ارتودنسی لینگوال | ارتودنسی پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال | ارتودنسی پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال
5
(2)

ارتودنسی لینگوال چیست؟

بهتر است در ابتدا با واژه لینگوال بیشتر آشنا شوید. در زبان انگلیسی لینگوال به هر چیزی اطلاق می‌شود که در ارتباط با زبان و یا نزدیک به آن باشد. در نوعی از ارتودنسی که براکت‌ها و دستگاه‌های ارتودنسی به پشت دندان‌ها متصل می‌شود به دلیل نزدیکی این دستگاه‌ها به زبان با نام ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی پشت دندانی شناخته می‌شود.

مقایسه ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی معمولی

از آنجا که در ارتودنسی لینگوال همچنان بریس‌های ارتودنسی به صورت ثابت در طول دوره درمان در پشت دندان‌ها وجود دارند، این نوع ارتودنسی نیز یکی از انواع ارتودنسی ثابت شناخه می‌شود. از سویی دیگر، به این دلیل که با نصب براکت‌های ارتودنسی لینگوال در پشت دندان‌ها، دیگر دستگاه‌های ارتودنسی به سادگی قابل مشاهده نخواهند بود، ارتودنسی پشت دندانی نوعی ارتودنی نامرئی نیز به حساب می‌آید. بنابراین می‌توان ارتودنسی زبانی را ارتودنسی ثابت و نامرئی دانست.

ارتودنسی لینگوال چه مشکلاتی را برطرف می‌کند؟

ارتودنسی لینگوال نوعی ارتودنسی ثابت است و از آنجا که ارتودنسی‌های ثابت برای انواع مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی از متوسط تا شدید موثر هستند، می‌توان گفت که ارتودنسی پشت دندانی نیز به همان میزان در درمان انواع ناهنجاری‌های دندانی و فکی موثر خواهد بود. با استفاده از روش درمانی ارتودنسی لینگوال می‌توان مشکلاتی از قبیل نامرتبی و کجی دندان‌ها، ازدحام و شلوغی و یا فاصله بیش از حد بین دندان‌ها، ناهنجاری‌های مال اکلوژن مانند آندربایت، اوربایت و اپن بایت را برطرف نمود.

ارتودنسی لینگوال | ارتودنسی پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال مناسب چه کسانی است؟

ارتودنسی لینگوال یکی از زیر مجموعه‌های ارتودنسی نامرئی است و بسیار مناسب برای افراد بزرگسالی است که نمیخواهند کسی متوجه ارتودنسی آن‌ها بشود. ارتودنسی لینگوال بدون هیچ گونه نمایی دندان‌های شما را مرتب کرده و لبخندی زیبا به شما هدیه می‌دهد. در یکسری موارد با توجه به فک و نامرتبی دندان‌ها نوجوان‌ها نیز می‌توانند از ارتودنسی لینگوال استفاده نمایند.

ارتودنسی لینگوال

چه کسانی نمی‌توانند از ارتودنسی لینگوال استفاده کنند؟

 1. همانطور که پیش‌تر گفته شد ارتودنسی لینگوال می‌تواند در درمان بسیاری از ناهنجاری‌های دندانی و فکی موثر باشد؛ با این وجود در رابطه با مشکل اوربایت بیش از حد (دیپ بایت) کمی شرایط فرق می‌کند. افرادی که دارای دیپ بایت هستند اگر از ارتودنسی لینگوال استفاده کنند از آنجا که دندان‌ها در هنگام بسته شدن فک‌ها، بیش از حد بر روی هم قرار می‌گیرند فشار و نیروی زیادی به براکت‌های پشت دندانی وارد می‌شود و در نتیجه سبب ایجاد ناراحتی دندانی می‌شود.
 2. افرادی که به صورت مستمر دچار زخم‌های داخل دهانی (زخم لثه و زبان) و همچنین عفونت‌های مکرر لثه و دندان می‌شوند بهتر است از ارتودنسی لینگوال استفاده نکنند؛ زیرا در این روش احتمال ایجاد زخم داخل دهانی به دلیل برخورد با براکت‌های پشت دندان بیشتر می‌شود.

توجه: در نتیجه بهترین انتخاب و روش درمانی صحیح برای افرادی که نمی‌توانند ارتودنسی لینگوال انجام دهند ارتودنسی ثابت به روش سنتی و مرسوم است؛ با این وجود در صورتی که نگران دیده شدن و ظاهر براکت‌ها بر روی دندان‌های خود هستید می‌توانید از ارتودنسی ثابت با براکت‌های سرامیکی استفاده کنید تا نمئد ظاهری بسیار کمتری داشته باشد.

کاور دکتر مسعود داودیان

طول درمان با ارتودنسی زبانی (لینگوال) چقدر است؟

مدت زمان دوره درمان با ارتودنسی پشت دندانی همانند سایر روش‌ها، به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این عوامل می‌توان به سن بیمار، شدت و نوع ناهنجاری، تعداد دندان‌هایی که نیاز به اصلاح دارند و نیز رعایت بهداشت توسط بیمار بستگی دارد؛ با در نظر گرفتن تمامی این موارد می‌توان بازه درمانی ارتودنسی لینگوال را بین چند ماه تا دو یا سه سال در نظر گرفت.

مزایای ارتودنسی پشت دندانی

ارتودنسی لینگوال مزایای زیادی دارد که می‌توان آن‌ها را در موارد زیر خلاصه نمود:

 1. مزیت بسیار مهمی که ارتودنسی لینگوال دارد غیر قابل دیدن و نامرئی بودن آن است؛ هنگامی که شخصی با توجه و دقت به داخل دهان شما نگاه نماید ممکن است به صورت گذری متوجه دستگاه این نوع ارتودنسی شود (مخصوصا اگر لینگوال در داخل فک پایین و بر روی دندان‌های پایین استفاده شده باشد). در غیر اینصورت دستگاه ارتودنسی لینگوال به راحتی قابل مشاهده نمی‌باشد. کسانی که در استفاده از دستگاه ارتودنسی خجالت می‌کشند و نمی‌توانند ارتودنسی ثابت سنتی را انجام دهند استفاده از روش لینگوال که به نوعی نامرئی است، می‌تواند بهترین انتخاب برای آن‌ها باشد زیرا ظاهر دندان‌های فرد را در حین لبخند زدن، صحبت کردن و یا غذا خوردن نازیبا نمی‌کند.
 2. علارغم ارتودنسی ثابت معمولی، روش ارتودنسی پشت دندانی هیچ گونه ساییدگی بر روی سطح بیرونی دندان‌ها ایجاد نمی‌کند و در نتیجه در صورت بروز تغییر رنگ و یا پوسیدگی ظاهر دندان‌ها دچار مشکل نمی‌شود.
 3. همانطور که می‌دانید کارایی و تاثیرگذاری ارتودنسی ثابت به نسبت ارتودنسی متحرک در درمان انواع ناهنجاری‌های دندانی و فکی از خفیف تا شدید بیشتر است؛ ارتودنسی لینگوال نیز با وجود اینکه نامرئی است ولی ثابت بوده و در درمان انواع مشکلات دندانی بسیار موثر عمل می‌کند.
مزایای ارتودنسی لینگوال

معایب ارتودنسی لینگوال

در کنار مزایایی که ارتودنسی لینگوال دارد، معایبی نیز برای آن می‌توان برشمرد که در ادامه مطرح شده است:

 1. محل قرارگیری بریس ارتودنسی لینگوال در پشت دندان‌ها بوده و همین مسئله دسترسی ارتودنتیست جهت نصب و یا برداشتن براکت‌ها را سخت‌تر می‌کند و در نتیجه در جلسات مراجعه به کلینیک ارتودنسی نیاز به مدت زمان بیشتری خواهد بود.
 2. هزینه ساخت براکت‌های ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی ثابت معمولی بیشتر است و در نتیجه این روش درمانی گران‌تر از ارتودنسی معمولی به حساب می‌آید.
 3. در هنگام صحبت کردن و یا غذا خوردن به دلیل برخورد زبان با بریس ارتودنسی لینگوال کمی ممکن است برای فرد مشکل ساز شود؛ مدت زمانی در حدود چند هفته زمان لازم است تا فرد به تکلم و غذا خوردن با وجود ارتودنسی لینگوال عادت کند.
 4. به دلیل عدم سهولت در دسترسی به براکت‌های ارتودنسی زبانی، رعایت بهداشت و مسواک زدن و تمیز نگه داشتن براکت‌ها مشکل‌تر از روش‌های معمول ارتودنسی است.

آیا ارتودنسی لینگوال باعث درد می‌شود؟

در هر روش درمان ارتودنسی در هنگام نصب براکت‌های ارتودنسی، بیمار درد جزئی را تجربه خواهد کرد؛ اما این وجود با پیشرفت علم و به روز شدن تجهیزات دندانپزشکی به مرور از میزان این درد و فشاری که بیمار متحمل می‌شود کاسته شده است. در رابطه با درد در طول دوره درمانی با ارتودنسی لینگوال، به دلیل اینکه براکت‌ها در پشت دندان‌ها نصب می‌شوند، ممکن است در اثر برخورد زبان، لثه‌ها و یا بخش‌های داخلی گونه‌ها به براکت‌ها بیمار دچار احساس درد شود.

نقل قول درباره هزینه ارتودنسی لینگوال
نقل قول دکتر داودیان درباره هزینه ارتودنسی لینگوال

آیا هزینه ارتودنسی لینگوال نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی بیشتر است؟

بله معمولاً هزینه ارتودنسی پشت دندانی به دلیل ساخت سفارشی براکت‌های لینگوال در لابراتوار و همچنین پیچیدگی در دسترسی به براکت‌های پشت دندانی بیشتر از سایر روش‌های ارتودنسی معمول خواهد بود. عوامل مختلفی در بالا رفتن هزینه ارتودنسی لینگوال تاثیرگذار خواهد بود که از میان آن‌ها می‌توان به صورت خلاصه به موارد زیر اشاره نمود:

 • نوع ناهنجاری: فارغ از نوع ارتودنسی، هر ه شدت ناهنجاری دندانی و فکی شدیدتر باشد، نیاز به درمان‌های پییده‌تری خواهد داشت و بدیهی است که این مسئله سبب بالا رفتن هزینه‌های ارتودنسی لینگوال نیز خواهد شد.
 • نصب براکت‌ها: به دلیل دسترسی سخت‌تر به پشت دندان‌ها جهت نصب براکت‌ها، هزینه ارتودنسی لینگوال افزایش پیدا می‌کند.
 • ساخت براکت‌ها: با توجه به اینکه براکت‌های ارتودنسی لینگوال، به صورت سفارشی و در لابراتوار ساخته می‌شود، هزینه‌های آزمایشگاهی نیز به هزینه‌های معمول ارتودنسی اضافه می‌شود.

با توجه به موارد ذکر شده به طور کلی هزینه ارتودنسی لینگوال نسبت به ارتودنسی ثابت معمولی بسیار بیشتر است؛ با این وجود افرادی که می‌خواهند ارتودنسی کنند به دلیل مخفی بودن دستگاه ارتودنسی حاضر به پرداخت این هزینه‌ها هستند و برای آن‌ها این کار نوعی سرمایه‌گذاری است که ارزشش را دارد! با این وجود در صورتی که شما می‌خواهید متحمل این هزینه‌های سنگین نشوید و درعین حال درمان ارتودنسی انجام دهید بهتر است به سراغ ارتودنسی ثابت معمولی با براکت‌های روی دندان بروید که هم از نظر هزینه بسیار مقرون به صرفه بوده و هم برخی از مشکلات وجود براکت‌ها در پشت دندان را دیگر به دنبال نخواهد داشت. همچنین اگر تنها نگرانی شما جلوه براکت‌های فلزی بر روی دندان‌ها است، می‌توانید با انتخاب براکت‌های سرامیکی که به رنگ دندان‌ها بسیار نزدیک است، نمود ظاهری براکت‌ها را به حداقل برسانید.

هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۲

ارتودنسی لینگوال و سیمادنت

ارتودنسی پشت دندانی (لینگوال) بسیار سخت و تخصصی است و در ایران تعداد دندانپزشکانی که میتوانند این درمان را انجام دهند بسیار کم است. کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت، کلینیکی مجهز و دارای متخصصصانی بسیار مجرب می‌باشد که میتوانند ارتودنسی لینگوال را برای شما به نحو احسنت انجام دهند. تنها کافیست با پر کردن فرم ثبت نوبت، یک نوبت مشاوره برای خود ثبت نمایید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرند.

ارتودنسی لینگوال و سیمادنت

مراجعه حضوری برای درمان ارتودنسی لینگوال در شمال تهران

از آنجا که درمان نامرتبی دندانی با ارتودنسی لینگوال در طول دوره درمان به چندین جلسه مراجعه حضوری به کلینیک دندانپزشکی نیاز دارد، شما باید علاوه بر در نظر گرفتن میزان تخصص دندانپزشکان مورد نظر، بعد مسافت را نیز مد نظر قرار دهید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی برای ارتودنسی پشت دندانی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه 3، واحد 11

کلینیک شریعتی سیمادنت

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden


مراجعه حضوری برای درمان با ارتودنسی لینگوال در غرب تهران

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت شعبه‌ای دیگر نیز در غرب تهران داشته و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزدارن، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی جهت انجام ارتودنسی زبانی را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

همان طور که می دانید ارتودنسی روش های درمانی مختلفی دارد که یکی از آن ها ارتودنسی لینگوال می باشد. که براکت و سیم و الاستیک وسایل مورد نیاز هستند که در دهان به کار برده می شوند و این دستگاه ها در سمت زبان پشت دندان ها گذاشته می شود.

براکت های لینگوال به دلیل این که در قسمت داخلی دهان قرار می گیرند به همین به خاطر موقعیت قرارگیریشان به آن ها ” براکت داخلی ” می گویند. اما دیگر براکت ها که در روش های دیگر ارتودنسی به کار گرفته می شوند در قسمت بیرونی دهان قرار می گیرند.

با توجه به این که روش لینگوال با موقعیت قرارگیری برعکس نسبت به دیگر روش های ارتودنسی انجام می شود . اما در نوع دستگاه مورد استفاده یا همان سخت افزار و چگونگی درمان آن  با دیگر دستگاه ها شباهت زیادی دارند.

مزایای ارتودنسی لینگوال:

•در صورت عدم رعایت بهداشت و مراقبت های لازم بیمار از دندان هایش زمانی که دندان او دچار تغییر رنگ شود در پشت دندان ظاهر می شود و در ظاهر جلوی دندان چیزی قابل مشاهده نمی باشد.

در صورتی که دندان‌ها دچار چرخش شده یا فضای خالی بین دندان‌ها بسته شد و برای رفع مشکلات پیچیده مثل تغییر ارتفاع دندان می توان ارتودنسی لینگوال انجام داد.

معایب ارتودنسی لینگوال عبارتند ار:

•مهم ترین و اصلی ترین مشکل روش لینگوال استفاده از آن و جایگذاری آن در داخل دهان می باشد.

•به دلیل مشکلاتی که در نصب براکت های لینگوال وجود دارد به همین دلیل بیمار باید طول دوره جلسات طولانی تری را با دکتر خود نسبت به ارتودنسی ثابت داشته باشد.

با این وجود با بهبود و پیشرفتی که در طراحی این سیستم ارتودنسی به وجود آمده است مشکلات آن کمتر شده است.

کسانی که می خواهند ارتودنسی لینگوال  انجام دهند برای این که بدانند براکت های آن با شرایط آن ها سازگار می باشد بهتر می باشد با یک دکتر متخصص ارتودنسی جلسه مشاوره داشته باشند تا به این موضوع پی ببرند.

جلسه مشاوره مهم نکته ای می باشد که بیماران قبل از انجام درمان ارتودنسی لینگوال باید در نظر داشته باشند تا متخصص ارتودنسی آن ها را راهنمایی کند تا بدانند آیا انجام این نوع درمان با شرایط آن ها سازگار می باشد یا خیر؟

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. امتیاز: 2

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت