کشیدن دندان عقل نهفته

کشیدن دندان عقل نهفته

کشیدن دندان عقل نهفته
0
(0)

دندان عقل؟ منظور ما کدام دندان است؟

بیایید از اینجا شروع کنیم که اصلاً دندان عقل چیست و ریشه مشکلاتی که برای این دندان ایجاد می‌شود از کجاست؟

دندان‌های عقل و يا در اصطلاح علمی مولرهای سوم، آخرين دندانی هستند که در سيستم دندانی دائمی و در يک فرد بالغ رويش پيدا می‌کنند. رشد دندان از حدود سن 9 سالگی شروع شده و تا سن 25 سالگی ادامه می‌یابد. در برخی از افراد ممکن است اصلاً فرآیند رشد دندان عقل شروع نشود و در برخی دیگر رشد دندان عقل مانند سایر دندان‌ها کامل خواهد بود.

يکی از مراحل ويزيت دندانپزشکی، معاينه وضعيت دندان عقل است. دندانپزشک وضعيت سلامت و موقعيت دندان عقل را بررسی کرده تا بداند آيا در وضعيت مناسبی قرار گرفته است يا خير. در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت، یکی از خدمات ما به مراجعین، جراحی و کشیدن دندان عقل نهفته است. بسیاری از افراد با این مشکل درگیر هستند و دچار نهفتگی دندان عقل می‌شوند. دندان عقل اگر فضای کافی برای رشد نداشته باشد تا به شکل کامل رشد خود را تکمیل کرده و از لثه خارج شود ممکن است دچار نهفتگی شود.

یک  دندان عقل نهفته ممکن است:

 • در جهت اشتباه به سمت دندان مجاور رشد کند.
 • در جهت اشتباه و به سمت انتهای دهان رشد کند.
 • در جهت و زاویه صحیح نسبت به سایر دندان‌ها رشد کند اما به طور کامل از فک خارج نشود.
 • به دلیل گیر کردن در استخوان فک، دچار نهفتگی شود.

دندان نهفته به چه دندانی گفته می‌شود؟

نهفتگی به معنای پنهان بودن است! بنابراین دندان نهفته به حالتی اطلاق می‌شود که در آن دندان به طور کامل از لثه بیرون نمی‌زند و بخشی از آن و یا حتی کل دندان به طور کامل در زیر لثه پنهان باقی می‌ماند. نهفتگی دندان می‌تواند به اشکال مختلف بروز کند; از جمله اینکه دندان نهفته در داخل استخوان فک، داخل لثه و نیز به صورت عمودی و یا حتی افقی قرار بگیرد. معمولا نهفتگی دندان در دندان‌های عقل و دندان‌های نیش بیشتر دیده می‌شود.

تاریخچه نهفتگی دندان‌ عقل

به دلیل تغیر سبک زندگی در دهه‌های اخیر، سیستم تکاملی بدن انسان نیز رو به تغییر است؛ از این رو با توجه به غذاهایی که انسان‌ها به طور معمول استفاده می‌کنند، به مرور زمان دندان‌هایی که در فک های بالا و پایین وجود دارند در حال تغییر هستند. در نتیجه در سال‌های آینده به مرور شاهد حذف دندان‌های 2، 5 و 8 در فک انسان هستیم.

در سال‌های آتی شاهد کمتر شدن تعداد دندان‌ها در هرنیم فک هستیم که یعنی به جای 8 دندان، 5 دندان در هر نیم فک رویش دارند. در نتیجه این امر به مرور زمان انسان‌ها به جای 32 عدد دندان، 20 عدد دندان دارند.

آیا کشیدن دندان عقل الزامی است؟!

معمولا به محض اینکه اسم دندان عقل به میان می‌آید اکثر افراد تصور می‌کنند که کشیدن دندان عقل اجباری است؛ با این وجود در صورتی که دندان عقل شما شرایط زیر را داشته باشد نیازی به کشیدن آن نخواهد بود:

 • دندان عقل سالم باشد.
 • دندان عقل کاملا رشد کرده و از لثه بیرون زده باشد (به عبارتی دیگر نهفته نباشد.)
 • جایگاهی که دندان عقل بیرون زده است، کاملا درست بوده و مشکلی برای سایر دندان‌ها به وجود نیاورد.
 • دسترسی به دندان عقل به خوبی میسر بوده و بتوان بهداشت لازم برای آن از جمله مسواک و نخ دندان را رعایت کرد.

کشیدن دندان عقل از دید دندانپزشکان

طبق نظر متخصصان دندانپزشکی و ارتودنسی، در صورت تشخیص وجود دندان نهفته از جمله دندان نهفته عقل و یا نیش حتما لازم است که این دندان خارج شود. در واقع جراحی دندان نهفته و در صورت نیاز انجام درمان ارتودنسی جهت بهبود قوس دندانی الزامی خواهد بود. برخی دندانپزشکان کشیدن دندان عقل نهفته را به‌ عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر مشکلات بالقوه آتی توصیه می‌کنند، حتی اگر آن دندان در حالت فعلی مشکلی نداشته باشد!

کشیدن دندان عقل از دید متخصص ارتودنسی

یک متخصص ارتودنسی بر این باور است که دندان عقل را زمانی باید کشید که نهفته باشد و در صورت نگه داشتن در این شرایط باعث ایجاد التهاب و آسیب رساندن به دیگر دندان‌ها می‌شود. حال سوال بعدی این است که دندان عقل نهفته باید قبل و یا بعد از ارتودنسی کشیده شود؟ معمولا دندان عقل بعد از ارتودنسی کشیده می‌شود ولی با این وجود در موارد معدودی با شرایط زیر لازم است دندان عقل پیش از ارتودنسی خارج شود:

 • حرکات ارتودنسی با حضور دندان عقل دچار تداخل شود.
 • دندان عقل به صورت نیمه نهفته رشد کرده و بخشی از تاج دندان عقل به دهان راه پیدا کرده باشد.
کاور دکتر مسعود داودیان

کشیدن دندان عقل از دید دندانپزشک

قبل‌تر اشاره شد که دندان عقل سالم و دارای رشد کامل، معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند و می‌توان آن را نگه داشت؛ با این وجود به گفته متخصصین دندانپزشکی گاهی اوقات زمانی که دندان عقل شرایط زیر را داشته باشد جهت جلوگیری از بروز مشکلات و عوارض بعدی، کشیدن آن الزامی خواهد بود:

 • دندان عقل کج بوده و سبب آسیب رسیدن و ایجاد پوسیدگی دندان‌های مجاور شود.
 • دندان عقل در جویدن غذا نقشی نداشته باشد.
 • در فک دیگر، دندانی در مقابل دندان عقل وجود نداشته باشد.
 • بخشی از دندان عقل (دندان عقل نیمه نهفته) و یا کل آن نهفته باشد.
دکتر مجتبی جولهر

کشیدن دندان عقل با بیهوشی

ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد نسبت به رفتن به مطب دندانپزشکی احساس ترس و ناراحتی داشته باشید. با این حال، به لطف دندانپزشکی مدرن، ترس و اضطرابی که ممکن است با مراجعه به دندانپزشک ایجاد شود را می‌توان به راحتی از طریق بیهوشی طی جراحی تسکین داد، به خصوص زمانی که به روشی مانند کشیدن دندان عقل نیاز است.

پس از آماده شدن شما برای انجام جراحی دندانپزشک کار خود را با بیحسی یا بیهوشی شما شروع می‌کند. جراح متخصص لثه یا دندانپزشک شما ممکن است آرامبخشی و بی‌حسی موضعی را برای شما تحت یکی از 3 شرایط زیر انجام دهد، انتخاب هرکدام از این روش‌های آرامبخشی به میزان و چگونگی نهفتگی و پیچیدگی‌های درمان ارتباط دارد.

 • تزریق داروی بی‌حسی
 • خواب عمیق تحت آرامبخشی
 • بیهوشی عمومی
کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

مزایا و معایب کشیدن دندان عقل

دندان عقل اکثر افراد در حدود سنین 18 تا 21 سالگی ظاهر می شود، اما این تجربه می‌تواند از فردی به فرد دیگر به شدت متفاوت باشد. برخی از دندان‌های عقل بدون اینکه ما متوجه شویم ظاهر شده و برخی دیگر آنقدر درد ایجاد می‌کنند که نمی‌توان رویش آن‌ها را نادیده گرفت. اما مزایا و معایب کشیدن دندان عقل چیست و اهمیت ندادن به رشد دندان عقل چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟

 • در بسیاری از افراد، دندان عقل از همان زیر لثه شکسته شده و رشد نمی‌کند و یا بخشی از آن می‌شکند که این موضوع در فک پایین بیشتر شایع است.
 • در حالتی دیگر ممکن است دندان‌های دیگرباعث کج شدن‌ آن شود.
 • دندان عقلی که به طور کامل رشد نمی‌کند (دندان عقل نهفته نامیده می‌شود) و گاهی اوقات منجر به درد، تورم، پوسیدگی دندان یا التهاب لثه می‌شود.

عوارض عدم درمان و جراحی دندان نهفته عقل

علاوه بر اینکه در بسیاری از موارد، وجود دندان عقل نهفته سبب ایجاد درد و علائم در بیمار می‌شود، دندانپزشکان معتقدند که حتی اگر دچار نهفتگی دندان عقل بدون علامت نیز هستید، باز هم نسبت به جراحی و خارج کردن دندان‌های عقل خود اقدام کنید. در صورتی که دندان عقل نهفته کشیده نشود، ممکن است مشکلات زیر را برای بیمار ایجاد کند:

 • درد و ایجاد ناراحتی
 • عفونت و بروز سایر بیماری‌های لثه مانند ایجاد کیست
 • پوسیدگی دندان عقل نهفته (در دندانی که به شکل جزئی و مختصر نهفته است)
 • آسیب به دندان‌ها و استخوان‌ بافت‌های مجاور
 • ناهنجاری‌های فکی و نامرتبی‌های دندانی

چالش‌های پیش‌رو در جراحی دندان عقل نهفته چیست؟

ممکن است برای خارج کردن دندان عقل نیاز به هیچگونه درمان خاصی نداشته باشید، در اینصورت یک دندانپزشک عمومی می‌تواند دندان عقل نهفته شما را بکشد اما کشیدن دندان عقل در موارد پیچیده نیاز به جراحی‌های دهانی دارد که در آن جراح و متخصص لثه با ایجاد یک برش روی بافت لثه می‌تواند به دندان نهفته دسترسی پیدا کند. این جراحی به ندرت می‌تواند با پیچیدگی‌های زیر همراه شود:

 • فضای خالی ایجاد شده بعد از کشیدن دندان عقل واز بین رفتن لخته‌های خونی تشکیل شده در محل زخم، دردناک می‌شوند.
 •  فضای خالی ایجاد شده بعد از کشیدن دندان عقل می‌تواند به علت نفوذ باکتری و مواد غذایی دچار عفونت شود
 • کشیدن دندان عقل با روش جراحی ممکن است سبب آسیب به بافت دندان‌های مجاور، اعصاب، استخوان‌ها و سینوس‌ها شود.

روش درمان کردن التهاب دندان‌ عقل

پری‌کرونیت چیست ؟

پری‌کرونیت، نوعی التهاب لثه‌ای دور دندان است که بیشتر برای دندان عقل بروز می‌کند که نیمه‌نهفته‌ ( نیمه‌بیرون‌زده ) بوده و قابل مشاهده نیست و بیشتر در دندان‌های فک پایینی رایج‌تر است. در اکثر افراد مبتلا به پری‌کرونیت یک لایه بافت لثه بیشتر تاج دندان را پوشش می‌دهد.

درمان پری کرونیت

 در مرحله‌ای که دندان عقل نهفته دچار تورم می‌شود در ابتدا دندانپزشک با دارو درمانی سعی بر درمان و کم کردن التهاب از طریق ضد التهاب‌ها و آنتی بیوتیک‌ها می‌کنند؛ در مرحله‌ی بعدی شروع به کشیدن دندان عقل می‌کند. اگر در شرایطی که بیمار دندان عقل ملتهب داشته باشد و دندانپزشک در همان شرایط اقدام به کشیدن دندان کند اصطلاحاً عارضه “درای ساکت” یا حفره خشک اتفاق می‌افتد.

درای ساکت دندان چیست؟

درای ساکت از دردناک‌ترین عوارض کشیدن دندان در حالت التهاب است که در محل حفره ایجاد شده در اثر کشیدن دندان، لخته خون تشکیل شده به سرعت خارج شده و در نتیجه محل زخم بهبود پیدا نمی‌کند.

حتی در مواردی که هیچ نوع التهابی در اطراف دندان عقل وجود ندارد، همچنان برای جلوگیری از ایجاد عارضه درای ساکت، هر گونه مکشی از جمله سیگار کشیدن و امثال آن را برای بیمار ممنوع می‌کند. روند بهبود محل کشیدن دندان در حالت عادی عموماً در حدود 5 الی 6 روز است ولی زمانی که بر اثر مکش حفره خالی در داخل لثه ایجاد شود، بعضاً این بهبودی تا چند ماه نیز طول می‌کشد.

کشیدن دندان عقل نهفته

کشیدن دندان عقل در زمان بارداری

انجام درمان‌های دندان پزشکی که اورژانسی نیستند در دوران بارداری عمدتا توصیه نمی‌شود; بااین وجود اگر دندان عقل، بیمار را اذیت کند همان درد ناشی از نهفتگی دندان عقل باعث آزار  و اذیت بیمار و جنین می‌شود. در چنین مواردی بهترین زمان کشیدن دندان عقل اورژانسی سه ماه دوم بارداری است که باید تحت شرایط بیمارستانی انجام شود.

آماده شدن برای جراحی دندان عقل

در شرایطی که نهفتگی دندان عقل پیچیده نباشد، یک دندانپزشک عمومی می‌تواند نسبت به کشیدن و خارج کردن دندان عقل نهفته اقدام کند، اما اگر این نهفتگی عمیق و پیچیده باشد، دندانپزشک ممکن است شما را به یک فوق تخصص جراحی لثه ارجاع دهد. از آنجاییکه ممکن است درد جراحی در این درمان زیاد باشد، جراح شما علاوه بر بی‌حس کردن نواحی اطراف دندان عقل، ممکن است با استفاده از یکی از انواع داروهای آرامبخش شما را به خواب عمیق ببرد تا در طول جراحی درد کمتری حس کنید.

پس از انجام درمان جراحی دندان عقل برای شما، بدون نیاز به مراقبت خاصی می‌توانید در منزل دوره نقاهت را طی کرده و استراحت کنید. به منظور آماده شدن شما برای جراحی دندان عقل، بهتر است پیش از انجام جراحی سوالات زیر را از جراح در جلسه مشاوره از جراح خود بپرسید تا با آمادگی بیشتری برای جراحی دندان عقل در مطب حاضر شوید.

 • آیا نیاز به همراه دارم؟ مشکلی برای رانندگی قبل و بعد از جراحی دندان عقل برای من وجود خواهد داشت؟
 • چه زمانی باید برای انجام جراحی به مطب مراجعه کنم؟
 • آیا باید رژیم غذایی خاصی را پیش از جراحی رعایت کنم؟
 • آیا می‌توانم داروهای بدون نسخه‌ای که روزانه مصرف می‌کنم را پیش از جراحی نیز ادامه دهم؟ داروهایی مثل آسپرین؟
 •  آیا لازم است داروهای خاصی را که مصرف می‌کنم قبل از انجام جراحی  قطع کنم؟
کشیدن دندان عقل نهفته
نقل قول درباره درمان به موقع دندان عقل نهفته
نقل قول درباره درمان به موقع دندان عقل نهفته

جراحی دندان عقل چگونه انجام می‌شود؟

در صورتی که دندان عقل ساده باشد، بدون نیاز به هیچ‌گونه عمل جراحی و به‌طور معمولی تحت یک بی‌حسی موضعی کشیده می‌شود. اما درصورتی‌که دندان عقل نهفته باشد، برای کشیدن آن نیاز به عمل جراحی وجود دارد. عمل جراحی دندان عقل می‌تواند تحت یک بی‌حسی موضعی یا بیهوشی کامل انجام شود.

در طول جراحی برای خارج کردن دندان عقل نهفته، دندانپزشک یا جراح شما اقدامات زیر را برای شما انجام می‌دهد:

جراحی دندان عقل چگونه انجام می‌شود؟

کنترل خونریزی، درد و تورم دندان عقل

خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل: ممکن است تا یک روز بعد از انجام جراحی دندان عقل، خونریزی‌ در محل جراحی داشته باشید. برای جلوگیری از بیشتر شدن خونریزی از خارج کردن لخته‌های خونی تشکیل شده روی زخم خودداری کنید.

کنترل درد بعد از کشیدن دندان عقل: با استفاده از مسکن‌های بدون نسخه می‌توانید تا حدودی درد را کنترل کنید. ضمنا اگر در طول جراحی برای خارج کردن دندان عقل جراح مجبور شده باشد که بافتی از استخوان فک را نیز خارج کند، مسکن‌های قویتری را برای شما تجویز خواهد کرد، ضمنا کمپرس سرد در ناحیه جراحی شده نیز می‌تواند به کاهش التهاب‌ها کمک کند.

کنترل ورم دندان عقل کشیده شده: برای کنترل ورم از کمپرس سرد استفاده کنید. ورم‌هایی که در حدود 2 تا 3 روز بعد از جراحی پدیدار می‌شوند، نیاز به مدت زمانی معین و مشخص برای ناپدید شدن و تکسین پیدا کردن دارند.

مراقبت‌های بعد از جراحی دندان عقل

کشیدن دندان عقل نهفته

از سرگیری زندگی روزمره بعد از کشیدن دندان عقل: حداقل یک هفته از انجام هرگونه فعایت سنگین که ممکن است سبب از بین رفتن لخته‌های خونی موضع جراحی شده یا باز شدن بخیه‌ها شود خودداری کنید.

جراحی دندان عقل و نوشیدنی‌های قابل خوردن: برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا فشاری که برای مکیدن نوشیدنی با نی به دندان‌های شما وارد می‌شود ممکن است سبب خونریزی شود.

رژیم غذایی بعد از کشیدن دندان عقل: از جویدن موا غذایی سفت خودداری کنید. غذاهای تند و داغ ممکن است سبب تحریک موضع  جراحی شوند.

مسواک زدن بعد از جراحی: از اعمال هرگونه فشار به ناحیه جراحی شده و نواحی اطراف آن خودداری کنید. با قرقره آب و نمک دوره نقاهت را کوتاه‌تر کنید.

مصرف دخانیات: استعمال دخانیات را حداقل تا یک هفته محدود کنید. مصرف دخانیات بعد از جراحی می‌تواند فرایند بهبود و تسکین زخم را طولانی کرده و سبب بروز عفونت شود.

بخیه‌ها: اگر از بخیه‌های جذب شونده برای شما استفاده شود، باید این بخیه‌ها در طول یک هفته ناپدید شوند و اگر از بخیه‌های معمولی برای شما استفاده شده است، برای برداشتن بخیه‌ها با دندانپزشک خود هماهنگ شوید.


کشیدن دندان عقل در شمال تهران

از آنجا که بعد مسافت برای بسیاری از افراد مهم است بهتر است برای جراحی دندان عقل خود کلینیک دندانپزشکی را تا حد امکان نزدیک به محل سکونتتان انتخاب کنید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه 3، واحد 11

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

کلینیک شریعتی سیمادنت

کشیدن دندان عقل در غرب تهران

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت شعبه‌ای دیگر نیز در غرب تهران داشته و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزدارن، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی جهت جراحی و کشیدن دندان عقل را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

کلینیک سیمادنت ستارخان

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

 • احمد بیگی گفت:

  سلام من دندان عقل نهفته دارم و دکتر گفته باید جراحی کنم ولی با توجه به سیتی اسکن اپکس دندان سقف کانال رو باز نموده و با کانال ( باکالی) اعصاب تداخل دارند میخواستم.بدونم احتمال بی حسی زبان چه قدر است؟ و همچنین اگر 1 سال دیگه برای کشیدن دندان اقدام کنم اتفاقی پیش میاد.یا نه در ضمن 18 سال دارم

  • با سلام،
   بی حسی زبان در شرایطی پس از جراحی دندان عقل به وجود می‌‍آید. اگر بر اثر فشاری که به زبان به دلیل جراحی دندان عقل وارد می‌شود، عصب زبان آسیب ببیند بی حسی زبان موقتی است و پس از بازه زمانی کوتاه بهبود میابد. اما اگر فشار وارده به زبان، بیش از حد باشد و عصب زبان پاره شود، متاسفانه زبان حس خود را برای همیشه از دست می‌دهد. برای این‌که چنین مشکلاتی پیش نیاید حتما باید به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. همچنین برای جراحی دندان عقل در اولین فرصت اقدام کنید چراکه به مرور زمان دندان عقل نهفته می‌تواند به دندان‌های دیگر شما نیز آسیب بزند.
   با سپاس،
   مرکز تخصصی دندانپزشکی سیمادنت
   راه‌های ارتباط با کلینیک سیمادنت:
   کلینیک سیمادنت شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک سیمادنت ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 • sara گفت:

  سلام وقتتون بخیر من یه دندنون عقل توی لثه دارم. از ۱۴ سالگی این دندان رو داشتم و تو این سالها ذره ذره از لثه اومده بیرون. الآن ۳۱ سال دارم . برای جراحی مشاوره کردم میگن احتمال بی حسی لب وجود داره. امضا باید بدید. عکس سه بعدی گرفتم که گفتن ریشه دندون کانال عصب رو فشرده کرده سوالم اینه: چه قدر لازم هست که دندان رو جراحی کنم؟ احتمال بی حسی چقدره؟ احتمال برگشت حس چقدره؟ تحت چه مراقبت هایی میشه دندان عقل رو نگه داشت و جراحی نکرد؟ در صورت لزوم عکس ارسال خواهد شد.

  • بی حسی لب و چانه بعد از جراحی دندان عقل کاملا طبیعی بوده است و با توجه به شرایط بیمار امکان این عارضه در فرد وجود خواهد داشت. عصب فکی در افراد متفاوت است و نیاز به بررسی‌های بیش‌تری دارد. نگه داشتن و یا جراحی دندان عقل نیز باید بررسی شود و متخصص ارتودنسی تشخیص می‌دهد که آیا دندان شرایط نگهداری را دارد یا خیر؟
   لطفا پرسش خود را همراه عکس‌هایی از دندان‌ها و صورت‌تان ترجیحا همراه رادیوگرافی‌های دندانی،فکی برای ما واتساپ کنید تا در اسرع وقت جهت راهنمایی دقیق‌تر شما پیرامون تشخیص و طرح درمان مناسب اقدام گردد.
   با سپاس،
   مرکز تخصصی دندانپزشکی سیمادنت
   راه‌های ارتباط با کلینیک سیمادنت:
   کلینیک سیمادنت شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک سیمادنت ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 • سالاری گفت:

  با سلام و احترام خدمت شما من 26 روز پیش جراحی کشیدن دندان عقل نهفته فک جوش ( سمت چپ ) انجام دادم بعد از این مدت همچنان زیر تمام فک همان قسمت و گیجگاه و حتی استخوان بینی درد ادامه داره ، گاهی انقدر این درد شدید که با سوزش همراه هست . دکترم گفتن چون لثه جای دندانت هنوز پر نشده این مسئله وجود داره ، تو این مدت مرتب ژلوفن مصرف میکنم . دندانم راسالم برام دراوردن و یه مقدار از استخوان را تراشیدن ( طبق توضیحات دکترم ) سوالم خدمتون این هست ایا مشکلی از ناحیه فک بوجود آمده ؟ و اینکه چه مدت طول میکشه تا این درد برطرف بشه ؟ با سپاس .

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   با سلام
   با استفاده از مسکن‌های بدون نسخه می‌توانید تا حدودی درد را کنترل کنید. ضمنا اگر در طول جراحی برای خارج کردن دندان عقل جراح مجبور شده باشد که بافتی از استخوان فک را نیز خارج کند، مسکن‌های قویتری را برای شما تجویز خواهد کرد، ضمنا کمپرس سرد در ناحیه جراحی شده نیز می‌تواند به کاهش التهاب‌ها کمک کند.
   اما در مورد شما بهتر است به کلینیک مراجعه کنید .
   مرکز تخصصی دندانپزشکی سیمادنت
   راه‌های ارتباط با کلینیک سیمادنت:
   کلینیک سیمادنت شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک سیمادنت ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 • mahsa salehi گفت:

  سلام، من ماه قبل جراحی دندان عقل انجام دادم، الان بعد از یک ماه جای جراحیم دردناک و متورم شده حتی ورم از روی صورتم هم مشخصه مثل تورم دوران نقاهت بعد از جراحی. خواستم بدونم علت تورم چیه و اینکه درمانش به چه صورت هست؟

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   با سلام
   در مرحله‌ای که دندان عقل نهفته دچار تورم می‌شود در ابتدا دندانپزشک با دارو درمانی سعی بر درمان و کم کردن التهاب از طریق ضد التهاب‌ها و آنتی بیوتیک‌ها می‌کنند
   برای حل مشکل شما بهتر است بصورت حضوری تشریف بیاورید .
   مرکز تخصصی دندانپزشکی سیمادنت
   راه‌های ارتباط با کلینیک سیمادنت:
   کلینیک سیمادنت شریعتی : ۲۶۷۱۰۷۶۰
   کلینیک سیمادنت ستارخان : ۶۶۵۲۰۹۸۰
   شماره موبایل واتساپ مطب : 09371357373

 • kafashi گفت:

  سلام.من حدود۳هفته پیش دندون عقلم رو جراحی کردم،جای دندون یک تیکه زائده استخوانی کوچیک بیرون بود در فک بالا الان یکم لثه امده روش نه کامل، ول همچنان زخم هست مثل وقتی آفت میزنه داخل دهان،پزشک گفت که زائده استخوانی هست نه دندان باقی مانده و خودش رفع میشه..نیاز به پیگیری داره هنوز؟یا فعلا صبر کنم؟

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   تشخیص زائده استخوانی طی معاینه حضوری مشخص می‌گردد. ولی بطور معمول در طی بازه زمانی دو الی سه ماه برطرف می‌گردد، اگر که اذیت کننده است توسط جراحی خارج می‌شود. با فرستادن عکس‌های رادیوگرافی خود به تلگرام و یا واتساپ ما از اطلاعات تخصصی‌تر بهره‌مند شوید.

 • behrooz.gh گفت:

  من 5 ماه پیش دندان عقلم رو کشیدم. هیچ مشکلی نداشتم، تا اینکه مدتی پیش در جای دندان کشیده شده یک برآمدگی زگیل مانند بیرون آمد. اوایل فکر میکردم گوشت اضافه است، ولی متوجه شدم بزرگ و کوچک میشه و کمی هم دردناک هست، دو سه ماه پس از کشیدن دندان عکس از فک گرفتم، هیچ ضایعه یا ریشه جا مونده ای مشاهده نشد. مشکل از چی میتونه باشه؟

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   لطفا پرسش خود را همراه با عکس‌هایی از دندان‌ها و صورتتان ترجیحا همراه رادیوگرافی‌های دندانی، فکی برای ما در واتساپ و یا تلگرام ارسال کنید تا در اسرع وقت جهت راهنمایی دقیق‌تر شما پیرامون تشخیص و طرح درمان مناسب اقدام گردد.

 • سرابی گفت:

  سلام من نمي دونستم نبايد سيگار بكشم ٤ ساعت بعد از كشيدن دندون عقلم سيگار كشيدم ولي قرصامو خوردم والان دارم با اب نمك و سرم و چاي پر رنگ دهنمو شستشو ميدم مي خوام بدونم بازم لثه هام عفونت مي كنه؟

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   بعد از کشیدن دندان نباید سیگار کشید چون احتمال عفونت را در محل حفره دندان افزایش میدهد همچنین پک زدن عمیق به سیگار باعث کنده شدن لخته های خون می شود که ممکن است مجددا خونریزی کند و البته که روند التیام لثه را به تاخیر می اندازد. اگر به سیگار اعتیاد دارید ترجیحا 72 ساعت بعد شروع به کشیدن سیگار کنید. همچنین پیشنهاد میکنیم عکسی از حفره دندان کشیده شده برای ما در تلگرام و یا واتساپ ارسال بفرمایید تا بتوانیم به صورت تخصصی تر شما را راهنمایی کنیم.

 • Sorkhi گفت:

  سلام من حراحی یکی از دندون عقل هامو انجام دادم که کاملا رشد کرده بود سالم اما زیر لثه سمت دیگر دندون عقلمم به همین شکل نهفتس بنظرتون چند وقت یا چند روز خوبه که بین جراحی این دوتا فاصله باشه و من جراحی دومو انجام بدم؟؟

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام برای پاسخگویی دقیق تر لطفا عکس رادیوگرافی پانورامیک دندان‌ها از طریق واتس اپ، دایرکت اینستاگرام ارسال بفرمایید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیما دنت
  مشاوره آنلاین
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  دریافت نوبت