خدمات ما
بیشتر
جرم گیری دندان و تصحیح سطح ریشه

جرم گیری دندان و تصحیح سطح ریشه

جرم گیری دندان و تصحیح سطح ریشه

فهرست مطالب

جرم‌گيري دندان و تصحيح سطح ريشه چیست؟

جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه (روت پلانینگ) به پاکسازی عمیق و تخصصی سطح زیر خط لثه‌ای گفته می‌شود که توسط دندانپزشک و جهت درمان بیماری لثه انجام می‌شود.

چرا درمان جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه دندان لازم است؟

لایه چسبنده پلاک دندانی که متشکل از میکروب‌های زیادی می‌باشد، عامل ایجاد بیماری لثه است. پلاک دندانی همواره روی سطح دندانی تشکیل می‌شود. چنانچه پلاک دندانی از روی دندان زدوده نشود، (برنامه منظم و صحیح بهداشت دهان و دندان سبب پاکسازی پلاک دندانی از روی سطح دندان می‌شود) میکروب‌های موجود در پلاک دندانی سبب التهاب لثه‌ها خواهند شد.

جرم گیری دندان و تصحیح سطح ریشه

اگر پلاک دندانی از روی دندان زدوده نشود، لثه از دندان شما فاصله می‌گیرد و فضایی بنام پاکت پریودونتال در حد فاصل دندان و لثه تشکیل می‌شود. پلاک دندانی در فضای پاکت دندانی به دام می‌افتد. پلاک دندانی که در این فضا قرار گرفته است، با برنامه روتین بهداشت دهان و دندان زدوده نخواهد شد. اگر بیماری لثه درمان نشود، پیشرفت می‌کند و به از دست رفتن دندان و استخوان خواهد انجامید.جرم گیری دندان و تصحیح سطح ریشه

علائمی که نشان می‌دهد جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه دندان لازم است

بعضی از نشانه‌های ضرورت انجام جرم‌گیری دندان‌ها عبارت است از:

  • افزایش یافتن پلاک زیر خط لثه: این مورد در تصاویر رادیوگرافی دندان یا حین معاینه بالینی تشخیص داده می‌شود. چنانچه با اسکیلر معمولی نتوان به جرم انباشته شده در قسمت‌های عمیق‌تر رسید، باید جرم‌گیری عمقی انجام شود.
  • تشکیل پاکت‌های عمیق اطراف گردن (طوق) دندان: باید به پایه پاکت‌ها دسترسی پیدا کرد و اسکیلر را تا بالا حرکت داد.
  • لق شدن و حرکت کردن یک یا چند دندان در اثر تحلیل رفتن استخوان: این مشکل نشان دهنده آن است که جرم و پلاک چسبنده جایگزین مقداری از استخوان شده است. لق شدن دندان را می‌توان با جرم‌گیری عمقی و زدودن پلاک جمع شده کاهش داد تا دندان پایداری بیشتری بیابد.
  • آبسه و عفونت لثه و دندان: آبسه اطراف دندان ایجاد می‌شود، لثه را متورم می‌کند و لمس آن دردناک است. جرم‌گیری عمقی کمک می‌کند تا چرک جمع شده زیر لثه تخلیه شود و فشار و درد ناشی از آن تسکین یابد.

آبسه و عفونت لثه و دندان

هدف از جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه دندان

از بین بردن عفونت هدف درمان جرم‌گیری است که با زدودن باکتری‌های چسبیده به دندان و ریشه دندان در زیر لثه حاصل می‌شود. جرم‌گیری عمیق با ابزار دستی (اسکیلر) و دستگاه‌های اولتراسونیک انجام می‌شود.

مراحل جرم‌گیری و پاکسازی دندان

پاکسازی حرفه‌ای و تخصصی دندانها جهت درمان مراحل اولیه بیماری لثه

اگر بیماری لثه، زود هنگام تشخیص داده شود و ساختارهای موجود در زیردندان را تخریب نکرده باشد، پاکسازی حرفه‌ای و تخصصی دندانها باید صورت بگیرد.

جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه جهت درمان التهاب پیشرفته لثه

اگر پاکت‌های پریودونتال دندان‌های شما عمیق باشند، جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه لازم خواهد بود. جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه برای بیمارانی که مبتلا به پرودونتیت (التهاب شدید لثه) مزمن هستند، مفید می‌باشد (پریودونیت مزمن به بیماری لثه‌ای پیشرفته گفته می‌شود که پس از ژنژیویت (التهاب خفیف لثه) بروز می‌کند).

مراحل جرم‌گیری و پاکسازی دندان

در طی درمان جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه، چه اقداماتی صورت می گیرد؟

پاکسازی عمیق و تخصصی دهان و دندان دارای 2 بخش می‌باشد:

جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه

درطی این بخش از درمان، دندانپزشک پلاک دندانی و جرم (پلاک دندانی سخت و معدنی شده) را از سطح بالا وزیر خط لثه می‌زداید و اطمینان حاصل می‌کند که پاکسازی تا عمق پاکت‌های دندانی صورت گرفته است.

جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه

پس از تکمیل مرحله جرم‌گیری، دندانپزشک شما روت پلانینگ را انجام می‌دهد. درطی این مرحله از درمان، سطح ریشه دندان کاملا صاف می‌شود و حالت زبری آن اصلاح می‌شود تا لثه بتواند به سطح ریشه دندان، اتصال دوباره پیدا کند. جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه ممکن است بیش از یک جلسه به طول بیانجامد و بستگی به شرایط امکان دارد، بی‌حسی موضعی نیز انجام شود.

جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه

ملاحظات پس از درمان جرم‌گيري و روت پلانينگ

پس از پاکسازی عمیق و تخصصی، ممکن است یک تا دو روز درد داشته باشید و برای یک هفته، دندان‌هایتان حساس شود. حتی امکان دارد لثه‌های شما متورم و حساس شود و خونریزی داشته باشد. برای جلوگیری از عفونت و آبسه دندان و لثه، کنترل درد و کمک به التیام بهتر بافتهای پیرامون دندان، دندانپزشک برای شما مصرف قرض مخصوص یا دهان شویه را تجویز خواهد نمود. در بعضی از موارد، مواد داروئی خاصی توسط دندانپزشک در پاکت پریودونتال قرار می گیرد مانند دوزساب آنتی‌میکروبیال doxycycline از سوی دیگر، دندانپزشک وقت دیگری را برای شما درنظر می‌گیرد تا روند التیام بافت لثه را پیگیری نماید و عمق پاکت‌های پریودونتال دندان‌های شما را اندازه بگیرد. اگر پاکت‌ها عمیق‌تر شده باشند، درمان‌های دیگری لازم خواهد بود.

جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه

پیشگیری از نیاز به جرم‌گیری دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان درخانه سبب می‌شود از پیشرفت یا عود بیماری لثه جلوگیری شود:

  • دوبار در روز با مسواکی که پرزهای نرمی دارد، دندان‌هایتان را مسواک بزنید.
  • یکبار درروز، فضای بین دندان‌هایتان را با نخ دندان تمیز کنید.
  • رژیم غذایی متعادل مصرف کنید.
  • از مصرف دخانیات پرهیز نمایید.
  • بطور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

هزینه و قیمت جرم‌گیری و تصحیح سطح ریشه دندان چقدر است؟

هزینه جرم‌گیری عمقی دندان می‌تواند برای هر یک از چهار بخش دهان تا سه برابر بیشتر از جرم‌گیری معمولی باشد که در آن جرم و پلاک از بالای خط لثه زدوده و مینای دندان پولیش می‌شود.

 

ارتباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت