پر کردن و ترمیم دندان‌های آسیب دیده ( علائم ، انواع و روش درمان آن )

پر کردن و ترمیم دندان‌های آسیب دیده ( علائم ، انواع و روش درمان آن )

پر کردن دندان؛روش و مراقبت بعد از ترمیم
0
(0)

پر کردن دندان

دندان‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های بدن انسان هستند و مراقبت از آن‌ها برای حفظ سلامت دهان بسیار مهم است. متأسفانه، گاهی اوقات دندان‌ها ممکن است دچار تخریب شوند که نیاز به مداخله دندانپزشک دارند. یکی از روش‌های شایع درمان دندان‌ها، پر کردن دندان است که شامل برداشتن قسمتی از دندان آسیب دیده و پر کردن حفره با مواد پرکننده می‌شود.

فرایند پر کردن دندان به منظور ترمیم حفره ایجاد شده در اثر پوسیدگی دندان انجام می‌شود. پیشرفت‌های چشمگیر حاصل شده در دندانپزشکی مواد مختلفی را برای پر کردن دندان در اختیار دندانپزشکان و بیماران قرار داده است که متخصص بهترین نوع را با توجه به عامل‌های متعدد در نظر می‌گیرد. به خاطر داشته باشید که تمام مواد مناسب استفاده در تمام موقعیت‌ها نیستند. دندانپزشک مناسب‌ترین ماده را با توجه به نیازها و ضرورت‌های پزشکی موجود تعیین می‌کند. ماده (سفید) همرنگ دندان یکی از پرکاربردترین موادی است که امروزه برای پر کردن دندان استفاده می‌شود.

پر کردن دندان چیست

علائم نیاز به پر کردن دندان

وجود نشانه‌ها و علائم متعددی وجود دارد که می‌تواند نشان دهنده نیاز به استفاده از مواد پرکننده برای ترمیم دندان باشد. برای مثال، اگر با هر کدام از شرایط زیر روبرو هستید، احتمالاً نیاز به پر کردن دندان را خواهید داشت:

 1. درد شدید دندان
 2. وجود حفره در دندان
 3. تغییر رنگ دندان (پوسیدگی دندان)
 4. جمع شدن تکه‌های غذا در بین فواصل دندان
 5. شکسته شدن یا ترک خوردن دندان
علائم نیاز به پر کردن دندان
اینفوگرافیک علائم نیاز به پر کردن دندان

انواع مواد پر کننده دندان

پرکردن حفره‌های دندان با استفاده از مواد مختلف، یکی از روش‌هایی است که در این روزها برای حفظ سلامت دندان‌ها به کار می‌رود. از آن‌جایی که هر نوع ماده‌ای دارای ویژگی‌ها و مزایایی مختلف است، انتخاب مناسب‌ترین ماده پرکننده با توجه به نیاز فردی، بسیار مهم است. در ادامه، برخی از مواد پرکننده دندان را معرفی و بررسی می‌کنیم:

 1. طلا
 2. آمالگام
 3. کامپوزیت
 4. سرامیک
 5. گلاس آینومرها
انواع مواد پر کننده دندان
اینفوگرافیک انواع مواد پر کننده دندان

مزایا و معایب مواد پر کننده دندان

مزایا و معایب پر کردن دندان با طلا

مزایای استفاده از پر کردن دندان با طلا

استفاده از طلا به عنوان ماده‌ای برای پر کردن دندان‌ها، مزایایی بسیاری دارد. طلا دارای دوام بسیار بالایی است و می‌تواند به مدت حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال برای شما دوام بیاورد، در حالی که در برخی موارد، می‌تواند بیشتر از این هم اتفاق بیافتد. با استفاده از پر کردن دندان با طلا، نگرانی از خوردگی ندارید. زیرا طلا دچار خوردگی نمی‌شود و در برابر اثرات مخرب عوامل خارجی نیز مقاومت بالایی دارد.

معایب پر کردن دندان با طلا

طلا به عنوان یکی از گزینه‌های پر کردن دندان در مقایسه با سایر مواد، گران‌ترین و هزینه بالاتری دارد که ممکن است تا ۱۰ برابر هزینه پر کردن دندان در مقایسه با مواد دیگر باشد. بنابراین، آن را به عنوان یک راه‌حل مناسب و منطقی برای پر کردن دندان نمی‌توان مطرح کرد. علاوه بر هزینه بالا، پر کردن دندان با طلا نیازمند بیشترین تعداد مراجعه به دندانپزشک است. عموماً، برای این کار حداقل دو جلسه نیاز است، که این موضوع نیز می‌تواند برای برخی افراد وقت‌گیر و خسته‌کننده باشد.

مزایای پر کردن دندان با آمالگام

پر کردن دندان با آمالگام به دلایل بسیاری مورد توجه قرار می‌گیرد. یکی از مهمترین مزایای این روش، دوام بالای آن است. آمالگام در مقایسه با کامپوزیت، معمولاً بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ سال دوام می‌آورد. این یعنی که بیماران کمتر نیاز به تعویض دندان دارند و هزینه کمتری برای آن‌ها باید صرف شود. یکی دیگر از مزایای پر کردن دندان با آمالگام، استحکام و قدرت بالای آن است.

معایب پر کردن دندان با آمالگام

از جمله بزرگترین مشکل این روش، رنگ نقره‌ای است که ممکن است دندان‌های پر شده با آمالگام را آشکار کند و باعث برجستگی آن‌ها شود. به همین دلیل، این روش برای دندان‌های جلو توصیه نمی‌شود. در ضمن، برای اینکه مواد پر کننده آمالگام را بتوان بر روی دندان‌ها قرار داد، باید قسمتی از دندان‌های سالم را تراشید. این کار ممکن است باعث ضعف دندان‌ها و حتی عفونت شود.

مزایای پر کردن دندان با آمالگام
پر کردن دندان با کامپوزیت

مزایای پر کردن دندان با کامپوزیت

کامپوزیت، ماده‌ای همرنگ با دندان است که می‌توانید رنگ آن را به‌صورت دقیق همانند رنگ دندان‌های دیگر خود انتخاب کنید. این خاصیت زیبایی آن را برای دندان‌های جلویی که در معرض دید قرار دارند، بسیار مناسب می‌سازد. از جمله مزایای کامپوزیت می‌توان به چسبندگی قوی آن به دندان اشاره کرد. چرا که این ماده با ساختار دندان پیوند میکروسکوپی و مکانیکی برقرار می‌کند و به‌ همین دلیل از دندان جدا نمی‌شود.

معایب پر کردن دندان با کامپوزیت

یکی از مشکلاتی که با استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان‌ها ممکن است پیش بیاید، کم بودن دوام این ماده است. به طوری که این ماده پرکننده بسیار زود استهلاک پیدا می‌کند و عمر آن برای پر کردن دندان‌ها بیشتر از پنج سال نمی‌باشد. بطوریکه برای پر کردن حفره‌های بزرگ و دندان‌ها، کاربرد این ماده مناسب نمی‌باشد؛ زیرا ممکن است تحت فشار دوام نیاورد. به همین دلیل، برای پر کردن دندان‌های جلو که فشار کمتری به آن‌ها وارد می‌شود، این ماده معمولاً استفاده می‌شود.

مزایای پر کردن دندان با سرامیک

یکی از مزایای استفاده از سرامیک برای پر کردن دندان، این است که سرامیک همرنگ با دندان‌ها است، به همین دلیل زیبایی بیشتری دارد. همچنین، سرامیک نسبت به کامپوزیت، مقاومت بیشتری دارد و فشارهای شدید را بهتر تحمل می‌کند، به همین دلیل برای دندان‌های عقب که فشارهای بیشتری را تحمل می‌کنند، مناسب است. همچنین، طول عمر پرکردگی سرامیک بیش از ۱۵ سال تخمین زده می‌شود، که نشان می‌دهد علاوه بر زیبایی، دوام و مقاومت بالایی دارد.

معایب پر کردن دندان با سرامیک

یکی از مشکلاتی که ممکن است با پر کردن دندان با سرامیک به وجود آید، هزینه بیشتر است. برای ترمیم دندان با سرامیک، باید بیش از یک جلسه را با دندانپزشک خود رزرو کنید. این هزینه بیشتر، ممکن است برای برخی از بیماران این روش را به چالش بکشاند. علاوه بر هزینه بیشتر، ممکن است برخی از افراد بعد از پر کردن دندان با سرامیک، درد و حساسیت در دندان را تجربه کنند. این مشکلات معمولاً به دلیل نیاز به برش بیشتر دندان برای نصب سرامیک به وجود می‌آید. در برخی موارد، این مشکلات ممکن است به مدت چند روز پس از انجام فرآیند ترمیم برای بیماران وجود داشته باشد.

پرکردن دندان با سرامیک

نقل قول درباره پر کردن دندان با آمالگام
نقل قول درباره پر کردن دندان با آمالگام

پر کردن مستقیم و پر کردن غیر مستقیم دندان

پر کردن مستقیم و پر کردن غیر مستقیم دندان

رفع تخریب دندانی از طریق پر کردن، به معنای اصلاح مستقیم تخریب کم دندان است که در کلینیک صورت می‌گیرد که در بالا به انواع آن اشاره شد. در صورتی که این تخریب از حدی بیشتر باشد، ممکن است در موارد خاصی از روش‌های لابراتواری (روش های غیرمستقیم) نیز بهره برده شود. این درمان‌های پر کردن غیر مستقیم به جای استفاده از مواد پر کردن در داخل دهان، با استفاده از مدل‌های دقیق دندان، تهیه می‌شوند و سپس در لابراتوار تولید می‌شوند. پر کردن دندان از جمله روش‌هایی است که برای اصلاح تخریب دندانی استفاده می‌شود. این روش با استفاده از مواد پر کردنی از جمله آمالگام، کامپوزیت و مواد دیگر، که قابلیت نفوذ و چسبندگی به دندان را دارند، صورت می‌گیرد. در این روش، ابتدا قسمتی از دندان حذف می‌شود و سپس با استفاده از مواد پر کردنی، فضای خالی پر می‌شود.


انواع روش‌های پر کردن غیر مستقیم دندان

1. اینله و انله دندان

دندان‌های اینلی و انلی که از روش های غیر مستقیم پر کردن دندان (لابراتواری) هستند، نوعی روش ترمیم دندان است که بیشتر برای دندان‌های عقبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورتی که دندان‌های عقبی دچار پوسیدگی، شکستگی یا ترک خوردگی جزئی شوند، دندانپزشک برای پر کردن آن‌ها به جای روکش، از این روش استفاده می‌کند. این روش برای حفظ ساختمان دندان بسیار مؤثر است و به دندان‌هایی که دچار پوسیدگی شده‌اند، کمک می‌کند تا سالم شوند.

در واقع، این روش برای دندان‌هایی مناسب است که میزان پوسیدگی آن‌ها به حدی نرسیده که نیاز به روکش داشته باشند، اما همچنان نیاز به اصلاح و ترمیم دارند. به عبارت دیگر، این روش مناسب برای دندان‌هایی است که مقدار قابل توجهی از آن‌ها سالم باشند و فقط بخش کوچکی از آن‌ها دچار مشکل شده باشد.

آشنایی با اینله و انله دندان

2. روکش دندان

روکش دندان (کراون) یکی از روش‌های ترمیم دندان است که در واقع به عنوان یک درمان پروتزی شناخته می‌شود و به عنوان آخرین راه‌ حل برای ترمیم تاج دندان در نظر گرفته می‌شود. وقتی پر کردن دندان، درمان ریشه و بیلداپ نتوانند دندان را ترمیم و احیا کنند، لازم است از روکش به عنوان آخرین راه حل برای درمان استفاده شود.

نصب روکش دندان به مراحلی تهاجمی نیاز دارد و برای این منظور نیاز است تا ضخامت قابل توجهی از تاج دندان (حتی اگر سالم باشد) تراشیده شود. علاوه بر تهاجمی بودن، درمان روکش دندان زمان‌بر است و ممکن است برای دریافت تاج دندان اختصاصی خود باید چند هفته صبر کرد.

روکش دندان برای ترمیم دندان های آسیب دیده

3. لمینت دندان

لمینت دندان، یکی از روش‌های زیبایی دندانی است که برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، ونیرهای دندانی با جنس پوسته‌ای نازک، بر روی سطح دندان قرار می‌گیرند و شکل زیبایی دندان را بهبود می‌بخشند. از آنجا که این روش به جراحی دندانی نیاز ندارد و بسیار ساده است، محبوبیت بسیاری دارد.

در صورتی که دندان یا دندان‌های قدامی شما دچار آسیب شده باشند و یا نیاز به درمان ریشه داشته باشند، می‌توانید با استفاده از لمینت دندان، آن‌ها را ترمیم کرده و در عین حال، طرح لبخند خود را بهبود بخشید. بدون شک، دندان‌های قدامی در ترکیب طرح لبخند بسیار مهم هستند و در صورتی که به زیبایی دندانی اهمیت می‌دهید، دندان‌پزشک متخصص می‌تواند با استفاده از لمینت دندان، به شما کمک کند.

قبل و بعد از لمینت دندان

دریافت مستقیم نوبت پر کردن دندان از سیمادنت

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden


پر کردن دندان کودکان

پرکردن دندان کودکان

پوسیدگی دندان یکی از مشکلات رایج دندانی در کودکان است. متأسفانه، بسیاری از والدین فکر می‌کنند که دندان‌های شیری نیازی به مراقبت ندارند، زیرا آن‌ها در آینده جایگزین دندان‌های دائمی خواهند شد. اما این مفهوم اشتباه است. دندان‌های شیری نیز مانند دندان‌های دائمی نیاز به مراقبت دارند. اگر اجازه دهیم عفونت در دندان ادامه پیدا کند، کودک علاوه بر پر‌ کردن دندان به درمان‌های جدی تری نیز نیاز خواهد داشت.


پر کردن دندان با لیزر

پر کردن دندان با استفاده از لیزر، ممکن است نیاز به استفاده از بی حسی نباشد. در این روش، با استفاده از دستگاه لیزر، دندان تراشیده می‌شود و بافت‌های پوسیده و آلوده از بین می‌روند. پس از آن، دندانپزشک مواد پر کننده را در حفره دندان قرار داده و آن را به شکل مناسبی ترمیم می‌کند. در پایان، دندان و پر کردگی را تنظیم و پولیش می‌کند.


مراحل پر کردن دندان

روش پر کردن دندان درمانی ساده و سریعی است که برای هر ماده متفاوت است اما در کل به صورت زیر است:

 1. آماده سازی حفره دندان (تراش دندان)
 2. آماده سازی سطح بافت دندانی جهت پذیرش ماده پرکردنی
 3. گذاشتن ماده پرکردنی

برای دریافت نوبت پر کردن دندان از طریق فرم زیر اقدام کنید.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden


مراقبت های بعد از پر کردن دندان

احتیاط لازم در مورد دندان‌های پرشده، شامل مراقبت در زمان سفت شدن پرکننده است. مدت زمان سفت شدن، بستگی به نوع ماده پرکننده دارد که توسط دندانپزشک استفاده شده است. برای دندان‌های ساخته شده از طلا و کامپوزیت، زمان سفت شدن بین 24 تا 48 ساعت است. در صورت استفاده از مواد سرامیکی، عملیات سفت شدن فوری خواهد بود. دندان‌هایی که با گلس آینور پر می‌شوند، پس از 3 ساعت به سفتی مناسبی می‌رسند، اما احساس سفتی آنها برای فرد تا نزدیک به 48 ساعت زمان می‌برد.

مورد دیگر بی‌حسی است. تا زمانی که دندان شما بی حس است، باید از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید، زیرا خوردن و آشامیدن در زمان بی‌حسی ممکن است باعث مشکلاتی شود. به عنوان مثال، احساس درستی از دمای نوشیدنی یا خوراکی ندارید و ممکن است آن بسیار داغ باشد و باعث سوختگی گلو و زبان شود. همچنین، به دلیل بی‌حسی، احتمال گاز گرفتن زبان یا دیواره‌های دهان وجود دارد. همچنین، شما نمی‌توانید درستی میزان سفتی ماده پرکننده را درک کنید و احتمال فشار زیاد بر روی آن وجود دارد.

مراقبت های بعد از پر کردن دندان

قیمت پر کردن دندان

بعضی پرکردگی‌ها سریع‌تر فرسوده می‌شود. هزینه پر کردن دندان با مواد با استحکام بالا معمولاً بیشتر است. پر کردن دندان یکی از کم هزینه‌ترین درمان‌های دندانپزشکی است و برخلاف درمان‌هایی مانند عصب‌کشی، رقم قابل توجهی را از حساب بانکیتان کم نمی‌کند. جهت اطلاع دقیق از هزینه‌های این مورد می توانید به صفحه هزینه پر کردن دندان مراجعه فرمایید.


 

مراجعه حضوری برای پر کردن دندان در شمال تهران

از آنجا که انجام هریک از اقدامات دندانپزشکی برای درمان پر کردن دندان ممکن است به چندین دفعه مراجعه حضوری به کلینیک دندانپزشکی نیاز داشته باشد، شما باید علاوه بر در نظر گرفتن میزان تخصص دندانپزشکان مورد نظر، بعد مسافت را نیز مد نظر قرار دهید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی برای پر کردن دندان را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه 3، واحد 11

کلینیک شریعتی سیمادنت

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden


مراجعه حضوری برای پر کردن دندان در غرب تهران

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت شعبه‌ای دیگر نیز در غرب تهران داشته و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزدارن، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی جهت درمان پر کردن دندان خود را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت