همه چیز درباره کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی (نکات + هزینه ها)

همه چیز درباره کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی (نکات + هزینه ها)

کشیدن دندان بدون درد

عناوین

اگرچه حفظ دندان‌های طبیعی اولویت اصلی ما است، اما گاهی موقعیت‌هایی پیش می‌آید که در آن باید دندان کشیده شود. مثلاً زمانی که دندان به شدت عفونت کرده و با عصب کشی یا درمان ریشه قابل احیا شدن نیست، ما مجبوریم دندان را بکشیم. زیرا در غیر این صورت ممکن است عوارض جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد. آنچه در این صفحه می‌خوانید اطلاعات کاملی در خصوص چرایی و نحوه کشیدن دندان است. اگر فکر می‌کنید نیاز به خارج کردن دندان دارید حتماً این مقاله را مطالعه بفرمایید.

دریافت مستقیم نوبت کشیدن دندان از سیمادنت

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

چرا و چه زمانی نیاز به کشیدن دندان داریم؟

ما تا زمانی که مجبور نباشیم، اقدام به خارج کردن دندان از جایگاهش نمی‌کنیم، مگر اینکه واقعا هیچ راه و روشی برای حفظ دندان برایمان باقی نمانده باشد. به عنوان مثال اگر هیچ روش درمانی برای مشکلات زیر نداشته باشیم، احتمالاً در نهایت دندان را خارج خواهیم کرد:

 • گسترش پوسیدگی شدید تا زیر لثه یا ریشه دندان
 • شل شدن شدید دندان ناشی از پودنتیت
 • کمبود فضا برای حرکت دندان‌ها در ارتودنسی
 • شکستگی‌های طولی دندان
 • عفونت شدید انتهای ریشه دندان
 • نهفته بودن دندان
همه چیز درباره کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی (نکات + هزینه ها)

قبل از اینکه مشکلات ذکر شده منجر به بروز عوارض جبران ناپذیر شوند با دندانپزشکان سیمادنت مشورت کنید.

دندان را چگونه از حفره دهان خارج می‌کنند؟

به طور کلی ما به دو روش دندان‌ها را می‌کشیم. اینکار یا به روش مرسوم است یا با کمک تکنیک‌های جراحی. در ادامه هر دو روش به طور کامل توضیح داده شده‌اند.

کشیدن دندان به روش معمولی (بدون جراحی)

بیشتر دندان‌ها بدون نیاز به جراحی و به شیوه مرسوم با کمک فورسپس دندانپزشکی از دهان خارج می‌شوند. زمانی که دندان به طور کامل رشد یافته و بیرون از لثه باشد با این روش دندان بیرون کشیده خواهد شد. به زبان ساده‌تر، دندان‌هایی که در حفره دهان قابل مشاهده و در دسترس هستند بدون نیاز به جراحی کشیده می‌شوند.

همه چیز درباره کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی (نکات + هزینه ها)

برای کشیدن دندان آسیب دیده ابتدا بی‌حسی موضعی به ناحیه تزریق می‌شود. سپس برای گرفتن قسمت قابل مشاهده دندان از ابزارهای اِلِوِیتور (elevator) و فورسپس (forceps) استفاده می شود. از الویتور برای شل کردن دندان استفاده می‌شود در حالی که فورسپس دندان را برای کشیدن نگه داشته و آن را خارج می‌‎کند.

دندانپزشک برای خارج کردن دندان، در جهت عقب و جلو به دندان نیرو وارد می‌کند تا زمانی که اتصال رباط پریودنتال به اندازه کافی کاهش یافته و دندان به راحتی از استخوان آلوئولار (بخشی از استخوان فک که دندان در آن قرار دارد) خارج شود. اگرچه این روش کشیدن چندان پیچیده و درد آور نیست، اما در طول فرآیند ممکن است فشار قابل توجهی احساس کنید.

کشیدن دندان با جراحی

برای دندان‌هایی که به طور کامل قابل مشاهده نیستند یا به عبارتی نهفته و نیمه نهفته‌اند، نحوه کشیدن دندان متفاوت است. ما در این کیس‌ها، با دندان‌های آسیب دیده (و عمدتاً آسیب‌زا) مواجه هستیم. که یا به طول کامل زیر لثه پنهان هستند و یا مانند دندان‌های طبیعی دیگر، از لثه بیرون نیامده‌اند.

متاسفانه با روش معمول نمی‌توان چنین دندان‌هایی را خارج کرد و ما مجبوریم که از طریق جراحی اقدام به کشیدن دندان و خارج کردن آن کنیم. در طول فرآیند خارج کردن این دندان‌ها، برشی در بافت لثه زده می‌شود تا امکان دسترسی به دندان ایجاد شود.

برای خارج کردن دندان خود به روش جراحی تنها به جراحان باتجربه اعتماد کنید

نحوه جراحی دندان‌های نهفته و نیمه نهفته چگونه است؟

پس از برش بر روی لثه وکنار زدن آن، کشیدن دندان عقل نهفته و یا کشیدن دندان عقل نیمه نهفته به خوبی در معرض دید قرار می‌گیرد. این دندان‌ها به سختی خارج می شوند و بیشتر اوقات لازم است تا برای کشیدن آن‌ها برش‌هایی بر رویشان ایجاد شود. پس از برش، دندان را قطعه قطعه کرده، و قطعات را یکی پس از دیگری به آرامی از حفره آلوئولار (استخوان نگهدارنده دندان) خارج می‌کنند. در نهایت محل جراحی به خوبی بسته می‌شود.

آیا کشیدن دندان با جراحی درد دارد؟

از آنجایی که این نوع کشیدن، نسبت به روش معمول یک درمان تهاجمی‌تر است، اغلب تحت بیحسی و سدیشن و یا حتی بیهوشی عمومی انجام می شود. بنابراین شما در طول عمل دردی احساس نخواهید کرد. هرچند که پس از بی اثر شدن بیهوشی یا بی‌حسی احتمالا به صورت خفیف دردی تجربه می کنید که با مصرف داروهای مسکن التیام خواهد یافت.

چه دندانپزشکی جراحی خارج کردن دندان را انجام می‌دهد؟

این عمل توسط یک جراح دهان و دندان انجام می‌شود. با این حال، برخی از دندانپزشکان عمومی نیز صلاحیت انجام آن را دارند.

دکتر ساسان ترابیان

دکتر ساسان ترابیان فارغ التحصیل دندانپزشکی در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. ایشان یکی از باتجربه ترین دندانپزشکان عمومی در کلینیک دندانپزشکی سیمادنت هستند.

همه چیز درباره کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی (نکات + هزینه ها)

دکتر هاوش غارتی

دکتر غارتی متخصص و جراح بیماری های لثه در کلینیک تخصصی سیمادنت هستند. ایشان بورد تخصصی پریودنتولوژی خود را در سال ۱۳۹۰ اخذ کردند. آن دسته از بیماران و مراجعان گرامی که برای مشکلات مربوط به لثه، جراحی دهان و دندان و کاشت ایمپلنت به سیمادنت مراجعه می کنند توسط ایشان ویزیت می شوند.

همه چیز درباره کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی (نکات + هزینه ها)

آیا من برای کشیدن دندان به جراحی نیاز دارم؟

برای اینکه مشخص شود دندان شما برای خارج شدن به چه روشی نیاز دارد، باید حتما توسط یک دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی ویزیت شوید زیرا در نهایت این دندانپزشک است که نوع درمان را مشخص و اجرا می‌کند.

دندانپزشک برای دیدن وضعیت دندان ابتدا شما را معاینه کرده سپس با کمک اشعه ایکس از فک و موقعیت دندان آسیب دیده شما تصویربرداری می‌کند. در نهایت با در نظر گرفتن موارد زیر درباره کشیدن دندان با جراحی یا بدون جراحی تصمیم نهایی را خواهد گرفت:

 • محل و موقعیت دندان
 • طول و انحنای ریشه دندان
 • ضخامت استخوان اطراف دندان آسیب دیده
 • وضعیت سلامتی بیمار
 • وضعیت ریشه دندان (عصب کشی شده یا نشده)

نحوه کشیدن دندان برای درمان ارتودنسی چگونه است؟

چنانچه پس از معاینه تخصصی شما توسط ارتودنتیست، مشخص شود نیاز به کشیدن دندان دارید، متخصص نوع و تعداد دندان‌هایی که باید کشیده شوند را مشخص می‌کند. اگر دندان نیش شما نهفته باشد، با جراحی یا به کمک لیزر، اکسپوز (آشکار سازی) شده و بنا به صلاح‌دید متخصص ارتودنسی، درگیر نیروهای ارتودنسی شده یا کشیده می‌شود.

در سایر موقعیت‌هایی که دندان نهفته نیست، بدون نیاز به جراحی یا لیزر، اقدام به کشیدن دندان به روش معمولی و مرسوم خواهد شد.

آیا من برای ارتودنسی خود نیاز به کشیدن دندان دارم؟

نحوه کشیدن دندان شیری به چه شکل است؟

خارج کردن دندان های شیری معمولا به روش مرسوم صورت می گیرد و هیچ دردی در کودکان احساس نخواهد شد. ابتدا بی حسی تزریق خواهد شد و در یک چشم بر هم زدن دندان خارج می شود.

هزینه کشیدن دندان با جراحی و بدون جراحی در سال 1401 چقدر است؟

بسته به اینکه کدام دندان ها و به چه روشی کشیده می شوند، قیمت کشیدن دندان متغییر خواهد بود. شما می توایند تعرفه خارج کردن دندان در کلینیک سیمادنت را در جدول زیر مشاهده بفرمایید.

جراحی دهان و دندان کیلینیک سیمادنتهزینه به ریال
کشیدن هر دندان قدامی5/۰۰۰/۰۰۰
کشیدن هر دندان خلفی9/۰۰۰/۰۰۰
کشیدن دندان عقل15/۰۰۰/۰۰۰
خارج کردن دندان نیش نهفته 40/۰۰۰/۰۰۰
جراحی عقل نسج نرم18/۰۰۰/۰۰۰
جراحی عقل نسج سخت 35/۰۰۰/۰۰۰
آلوئوپلاستی هر فک۴۰/۰۰۰/۰۰۰

­­­

مدت زمان کشیدن دندان با جراحی و بدون جراحی چقدر است؟

اگر دندان در شرایط نرمال باشد برای کشیدن آن کمتر از 10 دقیقه زمان نیاز دارید. ابتدا از دندان عکس گرفته می‌شود و حدودا 5 دقیقه بعد از اعمال بیحسی، دندان با چند حرکت ساده خارج می‌شود.

اما مدت زمان جراحی دندان متفاوت است. اگر فقط به کشیدن یک دندان با جراحی نیاز دارید، این فرآیند در 20-40 دقیقه به اتمام می‌رسد. با این حال، اگر نیاز به برداشتن چندین دندان دارید، می‌توانید انتظار داشته باشید که زمان بیشتری را در کلینیک دندانپزشکی بگذرانید.

و به طور کلی هنگام تعیین مدت زمان جراحی دندان، عوامل خاصی باید در نظر گرفته شوند که برخی از این فاکتورها عبارتند از:

 • نوع دندان و موقعیت آن
 • تعداد دندان‌ها جهت خارج کردن
 • زمان لازم برای انجام بیهوشی یا بیحسی
 • نیاز به استفاده از داروهای بی‌حس‌کننده پیشرفته‌تر.
 • آماده‌سازی‌های قبل از عمل
همه چیز درباره کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی (نکات + هزینه ها)

آشنایی با مراقبت های بعد از خارج کردن دندان

فشردن گاز استریل و تعویض آن

پس از کشیدن دندان، دندانپزشک یا جراح دندان گاز استریلی روی محل استخراج قرار می دهد. فشردن این گاز با دندان‌ های مقابل (با فشار ملایم) به کنترل خونریزی کمک می‌کند. بنابراین برای چند ساعت گاز را در دهان خود نگاه دارید.

به طور کلی گاز باید حداقل به مدت 20 تا 30 دقیقه روی حفره باقی بماند و هنگامی که گاز کاملا آغشته به خون شد، بیمار باید آن را جایگزین کند. خونریزی خفیف ممکن است در روزهای اول و دوم پس از کشیدن رخ دهد. پس از تشکیل لخته خون، این حالت فروکش می‌کند.

مصرف مسکن برای درمان درد لثه

پس از اتمام درمان، اثر بحسی کم کم ناپدید می شود و ممکن است مقداری درد تجربه کنید. توصیه می شود از داروهای مسکن مانند ژلوفن برای تسکین درد استفاده کنید. هر زمان درد احساس می کنید 1 کپسول ژلوفن یا داری مسکن دیگر مصرف کنید.

همه چیز درباره کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی (نکات + هزینه ها)

مصرف آنتی بیوتیک

در اغلب اوقات دندانپزشک به بیماران خود توصیه می کند به جهت پیشگیری از بروز عفونت یا درمان آن، آنتی بیوتیک مصرف کند. معمولا رایج است که آموکسی سیلین را تجویز می کنند که باید هر 6 ساعت یکبار آن را مصرف کرد. مصرف یک ورق از این دارو پس از خارج کردن دندان کافیست.

کمک به کاهش التهاب

پس از خارج کردن دندان، لثه دچار تورم خفیف می شود. برای به حداقل رساندن این تورم، در بیست و چهار ساعت اول پس از کشیدن دندان، هر بار به مدت پانزده دقیقه، کمپرس یخ را روی صورت خود قرار دهید.

مصرف غذای سالم و مقوی

بعد از کشیدن دندان آب فراوان بنوشید و غذاهای نرم و سالم مصرف کنید. بهتر است در این مدت از مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند خودداری کنید. همچنین مصرف غذاهای خیلی گرم، اسیدی و شیرین را از سر بیرون کنید.

توصیه می شود که با آن طرفی از دهان که دندان در آن کشیده شده غذا نجوید تا کاملا بهبود پیدا کند. در طول فرآیند بهبودی نیز از غذاهای نرم مانند پوره سیب زمینی، سبزیجات نرم، سوپ های مخلوط، ماست، تخم مرغ همزده، موز پوره شده، سس سیب و آووکادو میل کنید.

همه چیز درباره کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی (نکات + هزینه ها)

رعایت بهداشت دهان و دندان

پس از 12 تا 24 ساعت از عمل، می‌توانید به روال بهداشت دهان و دندان خود ادامه دهید و به آرامی دهان خود را با آب نمک گرم بشویید. اما از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در نزدیکی محل استخراج خودداری کنید.

محافظت از محل دندان کشیده شده

انجام اقدامات زیر در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از کشیدن دندان ضروری است:

 • استراحت کافی داشته باشید و از انجام هر گونه فعالیت شدید که ممکن است لخته خون را از بین ببرد خودداری کنید.
 • در چند ساعت اول پس از کشیدن، از شستشوی دهان با دهانشویه و آب خودداری کنید. پس از بیست و چهار ساعت از جراحی نیز از دهانشویه توصیه شده یا آب نمک گرم برای شستشو استفاده کنید.
 • از نوشیدن مایعات با نی خودداری کنید زیر فشار هوا می تواند جابجا شده و به محل استخراج آسیب برساند.
 • آب دهان خود را به بیرون تف نکنید زیرا به حفره فشار وارد می شود. (هر گونه فشار بر روی محل کشیدن دندان ممکن است به تشکیل لخته خون آسیب برساند یا آن را مختل کند.)
 • سعی کنید سر خود را بالا نگه دارید
 • از فین کردن و یا عطسه کردن از بینی جلوگیری کنید.
 • از استعمال سیگار کشیدن خودداری کنید.

چرا مراجعان ما، برای کشیدن دندان به سیمادنت اعتماد می‌کنند؟

مراجعان زیادی به صورت روزانه برای کشیدن دندان به روش جراحی و غیر جراحی به سیمادنت مراجعه می‌کنند. زیرا ما در تمام کلینیک‌های خود:

 • ایمن ترین روش درمان را انجام می‌دهیم
 • از حضور متخصصان دندانپزشکی باتجربه بهره می‌بریم
 • دستیاران دندانپزشکی حرفه‌ای داریم
 • محیط مطب‌های ما کاملاً مناسب حضور کودکان است
 • به نسبت هزینه‌ای که دریافت می‌کنیم خدمات با کیفیت ارائه می‌دهیم
 • به مراجعان آموزش می‌دهیم
 • همیشه در دسترس هستیم (تماس، سایت، شبکه‌های اجتماعی)
 • پاسخگوی تمام سوالات مراجعان عزیز هستیم.
 • زیر نظر مدیریت دکتر داوودیان هستیم.

دریافت مستقیم نوبت کشیدن دندان از سیمادنت

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی