافت‌های نرمی مانند عصب، عروق خونی و بافت همبند است.

هنگامی که باکتری از پالپ عبور می‌کند، می‌تواند تا ریشه نفوذ کرده و آبسه پری اپیکال ایجاد کنند. التهاب، تورم و درد پس از ایجاد عفونت در انتهای ریشه دندان اغلب اولین نشانه‌های این نوع عفونت‌ها است.

علائم آبسه دندان چیست؟

بسته به نوع آبسه (لثه‌ای یا دندانی) و مدت زمان پیشرفت آن، رایج‌ترین علائم آبسه دندان و لثه ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد شدید و ضربان‌دار در نزدیکی دندان آسیب دیده که معمولاً ناگهانی می‌آید و می‌رود
 • متورم و دردناک شدن غدد لنفاوی در گردن و یا فک
 • قرمزی، تورم و التهاب در نزدیکی آبسه لثه
 • تورم، ملتهب و براق شدن لثه‌ها
 • دردی که هنگام دراز کشیدن بدتر می‌شود و ناگهان شما را از خواب بیدار می‌کند.
 • حساسیت دندان به خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های سرد، شیرین، گرم یا اسیدی
 • بوی بد دهان (حتی پس از مسواک زدن یا شستشوی دهان)
 • احساس شل یا لق شدن دندان در اطراف محل عفونت
 • درد شدید گوش، گردن و یا فک
 • احساس درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن
 • مشکل در بلع و تنفس
 • تورم صورت
 • تب
 • در صورت پارگی آبسه لثه ممکن است متوجه طعم بد ناخوشایند و بوی بد در دهان خود شوید

دریافت مستقیم نوبت درمان آبسه از سیمادنت

در صورت داشتن هر کدام از علائم بالا برای شروع درمان می توانید به کلینیک سیمادنت مراجعه کنید.

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

چه چیزی باعث آبسه دندان می‌شود؟

علت اصلی و اولیه ایجاد این ضایعات دهانی، تجمع پلاک به دلیل بی‌توجهی به مراقبت از دهان و دندان است. این یعنی افرادی که معمولاً در مسواک زدن، نخ دندان کشیدن یا استفاده منظم از فلوراید کوتاهی می‌کنند بیشتر مستعد ابتلاء به چنین عفونت‌هایی هستند. سایر عوامل خطر مرتبط با آبسه دندان عبارتند از:

آسیب و صدمه به دندان

جراحات، آسیب‌های دندانی یا تَرک‌های عمیق ایجاد شده در بافت دندان به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا به قسمت‌های عمیق‌تر دندان یا لثه نفوذ پیدا یابند. این مساله می‌تواند باعث ایجاد تجمعات چرکی و کم کم عفونی شود.

بیماری‌ها و برخی داروها

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند یا افرادی که برای بیماری‌های جدی دارو مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبسه دندان هستند. این موضوع معمولا شامل بیمارانی می‌شود که تحت  شیمی‌درمانی یا درمان با استروئیدها هستند و یا اینکه از دیابت رنج می‌برند.

رژیم‌های غذایی سرشار از قند

خوردن غذاهای شیرین و فرآوری شده باعث ایجاد پلاک و جرم دندانی می‌شود. بدون مسواک زدن، تمیز کردن و نخ دندان کشیدن مناسب، پوسیدگی دندان ممکن است در افرادی که این رژیم‌های غذایی را دنبال می‌کنند ایجاد شود. پوسیدگی درمان نشده می‌تواند بعداً منجر به آبسه دندان و یا لثه شود.

درمان آبسه دندان و لثه چیست؟

برای درمان هر دو نوع آبسه مخصوصاً از آن‌هایی که در بافت لثه ایجاد می‌شود، بسته به نوع و شدت عفونت، سه گزینه درمانی در دسترس است. برای شروع روند درمان ابتدا باید توسط یک دندانپزشک ویزیت شوید تا علت، نوع و میزان پیشرفت ضایعه تشخیص داده شود سپس درمان های زیر در نظر گرفته می‌شود:

دکتر ساسان ترابیان

دکتر ساسان ترابیان فارغ التحصیل دندانپزشکی در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. ایشان یکی از باتجربه ترین دندانپزشکان عمومی در کلینیک دندانپزشکی سیمادنت هستند.

آبسه دندان و لثه چیست؟ + (بررسی علائم، علل و نحوه درمان آن ها)

درناژ یا تخلیه آبسه

اگر ضایعه به موقع درمان شود و پیشرفت نکرده باشد، برای درمان معمولاً تخلیه آبسه توصیه می‌شود. در طول عمل، دندانپزشک (معمولاً یک متخصص لثه) یک برش کوچک در آبسه ایجاد می‌کند تا چرک و عفونت احتمالی را تخلیه کند. دندانپزشک سپس ناحیه عفونی را تمیز می‌کند و پس از تخلیه کامل برای بیمار آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. در ویدئوی زیر نحوه تخلیه آبسه توسط دندانپزشک را مشاهده می‌فرمایید.

دکتر هاوش غارتی

دکتر غارتی متخصص و جراح بیماری های لثه در کلینیک تخصصی سیمادنت هستند. ایشان بورد تخصصی پریودنتولوژی خود را در سال ۱۳۹۰ اخذ کردند. آن دسته از بیماران و مراجعان گرامی که برای مشکلات مربوط به لثه، جراحی دهان و دندان و کاشت ایمپلنت به سیمادنت مراجعه می کنند توسط ایشان ویزیت می شوند.

آبسه دندان و لثه چیست؟ + (بررسی علائم، علل و نحوه درمان آن ها)

درمان ریشه دندان

درمان ریشه دندان که به آن در اصطلاح عامه عصب‌کشی دندان نیز گفته می‌شود زمانی ضروری است که باکتری به پالپ و ریشه دندان گسترش یافته باشد یا آبسه به صورت پری‌اپیکال باشد.

در طول درمان ریشه دندان، دندانپزشک پالپ دندان عفونی را از ریشه دندان بیمار بر می‌دارد و همچنین اقدام به تخلیه آبسه دندان می‌کند. در نهایت کانال ریشه تمیز شده، شکل داده می‌شود و اغلب بعد از مهر و موم کردن با روکش دندان ترمیم می‌شود. عمل عصب کشی دندان معمولاً در یک تا دو ویزیت دندانزشکی توسط یک متخصص اندو انجام می‌شود.

کشیدن دندان

کشیدن دندان پس از آسیب‌دیدگی جدی دندان‌ها در اثر بیماری، پوسیدگی دندان و یا ترومای شدید، ممکن است یکی از گزینه‌های درمانی باشد. اما اگر درمان آبسه به تعویض افتاده باشد و یا با کمک درمان ریشه موفق به حفظ دندان نشویم، باید آن را از حفره دهان خارج کنیم.

بهترین آنتی بیوتیک برای آبسه دندان چیست؟

آنتی‌بیوتیک‌هایی که معمولاً برای آبسه‌های دندانی تجویز می‌شوند شامل آموکسی سیلین و پنی سیلین هستند. این آنتی بیوتیک‌ها همچنین بسیاری از عفونت های عمومی و سایر عفونت های دندان را درمان می‌کنند.

دندانپزشک شما ممکن است مترونیدازول و پنی سیلین را برای درمان عفونت‌های باکتریایی تجویز کند. اما بسیار مهم است که بدانید آنتی‌بیوتیک‌ها به تنهایی نمی‌توانند موفق به درمان آبسه دندان یا لثه شوند. در عوض، آنها را بعد از درمان ریشه یا پس از کشیدن دندان برای کمک به رفع عفونت مصرف می‌کنند.

چطور درد آبسه را تسکین دهیم؟

ایبوپروفن و مسکن‌های مشابه می‌توانند به کنترل درد آبسه دندان قبل از مراجعه به دندانپزشک آن هم به صورت موقت کمک کنند. بسیاری از این داروها را می توان بدون نسخه خریداری کرد و نیازی به نسخه ندارند. همچنین می‌توانید آنها را همراه با آنتی بیوتیک هایی که دندانپزشک شما پس از درمان برایتان تجویز می کند مصرف کنید.

آبسه دندان و لثه چیست؟ + (بررسی علائم، علل و نحوه درمان آن ها)

عوارض آبسه دندان درمان نشده چیست؟

آبسه لثه و  مخصوصاً دندان، باید به سرعت درمان شود وگرنه خطر عوارض جدی در خصوص آن وجود دارد. اگر عفونت دندان خود را نادیده بگیرید یا مدت زیادی برای درمان صبر کنید، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

از دست دادن دندان

اگر دندان بر اثر عفونت به شدت ضعیف شود، روت کانال تراپی یا درمان ریشه نمی‌تواند آن را نجات دهد. در این صورت، باید دندان را برداشته و با ایمپلنت، بریج یا پروتز دندان مصنوعی متحرک آن را جایگزین کرد.

عفونت استخوان

اگر درمان آبسه دندان به تعویض بی‌افتد و یا درمان آن ناموفق باشد، عفونت ایجاد شده می‌تواند به استخوان سرایت کند.

تاخیر طولانی در درمان آبسه ها می تواند خطرات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

عفونت‌های سینوسی

به جز عفونت استخوان، این امکان وجود دارد که عدم درمان آبسه لثه و دندان باعث بروز عفونت‌های مکرر و دردناک سینوس ها شود.

سِپتی سِمی

سپتی سمی یک شرایط تهدید کننده حیات است و زمانی رخ می دهد که کل جریان خون شما عفونی شود. در موارد نادر اگر درمان آبسه دندان و لثه برای یک مدت طولانی به تعویق افتاده باشد احتمالا سرایت عفونت به خون بالا می رود.

آبسه مغزی

عفونت آبسه دندانی می‌تواند به مغز برود و منجر به آبسه دیگری در آن ناحیه شود. این وضعیت نسبتاً نادر است. اما اگر عفونت به اندازه کافی شدید شود، ممکن است رخ دهد. آبسه مغزی خطرناک است و برای درمان نیاز به مراجعه به اورژانس یا بیمارستان دارد.

پیشگیری: چطور از بروز آبسه لثه یا دندان جلوگیری کنیم؟

رعایت بهداشت دهان و دندان همیشه بهترین راه برای جلوگیری از بروز هر گونه بیماری چه داخل حفره دهان و چه در سایر بخش‌های دیگر بدن است. بنابراین بهتر است برای پیشگیری از آبسه دندان و لثه، اقدامات بهداشتی زیر را با دقت دنبال کنید:

 • فرقی نمی‌کند مسواک برقی باشد یا دستی، در هر صورت روزانه 2 بار دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید تمیز کنید.
 • مسواک یا سری مسواک استفاده شده خود را بعد از هر 3 تا 4 ماه تعویض کنید.
 • هر روز در کنار مسواک زدن از نخ دندان‌ها برای تمیز کردن فضای بین دندان‌های خود کمک بگیرید.
 • برای کمک به جلوگیری از تشکیل پلاک و پوسیدگی دندان، روزانه از دهانشویه فلوراید یا ضد عفونی کننده استفاده کنید.
 • چکاپ‌های دوره‌ای دندانپزشکی شامل جرمگیری دندان، رادیوگرافی‌های تشخیصی و معاینات روتین را از دست ندهید.
 • اغلب آب حاوی فلوراید بنوشید
 • رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید و مصرف قند را کاهش دهید.

چرا مراجعان ما، برای انجام درمان آبسه دندان به سیمادنت اعتماد می کنند؟

مراجعان زیادی به صروت روزانه برای درمان انواع آبسه‌های دندانی به سیمادنت مراجعه می‌کنند. زیرا ما در تمام کلینیک‌های خود:

 • ایمن ترین روش درمان و تخلیه آبسه را انجام می‌دهیم
 • از حضور متخصصان دندانپزشکی باتجربه بهره می‌بریم
 • دستیاران دندانپزشکی حرفه‌ای داریم
 • محیط مطب‌های ما کاملاً مناسب حضور کودکان است
 • به نسبت هزینه‌ای که دریافت می‌کنیم خدمات با کیفیت ارائه می‌دهیم
 • به مراجعان آموزش می‌دهیم
 • همیشه در دسترس هستیم (تماس، سایت، شبکه‌های اجتماعی)
 • پاسخگوی تمام سوالات مراجعان عزیز هستیم.
 • زیر نظر مدیریت دکتر داوودیان هستیم.

دریافت مستقیم نوبت درمان آبسه از سیمادنت

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
 • علی گفت:

  سلام خوب هستید حدود یک هفته است بالای دندانم ضایعه ایی مثل حالت آبسه ایجاد شده درد هم ندارد ولی خیلی رشد کرده دندان من هم مشکل پوسیدگی نداشت فقط یک بار درد شدید گرفت و من آموکسیلین خوردم و دردش محو شد ولی بالای همان دندان ابن ضایعه ایجاد شده

  • سلام
   مجموعه ای از عفونت و چرک هایی که، در قسمت های مختلف دندان جمع می شود را ابسه می گویند. لذا برای درمان ابسه، باید در اولین فرصت نزد متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید. جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ سیمادنت ارسال کرده و مقاله زیر را در خصوص آبسه دندان مطالعه کنید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • برنا گفت:

  اگر دندانی عصب کشی نشده باشید و فقط پر شده باشد چه عوارضی دارد؟

 • Hani گفت:

  سلام خسته نباشید دندان 6سمت راست پایین من 3روزه که عفونت کرده ودردش خیلی زیاده به دندان پزشک هم مراجعه کردم که قرص اموکسی کلاو ومترونیدازول دادن واس رفع عفونت الانم درد دندونم خیلی زیاده میشه بگین چکار کنم که درد وعفونت از بین بره😔⁦🙏🏻⁩💔

 • الهام گفت:

  سلام
  حدود یکسال پیش دندان من کامل شکست و فقط ریشه دندان باقی موند ازون به بعد جای دندان حالت لثه اضافه شده احتمالش هست که عفونت باشه؟

  • سلام
   لطفا هرچه سریعتر، نزد دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید. و اقدام به دراوردن ریشه دندان کنید در غیر اینصورت دچار عفونت لثه ایب می شوید.
   جهت کسب اطلاعات دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ دکتر داوودیان ارسال نمایید.
   با سپاس
   دکتر داوودیان
   متخصص ارتودنسی در تهران

 • مونا گفت:

  سلام دندان عقل فک پایین ۴ ماهه درد میکنه رفتم دندانپزشک گفتند دندونت حیفه! نکشیدن پرش کردن دردش خوب نشده خسته شدم دیگه درد طوریکه دندان ۶و۷ رو هم درگیر کرده ،شب به هنگام خواب درد دندونام بیشتره.
  غدد لنفاوی گردنم ورم کرده پزشک آنکولوژیست رفتم، عکس و سونوگرافی ومعاینه وآزمایش خون گرفتم سالم بودم. پزشک میگه ورم غده لنفاوی از دندونات، دندانپزشک ها میگن نه دندونات سالمه.لطفا راهنمایی کنید 😔

 • Sobhan گفت:

  سلام نزدیک ۶ ماهه اعصب کشی کردن ولی امروز دیدم انگار لثه اومدم رو دندونم و یه درد ریزی هم داره..راستی اون دندونی که اعثب کشی کردم خالی و از درد زیاد پر نکردم و وقت هم نکردم برم درست کنم ، بهن ظرشما دندون در میکنه یا لثه؟

 • Sobhan.jack گفت:

  سلام نزدیک ۶ ماهه اعصب کشی کردن ولی امروز دیدم انگار لثه اومدم رو دندونم و یه درد ریزی هم داره..راستی اون دندونی که اعثب کشی کردم خالی و از درد زیاد پر نکردم و وقت هم نکردم برم درست کنم ، بهن ظرشما دندون در میکنه یا لثه؟

 • ... گفت:

  سلام دندون کی مونده آخرم سیاهه کامل و با لثه توی یه سطحه حدود نیم سانت هم زیر لثه داخل دندان سوراخه چند روزه در میکنه و باد کرده
  پارسال درد گرف منم امتحان داشتم رفتم بکشم آبسه اش پوشید دیگه درد نداشت منم ولش کردم دیگه
  خیلی خطر داره عفونتش؟

 • نسیم گفت:

  سلام. دو روزه دندون ۶ سمت راست پایین به شدت درد میکنه و ورم کرده. دندانپزشک گفتن عصب کشی مجدد میخواد و در ناحیه ریشه آبسه کرده. بهم آموکسی سیلین و نوافن دادن. ولی چون وقت ایشون پر هست برای ۳ هفته دیگه بهم وقت دادن. ولی داروها برای ۵ روزه. سوالم اینه وه ۳ هفته دیگه برای درمان ریشه دیر نیست؟ و چقد زمان معمولا برای خشک شدن عفونت نیازه تا بشه درمان دندان رو شروع کرد؟

 • سارا گفت:

  سلام…آبسه دندانم این سری زده پشت دندانم ( نزدیک به همان جایی که سقف دهانه )همیشه آبسه دندان قسمت جلو بود….طبیعیه؟البته دندانپزشک هم میرم ولی گفتم اول اینجا بپرسم.

  • سلام
   ابسه دندانی، مجموعی از میکروب ها، و چرک هایی هست که امکان دارد در جاهای مختلفی از دهان ایجاد شود، لذا اگر با تجویز انتی بیوتیک ها بهتر نشد باید در اولین فرصت نزد متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید. جهت دریافت مشاوره دقیق تر، عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید و مقاله زیر را در خصوص ابسه دندان مطالعه فرمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • سارا گفت:

  سلام بالای لثه دندان نیش بالا حالت آبسه داشت عکس گرفتم دکتر گفتن دندان به عصب رسیده روت کانال کردن و آنتی بیوتیک دادن الان دوهفته گذشته ولی آبسه لثه هنوز هست مراجعه کردم دکتر باعکس قبلی مقایسه کردن گفتن کمتر شده التهاب باید زمان بدهی آیا مشکلی نیست از بابت آبسه لثه؟

 • فریبا گفت:

  سلام دندان ۶بالا گاهی بعد از جویدن مورمور میشد.رفتم دکتر و همون روز پرش کرد .۴روز درد داشتم بهم قرص کواموکسی کلاو دادن بعدش یه هفته اروم شد بعدش ۳هفته مداوم درد شدید داشتم .دکتر گفت باید بری عصب کشی.دکتر عصب کشی بدون معاینه گفت دندونت ب عصب رسیده .۲روز بعدش دندونم بالا اومد و درد گرفت.قرص مترونیدازول و اموکسی سیلین خوردم.هنوز مقداری بالاس.باید چیکار کنم؟دندونم عفونت داشته پرش کردن؟دیگه عصب کشی نمیخوام؟

 • ن. ع گفت:

  سلام دندون عقلمو کشیدم فک پائین، کاملا سالم بود فقط درد میکرد، چندتا بخیه خورده، ولی خیلی درد میکنه و اون سمت صورتم ورم کرده تا زیر گلو، آموکسی سیلین و مسکن میخورم، آیا این ورم طبیعیه و خوب میشه؟

  • سلام
   بعد از کشیدن دندان عقل، متورم شدن صورت و درد طبیعی است، اما اگر این درد و تورم بیش از حد بود باید سریعا به متخصص دندانپزشک خود مراجعه نمایید. جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید، همچنین مقاله زیر را در خصوص دندان عقل مطالعه نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • الهام شمس گفت:

  سلام دکتر خوبید. من امروز صبح لثم ابسه کرده زیر دندونمه انگار و اینکه درد میکنه ولی عوارض دیگه ای نداشتم جز درد و التهاب لثه نشده باید برم دندون پزشکی؟ یا با درمان خانگی میتونم کنترلش کنم؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   لطفا در اسرع وقت به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید، همچنین جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را واتساپ سیمادنت ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • سعید نصیری گفت:

  سلام وخسته نباشید
  من دندونم از ریشه عفونت کرده و لپم سه چهار روزه ورم کرده و درد داره دندونمم تقریبا 50 درصدش تخلیه شده وخراب شده چندتا سوال:
  1.آیا دندونم قبل احیا هست یا نه ؟
  2.برای فرو کش کردن عفونت میتونم از سیپرو استفاده کنم؟
  3.هزینه ترمیمش حدودا چقدر درمیاد؟
  4.برای ضد عفونی کردنش از آب نمک استفاده میکنم(مسواکم میزنم) خوبه یا از چیز دیگه استفاده کنم؟
  ممنون میشم جواب بدید

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   لطفا در اسرع وقت به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید، همچنین جهت دریافت پاسخ های خود و مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را واتساپ سیمادنت ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • نیلو گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما تقریبا اسفند پارسال دندان درد گرفتم ورفتم دکتر که گفت عفونت شدید کرده و دارو داد دردش افتاد که بعدش باردار شدم دیگه نتونستم دندونمو درست کنم تقریبا 5ماهی هست که پایین لثه ام عفونت کرده اندازه دو تا نخود ولی درد نداره گذاشتم بعد زایمانم برم پیش دندانپزشک
  مشکلی برام پیش, میاد تا اوپ موقع؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   لطفا هرچه سریع تر به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید. و جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • ابراهیم گفت:

  سلام
  یک سالی هست که روی لثه دندانی که عصب کشی کردم ابسه
  در اومده ولی هیچ گونه دردی ندارم و الان شده مثل یه تیکه گوشت اضافه خطری برای سلامتی بدنم داره

 • نگار گفت:

  سلام من دو روزه دندان اخر فک پایینم لثه کنارش ورم و مثل یک تکه گوشت اضافه به روی نصف اون اومده یکمم درد میکنه من بهداشت دهان و دندانمو رعایت میکنمو دوبار در روز هم مسواک میزنم ولی این طی دو روز پیش اومد و خیلی اذیتم میکنه دلیلش چیه؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   لطفا هرچه سریعتر به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید، همچنین جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک دندانپزشکی سیمادنت

 • رخسار گفت:

  سلام
  دندان آسیاب پایین ام کمی سیاهی پیدا کرده بود و دکتر توسط برمه کاری سیاهی اش را از بین برد و پر کاری کرد دندانم را بعد از یک ما درد شدید پیدا کرد که بعد از دارو خوردن خوب شد اما روز بعدش لثه ام تورم کرد و حالا پنج ماه می‌شود که آبله میترکد اما فردایش دوباره تورم کرده آبله جدید پیدا می‌کند.توصیه شما چیست؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   لطفا به پزشک معالج خود مراجعه نمایید زیرا با توجه به شرایطی که توضیح دادید احتمالا نیاز به درمان عصب کشی میباشد همچنین برای مشاوره بهتر میتوانید عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ ما ارسال نمایید .
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • س.ف.کلهر گفت:

  سلام من در سفر هستم و دسترسی به دندانپرشک در کشوری که مسافرم برام مشکله،، آبسه لثه دارم و عفونی شده،، تا اتمام سفرم آیا روشی هست که بتوانم برای بهبود این وضعیت انجام بدم، ضمن اینکه هیچ نوع آنتی بیوتیک هم بدون نسخه پزشک نمیشه تهیه کرد

 • فاطمه گفت:

  سلام منم طول یک سال است که دندان منم عفونت شده پیش داکتر رفت پر کدن باز هم بخار عفونت داره باید چی کنم

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   نیاز به معاینه حضوری دارید بهتر است همراه با عکس های رادیوگرافی خود در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه فرمایید.
   با سپاس

 • مینا گفت:

  سلام
  مامانم ۳.۴روزی هست که یکی از دندان های جلویی رو کشیده حالا از داخل دهان ولثه هایش ورم کرده همچنین بالایی دهانش مثل آف و آبسه هست
  خیلی شدیداًدرد داره میشه خواهش کنم بهم بگین چه باید کرد؟؟

  • با سلام،
   لطفا پرسش خود را همراه عکس‌هایی از دندان‌ها و آفت برای ما واتساپ کنید تا در اسرع وقت جهت راهنمایی دقیق تر شما پیرامون تشخیص و طرح درمان مناسب اقدام گردد.
   با سپاس،

   مرکز تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

   راه‌های ارتباط با کلینیک سیمادنت:
   کلینیک سیمادنت شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک سیمادنت ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 • عبید گفت:

  سلام جناب دکتر روز بخیر
  بنده بیشتر از 4 روز هس که دندان درد شدید دارم و دندانم آبسه کرده دکتر رفتم نوبت برای هفته بعد دادن
  الان میخوام بپرسم که چند روز طول میکشه تا با مصرف مرتب آنتی بیوتیک آبسه و عفونت از بین برن ؟
  و اینکه بعد از بین رفات آبسه و عفونت فوران برم پیش دکتر ؟

  • با سلام؛
   به صورت کلی استفاده مکرر از آنتی بیوتیک توصیه نمی‌شود. میزان اثر گذاری آنتی بیوتیک نیز بستگی به شدت عفونت دندان و ساختار بدنی شما دارد. به طور معمول پس از 3 تا 4 روز استفاده از آنتی بیوتیک، درد دندان کاهش پیدا میکند. پس از درمان موقتی آبسه دندان با قرص، حتما باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا عصب کشی یا خروج عفونت دندان با جراحی با توجه به شدت عفونت انجام شود.
   با سپاس،
   مرکز تخصصی دندانپزشکی سیمادنت
   راه‌های ارتباط با کلینیک سیمادنت:
   کلینیک سیمادنت شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک سیمادنت ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 • هادی گفت:

  سلام بنده دندونم رو کشیدم ولی ابسه لثه رو تخلیه نکرد الان یکم تورم دارد هرچی انتی بیوتیک میخورم فایده نداره چیکار کنم

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   با سلام
   جهت تشخیص و درمان به کلینیک سیمادنت مراجعه کنید.
   مرکز تخصصی دندانپزشکی سیمادنت
   راه‌های ارتباط با کلینیک سیمادنت:
   کلینیک سیمادنت شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک سیمادنت ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیما دنت
  مشاوره آنلاین
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  دریافت نوبت
  سیمادنت
  هزینه دندانپزشکی