بریج دندان یا پل دندانی | کاربرد | ضرورت استفاده

بریج دندان یا پل دندانی | کاربرد | ضرورت استفاده

بریج یا پل دندانی

عناوین

فهرست مطالب بریج دندان یا پل دندانی | کاربرد | ضرورت استفاده

بریج (پل) دندانی مانع از حرکت دیگر دندان‌ها می‌شود و انجام فعالیت‌های روزمره مانند غذا خوردن و صحبت کردن را آسان‌تر می‌کند. به علاوه بریج با پر کردن فضای خالی به حفظ دیگر دندان‌ها کمک می‌کند، چون از دست دادن یک دندان گاهی لق شدن دیگر دندان‌ها و در نهایت افتادن آنها را در پی دارد.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت بریج‌های مختلفی از نوع ارزان تا زیرکونیومی پیشرفته‌ای را تهیه می‌کنند که با استفاده از تکنولوژی سه‌بعدی ساخته می‌شود. دندانپزشکان کلینیک سیمادنت بهترین نوع بریج را با توجه به شرایط شما تعیین می‌کنند. متخصصین کلینیک سیمادنت و دیگر کارکنان این کلینیک در تمام مراحل درمان متعهدانه در کنار شما هستند. علاوه بر پل‌های دندانی، متخصصین دندانپزشکی ما از سایر روش‌ها مانند ایمپلنت و یا دندان مصنوعی نیز برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌کنند. جهت دریافت مشاوره و رزرو نوبت از متخصص ایمپلنت و کاشت دندان می‌توانید با شماره‌های 26710760 66520980 تماس حاصل نمایید یا از طریق تلگرام سوالات خود را با متخصصین ما مطرح کنید. 

بریج دندان چیست؟

بریج ثابت دندان وسیله پرکاربردی در دندانپزشکی است که با سیمان در جای خود ثابت می‌شود و فقط دندانپزشک می‌تواند آن را از دهان خارج کند. بریج می‌تواند جایگزین یک یا چند دندان شود.

روکش‌هایی که روی دو دندان طبیعی کنار جای خالی دندان‌های از دست رفته قرار می‌گیرد، پایه بریج محسوب می‌شود. دندان‌های پایه یا دندان‌های اباتمنت باید محکم باشد و به شیوه‌ای تراش و شکل داده شود که روکش به خوبی روی دندان قرار بگیرد. دندان اباتمنت دندان مصنوعی یا اصطلاحاً پونتیک را نگه می‌دارد. دندان مصنوعی روی لثه‌ها قرار می‌گیرد و ظاهری طبیعی دارد.

بریج از مواد مختلفی قابل تهیه است. زیرساخت معمولاً از آلیاژ فلزی گران‌قیمتی ساخته می‌شود که کاملاً با پرسلین پوشیده می‌شود، این لایه بیرونی شبیه دندان طبیعی است و حسی مانند آن دارد. در ساخت بقیه بریج‌ها فلز به کار برده نمی‌شود، زیرساخت آنها زیرکونیومی، نوعی سرامیک بسیار سخت است که با لایه‌ای از پرسلین مخصوص پوشانده می‌شود.

ضرورت استفاده از بریج

از دست دادن دندان مشکلی جدی است، چرا که دندان‌ها باید کنار یکدیگر باشند و واحد منسجمی را تشکیل دهند. دندان‌های کناری با از دست رفتن یک دندان کج می‌شوند و به سمت فضای خالی حرکت می‌کنند که به نوبه خود بر بایت (شیوه روی هم قرار گرفتن دندان‌ها) اثر می‌گذارد ، فشار مضاعفی به دندان‌ها و مفصل‌های فک وارد می‌شود و حتی بیمار را دچار درد می‌کند.

از آنجایی که تمیز کردن دندان‌های کج و منحرف شده سخت‌تر است، احتمال پوسیدگی آنها و بروز بیماری‌های لثه نیز افزایش می‌یابد.استخوان در اثر نبودن دندان تحلیل می‌رود. تحلیل رفتن استخوان فک باعث افتادگی لب‌ها و گونه‌ها می‌شود و چهره را پیرتر از سن واقعی نشان می‌دهد.

بریج دندان یا پل دندانی | کاربرد | ضرورت استفاده از بریج

انواع بریج دندان

بریج مناسب، با توجه به محل دندان از دست رفته، وضعیت دندان‌های کنار فضای خالی و سلامت عمومی دهان و دندان‌ها انتخاب می‌شود. دندانپزشک بهترین نوع بریج را با توجه به شرایط تعیین می‌کند.

بریج قدیمی: بریج قدیمی روی دندان‌های پایه دو طرف فضای خالی قرار می‌گیرد. دندان‌های پایه یا اباتمنت روکش و به دندان مصنوعی یا پونتیک متصل می‌شود.

بریج دندان یا پل دندانی | کاربرد | بریج قدیمی

بریج معلق (یک طرفه یا کانتیلور): بریج معلق زمانی کاربرد دارد که فقط در یک طرف فضای خالی دندان طبیعی وجود داشته باشد و در طرف دیگر یا دندان وجود ندارد یا دندان آن‌قدر سالم و محکم نیست که بتواند پل را نگه دارد. این نوع بریج نباید برای دندان‌های آسیا به کار برده شود، چون فشار زیادی را روی دندان پایه وارد می‌کند. بریج دندان یا پل دندانی | کاربرد | بریج معلق

 بریج مریلند یا پیوندی رزین: این نوع بریج با لبه‌ (به جای روکش) به دندان‌های مجاور متصل می‌شود. لبه‌ها، که می‌تواند همرنگ دندان باشد، با سیمان به سطوح پشتی دندان‌های کناری چسبانده می‌شود. حداقل تراش و دستکاری لازم است، دندانپزشک فقط بخش اندکی از سطوح پشتی دندان را جدا می‌کند تا فضا برای چسباندن لبه‌ها ایجاد شود. بریج مریلند فقط در شرایط خاص به کار برده می‌شود و برای جایگزین کردن دندان‌های آسیا مناسب نیست، چون این دندان‌ها در معرض نیروهای جویده شدید قرار دارند. 

بریج مریلند یا پیوندی رزین |بریج دندان یا پل دندانی | کاربرد | ضرورت استفاده

بریج ایمپلنت: این نوع بریج با ایمپلنت نگه داشته می‌شود. ایمپلنت طی عمل جراحی در استخوان فک قرار داده می‌شود. اگر تعداد دندان کافی وجود نداشته باشد یا دندان‌های پایه به اندازه کافی محکم نباشد، یا این که بیمار تمایلی به تراش دادن و روکش کردن دندان‌های سالم نداشته باشد، بریج ایمپلنت راه‌حلی مناسب به شمار می‌رود.

بریج ایمپلنت

عمل

مراحل تهیه اکثر بریج‌های دندان ظرف چند هفته کامل می‌شود. مراحل ساخت بریج به شرح زیر است:

1ـ دندانپزشک ابتدا دندان‌های پایه را آماده می‌کند. تراش دادن دندان‌های پایه تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. بخش قابل توجهی از دندان باید تراشیده شود تا فضای کافی برای قرارگیری روکش ایجاد شود و دندان‌های پایه پس از روکش شدن حجیم به نظر نرسد.

2ـ دندانپزشک پس از تراش دادن دندان‌های کناری با استفاده از گچ مخصوص از دندان‌ها قالب می‌گیرد. سپس قالب برای تهیه بریج سفارشی به لابراتوار فرستاده می‌شود.

3ـ دندانپزشک پس از آماده شدن بریج آن را امتحان می‌کند تا از اندازه بودن آن مطمئن شود. اگر بریج بزرگ یا پیچیده باشد، دندانپزشک ابتدا آن را روی مدل امتحان می‌کند و تغییرات لازم را انجام می‌دهد. سپس مدل به لابراتوار فرستاده می‌شود تا بریج با پرسلین پوشانده شود.

4ـ بریج نهایی در دهان بیمار قرار داده و تنظیم می‌شود. چنانچه دندانپزشک و بیمار، هر دو از وضعیت بریج راضی باشند، بریج با سیمان در جای خود چسبانده می‌شود. در مرحله اول از سیمان موقتی استفاده می‌شود تا بیمار بریج را به مدت چند هفته امتحان کند و دستکاری‌های لازم انجام شود. در نهایت بریج با سیمان به طور دائمی چسبانده می‌شود.

جایگذاری بریج ثابت

جایگذاری بریج ثابت

بریج ثابت با پایه ایمپلنت

بریج دندان یا پل دندانی | بریج ثابت با پایه ایمپلنت

دوران بهبود و مراقبت پس از عمل قرار دادن بریج

دوران بهبود پس از قرار دادن بریج در دهان آسان و سریع است و ناراحتی ناشی از آن بسیار جزیی است. بیمار مدت کوتاهی پس از چسبانده شدن دائمی بریج با سیمان به آن عادت می‌کند. مراقبت از بریج بسیار مهم است، چون طول عمر آن را افزایش می‌دهد و سالم و محکم ماندن دندان اباتمنت را تضمین می‌کند. بریج باید مانند دیگر دندان‌ها حداقل دو بار در روز مسواک زده شود و روزانه یک بار با نخ دندان تمیز شود. دندانپزشک روش استفاده از نخ دندان و تمیز کردن زیر دندان مصنوعی بریج را به بیمار آموزش می‌دهد، برای تمیز کردن بریج می‌توان از مسواک‌های بین دندانی کوچک نیز استفاده کرد.

عامل‌های تعیین کننده هزینه بریج دندان

  • نوع بریج
  • ماده یا مواد به کار برده شده در ساخت بریج
  • تعداد یونیت‌ها
  • محل بریج در دهان
  • وضعیت دندان پایه/ کناری
  • آزمایش‌ها/ اسکن‌های لازم
  • هزینه زندگی در ناحیه جغرافیایی
  • تجربه دندانپزشک
  • پوشش بیمه طرف قرارداد و امکان بازپرداخت هزینه‌ها

ارباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت