پوسیدگی دندان شیری | اهمیت ترمیم پوسیدگی دندان کودک + هزینه درمان

پوسیدگی دندان شیری | اهمیت ترمیم پوسیدگی دندان کودک + هزینه درمان

پوسیدگی دندان شیری | اهمیت ترمیم پوسیدگی دندان کودک + هزینه درمان
0
(0)

پوسیدگی دندان کودک یکی از شایعترین بیماری‌های کودکان است که می‌تواند عوارض خود را در آینده و بزرگسالی کودک نشان دهد. پوسیدگی دندان شیری در کودکان ممکن است در هر سنی، حتی نوزادی اتفاق بیفتد. برای اینکه با میزان شیوع این مشکل بهداشتی در کودکان آشنا شوید کافیست بدانید که پوسیدگی دندان شیری تا 5 برابر بیشتر از آسم در کودکان اتفاق می‌افتد.

این مکانیسم اینگونه اتفاق می‌افتد که باکتری‌های موجود در دهان کودک با تبدیل قند موجود در مواد غذایی و خوراکی‌ها، به اسید، به دندان‌ها حمله می‌کنند و سبب ایجاد پوسیدگی دندان کودک می‌شوند. هرچه بهداشت دهان کودک کمتر باشد، مدت زمان ماندگاری قند در دهان بیشتر می‌شود و اسید به مدت طولانی‌تر و با غلظت بیشتری روی دندان‌های شیری اثر کرده و سبب پوسیدگی دندان شیری می‌شود. اینجاست که پدر و مادر کودک به فکر ترمیم دندان پوسیده شیری کودک خود نزد یک دندانپزشک کودکان می‌افتند.


پوسیدگی دندان شیری چگونه سلامت دهان کودک را تهدید می‌کند؟

پوسیدگی دندان شیری

پوسیدگی دندان کودک می‌تواند روی سلامتی او تاثیرگذار باشد

پوسیدگی دندان کودکان یا همان پوسیدگی دندان شیری به معنای ایجاد حفره ای در بافت دندان کودک است. پوسیدگی دندان شیری زمانی اتفاق می‌افتد که دندان‌های کودک برای مدت طولانی با غذاها و نوشیدنی‌های شیرین مثل آبمیوه، نوشابه و سایر نوشیدنی‌های حاوی شکر در تماس باشد.

وقتی به والدین کودک گفته می‌شود که پوسیدگی دندان شیری می‌تواند به محض رویش اولیه دندان نوزادان اتفاق بیافتد، اغلب متعجب می‌شوند. عدم آگاهی والدین از امکان پوسیدگی دندان‌های شیری در سن 6 ماهگی می‌تواند سبب به وجود آمدن مشکلاتی بهداشتی در دهان کودک شود.

دندانپزشک کودکان سیمادنت- دکتر اباذریان

پوسیدگی دندان شیری می‌تواند سبب ایجاد درد و عفونت در دندان کودک شود و عدم درمان به موقع می‌تواند سبب گسترش عفونت و در نهایت از دست دادن دندان شیری شود. پوسیدگی دندان کودک می‌تواند بر سلامت عمومی کودک هم تاثیر بگذارد. کودکی که دچار پوسیدگی دندان شیری شده است، به دلیل دردی که دارد، ممکن است در غذا خوردن هم دچار مشکل شود و به همین دلیل با کمبود مواد غذایی مورد نیاز رشد خود درگیر باشد.

باور اشتباه درباره پوسیدگی دندان شیری کودک
باور صحیح درباره پوسیدگی دندان شیری

چرا حفظ دندان‌ های شیری مهم است؟ مگر قرار نیست یکروز این دندان‌ها بیفتند؟

دندان‌های شیری از فضاهای دندان‌های اصلی تا زمان رشد کامل حفظ و حراست می‌کنند. اگر دندان شیری زودتر از زمان مناسب بیفتد یا از دست برود، فضای این دندان توسط دندان‌های مجاور اشغال می‌شود و زمانی که لازم است دندان‌های دائمی رشد کنند، ممکن است به همین دلیل فضا کافی را برای بیرون آمدن از استخوان فک نداشته باشند و همین موضوع می‌تواند سبب ایجاد نامرتبی‌های دندانی شود، همچنین از دست دادن زودتر از موعد دندان شیری می‌تواند سبب بروز ناهنجاری دندان نهفته و دندان غایب در بزرگسالی شود.

ترمیم دندان کودک

در ادامه باید خاطر نشان کرد که هرچه دندان‌های شیری کودک سالمتر باشند و کمتر دچار پوسیدگی شوند، امکان داشتن دندان‌ها دائمی سلامت و زیبا بیشتر است.

کودکانی که دچار پوسیدگی دندان شیری خود هستند معمولاً در بزرگسالی هم گرفتار پوسیدگی‌های شدید هستند.

پوسیدگی دندان کودک می‌تواند عزت نفس و اعتماد به نفس در کودک را دستخوش تغییر قرار دهد. پوسیدگی دندان شیری معمولا فقط یک مشکل فیزیکی و سلامتی نیست و می‌تواند لبخند کودک را نازیبا کند. کودکی که دچار پوسیدگی دندان شیری خود شده است ممکن است به دلیل نازیبا بودن لبخند خود احساس بدی داشته باشد، در مقابل یک لبخند زیبا و سلامت می‌تواند اعتماد به نفس و عزت نفس را در کودک تقویت کند.

دریافت مستقیم نوبت ویزیت با دندانپزشک کودکان سیمادنت

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden


عواقب عدم توجه به پوسیدگی دندان شیری در کودکان

همانطور که دکتر داودیان به عنوان یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی و مدیریت کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمانت بیان کردند، ریشه بسیاری از کجی‌ها و نامرتبی‌ها دندان‌ها دائمی کودکان و بزرگسالان در عدم رسیدگی صحیح به دندان‌های شیری است.

دکتر داودیان به عنوان یک متخصص ارتودنسی که سابقه بیش از یک‌دهه درمان انواع ناهنجاری‌های فکی و نامرتبی‌های دندانی را دارند، تصاویر زیر از کیس‌های درمانی خود با شما به اشتراک می‌گذارند تا ببینید که عدم درمان دندان پوسیده کودک چه عواقبی را در آینده ممکن است برای او داشته باشد.این بیماران با ناهنجاری‌های مختلفی به دکتر داودیان مراجعه کردند و تحت درمان‌های سنگین، طولانی و پرهزینه ارتودنسی توانستند زیبایی و سلامتی دندان‌های خود را به دست آورند.


علائم پوسیدگی دندان شیری| چگونه پوسیدگی دندان کودک را تشخیص دهیم؟

اگر کودکی دچار پوسیدگی در دندان‌های شیری خود شود معمولاً علائم زیر را در او می‌بینیم:

 • کودک به درستی غذا نمی‌خورد و معمولاً از جویدن کامل غذا خودداری می‌کند.
 • کودک دچار دندان درد است و مدام بی قراری می‌کند.
 • گونه‌های صورت کودک متورم شده و کودک دائما با دست خود گونه‌ها را لمس‌ می‌کند.
 • لثه‌های کودک در نتیجه پوسیدگی دندان شیری متورم و قرمز می‌شوند.
 • عفونت در دهان گسترش پیدا می‌کند و تنفس کودک بد بو می‌شود.

اگر این شرایط را در کودک خود دیدید، به پوسیدگی دندان شیری او شک کنید. کودک در حال درد کشیدن است و ممکن است نتواند این حس درد را به شما منتقل کند و این شما هستند که باید در این شرایط باهوش عمل کرده و به فکر راه درمانی برای او باشید.

اگر علائم بالا را در کودک خود دیدید سریعا از طریق یکی از راه‌های ارتباطی زیر با دندانپزشک متخصص کودکان سیمادنت در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند و درد کودک را التیام بخشند.

ارتباط با دندانپزشک کودکان سیمادنت

برای کاستن از درد پوسیدگی دندان کودک خود مستقیما با پزشک سیمادنت در ارتباط باشید.


عوامل پوسیدگی دندان شیری | چه چیزهایی سبب پوسیدگی دندان کودک می‌شود؟

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در هر سنی سبب بروز انواع پوسیدگی‌های دندانی و سایر مشکلات دهانی می‌شود. سنین کودکی نیز از این قاعده کلی مستثنی نیستند. از نظر دندانپزشکان کودک رعایت بهداشت دهان و دندان کودک باید از همان سنین نوزادی آغاز شود و باید فضای دهان کودک و دندان‌های او از هرگونه مواد غذایی مصرف شده تمیز شده باشند.

در بیشتر مواد غذایی موجود در رژیم ما، قندها حضور فعالی دارند، این قندها می‌توانند به عنوان سوخت باکتری‌های دهانی که سبب ایجاد پوسیدگی در دندان شیری می‌شوند، فرآیند پوسیدگی را سریعر کنند.

همه داستان پوسیدگی دندان کودک به اینجا ختم نمی‌شود و گوارش ناسالم نیز می‌تواند سبب ایجاد پوسیدگی شود. نگه‌داری مواد غذایی در دهان و یا رفلاکس های متعدد به علت خاصیت اسیدی می‌توانند در دندان کودک پوسیدگی‌های متعددی ایجاد کنند.

پوسیدگی‌های زودرسی که معولا در سنین زیر 2 سال برای کودک اتفاق می‌افتد معمولا به دلیل سهلانگاری والدین در رعایت اصولی ساده است. اصول ساده‌ای مثل طول کشیدن زمان شیر خوردن کودک از شیشه شیر یا سینه مادر می‌تواند سبب ایجاد پوسیدگی‌های گسترده در دهان کودک شود.

اگر با این موارد آشنا نیستید و نمی‌دانید که چه عادت‌‌های مخربی می‌تواند سبب پوسیدگی دندان شیری کودک شما شود، می‌توانید با دریافت نوبت از دندانپزشک اطفال سیمادنت در این خصوص از او راهنمایی بگیرید.

دریافت مستقیم نوبت ویزیت با دندانپزشک کودکان سیمادنت

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden


درمان پوسیدگی دندان کودک | ترمیم دندان شیری چگونه انجام می‌شود؟

پس از مشاهده علائم پوسیدگی دندان در کودک خود و مراجعه به دندانپزشک کودکان، او تلاش می‌کند تا حد امکان بدون نیاز به تصویر رادیوگرافی opg ، پوسیدگی دندان کودک را از روی علائم تشخیص دهد تا کودک کمتر در معرض اشعه ایکس مورد استفاده در رادیوگرافی قرار گیرد.

پس از تشخیص قطعی پوسیدگی دندان شیری، دندانپزشک با توجه به میزان وسعت پوسیدگی دندان شیری شروع به تراش قسمت‌های پوسیده دندان می‌کند. پس از آنکه دندانپزشک از حذف قسمت‌های پوسیده دندان شیری اطمینان پیدا کرد، حال نوبت به پرکردن فضای تراشیده شده است.

برای پر کردن و ترمیم دندان‌ شیری کودک که دچار پوسیدگی شده است، دندانپزشک کودکان از دو روش زیر استفاده می‌کند.

 • ترمیم دندان شیری را آمالگام. ( پر کردن دندان شیری با فلز)
 • ترمیم دندان شیری با کامپوزیت. ( پرکردن دندان شیری یا مواد همرنگ دندان
پوسیدگی دندان شیری | اهمیت ترمیم پوسیدگی دندان کودک + هزینه درمان

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودک | چگونه از پوسیدگی دندان شیری پیشگیری کنیم؟

کودکان عادت سالم را از پدر و مادر خود فرا می‌گیرند. اگر هر روز دندان‌های کودک خود را تمیز کنید و او را به رعایت یک رژیم غذایی سالم عادت دهید می‌توانید تا حدود زیادی از پوسیدگی‌های دندانی کودک خود جلوگیری کنید.

ضمنا به خاطر داشته باشید که کودک باید به شکل منظم توسط دندانپزشک متخصص کودکان ویزیت شود.

تمیز کردن دندان کودک در منزل

 • لثه‌های کودک خود را بعد از هر بار شیر یا غذا خوردنبا یک دستما یا گاز استریل تمیز کنید. این کار علاوه بر پاک کردن فضاهای دهان و دندان‌ها از هرگونه مواد غذایی، می‌تواند در شکل‌گیری عادات صحیح برای کودک مفید باشد.
 • به محض اینکه اولین دندان‌های شیری کودک رشد کردند، مسواک زدن دندان‌های کودک خود را 2 بار در روز شروع کنید. برای مسواک زدن دندان‌های کودک از یک مسواک با برس‌های نرم و مقدار کمی خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
 • انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می‌کند مسواک زدن دندان‌های کودک خود را تا 6 سالگی او ادامه دهید. هنگامی که کودک به اندازه کافی بزرگ شد که حال بتواند خودش بدون عجله مسواک بزند و بهداشت دهان و دندان‌هایش را رعایت کند، می‌توان مسئولیت مسواک زدن را به خود کودک واگذار کرد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان نوزادان

 • شیشه شیر نوزاد قبل از اینکه او به خواب برود باید از دهان او جدا شود و کودک نباید در طول مدت زمان خواب شیشه شیر را به دهان داشته باشد.
 • پس از اینکه اولین دندان‌های شیری نوزاد رشد کردند، نباید مدت زمان تغذیه نوزاد از سینه مادر یا شیشه شیر طولانی شود.
 • اگر کودک شما به استفاده از پستانک عادت کرده است، به هیچ‌ عنوان نباید پستانک را با مواد شیرین کننده مانند عسل یا شکر در دهان او گذاشت.
 • نباید از شیشه شیر کودک به عنوان پستانک استفاده شود. قطرات ریز مواد خوراکی جا مانده در شیشه شیر می‌توانند باعث ایجاد پوسیدگی دندانی شوند.
 • به منظور پیشگیری از پوسیدگی دندان شیری در نوزادان و کودکان از سنین کودکی خوردن و آشامیدن را به استفاده از فنجان‌های آموزشی که به همین منظور تولید شده اند آموزش دهید.

یک رژیم غذایی سالم سلامت دندان‌های کودک را تضمین می‌کند.

 • میان وعده‌های غذایی بی کیفیت را محدود کنید.
 • از خوراکی‌های شیرین و نوشیدنی‌های قندی برای او استفاده نکنید.
 • آبنبات‌ها و شکلات‌های سفت و سخت را در رژیم غذایی او کم کنید.

اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان

وقتی که قصد دارید برای اولین بار کودک خود را نزد یک دندانپزشک متخصص اطفال ببرید، لازم است او را نظر ذهنی آماده این معاینه کنید. برای این کار ممکن است نیاز داشته باشید تا از یک دندانپزشک متخصص کودکان راهنمایی بگیرید.

بعد از پدیدار شدن اولین دندان‌های کودک می‌توانید برای اینکه روند رشد دندان‌های شیری کودک خود را زیر نظر داشته باشید او را نزد یک دندانپزشک متخصص کودکان ببرید.

در طول اولین معاینه، دندانپزشک سلامت دندان‌ها و شرایط لثه و دهانی کودک شما را بررسی می‌کند و در اینجاست که دندانپزشک به شما درباره میزان رعایت بهداشت دهانی کودکان آگاهی می‌دهد.


علت ایجاد پوسیدگی دندان جلو در کودکان

پوسیدگی دندان ها در بین کودکان بسیار رایج است و افراد زیادی را درگیر می کند. از همین جهت بسیاری از والدین در تلاش هستند تا این مشکلات را به حداقل ممکن برسانید. دلایل زیادی باعث بروز مشکل پوسیدگی دندان در کودکان می شود که هر کدام از آن‌ها باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرد. معمولا همه بچه ها علاقه زیادی به خوردن انواع شیرینی جات دارند. این میل زیاد به دلیل نیاز قندی بدن در آن ها وجود دارد. با توجه به تاثیرات مخرب مواد قندی بر روی دندان، بسیاری از کودکان دچار خرابی دندان ها می شوند. برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید، باید خوراک فرزند خود را به صورت مرتب کنترل کنید تا مصرف بیش از حد مواد قندی نداشته باشد.

نکته مهم بعدی که باعث خراب شدن دندان جلو در کودکی می شود مسواک نزدن است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند آسیب های فراوانی به فرد وارد کند. استفاده مرتب و پیوسته از مسواک و خلال دندان می تواند مواد قندی مضر را از سطح دندان ها پاک کند که در نتیجه سلامت دندان ها نیز به خوب تامین خواهد شد. برای اینکه احتمال ایجاد خرابی دندان جلو کمتر شود، بهتر است که یک برنامه ویژه برای جرم گیری دندان ها داشته باشید. به همین جهت بهتر است که هر ساله دو بار کودک را برای ویزیت نزد دندانپزشک ببرید تا بررسی های لازم را انجام دهید. معمولا در هنگام ویزیت جرم گیری برای کودک شما انجام می شود تا مشکل پوسیدگی برای او به وجود نیاید. با توجه به این تعداد زیادی از باکتری ها در داخل دهان فعال هستند، اگر شما درمان دندان کودکان را انجام ندهید، در بزرگسالی نیز به مشکلات بیشتری برخورد خواهید کرد.

درمان پوسیدگی دندان جلو کودکان

درمان پوسیدگی دندان چگونه است؟

برای اینکه مشکل پوسیدگی دندان حل شود، می توان از راهکارهای مختلفی استفاده کرد. در صورتی که کل دندان خراب شده باشد و قابلیت ترمیم نداشته باشد،‌ چاره ای جز کشیدن دندان ها نخواهد بود. این در حالی است که دیگر هیچ راهکاری برای شما باقی نمانده باشد. به صورت کلی بهترین راه برای حل مشکل پوسیدگی دندان، استفاده از روش پر کردن دندان ها است.

پرکردن دندان به فرایندی گفته می شود که طی آن یک ماده ترمیمی بر روی دندان قرار بگیرد تا تمامی آسیب های ناشی از خرابی یا کرم خوردگی از بین برود. زمانی که شما دندان های خود را پر می کنید، دندان به حالت طبیعی خود بر می گردد و کاربردهای اولیه خود را بروز می دهد. مواد انتخاب شده برای پر کردن دندان ها با توجه به شرایط هر کس متفاوت خواهد بود. برخی از مهمترین مواد پرکننده را در ادامه بیان خواهیم کرد.

مواد پر کننده دندان

 • 1_آمالگام(ماده ای نقره ای رنگ)
 • 2_رزین آینومر
 • 3_کامپوزیت
 • 4_گلاس آینومر

هر کدام از این مواد برای پر کردن دندان ها به کار می روند. البته این شرایط بیمار است که نوع ماده پر کننده را مشخص می کند. درست است که دندان های شیری کودکان خواهد افتاد ولی تاثیرات زیادی بر روی دندان های جدید دارند. از همین رو به دلیل شیری بودن دندان ها از درمان غافل نشوید زیرا مشکلات متعددی را برای شما به وجود خواهد آورد. مطمئنا با استفاده درست و اصولی از این روش ها می توانید دندان جلو کودک خود را ترمیم کنید و آن را به حالت اولیه خود برگردانید.

جمع بندی

مشکلات دندانی کودکان در جامعه امروزی رشد زیادی پیدا کرده است. خراب شدن دندان جلو یکی از مهم ترین مسائلی است که در حال حاضر دیده می شود، شما می توانید این خدمات را نیز دریافت کنید. کافیست به صفحه تعیین وقت مراجعه کنید و نوبت خود را به صورت انلاین دریافت کنید.
ارتباط با تلگرام

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت