ارتودنسی نامرئی: اینویزیلاین | قدم به قدم آشنایی با مراحل ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی: اینویزیلاین | قدم به قدم آشنایی با مراحل ارتودنسی نامرئی

تصویر شاخص ارتودنسی نامرئی
0
(0)

ارتودنسی نامرئی به عنوان یکی از روش‌های ارتودنسی رایج شناخته می‌شود. همه ما می‌دانیم که داشتن دندان‌های مرتب و لبخند زیبا چقدر می‌تواند اعتماد به نفس ما را افزایش دهد، این آمار از نتیجه داده کاوی از کسانیست که به تازگی ارتودنسی انجام داده‌اند. حدود 80 درصد این افراد بیان کرده‌اند که پس از انجام ارتودنسی ، احساس بهتری نسبت به خودشان داشته‌اند و در نتیجه بهبود اعتماد به نفسشان، کیفیت زندگی نیز برایشان تغییر کرده است. همانطور که گفتیم یکی از راه‌های درمان نامرتبی‌های دندان، ارتودنسی نامرئی است که به وسیله‌ آن می‌توان لبخندی زیبا داشت. حال که روشی وجود دارد که به بدون اینکه دیده شود، بتواند مشکلات و ناهنجاری‌های فک و نامرتبی‌ دندان را درمان کند، چرا نباید با آن آشنا شویم؟

اگر ویدیوی بالا را مشاهده کرده باشید، متوجه شده‌اید که انجام ارتودنسی نامرئی (الاینرهای شفاف) نیازمند تجهیزات و ابزارهای بسیار پیچیده‌ای است که در نتیجه تمام کلینیک‌های دندانپزشکی قادر به ارائه این نوع درمان پیشرفته ارتودنسی نیستند؛ کلینیک تخصصی سیمادنت جزء معدود کلینیک‌های پیشرفته و مجهز در ایران است که به واسطه استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های حوزه دندانپزشکی و بخصوص ارتودنسی، درمان ارتودنسی نامرئی را ارئه می‌کند. بنابراین شما می‌توانید با خیالی آسوده از خدمات فوق حرفه‌ای و با کیفیت در زمینه انجام ارتودنسی نامرئی در کلینیک سیمادنت بهره‌مند شوید.

ارتودنسی نامرئی در کلینیک سیمادنت

حدوداً 2 میلیون ایرانی در حال حاضر از خدمات ارتودنسی برای بهبود سلامتی و دستیابی به لبخندی زیباتر استفاده می‌کنند. دکتر داودیان به عنوان یک متخصص ارتودنسی عنوان می‌کند که در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری نسبت به گذشته، بزرگسالان برای درمان نامرتبی‌های دندانی و ناهنجاری‌های فکی به کلینیک سیمادنت مراجعه می‌کنند و حدوداً 20 درصد از مراجعین ایشان را افراد بالای 21 سال تشکیل داده‌اند.

چرا ارتودنسی نامرئی؟

برای ارتودنسی دندان روش‌هایی وجود دارد که ابزارها و دستگاه‌های ارتودنسی از دید سایرین پنهان هستند. ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی با براکت‌های سرامیکی روش‌هایی از ارتودنسی هستند که ابزاها در آن‌ها به شیوه‌ای خاص کمتر در معرض دید سایرین قرار دارد.

این نوشتار به طور ویژه بر معرفی روش ارتودنسی نامرئی یا همان ارتودنسی با پلاک‌های شفاف متمرکز است.

در ارتودنسی نامرئی دستگاه‌ها و ابزارهایی که نامرتبی‌های دندانی را اصلاح می‌کنند، به اصطلاح نامرئی یا شفاف هستند و دیده نمی‌شوند.

ارتودنسی نامرئی در کلینیک دندانپزشکی سیمادنت
ارتودنسی نامرئی بهترین انتخاب برای بزرگسالان

همانطور که گفته شده تعداد افراد بزرگسالی که این روزها برای اصلاح نامرتبی‌های دندانی خود، برای درمان‌هایشان به یک پزشک متخصص ارتودنسی مراجعه می‌کنند، افزایش چشمگیری داشته است. گاهاً پیش می‌آید که این افراد به دلایل شخصی یا خجالتی بودن علاقه‌ای به استفاده از براکت‌های فلزی رایج ارتودنسی که در ارتودنسی ثابت بر روی دندان‌هایشان ندارند و به همین دلیل درمان خود را به تعویق می‌اندازد و از داشتن یک لبخند زیبا بی‌بهره می‌شوند. ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی شفاف بهترین انتخاب برای این دسته از افراد است که می‌توانند با خیالی آسوده و بدون نگرانی از نمود ظاهری نامناسب براکت‌های فلزی بر روی دندان‌هایشان به لبخندی زیبا دست پیدا کنند.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی یک روش درمانی نسبتاً جدید برای اصلاح نامرتبی‌های خفیف دندانی است. در این شیوه ارتودنسی که در آن براکت‌های ارتودنسی دیده نمی‌شوند، با استفاده از الاینرهایی که در نرم‌افزارهای کامپیوتری و با استفاده از اسکنرهای دیجیتالی پیشرفته برای هر شخص مدلسازی می‌شوند، نامرتبی‌های دندانی خفیف در افراد بالغ اصلاح می‌‎شود. با استفاده از ارتودنسی نامرئی در کودکان در حال رشد هم با اصلاح زاویه و محدود کردن فضای حرکتی دندان‌ها، از ایجاد یک نامرتبی دندانی در بزرگسالی جلوگیری می‌شود. با استفاده از براکت‌های ارتودنسی نامرئی که به نام الاینرهای شفاف نیز شناخته می‌شوند، می‌توان درمان ارتودنسی را شروع کرد و در پایان درمان، لبخندی زیبا و در نتیجه آن اعتماد به نفسی جالب توجه داشت. از ارتودنسی نامرئی به عنوان یک درمان ایده‌ال برای نوجوانان و جوانانی که نامرتبی‌های خفیف دندانی دارند نام برده می‌شود. این شیوه درمانی با براکت‌های شفاف، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و تحمل آن آسانتر است و از همه مهم‌تر نمود ظاهری نامناسبی نداشته و با خیالی آسوده می‌توانید لبخند بزنید.


درد در ارتودنسی چقدر است؟ مقاله پیشنهادی جهت آشنا شدن با درد در ارتودنسی


اگر فکر می‌کنید که نامرتبی دندانی دارید، می‌توانید از طریق یکی از را‌ه‌های ارتباطی زیر با دکتر داودیان، متخصص ارتودنسی در ارتباط باشد:


مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی

پیش از آنکه به بررسی مزایا و معایب ارتودنسی نامرئی بپردازیم، پیشنهاد می‌کنیم که ویدئو زیر را در خصوص پیشرفت‌ها (مزیت‌های ارتودنسی نامرئی) و محدودیت‌های ارتودنسی نامرئی از زبان دکتر داودیان ببینید.

توضیحات دکتر داودیان درخصوص ارتودنسی نامرئی

مزایای ارتودنسی نامرئی

از نظر دکتر داودیان فقط یک مزیت مهم می‌توان برای ارتودنسی نامرئی نام برد این که خبری از براکت‌ها و بریس‌های ارتودنسی نیست و طلق‌های شفافی که دیگران کمتر متوجه آن می‌شوند روی دندان قرار می‌گیرد. در واقع ارتودنسی با الاینر شفاف سیستم درمانی است که در آن ابزارها و دستگاه‌های ارتودنسی که در دهان و روی دندان‌ها قرار می‌گیرند نامشهود و نامرئی هستند. در این شکل از درمان به یک سیستم نرم‌افزاری-لابراتواری پیچیده نیاز داریم که با استفاده از آن نامرتبی‌های دندان را برطرف کنیم. 
از دیگر مزایا می‌توان به متحرک بودن آن نام برد که به دندان نمی‌چسبد و قابل گذاشتن و برداشت است.
مزایای اصلی ارتودنسی نامریی که بیماران را تشویق به انجام آن می‌کند به شرح زیر است:

 1. ظاهر شفاف و زیبا
 2. سهولت استفاده
 3. طول درمان کوتاه‌تر
 4. کاهش محدودیت غذایی نسبت به ارتودنسی سنتی
 5. التهاب کمتر لثه
 6. استفاده از مسواک معمولی
 7. کاهش احتمال پوسیدگی دندان
ارتودنسی نامرئی

معایب ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی برای همه افراد قابل استفاده نیست. برای مثال در افرادی با ناهنجاری شدید یا متوسط و یا افرادی که باید دندان بکشند کارایی ارتودنسی نامرئی کم خواهد بود. اما معایب عمومی ارتودنسی نامرئی مواردی هستند که در پایین توضیح می‌دهیم:

 1. طلق‌های مورد استفاده در ارتودنسی نامرئی بسیار شکننده هستند و اگر آسیب ببینند زمان زیادی برای تولید مجدد این طلق‌ها نیاز است و هزینه بالایی هم نسبت به سایر ارتودنسی ها دارند.
 2. این طلق‌ها متحرک هستند و نیازمند همکاری بیمار است، اگر درست و به موقع گذاشته نشود بیمار در درمان هیچ پیشرفتی نخواهد کرد.
 3. اگر پلاک‌ها اسیب ببینند طراحی و تولید مجدد آن‌ها زمان‌بر و دشوار است.
 4. افراد با ناهنجاری‌های پیچیده امکان استفاده از این نوع ارتودنسی را ندارند.
 5. این نوع ارتودنسی نیازمند لابراتوار پیشرفته می‌باشد و هر کلینیکی لابراتوارپیشرفته ندارد.
 6. ارتودنسی نامرئی در ایران خدمات رسانی رسمی ندارد.
معایب ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی بدون سیم! آیا چنین درمانی واقعی است؟

همه ما وقتی صحبت از ارتودنسی دندان می‌شود، ناخودآگاه ذهنمان به سمت براکت‌ها و سیم‌های فلزی می‌رود که سالیان سال است با آن‌ها آشنا هستیم! در ارتودنسی ثابت نیروهایی که سبب مرتب شدن دندان‌ها می‌شوند از طریق سیم فلزی ارتودنسی به دندان‌ها اعمال می‌شوند و در حقیقت می‌توانیم بگوییم در درمان ارتودنسی ثابت این سیم ارتودنسی است که به عنوان نیروی غالب شناخته می‌شود.

اما در روش ارتودنسی با الاینر شفاف یا ارتودنسی بدون سیم، نیروهایی که سبب رفع نامرتبی‌های دندانی می‌شوند از سمت پلاک یا الاینر ساخته شده به دندان‌ها اعمال می‌شوند. الاینرهای ارتودنسی نامرئی با توجه به میزان و شدت نامرتبی‌های دندانی و با توجه به شکل و چیدمان دندان‌های فرد برای او شخصی سازی می‌شوند تا بدون استفاده از سیم و براکت فلزی مرسوم ارتودنسی، نامرتبی‌های دندانی را رفع کنند.

تصویری از سیم‌های رایج ارتودنسی در مقابل الاینرهای ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی بدون سیم یا ارتودنسی با سیم‌های فلزی! کدامیک کارآمدی بیشتری دارد؟

این سوالی است که بیشتر مخاطبین سیمادنت از ما می‌پرسند که آیا ارتودنسی با سیم‌های فلزی بهتر است یا ارتودنسی با الاینرهای نامرئی؟

در پاسخ باید بگوییم که نوع ناهنجاری و نامرتبی دندانی شما و تشخیص درمانگر و متخصص ارتودنسی شما مشخص می‌کند که کدام روش درمانی ارتودنسی برای شما مناسب‌تر و کارآمدتر است؛ بنابراین با اعتماد به متخصص ارتودنسی خود و با استفاده از ارتودنسی با الاینر شفاف به درمان نامرتبی‌های دندانی خود بپردازید.

در واقع ارتودنسی نامرئی به عنوان جدیدترین روش ارتودنسی چند سالی است که به معنای واقعی انقلابی در زمینه ارتودنسی ایجاد کرده است. در واقع ارتودنسی نامرئی با ترکیب تکنولوژی دیجیتال و دانش ارتودنسی بدون ایجاد ظاهری نازیبا، نامرتبی‌های خفیف تا متوسط را می‌تواند به خوبی درمان کند. ارتودنسی نامرئی نسلی تازه ارتودنسی است و به جای سیم و براکت از الاینرهای شفاف استفاده می‌کند و به آرامی دندان‌ها را مرتب می‌کند.


اصلاح نامرتبی دندانی خفیف با ارتودنسی نامرئی یا الاینر شفاف

بیایید بیشتر با الاینر شفاف و درمان ارتودنسی نامرئی آشنا شویم.

استفاده از الاینرهای ارتودنسی نامرئی
الاینر شفاف

همانطور که ذکر شد در روش ارتودنسی نامرئی با استفاده از الاینرهای شفاف نامرتبی‌های دندانی خفیف اصلاح می‌شوند، اما چگونه؟

در روش ارتودنسی نامرئی از الاینرهای شفاف و غیر قابل رویتی که توسط تصاویر دیجیتال و مدلسازی کامپیوتری برای هر فرد شخصی سازی‌ می‌شوند استفاده می‌شود. در ابتدای مسیر از دندان‌های شما تصاویر دیجیتالی یا رادیوگرافی opg تهیه می‌شود و با استفاده از این تصاویر و اطلاعات دیگری که ارتودنتیست به یک لابراتور ارائه می‌دهد، مدل یا الاینر شفافی برای شما ساخته می‌شود که توانایی اصلاح بی‌نظمی‌های دندانی خفیف شما را دارد؛ سیمادنت با استفاده از مجهزترین تجهیزات ساخت ارتودنسی با الاینر شفاف، بهترین و با کیفیت‌ترین ارتودنسی نامرئی را ارائه می‌کند.

این سیستم ارتودنسی در مقابل ارتودنسی ثابت با براکت‌های فلزی که به عنوان یک روش ارتودنسی مرسوم و رایج شناخته می‌شود قرار دارد. در سیستم ارتودنسی نامرئی از تعدادی قالب های ارتودنسی متفاوت ( الاینر) در طول ماه‌های درمان استفاده می‌شود.

تفاوت‌های ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی ثابت؟

بررسی مشهودترین تفاوت‌ها

تفاوت ارتودنسی ثابت با ارتودنسی نامرئی

هر دو روش ارتونسی با الاینرهای شفاف و ارتودنسی با براکت‌های فلزی برای اصلاح بی‌نظمی‌های موجود در دندان استفاده می‌‍شوند تا یک لبخند زیبا و سلامت را به بیمار هدیه کنند. در حالی که ده‌ها سال است که دندانپزشکان و ارتودنتیست‌ها از روش ارتودنسی ثابت با براکت‌های فلری استفاده می‌کنند، ارتودنسی نامرئی یک روش نسبتاً جدید است که بیشتر با دنیای امروز و سبک زندگی مدرن سازگار است ارتودنسی نامرئی هم مانند هر درمان دیگری نقاط ضعف و قوت خودش را دارد و انتخاب یک سیستم درمانی مناسب بیمار، کاملاً به انتخاب خود او بستگی دارد. ارتودنسی نامرئی تفاوت‌های زیادی با ارتودنسی ثابت دارد که به عنوان یک بیمار ارتودنسی لازم است با این تفاوت‌ها آشنا شوید.

 • آشکار و هویدا در مقابل مخفی و نامرئی: به عنوان اصلی‌ترین تفاوت ارتودنسی نامرئی با ارتودنسی ثابت، الاینرهای مورد استفاده در ارتودنسی نامرئی از پلاستیک‌های خاصی که بیرنگ و شفاف هستند ساخته می‌شود و می‌توان این ادعا را داشت که هنگام استفاده از ارتودنسی نامرئی، این الاینرها از چشم افراد دیگر پنهان و نامرئی خواهند بود، در مقابل در یک سیستم ارتودنسی ثابت از براکت و سیم‌های فلزی و کش‌های لاستیکی استفاده می‌شود که ممکن است استفاده از آن برای بعضی از افراد به دلایل شخصی غیر ممکن باشد.
 • راحت و انعطاف‌پذیر در مقابل سخت و خشک: الاینرهای شفاف مورد استفاده در سیستم ارتودنسی نامرئی این امکان را دارند که در هر زمان که لازم باشد از دهان خارج شوند. این زمان ممکن است، زمان غذاخوردن یا مسواک زدن باشد البته مدت زمان استفاده از این الاینرها در طول شبانه‌ روز یک موضوع دیگر است که ارتودنتیست آن را به شما آموزش می‌دهد، این زمان حدودا 20 تا 22 ساعت در شبانه‌روز است. در مقابل این انعظاف پذیری ارتودنسی نامرئی، ابزاهای ارتودنسی ثابت به دلیل اینکه در فرآیند باندینگ به دندان می‌چسبند، امکان جداسازی برایشان تعریف نمی‌شود.
 • گران و پرهزینه در مقابل تعرفه معقول: الاینر‌های مورد استفاده در ارتودنسی نامرئی نسبت به براکت‌های فلزی مورد استفاده در ارتودنسی ثابت گران‌تر هستند. این هزینه بیشتر در مقابل انعطاف‌پذیری و متحرک بودن این نوع ارتودنسی کاملاً مناسب و قابل توجیه است.

تجربه یک بیمار از ارتودنسی ثابت

به عنوان یک بیمار ارتودنسی، تجربه خود را از استفاده از براکت‌های فلزی ارتودنسی با شما در میان می‌گذارم. در اوایل نصب براکت‌های ارتودنسی ثابت روی دندان‌هایم، به شدت احساس درد و ناراحتی داشتم. غذا خوردن برایم دردناک بود. احساس ناخوشایند گیر کردن مواد غذایی در براکت‌های فلزی بیشتر عذابم می‌داد. رعایت بهداشت دندان‌هایم هم برایم سخت تر شده بود. روزی 3 بار یا بیشتر از مسواک مخصوص ارتودنسی استفاده می‌کردم و زمانی که برای نخ دندان کشیدن روی دندا‌ن‌هایم خرج می‌کردم، به دلیل محدود شدن فضای بین دندان‌هایم بعد از استفاده از براکت‌های ارتودنسی ثابت، گاهاً به نیم ساعت هم می‌رسید. هر بار که غذا می‌خوردم نیاز بود که با یک تمیزکننده خاص بین دندانی که از داروخانه تهیه کرده بودم، بین دندان‌ها و براکت‌هایم را تمیز می‌کردم که پروسه سخت و عجیبی بود. اگر زودتر با سیستم ارتودنسی نامرئی آشنا می‌شدم و می‌دانستم که این امکان وجود دارد که زما غذا خوردن یا مسواک زدن می‌توان الاینرها را برداشت، 100 درصد با توجه به تفاوت قیمت کمی این روش با ارتودنسی ثابت، بدون شک این روش را انتخاب می‌کردم. اما بعد از اینکه توضیحات دکتر داودیان را درباره ارتودنسی نامرئی شنیدم و متوجه شدم که هیچکدام از شرکت‌های معتبر بین‌المللی که کار ساخت الاینرها را انجام می‌دهند، در ایران حضور ندارند، از انتخاب سیستم ارتودنسی ثابت برای اصلاح نامرتبی‌های دندانی خودم بیشتر احساس رضایت کردم.

آنچه خواندید بخشی از تجربه زیسته یک بیمار جوان ارتودنسی بود که به تازگی اقدام به نصب براکت‌های ارتودنسی کرده است. اگر بیشتر می‌خواهید از تجربیاتش از ارتودنسی بدانید، می‌توانید از راه‌های زیر با او ارتباط بگیرید و درباره درد و ناراحتی که در ارتودنسی ثابت تجربه کرد از او سوال بپرسید. بنابراین اگر شما مایل هستید که دوره درمان ارتودنسی خود را با کمترین ناراحتی بگذرانید و برخلاف بیشتر افرادی که ارتودنسی کرده‌اند از دوران درمان خود خاطرات ناراحت‌کننده‌ای نداشته باشید بی‌شک ارتودنسی نامرئی بهترین انتخاب برای شما است.


چه کسانی می‌توانند ارتودنسی نامرئی انجام دهند؟

ارتودنسی نامرئی مناسب چه کسانی است؟

افرادی که از نامرتبی‌های خفیف دندانی رنج می‌برند می‌توانند از سیستم ارتودنسی نامرئی بهره‌ ببرند، اما به شکل خاص دو گروه از بیماران بیشتر متقاضی دریافت درمان با اینویزیلاین هستند.

 • نوجوانان: الاینرهای شفاف ارتودنسی نامرئی می‌توانند نامرتبی‌های دندانی خفیف نوجوانان را برطرف کنند. بهترین انتخاب برای بیماران ارتودنسی که در سنین نوجوانی هستند، به دلیل سبک زندگی خاصشان ارتودنسی نامرئی است. در این سنین که نوجوانان به دلایل ظهور علائم روانی بلوغ جسمی و جنسی تحت فشار‌های روانی هستند، بهتر است با استفاده از براکت‌های فلزی ارتودنسی ثابت این فشار روانی را برروی آن‌ها بیشتر نکنیم. (در صورت مساعد بودن شرایط استفاده از ارتودنسی نامرئی)
 • بزرگسالان: همانطور که در ابتدای این نوشتار ذکر شد، طیف بیشتری از بزرگسالان به دنبال اصلاح طرح لبخد خودشان با استفاده از سیستم‌های ارتودنسی هستند. ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف به دلیل انعظاف‌پذیری زیادی که دارد، یک سیستم درمانی متناسب با سبک زندگی افراد بالغ و بزرگسال است تا بدون استفاده از براکت‌های مرسوم فلزی ارتودنسی ثابت، به یک لبخند زیبا دست یابند.

چه بیمارانی نمی‌توانند از اینویزیلاین استفاده کنند؟

سیستم ارتودنسی نامرئی به افرادی که نامنظمی‌های دندانی شدید دارند به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، همچنین بیمارانی که همکاری لازم را در استفاده از پلاک‌های ارتودنسی خود ندارند، نمی‌توان نتایج خوبی از ارتودنسی نامرئی گرفت. برای اینکه بدانید خودتان یا دوستان و بستگانتان شرایط انجام ارتودنسی نامرئی را دارند یا خیر، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشد. دکتر داودیان شخصاً و بدون هیچ چشم‌داشتی به پیام‌هایی که برای ایشان در واتس‌آپ می‌فرستید پاسخ می‌دهند، عجیب است خیر؟ تفاوت یک متخصص ارتودنسی دلسوز با سایرین در همین نکات ریز رفتاری نهفته است!

علاوه بر این در نظر داشته باشید که در صورتی که به تشخیص متخصص ارتودنسی شما کاندید درمان با ارتودنسی نامرئی باشید، حرف اول و آخر رسیدن به نتیجه مورد نظر، همکاری شما در استفاده به موقع از ارتودنسی نامرئی می‌زند.


ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین؟ نام صحیح ارتودنسی شفاف کدام است؟

احتمالاً اگر کاندید درمان با ارتودنسی نامرئی بوده باشید، کلمه اینویزیلاین را از زبان پزشک ارتودنسی خود یا سایر بیماران شنیده‌اید. حال کدامیک صحیح است؟

می‌دانیم که اولین‌ها همیشه ماندگار هستند. خیلی از محصولاتی که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم به نام برند اولین شرکت سازنده آن‌ها صدا زده می‌شوند. بی شک همین حالا نام تعدادی از این محصولات به ذهن شما رسید، محصولاتی مانند ساندیس، اسمارتیز و نسکافه از این دست محصولات هستند.

در علم ارتودنسی هم اولین شرکت و برندی که الاینر یا پلاک‌های ارتودنسی شفاف را با هدف نامرئی و غیر قابل رویت بودن ارتودنسی معرفی کرد، شرکت اینویزیلاین بود. (invisalign)

این شرکت در سال 1997 فعالیت خود را با هدف تولید سیستم‌های ارتودنسی نامرئی شروع کرد و درست 1 سال بعد از تاسیس و شروع تحقیقات برای تولید یک سیستم ارتودنسی شفاف، در سال 1998 توانستند گواهی‌نامه معتبر FDA آمریکا را برای محصول خود اخذ کنند. الاینرهای ارتودنسی نامرئی ( اینویزیلاین) در سال 2000 به تولید انبوه رسیدند و استفاده از آن‌ها از همان زمان میان متخصصین ارتودنسی برای درمان نامرتبی‌های خفیف دندانی رواج پیدا کرد.

استفاده از ارتودنسی نامرئی اینویلاین در سیمادنت

ارتودنسی نامرئی: ارتودنسی بدون قالبگیری

آیا واقعاً ارتودنسی شفاف نیازی به قالگیری ندارد؟

ارتودنسی شفاف یا همان ارتودنسی نامرئی همانند روش‌های دیگر ارتودنسی حتماً نیاز به قالبگیری دارد. در واقع قالبگیری ارتودنسی، شکل، فرم و ساختار قرارگیری دندان‌ها را به دقیق مشخص می‌کند و برای تعیین طرح درمان صحیح توسط متخصص ارتودنسی مورد نیاز است. ولی آیا همچنان باید برای قالبگیری از همان روش سنتی و آزاردهنده برای بیمار استفاده کرد؟ خیر خوشبختانه در کلینیک دندانپزشکی سیمادنت، برای قالبگیری ارتودنسی نامرئی از روش دیجیتال با اسکنر داخل دهانی استفاده می‌شود. به این ترتیب دیگر هیچ حس ناخوشایندی برای بیمار ایجاد نمی‌‌شود.

مراحل ارتودنسی نامرئی

نگاهی نزدیک‌تر به روند اصلاح نامرتبی‌های دندانی خفیف با ارتودنسی نامرئی داشته باشید.

در ادامه با مراحل انجام ارتودنسی نامرئی آشنا خواهیم شد. باید این نکته را در نظر داشت که با نظر دندانپزشک متخصص ارتودنسی، ممکن است طرح درمان با ارتودنسی نامرئی برای افراد مختلف با هم تفاوت داشته باشد، اما کلیات درمان با الاینر شفاف در اینجا مطرح می‌شود.

برای آشنا شدن شما با مراحل ارتودنسی نامرئی پیشنهاد می‌شود ویدئو زیر را از دکتر داودیان ببینید.

مشاوره ارتودنسی، اولین مرحله درمان

بعد از اینکه متوجه شدید که نیاز به درمان ارتودنسی دارید، پس از اینکه یک نوبت ویزیت و معاینه با دکتر داودیان را تنظیم کردید، در یک ملاقات حضوری در یکی از مطب‌های شریعتی یا ستارخان دکتر داودیان، معاینه می‌شوید. بدون در نظر گرفتن زمان انتظار شما در مطب، این مرحله بیشتر از 15 دقیقه زمان نمی‌برد. در طول معاینه توسط شخص آقای دکتر داودیان، ایشان با توجه به ناهنجاری که سبب بی‌نظمی دندان‌های شما شده است، در خصوص سیستم‌های درمانی که شما می‌توانید برای داشتن یک لبخند زیبا استفاده کنید، با شما صحبت خواهند کرد. در این مرحله است که شما توسط دستیاران دکتر داودیان از هزینه و مراحل درمان اطلاع پیدا خواهید کرد و تمام اطلاعاتی که شما برای تصمیم‌گیری نیاز است بدانید، به شما داده خواهد شد.

معاینه اولیه یک بیمار ارتودنسی توسط دکتر داودیان

رادیوگرافی و عکس‌برداری : مرحله دوم درمان

بعد از اولین جلسه مشاوره ارتودنسی با دکتر داودیان و دریافت تمامی اطلاعات مورد نیازتان، اگر تصمیم به انجام ارتودنسی در کلینیک سیمادنت و نزد دکتر داودیان را بگیرید، دکتر داودیان برای بررسی بیشتر شرایط و ناهنجاری‌های فکی و نامرتبی‌های دندانی شما، با یک نسخه شما را به یک مرکز رادیوگرافی معرفی خواهد کرد. بسته به شرایط شما تعدادی تصویر رادیوگرافی از زوایای مختلف صورت شما برای دکتر داودیان تهیه می‌شود تا ایشان با تمامی زوایای دندانی -فکی و بیومکانیک دهان شما آشنا شوند. در این مرحله تصایور سفالومتری نیز از شما تهیه می‌شود. تصاویر سفالومتری یک نوع از تصاویری هستند که اغلب توسط دندانپزشکان برای ارتباط بین فک‌های بیمار و استخوان‌های گونه و .. استفاده می‌شود.

دریافت این تصاویر به پزشکی که قصد درمان ارتودنسی را برای شما دارد، این امکان را می‌دهد که طرح درمان بهتری برای شما تدوین کند. در نهایت در این قسمت یک قالب‌گیری از دندان‌های شما انجام می‌شود که به عنوان مرحله قالب‌گیری ارتودنسی شناخته می‌شود تا درمانگر درک بهتری نسبت به شرایط دندان‌های شما داشته باشد.

در ویدئو زیر اهمیت مراحل تشکیل پرونده وقبول مسئولیت اصلاح نامرتبی‌های بیمار را از زبان دکتر داودیان می‌شنوید

پیش‌ آماده سازی بیمار: مرحله سوم درمان

پس از طی کردن مراحل ذکر شده، حالا لازم است که پلاک های ارتودنسی نامرئی برای بیمار کار گذاشته شوند. نیاز است که برای برخی بیماران، گیره‌های کامپوزیتی به دندان‌ها اضافه شود تا الاینر بهتر بتواند روی هر دندان سوار شود. همان‌طور که گفتیم با توجه به شرایط بیمار این مرحله ممکن است برای او متفاوت باشد. این گیره‌ها دقیقاً از کامپوزیت‌هایی هستند که برای پر کردن دندان استفاده می‌شوند و در پایان مراحل درمان به راحتی و بدون ایجاد هیچ‌گونه درد و احساس ناخوشایندی از دهان بیدار جدا می‌شوند.

در مرحله بعدی آماده سازی بیمار برای قرار دادن الاینرهای شفاف روی دندان‌ها، بر اساس شرایط هر بیمار ممکن است درمانگر نیاز به این داشته باشد که برای ایجاد یک دامنه حرکتی مناسب برای دندان‌های بیمار، تکنیک‌هایی مثل ایجاد فاصله بین دندان‌ها و.. را به کار ببرد که بسته به شرایط بیمار انجام این مرحله متفاوت خواهد بود.

نصب الاینرهای ارتودنسی نامرئی: مرحله چهارم درمان

وقتی مراحل آماده سازی شرایط دهانی-دندانی شما تمام شد و دندان‌های شما آماده جایگذاری الاینرها شد، برای اولین بار در این زمان است که قرارگیری و حضور الاینر اینویزیلاین را روی دندان‌هایتان حس خواهید کرد.

از آنجاییکه این الاینرها با توجه به شرایط دهانی و دندانی شما ساخته شده‌اند، از همان ابتدا این را حس خواهید داشت که این دستگاه دقیقا در جای مناسب خود قرار گرفته است. در این مرحله است که دکتر داودیان شرایط قرارگیری الاینر را روی دندان‌های شما بررسی خواهد کرد تا از فرآیند نصب صحیح الاینر مطمئن شود.

همین لحظه است که شما احساس عجیب و غریبی از حضور یک جسم خارجی روی دندان‌هایتان دارید. این احساس، درد نیست و دکتر داودیان آن را یک احساس ناخوشایند می‌نامد. طبیعی است که الاینر قرص و محکم روی دندان‌هایتان می‌نشیند تا فرآیند اصلاح نامرتبی‌های خفیف شروع شود.

ارتودنسی نامرئی
تصویر از سایت oaklodgedental

مهم است که اگر پس از گذشت مدت زمانی از نصب الاینرهای ارتودنسی نامرئی روی دندان‌هایتان هنوز احساس درد یا ناراحتی داشتید، این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید، ممکن است مشکلی در فرآیند نصب الاینر وجود داشته باشد.

شروع تغییرات روی دندان‌ها : مرحله پنجم درمان

وقتی که مدت زمانی از نصب دستگاه‌های ارتودنسی نامرئی روی دندان‌هایتان گذشت، متوجه تغییرات مبهم و احساس نیروهای عجیبی روی دندان‌هایتان خواهید شد، تمام این احساسات مبهم طبیعی است و بنا به دلیل نیروهایی است که برای اصلاح نامرتبی‌ دندان‌های شما در حال اعمال به آن‌هاست. این احساسات میان بیمارانی که از روش‌های دیگر ارتودنسی هم مثل ارتودنسی ثابت با براکت‌های فلزی استفاده می‌کنند، مشترک است.

احساس مبهمی که دارید ممکن است مانند احساس ناخوشایند حضور یک جسم خارجی روی دندان‌هایتان یا خارش باشد، همانطور که گفتیم معمولا بعد از گذشت یک مدت معین حدوداً چند روز یا نهایتاً یک هفته این احساس از بین خواهد رفت. با این وجود یکی از مهم‌ترین مزایای ارتودنسی نامرئی همین ویژگی متحرک بودن آن است بنابراین احساس ناراحتی که در وجود براکت‌های ارتودنسی ثابت بر روی دندان‌ها وجود دارد در ارتودنسی نامرئی حداقل میزان ممکن است.

باید این نکته را اضافه کنیم که استفاده از الاینرهای نامرئی گاهاً ممکن است حساسیت‌های دندانی را افزایش دهد، این اتفاق هم از نظر زمانی دریک بازه محدود برای شما قابل درک است و به راحتی و اگر درمانگر شما موافق باشد، با استفاده از خمیر دندان‌هایی که برای همین منظور طراحی شده اند، قابل برطرف شدن است.


مطالعه بیشتر : بهترین انواع خمیر دندان متناسب با شرایط دندان‌ها و دهان شما


در این مرحله ممکن است خودتان یا اطرافیانتان احساس کنید کمی صدا و گفتار شما تغییر کرده است. این اتفاق در هفته‌‌های ابتدایی بیشتر دیده می‌شود و دلیل این اتفاق اشغال فضایی اضافه در دهان توسط الاینرهای اینویزیلاین است که در نتیجه آن دامنه حرکت زبان شما محدودتر شده است. در همان هفته‌های ابتدایی این مشکل بدون مداخله درمانگر و به شکل طبیعی درمان می‌شود.

نیاز است در شروع درمان، از الاینرهای ارتودنسی 20 تا 22 ساعت در شبانه روز استفاده شود و این به زبان شما کمک می‌کند که زودتر به شرایط جدید عادت کرده و دامنه حرکتی خود را مجدداً پیدا کند.

استفاده مداوم از ارتودنسی نامرئی نامرتبی های دندان های شما را برطرف می‌کند

تعویض الاینر‌های ارتودنسی نامرئی در طول مدت استفاده : مرحله ششم درمان

الاینرهای ارتودنسی شما نیاز است هر هفته یا هر 2 هفته یکبار تعویض شوند، تعیین زمان تعویض الاینرها کاملا وابسته به شرایط دندان‌های شما و عکس‌العمل آن‌ها به درمان است.

هر الاینر جدید که روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد، فاز جدیدی از درمان و حرکت دندان‌های شما را به سمت محل قرارگیری صحیح خودش، آغاز می‌کند که در پایان درمان نتیجه لبخند شما شگفت انگیز و مانند یکی از کیس‌های درمان دکتر داودیان، که در زیر می‌بینید باشد.


مراقبت از ارتودنسی نامرئی اینویزیلاین

ارتودنسی نامرئی پیچیدگی خاصی ندارد. فقط باید الاینر مرتب تمیز شود و سپس در دهان قرار گیرد. برای مراقبت از الاینر به نکات زیر توجه فرمایید:

 1. هنگام خوردن غذا و خوراکی به غیر از آب باید آن را از دهان خارج کنید.
 2. برای مسواک زدن دندان الاینر را خارج می‌کنید و جداگانه آن را تمیز می‌کنید.
 3. الاینر از جنس پلاستیکی است و نباید به آن حرارت بخورد پس آن را با آب بسیار جوش بشورید.
 4. زمانی که نمی‌خواهید الاینر را استفاده کنید در جعبه یا ظرف به خصوصی قرار دهید.
 5. زمانی که الاینر در دهان هست هیچ چیزی به جز آب نباید بنوشید و یا بخورید چون باعث تغییر رنگ آن می‌شود.
 6. حتما طبق دستور ارتودنتیست خود پیش بروید و بر اساس گفته‌های دندانپزشک خود از الاینر استفاده کنید.
 7. برای تمیز کردن الاینر از خمیر دندان استفاده نکنید زیرا آن را کدر می‌کند.

دریافت نوبت برای مشاوره ارتودنسی نامرئی

در این نوشتار سعی شد تا مختصری درباره ارتودنسی نامرئی برای شما توضیح داده شود. اگر نامرتبی دندانی‌ دارید بدانید که با انجام ارتودنسی دست‌آوردهای بیشماری خواهید داشت.برای دریافت نوبت ویزیت با دکتر داودیان با یکی از روش‌های زیر با ما در ارتباط باشید

گارانتی مادام العمر ارتودنسی


نظرات برخی از بیماران دکتر داودیان

کسانی که مثل من هستن درباره ارتودنسی چی میگن؟

نظر مراجعان سیمادنت درباره درمان ارتودنسی

یک متخصص ارتودنسی نامرئی در تهران این توانایی را دارد که نامرتبی‌های خفیف دندان‌های شما را با استفاده از الاینرهای شفاف درمان کند. در این قسمت از محتوا نظرات تعدادی از بیماران دکتر داودیان را درخصوص خدماتی که از سیمادنت دریافت کرده‌اند، خواهید دید.


چگونه درمان ارتودنسی خود را نزد دکتر داودیان انجام دهیم؟

همیشه اولین قدم ها مهمترین گام های ما هستند!

درمان ارتودنسی نامرئی نزد دکتر داودیان

سوالات متداول ارتودنسی نامرئی

درمان با الاینر شفاف درد دارد؟

عملکرد الاینر همانند ارتودنسی با براکت و بریس است و به دلیل فشار وارده بر دندان‌ها ممکن است در ابتدا کمی دردناک باشد که می‌توان از مسکن استفاده نمود.

استفاده از ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

ابتدا قالب‌گیری از دندان‌ها صورت می‌گیرد و سپس تعدادی الاینر شفاف بر اساس وضعیت و شکل دندان‌ها ساخته می‌شود.

مدت زمان درمان با ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

طول دوره درمان با ارتودنسی نامرئی به تشخیص متخصص ارتودنسی و با توجه به نوع و شدت ناهنجاری دندانی مشخص می‌شود. معمولاً طول درمان با ارتودنسی شفاف می‌تواند از چند ماه تا یک سال تعیین شود.


مشاوره حضوری با متخصص ارتودنسی در شمال تهران

اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی ارتودنسی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه 3، واحد 11

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

کلینیک شریعتی سیمادنت

مشاوره حضوری با بهترین متخصص ارتودنسی در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، سیمادنت در غرب تهران نیز شعبه‌ای دیگر دارد و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری و نیز انجام انواع خدمات درمانی به شعبه ستارخان سیمادنت مراجعه کنید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران،جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید قصد مراجعه به یک مرکز ارتودنسی در اطراف منزل خود را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

کلینیک سیمادنت ستارخان

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

 • عباس عموری گفت:

  سلام وقت شما بخیر .
  من فک پایینم عقبه و میخواستم بدونم آیا میتونم از ارتودنسی نامرئی استفاده کنم؟ دکتر داودیان ارتودنسی نامرئی انجام میدن؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   بله انجام میشود،برای مشاوره بهتر لطفا عکس دندان ها و نیم رخ خود را از طریق واتساپ ارسال نمایید .
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • خشایار گفت:

  ارتودنسی نامرئی هم درد داره؟
  نگفتین بالا

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   خیر، ارتودنسی هیچ گونه دردی ندارد

 • رقیه گفت:

  سلام میتونیم ارتودنسی نامرئی برای یک فک انجام بدیم؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   یکی از راه های صاف و مرتب نمودن دندان ها، ارتودنسی می باشد، که برای هم تراز نمودن دندان ها هر دوفک باید ارتودنسی شوند. نوع ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری، شدت بهم ریختگی دندان ها و همچنین سن بیمار دارد. پس برای دریافت مشاوره دقیق تر عکس های دندان خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید .
   دکتر داودیان
   متخصص ارتودنسی

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   ارتودنسی برای صاف و مرتب نمودن دندان ها می باشد که برای هم تراز نمودن فک بالا و پایین حتما باید دو فک ارتودنسی شود در ضمن نوع ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری، شدت بهم ریختگی دندان ها و همچنین سن بیمار دارد. جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ ارسال نمایید.
   دکتر داودیان
   متخصص ارتودنسی

 • فرهاد گفت:

  سلام برای ساخت الاینرهای ارتودنسی نامرئی شما با چه سازنده‌ یا شرکتی همکاری می‌کنید؟

 • فاطمه حسنی گفت:

  سلام استفاده از ارتودنسی نامریی توی طول درمان هم تاثیر داره؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   نوع ارتودنسی و طول درمان ارتودنسی، بستگی به شدت بهم ریختگی دندان ها، نوع ناهنجاری و همچنین سن بیمار دارد پس جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های دندان خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

  سلام
  من دندون جلوییم یکمی نامرتبی داره و دوست ندارم ارتودنسیم مشخص باشه ایا با این روش ارتودنسی نامرئی امکان صاف شدن دندانهام هست؟


 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیما دنت
  مشاوره آنلاین
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  دریافت نوبت