خدمات ما
بیشتر
کشیدن دندان بدون درد

کشیدن دندان بدون درد

کشیدن دندان بدون درد

فهرست مطالب

کشیدن دندان معمولاً آسان است و بیشتر آن‌ها به‌سرعت و با تزریق بی‌حسی موضعی درحالی‌که بیمار هوشیار است انجام می‌شود. کشیدن برخی از دندان‌ها به چند دلیل با مشکلاتی روبرو است، مانند موقعیت دندان در دهان، شکل ریشه‌ی دندان و یکپارچگی دندان‌ها. برخی افراد از کشیدن دندان نسبت به درمان‌های دیگر دندان مانند پر کردن بیشتر می‌ترسند. اگر دندان وارد استخوان بشود، عمل جراحی یا دسترسی به‌طرف دیگر لثه ضرورت پیدا می‌کند.

آماده‌سازی

در کلینیک دندان‌پزشکی سیمادنت جراحان و دندان‌پزشکان از اشعه‌ی ایکس برای کشیدن دندان استفاده می‌کنند. قبل از کشیدن دندان پیشینه‌ی پزشکی و دندان‌پزشکی خود و لیستی از داروهای مصرفی را برای دندانپزشک فراهم کنید. این لیست شامل داروهای تجویزی، غیرتجویزی، ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌شود. اگر دندان عقلتان را کشیده‌اید احتمالاً از اشعه‌ی ایکس پانوراما یا گسترده استفاده کرده‌اید. این نوع اشعه‌ی ایکس تصویری از تمام دندان‌ها را به شما می‌دهد. این تصویر برای کمک به کشیدن دندان چند چیز را نشان می‌دهد:

 • ارتباط بین دندان عقل با دندان‌های دیگر
 • ارتباط دندان‌های بالایی با سینوس
 • ارتباط دندان‌های پایینی با عصبی در استخوان فک. این عصب احساس را در فک پایینی، دندان‌های پایینی، چانه و لب پایینی به وجود می‌آورد. این عصب را عصب لثوی تحتانی می‌نامند.
 • هر نوع عفونت، تومور یا بیماری استخوان

برخی از پزشکان قبل از جراحی آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کنند. دندان‌پزشکان و جراحان دهان روش دیگری دارند؛ آن‌ها آنتی‌بیوتیک را تنها در صورتی تجویز می‌کنند که:

 • در زمان جراحی دچار عفونت شده باشید.
 • سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید.
 • عمل جراحی طولانی‌مدت داشته باشید.
 • شرایط پزشکی ویژه‌ای داشته باشید..

شرایط بی‌حسی درون وریدی از بی‌حسی هوشیارانه تا بی‌هوشی عمومی امکان‌پذیر است. باید لباس آستین کوتاه یا آستین‌هایی که بتوان آن‌ها را به‌راحتی بالا زد بپوشید. این کار عمل بی‌حسی درون وریدی را امکان‌پذیر می‌کند. بین 6 تا 8 ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخوریم. اگر تا یک هفته قبل از عمل دچار سرماخوردگی، گرفتگی بینی و سرفه هستید حتماً به پزشک اطلاع دهید. ممکن است تا زمان رفع سرماخوردگی از بیهوشی خودداری شود. اگر شب قبل از عمل حالت تهوع و استفراغ دارید اول صبح به پزشک اطلاع دهید. در روز جراحی دخانیات مصرف نکنید. عدم رعایت این مورد باعث افزایش احتمال دردی به نام حفره خشک در محل جراحی یا دندان کشیده شده می‌شود. دستورالعمل‌هایی برای بعد از جراحی به شما داده می‌شود که رعایت آن‌ها الزامی است.

کشیدن دندان در کلینیک دندان‌پزشکی سیمادنت

همه‌ی متخصصان دندان در کلینیک دندان‌پزشکی سیمادنت با درمان عصب کشی سعی در حفظ دندان‌ها می‌کنند. اما در مواردی که کشیدن دندان ضروری است، این عمل با جدیدترین تجهیزات و توسط مجرب‌ترین متخصصان به صورتی که کمترین درد و ناراحتی ممکن به شما وارد شود، انجام می‌گیرد. برای اطلاع بیشتر با شماره تلفن 26710760 66520980 تماس حاصل نمایید یا از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح فرمایید.

در مواردی که دندان در اثر حفره، شکستگی و بیماری لثه آسیب فراوان دیده است برای جلوگیری از تأثیر آن بر روی دندان‌های مجاور باید دندان آسیب‌دیده را از دهان خارج کرد. کشیدن دندان علاوه بر آسیب‌دیدگی و پوسیدگی در فرآیندهای ارتودنسی هم انجام می‌شود. ممکن است به‌منظور ایجاد فضای کافی برای رشد صحیح دندان‌ها یک یا چند دندان اضافی کشیده بشود. کشیدن دندان در کودکان نیز صورت می‌گیرد، این کار زمانی روی می‌دهد که دندان شیری به‌خودی‌خود نمی‌افتد و از رشد صحیح و سالم دندان دائمی جلوگیری می‌‌کند. کشیدن دندان برای دندان عقل تحت فشار و یا آلوده نیز انجام می‌شود.

قبل از کشیدن دندان برای اطمینان از اینکه بیمار درد و ناراحتی را احساس نکند از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که همیشه به دنبال انجام این کار بدون درد هستیم، کشیدن دندان به‌آسانی انجام می‌شود. گاهی اوقات برای کشیدن دندان نیاز به جراحی است که این عمل هم در کلینیک دندان‌پزشکی سیمادنت بدون درد انجام می‌شود. در کلینیک سیمادنت جراحان دندان بیشترین توجه را در بدون درد بودن عمل کشیدن دندان به کار می‌برند.

کشیدن دندان چقدر زمان نیاز دارد؟

ازآنجایی‌که هر مورد دارای تفاوت است گفتن اینکه کشیدن هر دندان چقدر زمان می‌برد امری غیر ممکن است اما به‌طورمعمول کشیدن هر دندان بیشتر از بیست دقیقه زمان نمی‌برد.

مراقبت‌های پس از کشیدن دندان

پس از جراحی دستورالعمل‌های دقیقی را درباره آنچه که باید انجام دهید به شما می‌دهیم. اگر سؤالی دارید بهتر است قبل از ترک محل آن را از متخصصان ما در کلینیک دندان‌پزشکی سیمادنت بپرسید. مصرف داروهای غیر‌استروئیدی ضدالتهابی می‌تواند درد را پس از کشیدن دندان به شکل مؤثری کاهش بدهد. این داروها شامل ایبوبروفن مانند آسپرین و موترین است. مطابق با دستور پزشک مصرف کنید. اولین قرص را زمانی استفاده کنید که بی‌حسی اثر خود را از دست می‌دهد. مصرف آن‌ها را برای سه روز ادامه دهید. پزشک پس از کشیدن دندان توسط جراحی ابتدا داروهای ضد درد تجویز می‌کند و پس از چند روز استفاده از داروهای غیر‌استروئیدی ضدالتهابی پیشنهاد می‌دهد. بیشتر درد در چند روز اول از بین می‌رود. پس از کشیدن دندان از شما خواسته می‌شود تا گاز پانسمانی را برای مدت 20 تا 30 دقیقه گاز بگیرید. این عمل باعث بند آمدن خون می‌شود. بااین‌حال تا 24 ساعت آینده خون‌ریزی بسیار کمی خواهید داشت. پس از آن متوقف خواهد شد. لخته‌ی به وجود آمده بر روی زخم را دست نزنید. برای کاهش تورم می‌توانید کیسه‌ی یخی را بر روی صورتتان بگذارید. اگر فکتان متورم شده و احساس درد در آن می‌کنید پس از رفع تورم صورت از کمپرس گرم بر روی فکتان استفاده کنید. به مدت چند روز از غذاهای سرد و نرم استفاده کنید. برای تمیز نگاه‌داشتن محل زخم می‌توانید 24 ساعت پس از عمل از محلول آب‌نمک گرم استفاده کنید. برای این کار نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان حل کنید. بیشتر تورم و خون‌ریزی پس از یک یا دو روز از  عمل جراحی متوقف می‌شود. بهبودی اولیه حداقل دو هفته زمان می‌برد. اگر نیاز به بخیه زدن داشته باشید پزشک از بخیه‌های قابل حل شدن استفاده خواهد کرد. استفاده از آب‌نمک گرم به حل شدن بخیه‌ها کمک می‌کند. برخی از بخیه‌ها باید به‌وسیله‌ی جراح و دندانپزشک کشیده شوند. پس از جراحی دخانیات مصرف نکنید از خلال دندان استفاده نکرده و تف نکنید زیرا این اعمال باعث کنده شدن لخته‌ی خون از محل زخم می‌شود. از روز جراحی تا 72 ساعت پس از کشیدن دندان از مصرف دخانیات خودداری کنید.  

کشیدن دندان در دوران بارداری

برای جلوگیری از آسیب به نوزاد در این دوران هنگام کشیدن دندان باید نکاتی را مورد توجه قرار داد. به همین منظور دندان‌پزشکان از کشیدن دندان در این دوران خودداری می‌کنند. بااین‌حال اگر دندان بسیار عفونی شده باشد و دندان‌های دیگر را هم تحت تأثیر قرار دهد پزشک ناچار به کشیدن دندان مبتلا است. جراح دهان بر اساس دوره‌های سه‌ماهه‌ی حاملگی عمل کشیدن دندان را برنامه‌ریزی می‌کند.

 • اولین دوره‌ی سه ماهه: تشکیل عضو جنین در این دوره اتفاق می‌افتد. در نتیجه جنین در این دوره به‌شدت نسبت به نقص عضو آسیب‌پذیر است به‌ویژه اگر مادر در استرس و تنش کشیدن دندان قرار بگیرد. بنابراین جراحان کشیدن دندان را در این زمان به تعویق می‌اندازند.
 • دومین دوره‌ی سه ماهه: تکامل جنین در این دوره روی می‌دهد. بنابراین پزشک این زمان را دوره‌ مطمئنی برای کشیدن دندان و انجام امور دیگر مربوط به دندان در نظر می‌گیرد.
 • سومین دوره‌ی سه ماهه: در این دوره نشستن مادر بر روی صندلی دندان‌پزشکی برای چند ساعت دشوار است. حتی ممکن است خون‌ریزی در اثر کشیدن دندان افزایش پیدا کند. بنابراین پزشک آن را به بعد موکول می‌کند و یا آن را در اولین ماه سومین دوره انجام می‌دهد.

درمان دندان کشیده شده در دوران بارداری

در دوران بارداری دندان‌پزشکان توجه خاصی به امر کشیدن دندان می‌کنند و داروهایی را تجویز می‌کنند که برای مادر و نوزاد خطری نداشته باشند. در اینجا داروهایی را نام می‌بریم که برای این مورد هنوز بی‌خطر و مؤثر هستند.

 • پاراستامول: دارویی مسکن و آرام‌کننده‌ی درد در اثر کشیدن دندان است. تجویز آن در دوران بارداری بی‌خطر است.
 • ایبوپروفن: تا 32 هفته پس از بارداری می‌توان از این دارو استفاده کرد. اگر پس از کشیدن دندان‌درد زیادی داشته باشید دکتر داروی مسکنی مانند کدئین را پس از مشاوره با متخصص زنان برای مدت کوتاهی تجویز می‌کند.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: دندان‌پزشک ممکن است برای جلوگیری از انتشار عفونت در زمان بارداری آنتی‌بیوتیک‌های بی‌خطر را تجویز کند. داروهای بدون خطر در این زمان شامل سفالواسپورین و پنی‌سیلین هستند.
 • بی‌هوشی: دندان‌پزشک در حین درآوردن دندان از بی‌حس‌کننده‌ی لیدوکائین استفاده می‌کند تا علاوه بر راحتی بیمار از ایمنی نوزاد هم اطمینان حاصل شود.

هزینه‌ی کشیدن دندان

به‌طورکلی هرچه کشیدن دندان دشوارتر شود، هزینه‌ی انجام آن هم بیشتر می‌شود. بسیاری از طرح‌های بیمه‌ی دندان تا 80 درصد از هزینه‌ی کشیدن دندان را متقبل می‌شوند البته این طرح‌ها برای موارد زیبایی کاربرد ندارند. برای این منظور با ارائه‌دهنده‌ی بیمه‌ی خود یا دندانپزشک صحبت کنید.  

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی