دستگاه فانکشنال

دستگاه فانکشنال

دستگاه فانکشنال
0
(0)

یکی از روش‌های ارتودنسی که اخیرا بیشتر از قبل مورد استفاده قرار می‌گیرد و توانسته با مزایای زیاد و همچنین معایب قابل جبرانش بین عموم محبوبیت پیدا کند، ارتودنسی فانکشنال می‌باشد. این روش یکی از انواع روش‌های ارتودنسی متحرک محسوب می‌شود.

از مزایای این روش می‌توان به امکان نصب و جداسازی آسان و همچنین پیکر بندی کلی فک اشاره کرد. اما همانطور که گفتیم در این روش از دستگاه‌های بخصوصی با نام دستگاه فانکشنال استفاده می‌شود. این دستگاه در انواع مختلفی وجود دارد که بیشتر مواقع برای حل ناهنجاری های کلاس 2 استفاده دارد. حال اگر به فکر انجام ارتودنسی فانکشنال هستید، بهتر است دراین باره اطلاعات نسبی داشته باشید. با ما در این مطلب همراه باشید تا شما را با دستگاه فانکشنال آشنا کنیم.

همچنین اگر که به انجام انواع عمل‌های صورت و دهان مثل ارتودنسی علاقه‌مند هستید می‌توانید با مراجعه به صفحه تعیین وقت و یا ارتباط گیری با واحد پشتیبانی از طریق صفحه تماس با ما درباره‌ مواردی همچون ارتودنسی کودکان، انواع ارتودنسی همچون ارتودنسی ثابت و ارتودنسی رنگی از متخصص ارتودنسی مشورت بخواهید.

دستگاه ارتودنسی فانکشنال

دستگاه فانکشنال چیست؟

دستگاه فانکشنال یکی از وسایل مورد استفاده است که به منظور رفع ناهنجاری های استخوان به کار می رود. بیشتر دستگاه های موجود در ارتودنسی برای تصحیح بی نظمی های موجود و عدم تناسب قرار گیری دندان ها به کار می روند؛ اما دستگاه فانکشنال دندان در عین اصلاح بی نظمی های دندانها، با هدف رفع ناهنجاریهای فکی و آرواره‌ای نیز توسط متخصص ارتودنسی استفاده می‌شود. پس یکی از برتری‌های این دستگاه حل مشکلات به صورت کلی می‌باشد. دستگاه فانکشنال انواع مختلفی داشته و بیشتر برای رفع ناهنجاری‌های عمیق استفاده می‌شود. در این ناهنجاری فک بالا و پایین هماهنگ نیستند؛ یعنی یا فک بالا جلوست، یا فک پایین عقب است، و یا ترکیبی از این دو حالت وجود دارد.

درمان با دستگاه فانکشنال

دستگاه فانکشنال ارتودنسی برای درمان ناهنجاری های استخوان فک و یا آرواره به صورت کلی انواع ناهنجاری‌های استخوان فک به پنج دسته مختلف تقسیم بندی می‌شوند که در بخش زیر آن‌ها را ذکر کرده‌ایم:

  • انحراف فک: یکی از فک‌ها به سمت راست و یا چپ انحراف دارد، این ناهنجاری روی زیبایی چهره افراد تاثیر منفی دارد.
  • ناهنجاری اوپن بایت: اگر که به این ناهنجاری مبتلا شوید، دندان‌های فک بالا و پایین شما روی یکدیگر قرار می‌گیرند، بین آن‌ها فاصله زیادی ایجاد می شود و در واقع، به طور متناسب و صحیح یکدیگر را نمی پوشانند.
  • ناهنجاری کلاس یک: فرد مبتلا به این نوع ناهنجاری فک پایینی او عقب تر از فک بالا قرار دارد.
  • ناهنجاری کلاس سه: در این نوع از ناهنجاری، فک پایینی فرد بیمار جلوتر از فک بالا قرار دارد.
  • ناهنجاری دیپ بایت: در این نوع از ناهنجاری ها، زمانی که دو ردیف دندان های فک بالا و پایین روی یکدیگر قرار داده می شوند، به جای اینکه روی یکدیگر قرار بگیرند پشت سرهم قرار گرفته و در واقع بیشتر از حد معمول یکدیگر را می پوشانند. این ناهنجاری به صورت قابل مشاهده‌ای بر روی زیبایی چهره افراد مختلف اثر نامطلوب می‌گذارند.

دستگاه های فانکشنال

سن پیشنهادی برای انجام عمل های فانکشنال

یکی از بهترین بازه‌های سنی برای انجام این نوع از تغییرات در فک و صورت پس از ده سالگی و بخصوص پیش از شروع بلوغ جنسی می‌باشد. چرا که در این سنین استخوان‌های بدن در حال رشد هستند و به همین علت به سادگی و به صورت مطلوب، به تحویک دستگاه‌های ارتودنسی پاسخ می دهند و شکل می‌گیرند.

همچنین وظیفه‌ی اصلی دستگاه فانکشنال ارتودنسی اینگونه می‌باشد که عضلات فک پایینی را تحریک کند تا به سمت جلو حرکت کند. برخی از بیماران وجود دارند که دهان آن‌ها در این مرحله استخوان سازی انجام می‌دهد و در نتیجه آن فک پایینی به اندازه کافی وسیع شود. معمولا طول درمان و بهبود ارتودنسی زمان بر می باشد به همین جهت به شما عزیزان توصیه میکنیم به یک متخصص ارتودنسی کودکان حرفه ای جهت شروع درمانهای این چنینی مراجعه فرمایید.

ممنونیم که تا پایان این مطلب همراه ما بودید، امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. جهت اطلاع دقیق از قیمت و هزینه های دندانپزشکی و عمل های زیبایی همچون هزینه ارتودنسی نامرئی، ثابت و متحرک می توانید به صفحه تعرفه دندانپزشکی مراجعه فرمایید.

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت