ارتودنسی چیست | مشاوره حضوری و غیر حضوری | قیمت

ارتودنسی

فهرست مطالب ارتودنسی Orthodontics

 

خدمات ارتودنسی در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت:

 • ارتودنسی کودکان و بزرگسالان
 • اصلاح فرم و موقعیت دندان‌ها (در موارد مناسب)
 • بریس هم‌رنگ دندان یا شفاف
 • درمان زودهنگام برای کودکان، در صورت لزوم
 • درمان TMJ-TMD (مفصل فک)
 • درمان چندگانه برای موارد پیچیده
 • تصویربرداری چندبعدی از دندان و صورت برای تشخیص دقیق

انواع ناهنجاري هاي فکي و دنداني

جلو بودن دندان‌هاي پيشين

تصویر جلو بودن دندان‌هاي پيشين

 

درمان اين اختلال علاوه بر اين که بر زيبايي چهره مي‌افزايد، مانع آسيب ديدن دندان‌ها نيز مي‌شود. احتمال آسيب ديدن دندان‌هاي جلو آمده در هنگام ورزش کردن، زمين خوردن و حوادثي از اين دست بيشتر است.

به هم فشردگي يا ازدحام

عکس به هم فشردگي يا ازدحام دندان ها

اگر فک بيمار باريک باشد، فضاي کافي براي تمام دندان‌ها وجود نخواهد داشت. متخصص ارتودنسی گاهي اوقات در چنين مواردي مجبور به کشيدن يک يا چند دندان مي‌شود تا فضاي کافي براي دندان‌هاي ديگر ايجاد شود.

دندان نهفته

عکس دندان نهفته

دندان‌هاي دائمي گاهي اوقات در محل مناسب نمي‌رويند.

نامتقارن بودن دندان‌ها

تصویر نامتقارن بودن دندان‌ها

دندان‌هاي بالا و پايين روي يکديگر قرار نمي‌گيرند و اين نقص به ويژه در زمان بستن دهان نمود بيشتري مي‌يابد.

اپن بايت

تصویر اپن بایت دندان

هنگام روي هم فشردن دندان‌ها، بين دندان‌هاي بالا و پايين فاصله وجود دارد.

ديپ بايت

تصویر دیپ بایت

در اين ناهنجاري دندانهاي جلوي بالا و پايين بيش از اندازه به لحاظ عمودي همپوشاني دارند. اين امر مي تواند سبب نازيبا کردن لبخند گردد. از طرفي چون که در اين مشکل لبه دندانهاي پايين با لثه پشت دندانهاي بالا تماس برقرار مي کند ممکن است باعث سايش لبه دندانهاي پايين، ناراحتي پريودنتال و يا اختلال در عملکرد مفصل گيجگاهي فکي شود.

آندربايت

تصویر آندربایت

دندان‌هاي بالا بيش از اندازه عقب يا دندان‌هاي پايين بيش از حد جلو هستند.

کراس بايت

عکس کراس بايت

دست کم يکي از دندان‌هاي بالا هنگام روي هم گذاشتن دندان‌ها به طور کامل روي دندان‌هاي پايين قرار نمي‌گيرد، اين دندان‌ها بيش از حد به گونه يا زبان نزديک هستند.

فاصله‌دار بودن دندان‌ها

عکس فاصله‌دار بودن دندان‌ها

بين دندان‌ها يا به دليل افتادن يک دندان يا به صورت مادرزادي فضا يا فاصله بيش از حد طبيعي وجود دارد.

چرخش دندانها

عکس چرخش دندانها

دندان در محور طولي مي‌چرخد.

اهمیت درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی تصویر جذاب‌تری را از شما به نمایش می‌گذارد. با منظم و ردیف شدن دندان‌ها، فک‌ها و لب‌ها، نه تنها لبخندتان فریبنده‌تر و زیباتر می‌شود، بلکه شماری از مشکلات جسمی پیشین نیز برطرف می‌شود و از بروز بعضی ناراحتی‌ها پیشگیری می‌شود. نامنظم بودن و اختلال‌های دندانی باعث پوسیدگی دندان، بیماری لثه، تخریب استخوان، ناراحتی‌های گوارشی، مشکلات گفتاری و مربوط به جویدن، از دست دادن دندان، لب پریدگی دندان و دیگر آسیب دیدگی‌های دندانی می‌شود.

چگونه می‌توان تشخیص داد که دندان نیش مشکل دارد؟

دندانی که بیرون زده‌، به بقیه دندان‌ها فشار وارد می‌کند و یا از جایگاه خود بیرون می‌آید و به طور واضح مشخص است که نیاز به درمان دارد. نشانه‌های کمتر آشکار برای مشکل داشتن دندان نیش تنفس کردن از راه دهان، آسیب زدن مکرر به گونه یا سقف دهان، مشکلات گفتاری و مکیدن انگشت شست است که در سن 3 تا 4 سالگی اتفاق می‌افتد.

چه کسانی نیاز به درمان ارتودنسی دارند؟

اهمیت داشتن لبخندی زیبا و درخشان بر هیچ‌کس پوشیده نیست، چرا که لبخند جذاب، اعتمادبه‌نفس بالا و موفقیت شغلی و اجتماعی را به ارمغان می‌آورد.

درمان ارتودنسی امروزه کم‌هزینه‌تر و آسان‌تر از گذشته است. نسل کنونی درمان ارتودنسی برخلاف نسل‌های پیشین آزاردهنده نیست، نگهداری آن راحت است و چندان جلب توجه نمی‌کند. به علاوه با بهره‌گیری از مواد و روش‌های جدید می‌توان زمان بین دو مراجعه را طولانی‌تر کرد تا در مصرف زمان و هزینه صرفه‌جویی شود.

آيا نيازي به کشيدن يا خارج کردن دندان ها وجود دارد؟

اگر چيدمان دندان هاي شما به شدت فشرده باشند (به علت بيش از حد کوچک بودن دهان دندان ها به درستي در جاي خود قرار نگرفته باشند) و يا اگر دندان نهفته اي (دنداني که در داخل لثه توسط ديگر دندان ها به دام افتاده باشد) داشته باشيد، ممکن است کشيدن دندان لازم باشد. در مورد بيماران جوان تر، اگر درمان به موقع انجام شود، ممکن است نيازي به کشيدن دندان نباشد.

زمان مراجعه به متخصص ارتودنسی

به والدين توصيه مي‌شود تا حتماً کودک‌شان را پيش از سن 7 سالگي، حتي اگر به ظاهر دندان‌هايش مشکلي ندارد، نزد متخصص ارتودنسی ببرند. چون فک در اين دوران هنوز در حال رشد است و تشخيص زودهنگام مشکل مي‌تواند درمان را بسيار آسان‌تر کند.
البته هيچ‌گاه براي شروع درمان ارتودنسی دير نيست، اما اگر درمان از سنين پايين‌تر شروع شود، ناهنجاري راحت‌تر درمان خواهد شد.

شروع درمان در کلينيک سيمادنت

 • بيماران در ابتدا بايد از طريق تکميل فرم در سايت يا تماس وقت مشاوره اوليه را رزرو نمايند.
 • متخصصين ارتودنسی ما در جلسه مشاوره اوليه، بيشتر در مورد مزاياي خدمات گوناگون کلينيک دندانپزشکي سيمادنت و چگونگي اصلاح ناهنجاري‌هاي موجود به کمک اين روش‌ها توضيح مي‌دهند.
 • اگر به تازگي عکس سراسري از دندان‌هايتان گرفته‌ايد، لطفاً عکس را همراه داشته باشيد.

سن مناسب انجام ارتودنسی

خبر خوش این است که هیچ‌گاه برای روی آوردن به درمان ارتودنسی دیر نیست، چرا که دندان‌های سالم را در هر سنی می‌توان جابه‌جا کرد.

ارتودنسی بزرگسالان

تقریباً تمام گروه‌های سنی می‌توانند از یک درمان ارتودنسی موفقیت‌آمیز برخوردار گردند. اکثر افراد برای زیباتر ساختن چهره خود و بهره‌مندی از لبخندی جذاب به درمان ارتودنسی روی می‌آورند. در مجموع 20 تا 25 درصد بیمارانی که برای درمان ارتودنسی مراجعه می‌کنند بزرگسال هستند.

ارتودنسی برای کودکان و نوجوانان

داشتن یک لبخند زیبا و بهداشت مناسب دهان و دندان، عامل تفاوت در میزان سلامتی و اعتماد به نفس کودکان است. به والدین توصیه می‌شود که کودکان خود را در سال‌های اولیه برای شناسایی و جلوگیری از هر گونه مشکل، نزد دندانپزشک ببرند. نصب بریس برای کودکان معمولاً نیاز به درمان دو مرحله‌ای دارد. در برخی موارد (معمولاً برای کودکان 10 سال به پایین) لازم است که فضای کافی برای دندان‌های دائمی ایجاد شود. توصیه می‌شود که کودکان برای اولین بار در سن 7 سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند. برای کودکان مبتلا به مشکلات رشد فک و یا دندان، اولین مراجعه به دندانپزشک باید در سن 5 یا 6 سالگی باشد. حتی اگر درمان در این زمان آغاز نشود، برنامه‌ریزی و طرح درمانی کودکان باید در این سن آغاز شود. درصورت وجود هر یک از علائم هشدار دهنده زیر، کودک شما ممکن است نیاز به یک معاینه ارتودنسی داشته باشد:

 • مشکل در جویدن یا گاز زدن
 • دندان قروچه، به خصوص در شب
 • تنفس دهانی
 • مکیدن انگشت یا سایر عادات دهانی
 • شلوغی دندان‌ها، دندان نابجا و یا مسدود شده
 • تکان خوردن فک و یا صدای تق تق
 • حتماً کودک خود را به موقع تحت معاینه دندانپزشک قرار دهید.

درمان ارتودنسی

دلایل انتخاب ارتودنسی در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت:

 • بهره‌گیری از متخصصان مطرح در سطح جهان
 • داشتن جلسه مشاوره
 • بهترین هزینه در تهران
 • تنوع بیمه‌های پذیرفته شده (بر حسب نوع عمل)
 • شرایط پرداخت اقساطی (تا اتمام دوره درمان)
 • انجام درمان با در نظرگرفتن حساسیت‌های فردی
 • دارای پرسنل تحصیل کرده در بهترین دانشگاه‌های ایران

روش‌هاي مختلف ثابت و متحرکي براي درمان ناهنجاري‌هاي دندان وجود دارد که به کمک آنها مي‌توان دندان‌ها را جابه‌جا کرد، عضله‌ها را نگه داشت و بر رشد فک‌ها تأثير گذاشت. در اين روش‌ها فشار ملايمي بر دندان‌هاي در حال حرکت در استخوان فک وارد مي‌شود.

فلزي معمولي

بريس متداول‌ترين روش ثابت درمان ارتودنسی است که از براکت، کش و سيم قوس‌دار تشکيل مي‌شود. براکت‌ها به جلوي دندان چسبانده مي‌شود و به عنوان نگهدارنده بريس عمل مي‌کند. سيم‌هاي قوس‌دار از وسط براکت‌ها و کش‌هاي کوچک عبور داده مي‌شود. محکم کردن اين سيم‌ها بر روي دندان فشار وارد مي‌کند و به تدريج آنها را به سمت موقعيت درست حرکت مي‌دهد. متخصص ارتودنسی بريس‌ها را هر 4 تا 6 هفته يک بار تنظيم مي‌کند تا نتايج دلخواه به مرور ظرف 1 تا 3 سال به دست آيد.

بريس‌هاي جديد و به روز مورد استفاده در کلينيک ما کوچک‌تر و سبک‌تر هستند و نسبت به بريس‌هاي قديمي فلزي قابليت رويت بسيار کمتري دارند. در کلينيک ما کودکان مي‌توانند از بريس‌هاي به رنگ روشن و بزرگسالان از بريس‌هاي همرنگ استفاده کنند. کلينيک دندان پزشکي سيمادنت با بهره‌گيري از مواد و تکنيک‌هاي جديد ارتودنسی ناهنجاري‌هاي دندان‌ را ظرف مدت کوتاه‌تري اصلاح مي کند.

بيمار پس از برداشتن بريس بايد دست کم تا يک سال هم براي دندان‌هاي بالا و هم دندان‌هاي پايين از نگهدارنده استفاده کند تا آنها را در موقعيت جديدشان نگه دارد.

در ادامه به اختصار بعضي از ديگر روش‌هاي ارتودنسی را توضيح مي‌دهيم:

بريس سراميکي

بريس‌هاي سراميکي به اندازه بريس‌هاي فلزي قابل رويت نيستند. اگر چه بريس‌هاي سراميکي کمي گران‌تر هستند و استحکام آنها کمتر از بريس‌هاي فلزي است، اما شکل ظاهري فوق العاده‌اي دارند..

ارتودنسی به روش ديمون

عکس ارتودنسی دیمون

بريس‌هاي ديمون خود نگه دارنده هستند، به اين معنا که در عوض استفاده از کش براي متصل کردن سيم قوسي به براکت، براکت از مکانيسم لغزشي بهره ميي‌گيرد.

ارتودنسی نامرئي

 

عکس ارتودنسی نامرئی

 

ارتودنسی نامرئي از مجموعه‌اي از پلاک‌هاي پلاستيکي شفاف سفارشي تشکيل مي‌شود که به منظور حرکت دادن دندان‌ها به سمت موقعيت صحيح طراحي مي‌شوند. بيمار ماهي دو بار از پلاک جديد استفاده مي‌کند و اين تجديد پلاک آن قدر تکرار مي‌شود تا در نهايت حالت دندان‌ها اصلاح شود.

بريس نامرئي (لينگوال)

 

عکس ارتودنسی لینگوال

بريس زباني، يا بريس نامرئي، در پشت دندان‌ها قرار مي‌گيرد و به همين دليل گزينه مناسب براي افرادي است که نمي‌خواهند اطرافيان متوجه ارتودنسی آنها شوند.

براکت‌هاي هوشمند

براکت‌هاي هوشمند، جديدترين فن‌آوري به‌کار رفته در بريس‌هاي ارتودنسی است. براکت‌‌ هوشمند که به عنوان يک سيستم بريس عمل مي‌کند، با فراهم ساختن اندازه‌ها و اطلاعات مورد نياز مي‌تواند مقدار کل زمان استفاده از بريس را کاهش دهد.

بريس‌‌هاي خود بازشونده (خود ليگاچور)

بريس‌هاي خود بازشونده عاري از کش‌هاي لاستيکي مزاحم هستند . اين بريس‌ها با بهره‌گيري از تکنولوژي پيشرفته، نتايج مورد نظر را با سرعت بيشتري ارائه مي‌دهد و در نتيجه بيمار را از مراجعات هفتگي به ارتودنتيست بي‌نياز مي‌سازد.

بريس نامرئي

اين بريس‌ها به اندازه‌اي شفاف هستند که با رنگ طبيعي دندان‌هاي بيمار مي‌آميزند. به طوري که به چشم نمي‌آيند.

با متخصصين ارتودنسی ما مشورت کنيد تا متوجه شويد که کدام يک از بريس‌ها براي شما مناسب‌تر است.

براي گرفتن نوبت و وقت مشاوره با ما تماس بگيريد.

در اولین جلسه مشاوره چه اقداماتی صورت می‌گیرد؟

در اولین جلسه مشاوره، ما برای شما یک دوره درمان مشخص می‌کنیم و هزینه‌های درمان را نیز برآورد می‌کنیم.

درصورتی‌که تصمیم گرفته‌اید برای انجام ارتودنسی اقدام کنید، ما می‌توانیم اطلاعات لازم برای تشکیل پرونده شما، مانند تصاویر رادیوگرافی را بگیریم و برای مراجعه به کلینیک و شروع درمان ارتودنسی شما، وقت قبلی تعیین کنیم.

اقدام‌های ضروری هفته‌های نخست ارتودنسی

بیمار باید تا زمان عادت کردن به براکت غذاهای نرم‌تر میل کند و مهم‌تر این که زمان و دقت بیشتری را به بهداشت و تمیز کردن دندان‌ها و براکت اختصاص دهد.

مدت زمان درمان چقدر است؟

طول درمان براي هر شخصي متفاوت است، اما به طور کلي مرحله اصلي درمان (که شامل نصب براکت ها و ابزار هاي ديگر مي شود) ممکن است 6 الي30 ماه طول بکشد. پس از آن، نگهدارنده اي براي حداقل چند ماه استفاده مي شود.

مدت زمان لازم برای قرار دادن براکت‌ها

مدت زمان نصب براکت‌ها به مورد خاص هر بیمار بستگی دارد، اما معمولاً حدود 50 دقیقه تا یک یا یک ساعت و نیم زمان می‌برد.

با متخصصين ارتودنسی ما مشورت کنيد تا متوجه شويد که کدام يک از بريس‌ها براي شما مناسب‌تر است.

براي گرفتن نوبت و وقت مشاوره با ما تماس بگيريد.

خطرهاي احتمالي و محدوديت‌هاي بريس‌ها

خبرهاي نسبتاً ناخوشايند براي بيماران انگشت‌شمار…

بروز عفونت در اثر بيماري‌هاي لثه در زمان ارتودنسی براي لثه‌ها و سلامت عمومي خطرناک است. در عمل اگر عفونت هنگام استفاده از بريس درمان نشود، درون استخوان نگهدارنده منتشر مي‌شود و براي اصلاح آن بايد عمل جراحي انجام شود. عفونت کردن جدا از اين که هزينه درمان را دو برابر مي‌کند، چنانچه به درستي درمان نشود و به دندانپزشک مراجعه نشود، براي سلامت عمومي بسيار مضر خواهد بود.

اما خبر خوش اين است که:

ما بيماراني را با بيماري لثه پيشرفته درمان کرده‌ايم، اين بيماران در حال حاضر با حفظ سلامت بهداشت دهان و دندان پس از گذشت 10 سال با کوچکترين نشانه‌اي از پيشرفت بيماري مواجه نشده‌اند.

متخصصين ارتودنسی ما اقدامات متعددي را براي کاهش احتمال بروز عوارض مرتبط با ارتودنسی انجام مي‌دهند. کلينيک دندانپزشکيي سيمادنت احتياط‌ و پيشگيري‌هاي لازم را به عمل مي‌آورد. متخصصين ما وضعيت دندان‌ها را در جلسات متعدد به کمک تصاوير راديولوژي معاينه مي‌کنند تا احتمال بروز عوارض به کمترين ميزان خود برسد.

تجهيزات ارتودنسی

الف ـ تجهيزات درمان

دستگاههاي ارتودنسی در دو نوع ثابت و متحرک براي حرکت دادن دندان‌ها، نگهداري عضله‌ها و تأثيرگذاري بر رشد فکين عرضه مي‌شود. اين تجهيزات فشار ملايمي را بر دندان‌هاي در حال حرکت و استخوان فک وارد مي‌کنند.

کلينيک دندانپزشکي سيمادنت با تجهيز به پيشرفته‌ترين تسهيلات و آخرين تکنولوژي روز دنيا درمان جامع و مفيدي را، از جديدترين بريس‌ها و پلاک‌هاي همرنگ دندان براي بزرگسالان تا جراحي و پروتز دندان، ارائه مي‌دهد.

 • ارتودنسی ثابت

  عکس ارتودنسی ثابت

پرکاربردترين وسيله‌هاي مورد استفاده در ارتودنسی از نوع ثابت هستند و زماني به کار برده مي‌شوند که دقت مهم باشد. اگرچه بيمار مي‌تواند با ارتودنسی ثابت به طور طبيعي غذا بخورد، بايد از مصرف بعضي غذاها و نوشيدني‌ها، مانند نوشيدني‌هاي گازدار، مواد شيرين سفت يا تافي خودداري کرد. بيماران شرکت‌کننده در ورزش‌هاي پربرخورد بايد حتماً متخصص ارتودنسی را از فعاليت خودشان آگاه کنند تا محافظ‌هاي لثه مخصوص براي آنها ساخته شود.

 • ارتودنسی متحرک

عکس ارتودنسی متحرک

 • اين نوع معمولاً براي درمان مشکل‌هاي جزيي، مانند جلوگيري از مکيدن انگشت شست يا اصلاح نامرتبي و کجي ملايم دندان‌ها به کار برده مي‌شود. اين پلاک‌ها را تنها براي تميز کردن، غذا خوردن يا کشيدن نخ دندان مي‌توان از دهان خارج کرد. متخصص ارتودنسی گاهي اوقات از بيمار مي‌خواهد تا پلاک را زمان انجام فعاليت‌هايي مانند نواختن سازهاي بادي يا دوچرخه سواري از دهان خارج کند.

تجهيزات فانکشنال

اين تجهيزات براي درمان مشکلات مربوط به موقعيت فک فوقاني و دندانها، فک پايين و دندان‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

اکثر افراد بايد در تمام اوقات از اين تجهيزات استفاده کنند. پيروي ازدستورالعمل‌هاي پزشک ارتودنسی خود در مورد چگونگي و زمان استعمال آنها بسيار مهم است. در صورت عدم استعمال صحيح، پروسه درمان ناموفق خواهد بود.گاهي لازم است براي تميز کردن و يا غذا خوردن، اين لوازم را از دهان خود خارج سازيد.

هدگير

هدگير براي اصلاح موقعيت دندان‌هاي عقبي، يا نگه داشتن آنها در موقعيت خود در هنگام درمان دندان‌هاي جلويي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اکثر افراد تنها به مدت چند ساعت در طول شب و يا هنگام خواب، نياز به استعمال هدگير دارند. هنگام استفاده از هدگير شما قادر به خوردن يا نوشيدن نخواهيد بود.

ب ـ نگهدارنده‌ها

حفظ حالت اصلاح شده مرحله بسيار مهمي پس از درآوردن بريس است، که معمولاً استفاده از نگهدارنده را شامل مي‌شود، معمولاً دو نوع نگهدارنده ثابت و متحرک وجود دارد.

در کلينيک سيمادنت متخصصين ما تجهيزاتي را انتخاب مي‌کنند که بهترين تناسب را با شرايط شما داشته باشد، و طول مدت دقيق درمان را نيز براي شما تعيين خواهند کرد.

عکس نگهدارنده‌ها

نگهدارنده ثابت

نگهدارنده‌هاي ثابت را فيکس ريتينر نيز مي‌نامند، چون آنها مستقيماً به دندان مي‌چسبند و نمي‌توان آنها را جدا کرد و ريتينر رايج در کلينيک دندانپزشکي سيمادنت هستند.

نگهدارنده اسيکس

عکس نگهدارنده اسيکس

نگهدارنده هالي

عکس ارتودنسی و سلامت دهان و دندان

ارتودنسی و سلامت دهان و دندان

مراحل اوليه ارتودنسی

در دهان گذاشتن بريس معمولاً بدون درد است. برخي بيماران با درد و ناراحتي ملايمي در چند روز اول مواجه مي‌شوند، تا به بريس عادت کنند. به علاوه تنظيم کردن دوره‌اي بريس نيز گاهي اوقات دردناک است، اگرچه اين حساسيت عموماً فقط زمان کوتاهي دوام دارد. با مصرف مسکن‌هاي غيرتجويزي مي‌توان درد را کاهش داد، البته معمولاً درد به اندازه‌اي نيست که نيازي به مصرف مسکن باشد.

بااين حال بيماران پس از چند جلسه مراجعه به متخصص با کوچکترين احساس ناراحتي مواجه نمي‌شوند. ما غالباً به بيماران يادآور مي‌شويم که: “راه حل مؤثر لزوماً دردناک نيست!”

چسب مورد استفاده براي متصل کردن بريس به دندان‌ها به سرعت در جاي خود محکم مي‌شود، هر چند بهبود کامل آن 24 ساعت زمان مي‌برد. هر زمان پس از ترک مطب مي‌توانيد غذا ميل کنيد، بااين حال معمولاً از بيماران خواسته مي‌شود، تا مواد غذايي نام برده شده در فهرست مواد مضر و آسيب زننده به بريس را ميل نکنند، تا زمان عادت کردن به غذا خوردن با بريس‌هاي جديد مي‌توانيد از رژيم غذايي حاوي مواد نرم استفاده کنيد.

پس از برداشتن بريس

دوران پس از برداشتن بريس بسيار هيجان انگيز است، ديگر مي‌توانيد به راحتي غذا بخوريد، نخ دندان بکشيد و مسواک بزنيد و از همه مهم‌تر ديگران را مسحور لبخند رويايي خود کنيد. در اين مرحله به اين نتيجه مي‌رسيد که، تمام آن ناراحتي‌ها و پرهيزها ارزش اين لبخند جذاب را داشت.

البته اين مرحله از درمان ارتودنسی بسيار مهم است. اگر دندان‌ها در موقعيت جديد نگه داشته نشود، درمان شکست خواهد خورد و تمام وقت و هزينه سپري شده به باد خواهد رفت.

از آنجايي که دندان‌ها گرايش قوي به عقب برگشتن و قرار گرفتن در حالت اوليه دارند، پس از برداشتن بريس بايد از نگهدارنده استفاده کرد تا چنين اتفاق ناخوشايندي روي ندهد.

در کلينيک سيمادنت متخصص ارتودنسی ما پس از خارج کردن بريس نيز جلسه‌هايي برا در فواصل زماني منظم براي بيمار در نظر مي‌گيرد. دوران پس از درآوردن بريس براي حفظ نتيجه درمان بسيار حياتي است.

مراقبت عمومي

بهداشت مناسب دهان، به ويژه در زمان استفاده از بريس و درمان ارتودنسی بسيار مهم است. به بيماران توصيه مي‌شود تا دست کم 4 بار در روز، پس از هر وعده غذايي و قبل از خواب، مسواک بزنند.

چون مسواک زدن بخش مهمي از برنامه درمان است، متخصصين ارتودنسی کلينيک سيمادنت روش صحيح کشيدن نخ دندان با وجود بريس را به هر بيمار آموزش مي‌دهند، و در صورت لزوم فلورايد مخصوص را تجويز مي‌کنند.

دست يافتن به لبخند رويايي بدون همکاري بيمار و پيروي وي از توصيه‌هاي متخصص در خصوص مصرف نکردن مواد غذايي که مي‌تواند منجر به شل شدن يا شکستن بريس بشود، امکان‌پذير نيست. هر ماده چسبنده، سفت يا چسبناک، مانند موارد زير، را بايد از برنامه غذايي حذف کرد:

 • آدامس بادکنکي
 • کارامل
 • تافي
 • آجيل سفت
 • جويدن يخ، مداد، خودکار يا هر شي سخت

کلينيک دندانپزشکي سيمادنت برنامه‌هاي درماني ارتودنسی جامع و کارآمدي را براي تمام گروه‌هاي سني ارائه مي‌دهد. در اين کلينيک مي‌توانيد با توجه به توصيه متخصص هم از بريس‌هاي سنتي هم از روش‌هاي جديد با وضوح کمتر مانند: ارتودنسی نامرئي (اينويزيلاين)، بريس زباني و براکت هاي سراميکي استفاده کنيد. اعضاء تيم ارتودنسی کلينيک دندانپزشکي سيمادنت از شاخص‌ترين چهره‌هاي اين زمينه هستند، به علاوه ما به خود مي‌باليم که مي‌توانيم پذيراي بيماران ناتوان و داراي نيازهاي خاص باشيم. کارکنان مجرب ما همواره با روي باز آماده پاسخگويي به پرسش‌هاي شما هستند.

سوالات متداول :

آیا زمانی که ارتودنسی دارم باید بیشتر مسواک بزنم؟

زمانی که روی دندان های شما براکت های ارتودنسی قرار دارد، باید به طور مستمر در حفظ بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشید، چرا که سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی باعث می شوند که غذای بیشتری بین دندان های شما باقی بماند.

مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید بعد از هر وعده غذا را در برنامه خود بگنجانید و قبل از اینکه به رختخواب بروید، از ژل فلوراید استفاده کنید. استعمال نخ دندان، یا سایر وسایل تمیز کردن بین دندان‌ها / بریس، برای زدودن مواد غذایی بین داندان‌ها بسیار موثر است.

آیا هنگام استفاده از ارتودنسی می‌توان ورزش کرد؟

بله! با این حال، از محافظ دندان ارتودنسی به منظور محافظت در برابر ضربات استفاده کنید.

آیا وسایل ارتودنسی در نواختن آلات موسیقی مشکلی ایجاد می‌کنند؟

خیر؛ البته ممکن است در ابتدا کمی طول بکشد که شما به نواختن موسیقی در حالی که روی دندان خود بریس دارید، عادت کنید و احتمالا در ابتدا نیاز است که روی بریس‌های خود یک پوشش (مانند موم نرم) قرار دهید.

آیا استفاده از براکت باعث ایجاد زخم می‌شود؟

ممکن است در ابتدا زخم‌هایی در دهان به وجود بیاید. متخصص ارتودنسی براکت یا سیم ایجادکننده زخم را با قرار دادن قطعه‌های کوچکی از موم نرم مخصوص می‌پوشاند. شستن دهان با آب‌نمک گرم نیز غالباً مفید است.

آیا می‌توان با وجود بریس، آدامس جوید؟

آدامس جویدن ایده خوبی در طول درمان ارتودنسی نیست، زیرا آدامس ممکن است به بریس بچسبد. علاوه بر این، قند موجود در اکثر آدامس‌ها می‌تواند موجب حفره‌ دندانی در لثه شود. بااین‌حال می‌توانید با پزشک ارتودنسی خود درباره استفاده از آدامس‌های بدون قند و نچسب مشورت کنید.

اگر براکت شل شود، چه اتفاقی می‌افتد ؟

معمولاً این یک مورد اضطراری نیست و نیاز به اقدام فوری ندارد. در این مواقع، اطراف براکت شل شده را تمیز کنید، و یا آن را از سیم خارج سازید. دندانپزشک یک براکت دیگر را به آن متصل خواهد کرد.

آیا نیاز به استفاده از یک نگهدارنده خواهید داشت؟

بله! نگهدارنده‌ها دندان‌های شما را پس از خارج کردن بریس، صاف نگه می‌دارند. بدون آن‌ها دندان‌های شما جابجا خواهد شد و ممکن است کل درمان به خطر بیفتد. به‌طورمعمول، استفاده از نگهدارنده‌ها به صورت مادام‌العمر توصیه می‌شود.

هزينه ارتودنسی کامل در کلينيک دندانپزشکي سيمادنت

هزينه ارتودنسی با توجه به وجود بريس‌هاي متعدد و برنامه‌هاي درماني مختص هر بيمار به نوع ناهنجاري دندان و نيازهاي بيمار بستگي دارد. برای دیدن لیست قیمت ها بر روی قیمت ارتودنسی کلیک کنید.

پرسش خود را مطرح کنید.
دسته بندی پرسش و پاسخ
موقعیت جغرافیایی
نحوه آشنایی
آپلود تصویر