خدمات ما
بیشتر
انواع جراحی لثه (با لیزر و بدون آن) مزایا،مراقبت ها و هزینه

انواع جراحی لثه (با لیزر و بدون آن) مزایا،مراقبت ها و هزینه

انواع جراحی لثه (با لیزر و بدون آن) مزایا،مراقبت ها و هزینهلثه با لیزر

فهرست مطالب

جراحی لثه تنها راه برای کاهش، متوقف و یا حتی از بین بردن اثرات بیماری‌های لثه، زدودن باکتری‌ها، پلاک‌ها و رسوب‌ها از زیر لثه‌ها است. از بین بردن باکتری‌های مضری که باعث بیماری‌های دهان و دندان می‌شود، از چندین راه انجام می‌شود. روش معمول جرم گیری و صاف کردن سطح ریشه دندان (پاک‌سازی عمیق لثه) که با جراحی لثه یا استخوان (یک روش باز برای پاک‌سازی لثه) انجام می‌شود، یک روش مؤثر برای از بین بردن مقادیر زیادی از پلاک‌ها و رسوب‌ها است. روش مدرن‌تر که لَناپ (روش پیوست جدید با کمک لیزر) (LANAP:Laser Assisted New Attachment Procedure) نام دارد، روشی است با حداقل آسیب. این روش با نام «لیزر درمانی دهان و دندان» یا «لیزر درمانی لثه» نیز شناخته می‌شود. در این روش درمانی از لیزر مخصوص برای انجام جراحی های لثه چه درمانی و چه زیبایی استفاده می‌شود.

اگر لثه‌هایتان سالم نیست، مطمئن باشید که دندان‌هایتان نیز آسیب دیده و به تبع آن سلامت عمومی بدن‌تان نیز به خطر افتاده است. بنابراین متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت همواره وضعیت لثه‌ها را نیز در چک‌آپ‌های منظم دوره‌ای بررسی می‌کنند. اگر متخصصین ما ابتلا به بیماری لثه را تشخیص دهند، با همکاری بیمار بهترین طرح درمانی ممکن را برای بازیابی سلامت دهان و دندان تهیه می‌کنند. متخصصین ما برای درمان ناراحتی‌های لثه از روش‌های متعددی چون جرم گیری و تصحیح سطح ریشه، تجویز آنتی‌بیوتیک و روش‌های جراحی مانند پیوند لثه و استخوان بهره می‌گیرند. متخصصین ما در کنار روش های جراحی از لیزر نیز برای جراحی لثه بدون درد؛خونریزی و بخیه استفاده می کنند. تمام جراحی‌های لثه تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، مگر آن که بیمار درخواست نوع دیگری از بی‌حسی یا بیهوشی و دریافت آرام‌بخش را داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی لثه با لیزر و یا سایر روش‌ها در کلینیک ما می‌توانید با شماره‌های 26710760 66520980 تماس حاصل نمایید یا از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح فرمایید.

لزوم انجام جراحی لثه

در آیینه به لثه‌های خود نگاه کنید؛ لثه‌های سالم صورتی رنگ و محکم هستند، در این حالت استخوان محکم است و به خوبی دندان را نگه می‌دارد. اما اگر هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن لثه خونریزی می‌کند، قرمز و ملتهب است، از روی دندان کنار رفته است یا دندان‌ها لق شده است، باید برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت لزوم جراحی لثه انجام شود. اگر می‌خواهید تا پایان عمر از نعمت داشتن دندان‌های طبیعی خودتان برخوردار باشید، درمان بیماری لثه را پشت گوش نیاندازید. دلیل تاکید ما بر درمان بیماری لثه به این خاطر است:

بیماری لثه زمانی بروز می‌یابد که پلاک باکتریایی روی دندان یعنی دقیقاً روی خط لثه جمع شود. لثه‌ها در اثر انباشته شدن پلاک قرمز و ملتهب می‌شود و به راحتی هنگام مسواک زدن و نخ کشیدن خونریزی می‌کند. بد بو بودن دهان نیز پی‌آمد وجود باکتری‌های مولد بیماری لثه است.

اگر بیماری لثه اولیه (جینجیویت) در درازمدت درمان نشود به بیماری پیشرفته لثه (پریودنتیت) تبدیل می‌شود یا منجر به عفونت کردن لثه می‌گردد. التهاب درازمدت باعث تحلیل رفتن لثه و عقب رفتن لثه از روی دندان می‌شود و به این ترتیب پاکت‌های عمیقی ایجاد می‌شود که به محل جمع شدن پلاک باکتریایی تبدیل می‌شود. پلاک استخوان را تحلیل می‌برد و باعث عفونت می‌شود. بیماری پیشرفته لثه تحلیل شدید استخوان، آبسه دردناک لثه و لق شدن و افتادن دندان را در پی دارد. تنها روش درمان در این مرحله جراحی لثه است. پیشرفت بیماری لثه باعث می‌شود لثه تحلیل برود و بخش بیشتری از دندان مشخص شود. در این حالت دندان بلندتر به نظر می‌رسد. تحلیل رفتن لثه ارتباطی با سن ندارد و کوتاهی در رعایت بهداشت دهان و دندان در هر سنی منجر به ابتلا به بیماری لثه و تحلیل رفتن آن می‌شود.

انواع جراحی لثه

دندانپزشکان برای درمان بیماری‌های لثه از چند روش جراحی لثه استفاده می‌کنند. شایع‌ترین دلیل بیماری لثه جمع شدن باکتری در دهان و انباشته شدن پلاک در حدی است که بدن توانایی از بین بردن آن و مقابله با عفونت را ندارد. البته عامل‌های دیگری نیز مانند مصرف دارو و ابتلا به بیماری‌های مزمن فرد را مستعد دچار شدن به بیماری‌های لثه می‌کند، حتی اگر بیمار بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند. اجازه دهید در ادامه روش‌های مختلف جراحی لثه را با هم بررسی کنیم.

کاهش عمق پاکت

جراح در روش کاهش عمق پاکت یا جراحی فلپ لثه لثه‌ها را عقب می‌زند و باکتری‌ها را خارج می‌کند. متخصص لثه بافت لثه را روی دندان محکم می‌کند تا نتواند خود به خود از روی دندان کنار برود.

کاهش عمق پاکتبازسازی

دندانپزشک لثه‌ها را کنار می‌زند، باکتری‌های مولد بیماری را خارج می‌کند و گرفت (پیوند) استخوانی، غشاء یا پروتئین‌های تحریک کننده بافت (یا ترکیبی از این سه مورد) را پشت لثه قرار می‌دهد تا بافت لثه را به ترمیم و بازسازی تحریک کند و لثه بتواند پس از ترمیم به خوبی روی دندان را بپوشاند.

بازسازیافزایش طول تاج دندان

دندانپزشک بافت اضافی لثه را از روی دندان برمی‌دارد تا دندان بلندتر به نظر برسد. افزایش طول تاج دندان علاوه بر درمان بیماری‌های لثه کاربرد زیبایی نیز دارد و به منظور اصلاح طرح لبخند و رفع لبخند لثه‌ای نیز انجام می‌شود.

افزایش طول تاج دندانپیوند بافت نرم

متخصص لثه نمونه‌ای از بافت بخش دیگری از دهان را برمی‌دارد و به لثه متصل می‌کند تا جایگزین بافت لثه‌ای بشود که تحلیل رفته یا به دلیل بیماری لثه برداشته شده است. پیوند لثه غالباً هم کاربرد زیبایی دارد و هم بیماری لثه را درمان می‌کند، چون ریشه‌ی نمایان دندان را پوشش می‌دهد و دندان را زیباتر می‌کند.

پیوند بافت نرمجراحی لثه با لیزر

جراحی لثه با لیزر

برخلاف سایر روش ها، ليزر درمانی باعث تورم يا درد نمی‌شود. شما نبايد از داشتن لثه‌هايی که حساس هستند و از سطح دندان دور شده‌اند، رنج ببريد. درمان شما بسيار راحت و سريع است. ليزر غلظت و شدت بافت‌های آسيب‌ديده را افزايش مي‌دهد، در حالی که بافت‌های سالم را حفظ می‌کند تا به روند درمان کمک کند. روش تأييد شده‌ی FDA لَناپ، تحريک رشد مجدد بافت و پيوند دوباره‌ی بافت به دندان را نشان داده است. نشان دادن مزايای باور نکردنی تکنولوژی ليزر، قبلاً هرگز دست يافتنی نبود.

جراحی لثه با لیزر

در جراحی لثه با لیزر طول موج ليزر به درون لثه نفوذ مي‌کند و باکتری‌هاي رنگي که باعث عفونت لثه مي‌شود را تبخير می‌کند. اين فرايند دندانپزشک متخصص را قادر می‌سازد بدون آسيب رساندن به بافت اطراف، مناطق آسيب‌ديده را درمان کند. يک لخته خون سالم در اطراف دندان تشکيل می‌شود که بدن را به درمان و بازسازی مناطق اطراف دندان تحريک می‌کند. توصیه می‌کنیم مقاله مربوط به کاربرد لیزر در دندانپزشکی را مطالعه کنید و با مزایای این درمان کارآمد آشنا شوید. شماری از مزایای جراحی لثه با لیزر عبارت است از:

  • دوران بهبود بسیار کوتاه
  • درمان هدفمند
  • اثبات شدن موثر بودن درمان با توجه به گزارش‌ درمان‌های پیشین
  • کاهش خونریزی و درد
  • تجربه‌ای کاملاً بدون درد
  •  کوتاه‌تر کردن زمان درمان

فرنکتومی

فرنکتومی عملی جراحی است که به منظور برداشتن فرنوم (بند) انجام می‌شود. فرنوم نوار بافتی باریکی است که داخل دهان وجود دارد. دندانپزشک فرنوم را قطع می‌کند تا اختلال گفتاری درمان شود یا دندان مصنوعی به خوبی روی لثه‌ها بنشیند. فرنوم زیر زبان و در پشت لب بالا از وسط لب تا بین دندان‌های قدامی قرار دارد.

فرنکتومی

مراقبت‌های پس از جراحی لثه

بیمار تا دو ساعت پس از جراحی لثه یا تا زمان از بین رفتن اثر داروی بی‌حسی نباید چیزی بخورد.

رژیم غذایی

تا سه ساعت پس از جراحی چیزی نخورید و پس از آن مایعات یا غذای نرم مانند سوپ گرم میل کنید؛ این رژیم غذایی را دو تا سه روز ادامه دهید. از آشامیدن نوشابه‌های الکلی، کربنات‌دار و میل کردن خوراکی‌های سفت و تردی مانند چیپس خودداری کنید تا محل جراحی آسیب نبیند. نوشیدن مایعات فراوان و داشتن رژیم غذایی متعادل برای بهبود یافتن لثه‌ها بسیار مهم است.

کنترل خونریزی

خونریزی یا ترشح تا یک یا دو روز پس از جراحی طبیعی است. از شستن شدید دهان یا محکم تف کردن خودداری کنید، چون با این کار لخته خون باز می‌شود. توصیه می‌کنیم دهان را تا چهار ساعت پس از جراحی نشویید.

اگر خونریزی قطع نشد:

  • چای کیسه‌ای یا گاز پانسمان مرطوبی را روی محل خونریزی دهنده بگذارید و به مدت 20 دقیقه آرام فشار دهید. این کار را در صورت لزوم تکرار کنید.
  • آرام و بی‌حرکت بمانید، دراز بکشید و دو یا سه بالش زیر سر بگذارید تا سر بالاتر قرار بگیرد.
  • اگر خونریزی بند نیامد، حتماً با دندانپزشک تماس بگیرید.

ورم

ورم خفیف یکی از واکنش‌های معمول بدن در دوران بهبود است. برای به حداقل رساندن ورم یک کیسه یخ یا کمپرس سرد و مرطوب را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی ناحیه متورم بگذارید این کار را به مدت 48 ساعت چند بار تکرار کنید. اگر ورم بیشتر شد یا دچار درد و ناراحتی شدید، با دندانپزشک تماس بگیرید.

بهداشت دهان و دندان

تمیز نگه داشتن لثه‌ها و دندان‌ها پس از جراحی لثه بسیار مهم است. رعایت بهداشت باعث می‌شود نتایج بهتری به دست بیاید و بافت لثه نیز سریع‌تر التیام یابد. شب اول پس از جراحی دندان‌ها را با ملایمت مسواک بزنید. روز بعد دندان‌ها را نخ بکشید، نخ را به آرامی به لثه‌های جراحی شده نزدیک کنید. نخ را محکم بین دندان‌ها و لثه‌ها نکشید تا اتصال جدید به خوبی شکل بگیرد.

هزینه جراحی لثه

هزینه جراحی زیبایی لثه بسته به نوع جراحی مورد نیاز، میزان پیشرفت بیماری لثه، نیاز به فلپ و برداشت بافت از سایر نقاط و اهداف جراحی (زیبایی یا درمانی) بسیار متفاوت است. برای اطلاع از میزان دقیق قیمت‌ها یا رزرو نوبت مشاوره می‌توانید با شماره‌های 2671076066520980 تماس حاصل نمایید.

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی