آیا ارتودنسی متحرک برای من مناسب است؟

آیا ارتودنسی متحرک برای من مناسب است؟

ارتودنسی متحرک

زمانی بیمار میخواهد در استفاده از دستگاه ارتودنسی آزاد باشد و حتی در هنگام غذا خوردن این دستگاه را از دندان خود جدا نماید، به همین دلیل بهترین راه حل برای این کار روش درمان به صورت ارتودنسی متحرک می باشد که بیمار باید در طول این درمان همکاری لازم را با پزشک خود داشته باشد. از این روش برای اصلاح مشکلات جزئی دندان ها و فک استفاده می شود. دندانپزشک ممکن است این دستگاه را یا تنها در فک بالا تعبیه کند یا در هردو فک این دستگاه را به کار ببرد. دستگاه ارتودنسی متحرک از یک صفحه ی پلاستیکی ایجاد شده است که سیم مخصوصی به آن متصل می باشد که برای حرکت دندان به صورت آرام و تدریجی استفاده می شود.

یک فرد از کجا بداند که انجام ارتودنسی متحرک برای او صحیح می باشد؟

زمانی که شما اولین مراجعه به مطب دندانپزشکی را داشته باشید، دندانپزشک متخصص ارتودنسی شما قبل از پیشنهاد انجام ارتودنسی به روش متحرک تمام روش های مورد استفاده را پیش روی شما خواهد گذاشت و به شما کمک خواهد که آیا انجام ارتودنسی متحرک برای شما مناسب می باشد یا خیر؟ معمولا برای تصحیح ناهنجاری فک بالا از این روش درمانی استفاده می شود. انجام این روش هیچ محدودیت سنی ندارد. اما برای کودکان زیر 12 یا 14 سال فک آن ها به خوبی رشد نکرده است این روش بسیار موثر برای اصلاح ناهنجاری های فکی می باشد. درمان ناهنجاری های فکی کودکانی که نیاز به جراحی ندارند هزینه کمتری دارد و دندانپزشک می تواند با انجام ارتودنسی این ناهنجاری را درمان نماید. اما زمانی که سن فرد بیشتر شود علاوه بر انجام درمان ارتودنسی نیاز به جراحی فک خواهد داشت.

مزیت درمان روش متحرک از نظر متخصص دکتر ارتودنسی

اولین چیزی که قبل از انجام ارتودنسی متحرک ضرورت دارد این می باشد که ناهنجاری ارتودنسی را به موقع تشخیص داد تا بتوان از بروز مشکلات فکی و دندانی و پیشرفت و گسترش آن جلوگیری نمود.

به طور مثال مشکلاتی که در دندان های شیری کودکان به وجود می آید به راحتی می توان با انجام این نوع ارتودنسی درمان شود .

با این که ارتودنسی به روش متحرک محدودیت سنی ندارد اما با انجام در سنین کودکی و نوجوانی می توان از  بروز نیمی از ناهنجاری دندانی و فکی جلوگیری و پیشگیری کرد.

از دیگر مزیت های این نوع ارتودنسی می توان به متحرک بودن دستگاه آن می باشد که عوارض کمتری نسبت به دستگاه ثابت برای بیمار خواهد داشت.

انجام درمان ارتودنسی متحرک برای کودکان در سنین پایین نه تنها باعث زیبایی لبخند و اصلا ناهنجاری دندانی او می شود بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس او نیز می شود زیرا همین مشکل عدم اعتماد به نفس نسبت به ظاهر برای کودکان باعث افت تحصیلی برای آنان خواهد شد.

به دلیل متحرک بودن این دستگاه شما می توانید نزد متخصص ارتودنسی آموزش استفاده کافی از آن و بهداشت کافی و نحوه ی نگهداری این دستگاه ها را فرا بگیرید. انواخ مختلفی از دستگاه متحرک ارتودنسی وجود دارد که بیمار قبل از استفاده ازآن باید موارد استفاده از آن را از متخصص ارتودنسی خود بپرسد.

معرفی جامع ارتودنسی متحرک

بازه ی زمانی درمان ارتودنسی متحرک

طول دوره ی درمان ارتودنسی متحرک از ثابت کوتاه تر می باشد و معمولا 6 ماه زمان برای دریافت نتیجه مطلوب از این روش نیاز می باشد. اما در صورتی که بخواهیم زمان دقیق آن را دریابید با توجه به پیچیده بودن این درمان زمان آن توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود.

زمانی که بیمار طول درمان ارتودنسی ثابت را با موفقیت بگذراند برای این که تغییری در محل جدید دندان ها به وجود نیاد و ثابت بمانند متخصص ارتودنسی برای آن ها ارتودنسی متحرک را به کار می برد.

آیا این نوع ارتودنسی دردناک می باشد؟

بعد از انجام تنظیمات اولیه دستگاه ارتودنسی متحرک ممکن است بیمار دچار احساس درد و ناراحتی اندکی داشته باشد اما این مشکل طبیعی می باشد و بعد از مدت بسیار کمی از بین خواهد رفت . استفاده قرص های مسکن در کاهش درد آن تاثیر نیز دارد.

 

ارباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی