تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن

تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن

تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن

تحلیل لثه یا عقب‌نشینی لثه (پسروی لثه) بیماری دهانی است که در آن بافت لثه‌هایی که دندان‌ها را احاطه کرده و پوشانده‌ است، نسبت به سطح طبیعی تاج دندان عقب می‌‎رود. در موارد شدید این بیماری، این عقب‌نشینی می‌تواند به حدی باشد که ریشه دندان نیز در معرض دید قرار بگیرد.

تحلیل لثه به عنوان یکی از بیماری‌های لثه (پریودنتال) شناخته می‌شود و اگر در زمان مناسب درمان نشود می‌‌تواند سبب از دست رفتن دندان‌های با ارزش شما شود. بسته به شدت تحلیل لثه؛ درمان‌های مختلفی برای این بیماری وجود دارد، هرچه تشخیص و درمان زودتر انجام شود، نتیجه بهتری برای بیمار به همراه خواهد داشت.


منشا تحلیل لثه چیست و چه عواملی سبب بروز این بیماری می‌شوند؟

تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن

بیایید از اینجا شروع کنیم که اصلاً چه اتفاقی می‌افتد که لثه دچار تحلیل می‌شود و عقب‌نشینی می‌کند؟

انجمن دندانپزشکان کالیفرنیا تخمین می‌زنند که از هر 4 نفر 3 نفر به یکی از انواع بیماری‌های پریودنتال مبتلا هستند. با درنظر گرفتن بیماری تحلیل لثه به عنوان یک بیماری پریودنتال، می‌توان شیوع این بیماری را بیشتر از حد تصور در نظر گرفت.

بیماری‌های پریودنتال به شکل و شدت‌ها مختلف التهاب لثه گفته می‌شودکه با تجمع باکتری‌ها و پلاک‌ها در لثه شروع می‌شود. این یک آغازی برای یک شرایط سخت دندانی – دهانی است.

با گذشت زمان پلاک ها و جرم‌های تجمع شده در لثه‌ها شروع به آسیب زدن به بافت آن می‌کنند و لثه‌ها را نسبت به سطح طبیعی که دندان‌ها را می‌پوشانند به عقب می‌رانند. تجمع این جرم‌ها و پلاک‌ها و باکتری‌ها در بعضی از مواقع بعد از عقب راندن لثه سبب ایجاد یک فاصله‌ای زیاد بین لثه و دندان می‌شود که همین امر امکان رشد و تکثیر باکتری‌های بیشتر را فراهم می‌کند.

شرایط و عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد بییماری تحلیل لثه شوند که عبارتند از

 • استعمال دخانیات
 • تغییرات هورمونی در زنان
 • ژنتیک و عوامل وراثتی
 • دیابت
 • اچ آی وی

در کنار مواردی که گفته شد استفاده از برخی داروهای پزشکی هم که باعث خشکی دهان می‌شوند، می‌توانند سبب بروز بیماری تحلیل لثه شوند. خشکی دهان به این معناست که میزان بزاق در دهان از حد استاندارد و نرمال آن کمتر است. بدون بزاق کافی، بافت‌های دهانی می‌توانند در برابر عفونت و آسیب‌های باکتریایی آسیب‌پذیرتر شوند.

بر اساس آخرین مطالعات انجام شده توسط CDA ، تحلیل لثه (عقب رفتن لثه) در بزرگسالان بالای 40 سال شایعتر است که به اشتباه به عنوان یکی از نشانه ‌های میانسالی در نظر گرفته می‌شود. همچنین تحلیل لثه در مردان بیشتر از زنان اتفاق می‌افتد. هرچه زودتر نسبت به تشخیص و درمان تحلیل لثه اقدام کنید، نتایج بهترین خواهید گرفت ولی اگر دچار تخلیل لثه شده باشید و درمان را به تعویق بیاندازید ممکن است دندان‌های با ارزش خود را از دست بدهید.


علایم و نشانه‌های تحلیل لثه (عوارض تحلیل لثه)

مجموعه‌ای از علائم و نشانه‌ها به ما می‌توانند تحلیل لثه را نشان دهند که عبارتند از :

 • خونریزی از لثه هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • لثه های متورم و قرمز شده
 • تنفس سخت دهانی
 • درد در لثه‌ها
 • کوچک شدن لثه‌ها
 • دیده شدن ریشه دندان‌ها
 • لق شدن و افتادن دندان‌ها
تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن
تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن

تشخیص بیماری تحلیل لثه

تحلیل لثه‌ها چگونه توسط پزشک تشخیص داده می‌‍شود

تشخیص تحلیل لثه و سایر بیماری‌های پریودنتال توسط دندانپزشک صورت می‌گیرد. احتمالاً پس از اینکه خودتان متوجه شرایطی غیرعادی روی لثه و دهانتان می‌شوید. در اینصورت است که یک پریودنتیست یا دندانپزشک متخصص لثه می‌تواند بهترین مشاوره را در خصوص درمان‌های لازم به شما بدهد. در کلینیک سیمادنت دکتر تقوا و دکتر غارتی معاینه بیماران مبتلا به بیماری‌های لثه را انجام می‌دهند.

دندانپزشک متخصص لثه، برای سنجش شدت بیماری معمولاً از یک پروب برای اندازه‌گیری میزان عقب‌نشینی لثه استفاده می‌کند. پروب یک وسیله مدرج است که به مانند خط کش عمل می‌کند و می‌توان با آن میزان فاصله بین دندان و لثه را اندازه گرفت. حدفاصل طبیعی فاصله دندان از لثه 1 تا 3 میلیمتر است. هر فاصله‌ای بیشتر از این مقدار بیانگر یک مشکل پریودنتال است.

تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن
تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن

دریافت مستقیم نوبت درمان تحلیل لثه از سیمادنت

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

درمان تحلیل لثه : عقب نشینی لثه چگونه درمان می‌شود؟

(برای درمان تحلیل رفتن لثه با توجه به شدت بیماری روش‌ها و درمان‌های متفاوتی وجود دارد)

پس از تشخیص تحلیل رفتن و عقب‌نشینی لثه توسط پریودنتیست (دندانپزشک متخصص لثه)، می‌توان بهترین روش درمانی را برای حفظ لثه و بافت‌ها دندان تعیین کرد. در ابتدای درمان ممکن است برای کاهش التهاب و کاهش فعالیت‌های باکتریایی روی سطوح لثه‌ها برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز شود. یک دندانپزشک متخصص لثه در طول درمان ممکن است از داروهای زیر برای کمتر کردن علائم و نشانه‌های تحلیل لثه استفاده کند.

 • ژل آنتی بیوتیک موضعی
 • نوارهای ضد عفونی کننده لثه
 • دهانشویه‌های ضد میکروبی
 • سرکوب کننده‌های آنزیم‌های تغذیه کننده باکتری‌ها

ممکن است با استفاده از همین دارو‌ها و با روش دارو درمانی و بهبود و ارتقا سطح بهداشت دهان و دندان تحلیل لثه درمان شود. در مواردی که تحلیل لثه شدید است و با این روش‌ها به شکل کامل درمان انجام نمی‌شود، دندانپزشک متخصص پریو ممکن است برای مراقبت از دندان‌ها و درمان تحلیل لثه و بازگردانی عقب نشینی لثه به مکان طبیعی خود، جراحی را به عنوان یک گزینه درمانی به بیمار پیشنهاد دهد.

جراحی برای درمان تحلیل لثه

در موارد شدید تحلیل لثه که در آن لثه به مقدار زیادی عقب نشینی کرده است، ممکن است پریودنتسیت تصمیم به جراحی لثه بگیرد. به شکل کلی دو گزینه جراحی پیش روی بیمار قرار دارد که عبارتند از

 1. جراحی فلپ
 2. پیوند لثه

جراحی فلپ یک درمان تهاجمی است که در صورتی که سایر روش‌های درمانی برای درمان تحلیل لثه جواب ندهند، برای ریشه کن کردن بیماری تحلیل لثه از آن استفاده می‌شود. در این جراحی، پریودنتیست به شکل عمیقی بافت‌های لثه را تمیز می‌کند. در این درمان لثه ‌ها از شر جرم و باکتری در بافت خودخلاص می‌شوند. در انجام این جراحی پریودنتیست ها لثه‌ها را از دندان‌ها جدا کرده بالا می‌آورند و پس از تمیز کردن بافت‌های زیر آن‌ها مجدداً لثه‌ها را در مکان قبلی خود بخیه می‌زنند.

در جراحی پیوند لثه ، هدف احیای بافت لثه است. در این شکل از درمان پریودنتیست یک تکه‌ای کوچک از بافت لثه را به منظور کمک به رشد مجدد لثه‌‌ها در مکانی که دچار تحلیل لثه شده است، پیوند می‌زند. این عمل نیاز به همکاری زیاد بیمار با درماننگر و جراح خود دارد و در صورتی که مراقبت‌های بهداشتی مناسب دهان و دندان نباشد، این عمل شکست می‌خورد.


درمان تحلیل لثه در کلینیک سیمادنت به روش جراحی پیوند لثه

وقتی دندانپزشکان متخصص سیمادنت برای درمان تحلیل لثه، جراحی پیچیده پیوند لثه را انجام می‌دهند

برای شما از انواع روش‌های درمان تحلیل صحبت کردیم و به شما گفتیم که در مواردی که بیماری شدید است، نیاز به انجام روش جراحی برای درمان تحلیل لثه است.

یکی از روش‌های درمان جراحی تحلیل لثه را پیوند بافت لثه عنوان کردیک و به شما گفتیم که دندانپزشکان سیمادنت این عمل پیچیده را با کمترین عوارض و با به‌کارگیری لیزر با کمترین عوارض انجام می‌دهند. با هم گوشه‌ای از هنر و تخصص و دانش پزشکان سیمادنت را ببینیم.

دریافت مستقیم نوبت مشاوره جراحی لثه از سیمادنت

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

عوارض عدم درمان تحلیل لثه برای بیمار چیست؟

می‌دانید که حفط یک دندان چقد ارزشمند است!

CDA تخمین می‌زند که مسئولیت حدود 70 درصد از علل از دست دادن دندان‌ها در بزرگسالان بیماری‌های پریودنتال مانند تحلیل لثه است. وقتی بافت کافی از لثه برای نگه‌داری ریشه دندان وجود نداشته باشد، دندان‌ها در برابر افتادن و لق شدن آسیب‌پذیر تر می‌شوند. در مواردی که تحلیل لثه شدیدتر است، برای حفظ دندان‌‌ها حتما نیاز به جراحی‌های پیشرفته لثه است.

با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا، درمان تحلیل لثه را جدی بگیرید، تحلیل لثه اگر در زمان مناسب درمان نشود ممکن است به از دست دادن دندان‌های با ارزش شما منجر شود. با استفاده از راه‌های ارتباطی زیر می‌توانید یک نوبت معاینه توسط دندانپزشکان متخصص لثه و بیماری‌های لثه سیمادنت رزرو نمایید.


مشاوره ارتودنسی دندان به صورت رایگان توسط دکتر داوودیان در واتساپ

ویزیت آنلاین و رایگان تحلیل لثه توسط دندانپزشک متخصص پریو

👈 عجیب و باور نکردنی، امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس آپ و دریافت پایخ از دکتر متخصص

خیلی از مواقع پیش می‌آید که متوجه می‌شوید لثه شما دچار تغییراتی جدی شده است اما بنا به دلایلی از درمان آن چشم‌پوشی می‌کنید. کلینیک تخصصی سیمادنت در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌آپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت، قصد دارد به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی کنند که نیازمند درمان تحلیل لثه خود بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری و در اپلیکیشن واتساپ صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که جلسات ویزیت آنلاین به صورت روزانه صورت خواهد گرفت. در هر روز، تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دندانپزشکان سیمادنت ویزیت و معاینه خواهند شد.  


پیشگیری از بروز بیماری تحلیل لثه

چه کار کنیم که دچار تحلیل لثه نشویم و لثه‌هایمان عقب‌نشینی نکند!

شاید بهترین روش برای پیشگیری از تحلیل لثه بعد از ارتقا سطح بهداشت دهان و دندان ویزیت دوره‌ای و منظم با یک دندانپزشک عمومی یا متخصص با تجربه است. حتی اگر تحلیل لثه برای شما بدون علامت اتفاق بیافتد ، دندانپزشک می‌تواند علائم اولیه بیماری را شناسایی کند. همچنین بهبود شرایط بهداشت دهانی می‌تواند از بروز مشکلات لثه جلوگیری کند.

مسئولیت چکاپ دوره‌ای بیماران در کلینیک تخصصی سیمادنت با دکتر ترابیان از دندانپزشکان با تجربه سیمادنت است.

کاور دکتر ساسان ترابیان

دریافت مستقیم نوبت چکاپ دوره‌ای از دکتر ترابیان

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

روش‌های نخ دندان کشیدن و مسواک زدن مرتب می‌توانند ذرات غذایی گیر کرده بین دندان‌ها و پلاک‌های باکتریایی تشکیل شده در آن‌ها را از بین ببرند ولی برای از بین بردن و حذف جرم‌های دندانی ، باید از دندانپزشک کمک گرفت. از آنجایی که جرم‌های دندانی می‌توانند به بیماری لثه و تحلیل آن منجر شوند ، جرمگیری دندان را باید به عنوان یکی از خدمات بهداشتی دندانپزشکی سالیانه 2 بار انجام داد که به تعویق انداختن آن می‌تواند منجر به آسیب بیشتر به لثه و از دست دادن دندان‌های با ارزش شما منجر شود.

حتی اگر مرتب مسواک می‌زنید و نخ دندان استفاده می‌کنید، سالانه باید 2 بار جرمگیری دندان انجام دهید!


پزشکان سیمادنت که تحلیل لثه را درمان می‌کنند

در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت، دندانپزشکان عمومی و متخصصین پریو معاینه اولیه بیماران را انجام می‌دهند و در صورت نیاز بیمار به جراحی و درمان‌های پیشرفته، متخصصین لثه کار جراحی را برای بیماران انجام می‌دهند. با پزشکان سیمادنت آشنا شوید.

دکتر هاوش غارتی

دکتر غارتی متخصص و جراح بیماری های لثه در کلینیک تخصصی سیمادنت هستند. ایشان بورد تخصصی پریودنتولوژی خود را در سال ۱۳۹۰ اخذ کردند. آن دسته از بیماران و مراجعان گرامی که برای مشکلات مربوط به لثه، جراحی دهان و دندان و کاشت ایمپلنت به سیمادنت مراجعه می کنند توسط ایشان ویزیت می شوند.

تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن

دکتر ارد تقوا

دکتر تقوا متخصص بیماری های لثه و ایمپلنت هستند و ویزیت مراجعانی که از مشکلات لثه رنج میبرند و یا متقاضی کاشت ایمپلنت هستند را بر عهده دارند. دکتر ورودی ۸۰ دانشکده دندانپزشکی آزاد تهران و ورودی تخصص ۹۴ دانشکده دندانپزشکی آزاد خوراسگان اصفهان هستند. ایشان دارای بورد تخصصی پریودنتولوژی هستند و ورودی فلوشیپ ۹۷ دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد تهران بودند. در حال حاظر نیز مدرس دوره های آموزشی جراحی ایمپلنت در سطح کشور هستند

تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن

دکتر ساسان ترابیان

دکتر ساسان ترابیان فارغ التحصیل دندانپزشکی در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. ایشان یکی از باتجربه ترین دندانپزشکان عمومی در کلینیک دندانپزشکی سیمادنت هستند.

تحلیل لثه و درمان عقب نشینی آن

اگر بیماری تحلیل لثه به موقع درمان شود مشکل خاصی برای بیمار ایجاد نمی‌کند و برای او هزینه سنگینی ندارد، برای تشخیص این بیماری لازم نیست تا زمان چکاپ‌های دندانپزشکی خود صبر کنید، اگر فکر می‌کنید شرایط دهانی و دندانی شما مناسب نیست و متوجه مشکل خاصی شده‌اید  قبل از اینکه مشکل جدی‌تر شود حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. در چنین شرایط ممکن است بتوانید یک بیماری مختصر التهاب لثه را قبل از اینکه به تحلیل لثه منجر شود، درمان کنید.

فهرست مطالب

در حالت عادی، بافت لثه سالم باید به موازات شکل تاج، به‌صورت کنگره‌دار باشد و پاپیلای بین دو دندان، رو به بالا باشد. اگر لثه، تحلیل رفته باشد، لایه‌ای از دندان که باید در معرض عوامل خارجی قرار نگیرد، آشکارشده و می‌تواند در معرض ابتلا به حساسیت، لکه لکه شدن و پوسیدگی قرار گیرد. این بخشی از دندان، به‌عنوان سمان شناخته‌شده و بیشتر به رنگ زرد متمایل است. به‌طور طبیعی، مینای سفید تاج دندان تنها چیزی است که باید نمایان باشد و سمان دندان باید به‌طور کامل توسط بافت لثه پوشیده شود.

ترمیم و درمان تحلیل رفتن لثه

علت‌ها و دلایل تحلیل رفتن لثه

دانستن علت تحلیل رفتن لثه‌ها بهترین راه برای پیشگیری و تأخیر در از بین رفتن تهاجمی بافت لثه است. برخی از عوامل خطر می‌تواند منجر به تحلیل رفتن بیشتر لثه شود، درحالی‌که سایر موارد تحلیل لثه آهسته‌تر اتفاق می‌افتد. برخی از مؤثرترین عواملی که منجر به تحلیل لثه می‌شوند، عبارت‌اند از:

بیماری پریودنتال: بیماری لثه‌ و بافت‌های پشتیبان، باعث می‌شود بافت لثه بیمار از سطح دندان جدا شود، که نهایتاً منجر به ایجاد پاکت‌های عمیق لثه در اطراف دندان و همچنین تحلیل لثه می‌گردد.

مسواک زدن محکم و شدید دندان: مسواک زدن بسیار محکم و یا استفاده از مسواک با موهای سفت می‌تواند باعث عقب‌نشینی و تحلیل لثه‌ها گردد. این وضعیت معمولاً در گوشه‌های دهان، در اطراف دندان‌های نیش و دندان‌های پیش اتفاق می‌افتد. مسواک کردن و سابیدن مکرر دندان به عقب و جلو می‌تواند باعث سایش و فرسودگی کنگره‌های مینای دندان شود و همچنین موجب تحلیل رفتن بافت حساس لثه به سمت پایین دندان می‌گردد. بنابراین از مسواک نرم استفاده کنید و برای براق نمودن آهسته بافت لثه و دندان، فشار کافی اعمال کنید.

مصرف دخانیات: مصرف سیگار و نیز استعمال دخانیات بدون دود می‌تواند منجر به تحلیل شدید لثه شود.

عدم مراقبت از دندان: پوسیدگی دندان و یا بیماری لثه می‌تواند مشکلات قابل‌ توجهی ایجاد کند، قبل از آنکه نشانه‌های قابل‌ مشاهده‌ای بروز کند. تحلیل رفتن لثه، نتیجه عدم درمان سوراخ شدگی دندان، تأخیر در تمیز کردن دندان و مشکلات مزمن لثه می‌باشد.

دندان‌های نامنظم: دندان‌های نامنظم بیشتر مستعد ابتلا به تحلیل لثه هستند. معمولاً یک یا دو دندان کج و نامرتب، حساس و مستعد تحلیل لثه می‌شود. به دلیل اینکه بافت لثه‌ در جهت مخالف کشیده شده و یا ترومای بیش‌ازحد به دندان وارد می‌شود، به‌طوری‌که دندان به موقعیت نامناسب رانده می‌شود. نامرتبی دندان‌ها همچنین می‌تواند موجب تجمع جرم بیشتری بر دندان‌ها شود، زیرا تمیز کردن آن‌ها با مسواک زدن مرتب و نخ دندان، دشوار است، که نهایتاً منجر به بیماری لثه و تحلیل رفتن آن خواهد شد.

پیرسینگ (سوراخ‌کاری)لب یا زبان: التهاب مزمن ناشی از سوراخ‌ نمودن لب یا زبان و اعمال اجسام خارجی می‌تواند باعث خارج شدن بافت لثه از محل خود و عریان شدن سطوح دندان شود.

تأثیرات ژنتیکی: افرادی که والدینشان مبتلا به تحلیل مزمن لثه ناشی از بیماری لثه یا بی‌نظمی دندان‌ها هستند، ممکن است آن‌ها نیز مستعد ابتلا به این بیماری باشند. باکتری‌ها می‌توانند از والدین به فرزند منتقل شوند و عوامل آناتومیک نیز می‌تواند از طریق وراثت انتقال یابد.

ارتودنسی سریع: حرکت بیش‌ازحد سریع دندان‌ها در طی درمان ارتودنسی، می‌تواند به دلیل عدم توانایی بدن برای تطبیق یافتن با حرکت سریع دندان، باعث تحلیل رفتن لثه گردد. حرکت آهسته‌تر دندان‌ها، سطح استخوان را سالم نگه داشته و سطح لثه‌ها را در حد نرمال حفظ می‌کند.

علائم پس‌روی و تحلیل رفتن لثه‌

بارزترین علامت تحلیل رفتن لثه، تغییر مکان قابل‌مشاهده بافت لثه به سمت پایین ریشه دندان است، که باعث می‌شود سمان زرد دندان نمایان شود. نشانه‌های دیگری نیز در ارتباط با تحلیل لثه وجود دارد، اما درهرصورت نمایان شدن ریشه دندان معمولاً رخ می‌دهد. بر حسب اینکه عامل خطر تحلیل لثه چه باشد، منطقه تحلیل لثه ممکن است به یک دندان یا بخشی از دهان محدود باشد و یا اینکه در سراسر دهان گسترش یابد.

برخی از علائم شایع این بیماری که منجر به تحلیل لثه می‌شود، عبارتند از:

 • حساس شدن لثه
 • نمایان شدن رنگ زرد ریشه دندان
 • لکه لکه شدن دندان
 • حساس شدن به پوسیدگی
 • دندان‌های بلند
 • فضاهای خالی بین دندان‌ها
 • گیر کردن تکه های مواد غذایی

درمان تحلیل لثه

در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت، ما با استفاده از پیوند لثه به ترمیم آسیب ناشی از تحلیل لثه می‌پردازیم و از بدتر شدن آن جلوگیری می‌کنیم. انواع مختلفی از روش‌های پیوند لثه وجود دارد. متداول‌ترین روش آن، استفاده از بافت سقف دهان (کام) برای پیوند است. ما یک فلاپ از پوست کام را برداشته و سپس بافت کام را در زیر فلاپ، پیوند می‌زنیم. اگر لثه‌های شما به‌طور طبیعی نازک و ضعیف هستند، می‌توانیم بافت پیوندی را به‌طور مستقیم از کام بگیریم. اما اگر دارای مقدار زیادی بافت لثه در اطراف دندان باشید، می‌توانیم یک فلاپ از بافت لثه را جدا کرده و توسط آن، ریشه نمایان شده دندان را بپوشانیم.

پیوند لثه به رشد بافت لثه کمک می‌کند. یکی از مزایای عمده این روش این است که می‌تواند ریشه دندان را از پوسیدگی حفظ کند. مزیت دیگر این روش، بهبود ظاهر دندان‌ها است. انواع مختلفی از جراحی پیوند لثه انجام می‌شود، که عبارتند از:

 • پیوند آزاد بافت لثه : این نوع از جراحی پیوند شامل استفاده از بافت کام است. در این روش، بافت پیوندی به‌طور مستقیم از کام گرفته‌شده و به منطقه تحت درمان پیوند می‌شود. این روش معمولاً برای افرادی استفاده می‌شود که دارای لثه نازک بوده و نیازمند بافت اضافی برای افزودن به لثه‌ها هستند.
 • پیوند بافت همبند: این تکنیک متداول‌ترین روش برای درمان ریشه نمایان شده دندان است. در این روش بافت پیوندی از دو مکان گرفته می‌شود. معمولاً یک بافت پیوندی از کام گرفته می‌شود، علاوه بر آن، یک فلاپ از بافت همبند زیر اپی تلیال گرفته‌شده و در منطقه تحت درمان متصل می‌گردد.
 • پیوند پایه‌دار: برخلاف استخراج بافت پیوندی از کام، در این روش، بافت پیوندی از بخش نزدیک به محل نیازمند پیوند گرفته می‌شود. فلاپ خاصی که در این عمل جراحی استفاده می‌شود، پایه نامیده می‌شود. پایه پیوندی به شیوه‌ای گرفته می‌شود که یکی از طرفین آن به محل خود متصل باقی می‌ماند. سپس، لثه به پایین کشیده می‌شود تا قسمت نمایان شده دندان را بپوشاند. این روش تنها در مواردی انجام می‌شود که مقدار کافی از بافت لثه وجود دارد.

اقدامات لازم برای پیشگیری از تحلیل لثه 

پس از انجام این عمل در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت، ما برای کمک به بهبودی شما، دستورالعمل‌هایی ارائه می‌دهیم. به‌طورکلی، این دستورالعمل‌ها بسیار شبیه به دستورات پس از انجام عمل خارج کردن لوزه و یا کشیدن دندان عقل است. به مدت یک یا دو هفته پس از عمل، باید خوراکی‌های نرم و خنک مصرف کنید، همچنین استراحت کرده و از انجام هرگونه فعالیت شدید بدنی اجتناب کنید. در صورت لزوم ممکن است داروهایی نیز برای شما تجویز شود.

مانند بسیاری از عوارض و بیماری‌ها، بهترین راه برای درمان تحلیل لثه‌ها، پیشگیری از آن است. اقدامات پیشگیرانه عبارت‌اند از:

 • تمیز کردن دندان به‌طور منظم: شستشو و تمیز کردن دندان به‌صورت مرتب، به جلوگیری از جرم دندان و تجمع باکتری و نهایتاً بروز بیماری لثه و تحلیل آن کمک می‌کند.
 • ارتودنسی: حتی قبل از آنکه تحلیل لثه‌ها مشهود گردد، با درمان پیشگیرانه ارتودنسی می‌توانید دندان‌های نامنظم خود را اصلاح کنید، به‌این‌ترتیب، دچار تحلیل لثه و یا بیماری لثه نخواهید شد.
 •  نایت گارد: فشار بیش‌ازحد ناشی از خرد کردن مواد سخت، فشار دادن دندان‌ها و یا دندان‌قروچه می‌تواند باعث لطمه زدن به مینای دندان و تحلیل لثه‌ها شود. نصب اسپلینت یا بایت گارد هنگام شب (که مخصوص شما ساخته‌شده است)، می‌تواند فشار واردشده بر دندان‌های شما را کاهش ‌دهد، همچنین از سایش کلی و تحلیل لثه‌ها جلوگیری کند.
 • نرم مسواک زدن: از یک مسواک نرم استفاده کنید، زیرا باکتری‌های بیشتری را از بین می‌برد. مسواک را به حالت زاویه‌دار نسبت به  لثه‌ها قرار دهید و دندان‌ها را دو بار در هر روز تمیز و پاکسازی کنید.

ارباط با تلگرام

 • وحيد عقبا گفت:

  خيلي ممنون از اين اطلاعات مفيد من موقع غذا خوردن بشدت لثه هام درد ميگيره و ميدونم كه لثه هام پايين رفتند و به همين خاطر فاصله بين دندان هام زياد شده و موقع غذا خوردن مواد غذايي بين دندانها ميرود و موجب درد ميشود من تقريبا از بهبود لثه هام قطع اميد كرده بودم چون به من گفته شده بود كه در مان ندارد ولي حالا اميدوار هستم كه بتوانم لثه هامو درمان كنم

 • ایوب موسی زادە گفت:

  لثە من تنها در قسمت بین دو دندان آسیاب دچار تحلیل شدە، کە البتە قبل از رفتن بە دندانپزشکی خیلی کم بود، ولی بعد از عمل عصب کشی و پر کردن، با وسایلی کە برای این کار در بین دندان‌هایم کار گذاشتە شد، این فاصلە چند برابر شدە و حین غذا خوردن کامل پر می‌شود، همین هم باعث میشود عفونت و درد دندان عود کند، آیا این مورد خاص هم بە همین صورت قابل درمان است یا روش دیگر و آسانتری دارد؟

 • تشکر از معلومات مفید تان ، من امروز یک مریض داشتم که لثه های دندانش بسیار زیاد تحلیل کرده بود بنا وسایل ولوازم جراحی را نداشتم تنها کاری که کردم کمی ادویه توصیه کردم در ضمن حفظ و مراعات نمودن حفظ الصحه دهن وندان را برایش توصیه کردم

 • مبین گفت:

  ممنون از اطلاعات مفیدتون …
  بنده دندان عقل کشیدم فک پایین چند بخیه خورده …الان بعد از ده روز حفره ایجاد شده باید چیکار کنم اقای دکتر

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   لطفا به متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید. و جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • مهران گفت:

  درود بر شما.
  پدر من لثه های خیلی ضعیفی دارن خیلی نازک شدن..تمام دندوناشونم کشیدن قبلا.تاحالا چندین بار دندون مصنوعی براش گزاشتیم ولی دکتر میگه چون لثه هات ضعیفه خوب وای نمیسه دندونات تو دهنت و لق میشه هی..
  غذا نمیتونن بخورن..از این روشی ک گفتین میتونن حجیم کنن لثه هاشونو؟
  یا پیشنهاد دیگری دارین؟
  شایان به ذکره سیگار هم میکشن.

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   لطفا هرچه سریعتر به متخصص لثه مراجعه فرمایید خمچنین جهت دریافت مشاوره دقیق تر عکس های رادیوگرافی خود را به واتساپ سیمادنت ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • پروانه مولایی گفت:

  سلام من یکی ازدندوناموکه چندسال پیش کشیدم اخیراایمپیلنت کردم ودکترم گف چون لثه ت تحلیل رفته بین دندونت فضای بازمثلثی شکل موندوموقع غذاخوردن غذاگیرمیکنه لایه دندونم ..آیاراه حل درمانش پیوندلثه س؟

  • کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام
   لطفا به متخصص جراح لثه مراجعه نمایید، همچنین جهت دریافت مشاوره دقیق تر به واتساپ سیمادنت
   پیام ارسال نمایید.
   با سپاس
   کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیما دنت
  مشاوره آنلاین
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  دریافت نوبت
  سیمادنت
  هزینه دندانپزشکی