خدمات ما
بیشتر
دلایل واقعی لق شدن دندان دائمی – درمان و پیشگیری

دلایل واقعی لق شدن دندان دائمی – درمان و پیشگیری

فهرست مطالب لق شدن دندان دائمی

لق شدن دندان دائمي معمولاً به منزله اعلام وضعيت قرمز براي بروز مشکلات دهان و دندان محسوب مي‌شود و بايد در اسرع وقت به آن توجه کرد. انواع متعددي از بيماري‌هاي مختلف دهان و دندان وجود دارد که می‌تواند باعث لق شدن دندان‌ها شود. 

کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت، با داشتن مجرب‌ترین متخصصان دندانپزشکی و جدیدترین تکنولوژی‌ها، بهترين راه‌حل را براي درمان هر دندان لقی که ممکن است باعث بيماري‌هاي دهان و دندان براي شما شود،  ارائه می‌دهد. لق بودن دندان، علاوه بر مشکلاتي که به خاطر عدم هم‌ردیفی دندان‌ها، از نظر گاز زدن و جويدن غذا براي شما ايجاد مي‌کند، خطر از دست رفتن يک يا چند دندان را نيز به دنبال دارد. لق بودن دندان نشانه خوبی نیست، اما الزاماً به معنی از دست رفتن دندان هم نمی‌باشد. بنابراین اگر از این عارضه رنج می‌برید، در اسرع وقت برای معاينه به یک دندانپزشک حرفه‌ای مراجعه کنید، زیرا لقی دندان می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های دهانی خطرناک‌تری باشد که حتماً نیاز به درمان و مراقبت‌های خاص دارد. برای اطلاع بیشتر با شماره تلفن 26710760 66520980 تماس حاصل نمایید یا از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح فرمایید.

علت‌ها و دلایل لق شدن دندان دائمی

بیماری‌های پریودنتال

بیماری پریودنتال نه ‌تنها بر لثه‌های شما اثر می‌گذارد، بلکه رباط‌ها و استخوانی که از دندان شما پشتیبانی می‌کند را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیماری‌های پریودنتال یکی از شایع‌ترین علل لقی و جابه‌جایی دندان‌ها به شمار می‌رود.

خوشبختانه از بیماری‌ پریودنتال می‌توان با رعایت سلامت و بهداشت دهان، به‌سادگی پیشگیری نمود. بنابراین شما نباید اجازه دهید که شدت این بیماری به جایی برسد که موجب بروز پاکت پریودنتال و لق شدن دندان شود. رعایت بهداشت دهان و دندان ازجمله مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به‌طور صحیح و مرتب و نیز مراجعه منظم به دندانپزشک دو بار در هر سال، مهم‌ترین نکات در پیشگیری از بیماری‌های پریودنتال محسوب می‌شود.

هورمون‌های دوران بارداری

بالا رفتن میزان هورمون‌های پروژسترون و استروژن در دوران بارداری می‌تواند باعث نرمی و شل شدن رباط‌ها و استخوان اطراف دندان‌ها شود که در نتیجه آن ممکن است دندان‌ها لق شوند. خوشبختانه این عارضه معمولاً به‌صورت موقتی است و منجر به از دست رفتن دندان‌ها نخواهد شد، مگر آنکه بیماری‌ها و عوارض دیگری از قبیل بیماری‌های پریودنتال برای شخص به وجود بیاید. بااین‌حال ریسک نکنید و با مشاهده اولین علائم لقی دندان در دوران بارداری حتماً به دندانپزشک خود مراجعه و با او مشورت کنید.

پوکی استخوان (استئوپروز)

پوکی استخوان می‌تواند هم در مردان و هم در زنان ایجاد شود. این عارضه باعث می‌شود که تراکم استخوان‌های موجود در سراسر بدن کاهش یابد و استخوان‌ها در مقابل شکستگی، آسیب‌پذیرتر شوند. هنگامی‌که تراکم استخوان اطراف دندان‌ها کاهش پیدا می‌کند، می‌تواند باعث لق شدن دندان‌ها شود.

مصدومیت و ضرب‌دیدگی

هنگامی‌که ضربه یا نیروی شدیدی بر دندان‌ها وارد می‌شود، رباط پریودنتال و بافت همبندی که دندان‌ها را در جایگاه خود محکم نگه می‌دارد، ممکن است دچار کشیدگی و آسیب‌دیدگی شود. کشیدگی رباط پریودنتال می‌تواند باعث لق شدن دندان‌ها شود. این حالت هنگامی اتفاق می‌افتد که شما شب‌ها در هنگام خواب به‌طور مرتب دندان‌ها را به روی هم می‌سایید یا آرواره‌های خود را به روی هم فشار می‌دهید و یا دندان‌های ردیف بالا و پایین شما هم‌ردیف نیستند و به‌طور منظم بر روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند. هر آسیبی که به خاطر زمین خوردن یا مصدومیت در تصادفات بر دهان شما وارد شود، می‌تواند به رباط‌ها و استخوان اطراف دندان نیز آسیب وارد کند. بنابراین مصدومیت‌ها و ضرب‌دیدگی‌های ناحیه دهان را جدی بگیرید و فوراً برای بررسی وضعیت خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه‌های لق شدن دندان دائمی

در افرادی که دندان آن‌ها لق شده است، معمولاً علائم زیر دیده می‌شود:

  • ناراحتی در هنگام جویدن غذا
  • درد در زمان حرکت دادن دندان‌ها
  • قرمزی، تورم و آسیب‌دیدگی بافت اطراف دندانی که لق شده است.

درمان لقی دندان در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت

روشی که برای درمان لقی دندان شما در نظر گرفته می‌شود، تا حد زیادی به علت لق شدن دندان بستگی دارد. اولین مرحله در درمان لقی دندان آن است که یک پشتیبانی اضافه برای دندان شما تأمین شود تا آن را پایدار و باثبات کند. این فرایند که تحت عنوان اسپلینتینگ نامیده می‌شود، شامل قرار دادن یک اسپلینت کوچک و انعطاف‌پذیر در نقطه‌ای است که بتواند از حرکت کردن دندان شما جلوگیری کند. دندانپزشک با استفاده از یک چسب دندانی مخصوص، این اسپلینت کوچک را به یک طرف دندان شما محکم می‌کند و آن را به دندان‌های کناری متصل می‌سازد تا دندان لق شده را ثابت و بی‌حرکت کند. معمولاً اسپلینت به مدت حدود دو هفته در دهان باقی می‌ماند تا در این فاصله، رباط‌های پریودنتال بهبودی خود را به دست آورند. اگر لق شدن دندان شما به خاطر دندان‌قروچه در هنگام خواب باشد، پزشک به شما یک گارد دهانی مخصوص می‌دهد تا شب‌ها به هنگام خواب آن را در دهان خود بگذارید. این گارد به‌صورت یک بالشتک ضربه‌گیر در بین دندان‌های شما عمل می‌کند و از قرار گرفتن کامل آرواره‌ها بر روی یکدیگر در زمان خواب جلوگیری می‌کند. اگر هم شما عادت به ساییدن دندان‌ها بر روی یکدیگر دارید، استفاده از این گارد دهانی باعث می‌شود که دندان‌های شما بر روی ماده نرم موجود در گارد به عقب و جلو حرکت کند و درنتیجه، از وارد شدن تنش به رباط‌های پریودنتال و لق شدن دندان‌های شما جلوگیری شود.

اگر لق شدن دندان به خاطر بیماری‌های لثه باشد، درمان آن احتمالاً مراحل پیچیده‌تری خواهد داشت. در مرحله اول برای شما چند قرار مراجعه به‌منظور جرم‌گیری عمیق دندان‌ها تعیین می‌شود و در هر جلسه یک‌چهارم از دندان‌های شما با دقت و به‌طور کامل تمیز می‌شود. جرم‌گیری دندان‌های شما با هدف حذف پلاک‌ها و سایر رسوباتی که در زیر خط لثه انباشته شده است، انجام می‌گیرد. ممکن است لازم باشد که شما یک دوره داروی آنتی‌بیوتیک نیز مصرف کنید و درصورتی‌که پاکت‌های پریودنتال خیلی عمیق باشند، ممکن است با استفاده از داروی مخصوصی که به‌منظور خالی کردن و بازگرداندن آن‌ها به‌اندازه طبیعی خود طراحی شده است، پُر شوند.

اگر بیماری دندان شما در حدی پیشرفت کرده باشد که نتوان آن را نجات داد، ممکن است لازم باشد که دندان شما کشیده شود. وقتی‌که یک دندان کشیده می‌شود، به جای آن یک ایمپلنت دندانی یا پل دندانی یا دندان مصنوعی مقطعی گذاشته می‌شود. این کار باعث می‌شود که دندان‌های کناری نتوانند برای پُر کردن فضای دندان کشیده شده، به اطراف حرکت کرده و از جایگاه خود بیرون کشیده شوند. به‌این‌ترتیب سلامت دندان‌های باقیمانده حفظ می‌شود.

جلوگیری از لق شدن دندان دائمی

رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان، تنها نکته کلیدی در جلوگیری از لق شدن دندان‌ها است. هر روز حداقل دو بار مسواک بزنید و از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. همچنین یک‌بار در شبانه‌روز نخ دندان بکشید، زیرا استفاده از نخ دندان باعث می‌شود که باکتری‌ها از نقاطی که مسواک نمی‌تواند به آن‌ها برسد، تمیز شوند. مراجعه منظم به دندانپزشک برای جرم‌گیری و تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. هرگز نسبت به ضرب‌دیدگی و صدمات هرچند جزئی که به دندان‌ها و لثه‌های شما وارد می‌شود، بی‌تفاوت نباشید. بسیاری از افراد علاقه‌ای به جدی گرفتن مشکل خونریزی لثه‌ها ندارند و درنتیجه با پیشرفت مراحل بیماری در ادامه زندگی خود با مشکلات بسیار زیادی ازجمله لق شدن دندان‌ها مواجه خواهند شد.

برای محافظت از دندان‌ها و لثه‌ها در برابر هر نوع بیماری، لازم است که یک رژیم غذایی سالم و مقوی داشته باشید. از خوردن بیش‌ازحد قند و سایر مواد شیرین خودداری کنید. مصرف شکلات، شیرینی و آدامس‌های نعنایی خوشبوکننده دهان درصورتی‌که برای مدت طولانی باشد، می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای دندان‌های شما شود. جذب کلسیم شما باید تا حد ممکن بیشتر باشد، زیرا کلسیم باعث افزایش استحکام دندان‌ها می‌شود. در برنامه غذایی خود حتماً سبزیجات و میوه‌های تازه را در نظر داشته باشید. همچنین از آب‌میوه‌هایی که منبع غنی از ویتامین C محسوب می‌شوند، مانند آب‌لیمو بیشتر استفاده کنید.

امروزه خیلی از جوان‌ها علاقه دارند که زبان یا لب‌های خود را سوراخ کنند و در آن زیورآلاتی قرار دهند تا مدرن‌تر به نظر برسند. اما توجه داشته باشید که سوراخ کردن زبان یا لب‌ها می‌تواند بموجب بیماری‌های لثه شود. زیرا ناحیه‌ای که آن را سوراخ کرده‌اید، جای بسیار مناسبی برای مخفی شدن و رشد باکتری‌ها به شمار می‌رود. به‌زودی باکتری‌ها می‌توانند از همین نقطه به گونه‌ها، لثه‌ها و دندان‌ها گسترش پیدا کنند. بنابراین بهتر است از سوراخ کردن زبان و لب‌های خود خودداری کنید. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید از لق شدن دندان‌های خود نیز جلوگیری کنید.

هرگز مشکل لق شدن دندان‌ها را کم‌اهمیت نگيريد و حتماً برای بررسی آن به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانی که لق شده است، یک مکان مناسب و سهل‌الوصول برای مخفی شدن باکتری‌ها می‌باشد، زیرا ذرات غذا به‌راحتی در اطراف دندان‌های لق شده گیر می‌افتد. ممکن است جویدن غذا برای شما مشکل شود و هرگاه نوک زبان خود را به دندان‌ها می‌زنید، درد شدیدی احساس کنید. اگر به‌موقع به دندانپزشک مراجعه نکنید، دیر یا زود، دندان لق شده شما خواهد افتاد. 

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت