خدمات ما
بیشتر
متخصص لثه | یک فوق تخصص جراحی لثه چه کسی است؟

متخصص لثه | یک فوق تخصص جراحی لثه چه کسی است؟

متخصص لثه | یک فوق تخصص جراحی لثه چه کسی است؟

متخصص لثه یک دندانپزشک متخصص است که مشکلات و بیماری‌های دهانی مرتبط با لثه و استخوان‌های فک را درمان می‌کند.

نقش لثه‌ها در تامین سلامت کلی بدن غیر قابل انکار است. هرچه جلوتر می‌رویم بیشتر به این موضوع پی می‌بریم که اجزا و اعضای بدن مانند حلقه‌های زنجیر به هم پیوسته هستند و سلامت هرکدام از این اعضا به هم وابسته است به شکلی که دانشمندان به تازگی ارتباط میان سلامت لثه‌ها و بیماری‌های قلبی و عروقی را نیز پیدا کرده‌اند. با توجه به اهمیت سلامت لثه‌ها و نقش پررنگ آن‌ها در تامین سلامت کلی بدن، در این نوشتار با یک متخصص لثه که سلامت آن‌ را برایمان به ارمغان می‌آورد آشنا می‌شویم


متخصص لثه کیست؟

متخصص لثه | یک فوق تخصص جراحی لثه چه کسی است؟

بیایید از اینجا شروع کنیم که اصلاً به چه کسی متخصص لثه گفته می‌شود؟

متخصص لثه یک دندانپزشک متخصص است که مشکلات و بیماری‌های دهانی مرتبط با لثه و استخوان‌های فک را درمان می‌کند. یک دندانپزشک متخصص لثه آموزش خود را با گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی شروع می‌کند و معمولا این دوره آموزشی را در طول 5 سال تکیمل می‌کند . در این مرحله او به عنوان یک دندانپزشک عمومی شناخته می‌شود. سپس بعد  از قبول در آزمون دستیاری دندانپزشکی (آزمون رزیدنتی)، یک دوره تخصصی 3 تا 4 ساله برا برای آشنا شدن با انواع بیماری‌های لثه و روش‌های درمانی آن‌های می‌گذراند. 

یک دندانپزشک متخصص لثه بعد از گذراندن دوره‌های آموزشی و تحصیلی خود با شرکت در آزمون جامع دکترا و ارائه پژوهش خود، از بالاترین مقامات بهداشتی کشور به عنوان یک دندانپزشک متخصص لثه از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود.


درمان‌هایی که یک متخصص لثه ارائه می‌کند

یک دندانپزشک متخصص لثه راهکارهایی را برای پیشگیری، تشخیص و درمان انواع بیماری‌های لثه ارائه می‌کند.

این دندانپزشک توانایی درمان و تسکین دردهایی را که منشا آن‌ها لثه‌های دهان است را دارد. به طور مثال اگر دچار التهاب و عفونت لثه شده باشید، دندانپزشک متخصص لثه بهترین انتخاب برای درمان بیماری‌های شماست.

بیماری‌های لثه در اثر عفونت و التهاب غشای پوشاننده ریشه دندان‌های شما به وجود می‌آیند. پلاک‌های دندانی که در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهانی ایجاد می‌شوند، به عنوان منشا و عامل اصلی بسیاری از بیماری‌های لثه مانند عفونت لثه یا تحلیل لثه شناخته می‌شوند.

به شکل پیشرفت نکرده و ابتدایی بیماری‌های لثه که در اثر  پلاک‌های دندانی ایجاد می‌شوند، ژنژویت می‌گویند. در این مرحله این مشکل با یک درمان ساده نزد یک دندانپزشک متخصص لثه قابل برطرف شدن است. متخصص لثه در این مرحله ممکن است با تجویز انواع درمان‌های محافظه کارانه و آموزش رعایت بهداشت صحیح به بیمار، ژنژویت را کنترل کنند.

در صورتی که ژنژویت توسط بیمار جدی گرفته نشود، بیماری لثه پیشرفت کرده و ممکن است سبب تخریب بافت‌های همجوار خود شود. در این شرایط، یک دندانپزشک متخصص لثه مجبور است از روش‌های درمانی تهاجمی و پرهزینه‌تر برای درمان بیمار استفاده کند.

متخصص لثه
متخصص لثه

خدمات یک متخصص لثه

چه درمان‌هایی توسط یک متخصص لثه ارائه می‌شود؟

تا اینجای کار متوجه شدیم که اگر ژنژویت جدی گرفته نشود، ممکن است سبب روز مشکلات جدی‌تری که نیازمند درمان‌های پرهزینه‌تر و تهاجمی‌تر هستند بشود. اگر  فکر می‌کنید که لثه‌های شما دچار التهاب شده است، حتما با یک دندانپزشک متخصص لثه مشورت کنید.

دندانپزشک در این مرحله لثه‌های شما را معاینه می‌کند و اگر نیاز به درمان‌های خاصی داشته باشید انواع روش‌های درمانی جراحی و غیر جراحی را به شما پیشنهاد می‌کنند.

متخصص لثه و درمان‌های غیر جراحی:

جرمیگری دندان یک روش غیر جراحی درمان انواع بیماری‌های لثه است که یک متخصص لثه در صورت لزوم برای بیمارانش انجام می‌دهد. در این مرحله است که پلاک‌های دندانی و تارتارها از روی سطح ریشه دندان جدا می‌شوند. متخصص لثه ممکن است با توجه به شرایط بیمار همزمان با این درمان، از انواع آنتی بیوتیک‌های موضعی و خوراکی جهت کاهش فعالیت‌هایی باکتریایی  استفاده کند.

متخصص لثه | یک فوق تخصص جراحی لثه چه کسی است؟
دکتر تراب زاده متخصص ایمپلنت
دکتر مجید تراب زاده متخصص ایمپلنت

دریافت مستقیم نوبت از متخصص لثه سیمادنت

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

متخصص لثه و درمان‌های جراحی :

(در چه مواقعی یک متخصص لثه تیغ جراحی دست می‌گیرد؟)

ژنژویت و اشکال پیشرفته‌تر انواع بیماری‌های لثه می‌توانند سبب تحلیل لثه، التهاب لثه یا عفونت آن شوند که در نتیجه تمامی این شرایط ممکن است ریشه‌های دندان‌ها لق شده و منجر به از دست رفتن یک یا چند دندان با ارزش شوند.

یک متخصص لثه ممکن است با پیوند لثه و انواع روش‌های جراحی لثه با لیزر، از مشکلات و عوارضی که می‌توانند در نتیجه انواع بیماری‌های لثه ایجاد شوند، جلوگیری کند.

لثه‌های سالم  سلامت به عنوان ستون اصلی نگه‌دارنده دندان‌های شما شناخته می‌شوند. یک دندانپزشک متخصص لثه به شما کمک می‌کند که لثه‌های سالمتر و لبخندی زیباتر داشته باشید.

متخصص لثه | یک فوق تخصص جراحی لثه چه کسی است؟

برخی از جراحی‌هایی که یک متخصص لثه برای بیماران خود انجام می‌دهد عبارتند از:

 • انواع درمان‌های جراحی لثه با لیزر
 • پیوند لثه و استخوان فک
 • افزایش طول تاج دندان و درمان لبخند لثه‌ای
 • کاشت انواع ایمپلنت دندان
 • کاهش فضای پاکت‌های بین دندانی

همانطور که ذکر شد بیشتر فعالیت‌های یک  دندانپزشک متخصص لثه جنبه درمانی دارند اما این دندانپزشک با توجه به تخصص خود، می‌تواند در بهبود و اصلاح طرح لبخند بیمار نیز فعالیت‌های و درمان‌های زیبایی را ارائه کند.


ویزیت یک دندانپزشک متخصص  لثه :

یک دندانپزشک عمومی هم می‌تواند برخی از مشکلات و بیماری‌های لثه را درمان کند اما اگر بیماری شکل پیشرفته‌ای به خود بگیرد و با روش‌های درمانی ساده درمان نشود، احتمالا با یک کیس درمانی پیچیده رو‌ به رو خواهیم بود. در این شرایط عدم توانایی یک دندانپزشک عمومی در درمان بیماری‌های لثه می‌تواند سبب بروز شرایط و مشکلات حادی شود که در نتیجه آن‌ها ممکن است دندانی از دست برود. در این شرایط دندانپزشک عمومی شما را به یک متخصص لثه ارجاع می‌دهد که مشکل را برطرف کند.

اگر یکی از شرایط زیر را در خود دیدید حتما با یک دندانپزشک درباره مشکل خود مشورت کنید، ممکن است نیاز به درمان‌های تخصصی داشته باشید.

لثه‌های ورم کرده:

پلاک‌های دندانی و تارتارهای ایجاد شده روی سطح دندان‌های می‌توانند باعث التهاب لثه شوند. التهاب لثه معمولا به عنوان اولین علامت ژنژویت شناخته می‌شود. اگر این التهاب درمان نشود، می‌تواند سبب گسترش پلاک‌های دندانی شود و در نهایت منجر به تحلیل لثه و از دست رفتن دندان شود.

لثه‌های ورم کرده معمولا سبب می‌شوند که دندان‌های شما کوچکتر و کوتاهتر دیده شوند. رنگ لثه‌ها به قرمز تیره تبدیل می‌شود . در مراحل ابتدایی این مشکل با استفاده از یک درمان جرمگیری برطرف می‌شود.

خونریزی لثه

التهاب بافت لثه می‌تواند سبب بروز خونریزی‌های گسترده شود. این خونریزی‌ها می‌توانند در اثر فعالیت‌های عادی روزمره مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن یا حتی غذا خوردن ایجاد شوند. 

بوی بد دهان

التهاب و عفونت‌های درمان نشده لثه به علت فعالیت‌های زیاد باکتریایی می‌توانند سبب ایجاد  بوی بد دهان شوند. درمان این مشکلات به بهداشت کلی دهان و دندان‌های شما کمک می‌کند.

جویدن دردناک

وقتی لثه‌های شما متورم است، بافت آن حساس می‌شود. این تورم ممکن است غذا خوردن را برای شما دردناک کند و در این شرایط است که جویدن به عنوان یک عامل خارجی شرایط را برای شما دردناک‌تر می‌کند. ممکن است تورم بافت لثه و مخاط دهان سبب شود که این بافت متورم در هنگاک جویدن غذا زیر دندان‌ها برود  و سبب ایجاد درد فزاینده‌ای شود.

تحلیل لثه

تحلیل لثه همیشه به عنوان نشانه‌ای از بیماری‌های لثه‌ای شناخته نمی‌شود. سفت و سخت مسواک زدن یه شکلی که به بافت و مخاط دهان آسیب برساند می‌تواندد سبب تحلیل لثه شود.  یک دندانپزشک متخصص لثه در چنین شرایط، لثه‌های تحلیل رفته را درمان می‌کند تا از بروز مشکلات جدیتر در آینده جلوگیری کند.

نظر دکتر تراب زاده درباره عفونت لثه

انتظارات بیماران از یک دندانپزشک متخصص لثه

یک دندانپزشک متخصص لثه چگونه مشکلات و بیماری‌های ما را برطرف می‌کند؟

وقتی که توسط یک دندانپزشک متخصص لثه ویزیت می‌شوید، باید تمامی علایم و نشانه‌هایی که را پیشتر درباره‌ آن‌ها صحبت شد، با او در میان بگذارید. دندانپزشک در این مرحله از شما اطلاع شخصی مانند سن و عادات بهداشتی را می‌‌پرسد. در ادامه یک متخصص لثه:

 •  سوابق بیماری و درمان‌های  شما را بررسی می‌کند و به دنبال عواملی که سبب بروز این علائم  در شما شده است می‌گردد.
 • یک معاینه دهانی را برای شما انجام می‌دهد و لثه‌ها را از نظر خونریزی، پلاک‌های ایجاد شده و تارتارهای احتمالی بررسی می‌کند.
 • عمق پاکت‌های دندانی شما را  بررسی می‌کند تا اگر فضای اضافی بین لثه‌ها و دندان‌های شما وجود دارد، به منظرور پیشگیری از تجمع باکتری و ایجاد تارتار درمان لازم را شروع کند
 • در نهایت هم ممکن است برای بررسی شدت آسیب  به استخوان‌های فک  یک رادیوگرافی اشعه ایکس برای شما تجویز کند.

تمامی این مراحل برای برنامه‌ریزی یک طرح درمانی توسط متخصص لثه لازم است.  در نهایت بعد از درمان‌های لازم دندانپزشک متخصص لثه ممکن است از شما بخواهد تا تغییراتی را در سبک و شیوه زندگی خود انجام دهید. این تغییرات ممکن است یکی از موارد زیر باشد

 • دوبار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان به شکل مستمر استفاده کنید.
 • از یک مسواک با برس‌های نرم استفاده کنید.
 • به آرامی و بدون اعمال نیروی اضافی دندان‌های خود را مسواک بزنید
 • از یک مسواک برقی برای جلوگری از تشکیل پلاک‌های دندانی استفاده کنید.
 • استفاده از دهانشویه را در برنامه‌های خود قرار دهید.
 • به صورت مستر توسط دندانپزشک معاینه شوید.
 • از استعمال دخانیات دوری کنید

مشاوره ارتودنسی دندان به صورت رایگان توسط دکتر داوودیان در واتساپ

ویزیت آنلاین و رایگان توسط دندانپزشک متخصص لثه

👈 عجیب و باور نکردنی، امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی درباره عفونت لثه‌ها از دکتر متخصص!!

خیلی از مواقع پیش می‌آید که متوجه مشکلی در لثه‌های خود می‌شوید اما بنا به دلایلی امکان مراجعه به دندانپزشک متخصص لثه را ندارید. کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت در راستای حفظ مسئولیت مدنی خود مبنی بر ارتقا سلامت و بهداشت دهانی-دندانی ایرانیان یک تصمیم عجیب گرفته است.

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت، قصد دارد به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی کنند که نیازمند درمان لثه‌های خود بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری و در اپلیکیشن واتساپ صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که جلسات ویزیت آنلاین به صورت روزانه صورت خواهد گرفت. در هر روز، تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دندانپزشک متخصص لثه سیمادنت ویزیت و معاینه خواهند شد.  


دریافت مستقیم نوبت ویزیت با متخصص لثه سیمادنت

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

پزشکان متخصص لثه سیمادنت

دکتر هاوش غارتی

دکتر غارتی متخصص و جراح بیماری های لثه در کلینیک تخصصی سیمادنت هستند. ایشان بورد تخصصی پریودنتولوژی خود را در سال ۱۳۹۰ اخذ کردند. آن دسته از بیماران و مراجعان گرامی که برای مشکلات مربوط به لثه، جراحی دهان و دندان و کاشت ایمپلنت به سیمادنت مراجعه می کنند توسط ایشان ویزیت می شوند.

متخصص لثه | یک فوق تخصص جراحی لثه چه کسی است؟

دکتر مجید تراب زاده

دکتر مجید تراب زاده متخصص جراحی لثه و ایمپلنت (پریودنتیست-ایمپلنتولوژیست) هستند. ایشان ورودی سال ۱۳۸۶ دانشگاه آزاد تهران بوده و پس از فارغ‌التحصیل شدن از آن دانشگاه و کسب مهارت لازم برای طبابت، تخصص جراحی لثه و ایمپلنت خود را در سال ۱۳۹۶ و در دانشگاه آزاد اصفهان ادامه دادند. دکتر در سال ۹۹ موفق به اخذ مدرک دانشنامه تخصصی شدند و دارای بورد تخصصی در رشته پریودنتولوژی می باشند. جراحی‌های مختلف دهان و‌ دندان و جراحی‌های مرتبط با ایمپلنت جزو حیطه کاری ایشان می‌باشد.

دکتر مجید تراب زاده
نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی