بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان | دندانپزشکی کودکان

بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان | دندانپزشکی کودکان

بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان | دندانپزشکی کودکان

بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان یک راهی است که متخصصین دندانپزشکی کودکان از آن در جهت انجام صحیح و بدون درد رفع مشکل دندان کودک بهره می برند. از مهم ترین چالش ها برای دندانپزشک کودکان و والدین کودکان برای درمان ناراحتی دندان کودک این می باشد که کودکانی که به دلیل اضطراب و ترس غیرقابل کنترلی که از دندانپزشک کودکان یا محیط مطب دارند همکاری لازم را نمی کنند. این روش درمانی به عنوان یکی از درمان‌های دندانپزشکی با بیهوشی شناخته می‌شود.

دلیل بیهوش کردن کودکان در هنگام ترممیم دندان

کودک شما به علت شنیدن اخبار و مواردی که دوستان یا والدینشان توسط درمانشان در دندانپزشکی شده اند تعریف کرده اند یا به علت کم بودن سنشان یا حتی تجربه ی تلخی که قبلا در کلینیک دندانپزشک کودکان داشته اند ممکن است رفتاری غیر منطقی را با شنیدن صدای وسایل و آب در مطب در برخورد با دندانپزشک در حین درمان نشان دهند که این کار درمان را بسیار مشکل خواهد کرد.

در صورتی که کودک به دلیل ترسی که از درمان یا محیط دندانپزشکی دارد ، دندانپزشک کودکان نمی تواند خدمت درمانی مناسب و باکیفیتی را با توجه به استاندارد خدمات درمانی ارائه دهد. همچنین عواملی مانند مهار فیزیکی مثل نگه داشتن دست یا پا و یا تهدید کودک نه تنها کیفیت درمانی را کاهش می دهد بلکه اثر و نتیجه منفی را در ذهن او از دندانپزشک کودکان و محیط دندانپزشکی ایجاد می کند.

در زمان های گذشته و حتی حالا دندانپزشکان به ناچار برای درمان فوری دندان کودکان از دستیاران خود و حتی والدین کودک نیز کمک می گرفتند تا مانع حرکت کودک با نگه داشتن دست و پایش شوند و این تنها راه چاره ای بود که باعث خلاصی کودک از درد دندانش می شد.

در اویل دهه 1990 به وسیله ی یک دندانپزشک کودکان آمریکایی راه حلی ارائه گشت که باعث میشد کودکان در صورت مواجهه با کلینیک و درمان دندانپزشک ترسی نداشته باشند که این راه حل بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان می باشد.

بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان | دندانپزشکی کودکان

روش بیهوش کردن کودکان درهنگام ترممیم دندان

انواع روش های بیهوشی دندانپزشکی

در صورت بروز هرگونه بی قراری از سوی فرزندتان راه حل های پیشنهادی شامل :

  • آرامبخش عمیق
  • آرامبخش خوراکی
  • بیهوشی عمومی

در این بیهوشی سطح هوشیاری کودکان نسبت به محیط اطرف بسیار کاهش پیدا می کند و اتفاقاتی که در اتاق عمل برای او پیش آمده است را اصلا به خاطر نمی آورد و به معنایی به طور کامل بیهوشی می گردد. دیگر مزیت این کار این می باشد کودک هیچ دردی را در طول درمان حس نخواهد کرد، و این قضیه باعث می شود دندانپزشک کودکان به راحتی و خیالی آسوده بتواند درمان خود را با دقت انجام دهد.

در بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان به دلیل گستردگی کم آن و احتمال کم خون ریزی در طول درمان یا بعد از آن، و کم کردن درد بعد از جراحی و کنترل آن با استفاده از مسکن های خوراکی کودک را می توان در ساعات اولیه روز عمل بستری نمود و بعد از تمام جلسه درمانی و انجام تمام امور مربوط به آن به صورت جراحی سرپایی در همان روز بعد از عمل مرخص کرد.

در 50 سال گذشته به دلیل نبود امکانات رفاهی و نبود محیط دارای وسایل مجهز و اختراع سیستم پایشگر و مانیتورینگ این کار خطر بسیار زیادی داشت اما با پیشرفته های امروزه خطر و عوارض آن بسیار کم شده است. وقتی دندانپزشک کودکان در حال جراحی می باشد علائمی مثل فشار خون، تنفس و وضعیت بیهوشی و کلیه شرایط بیمار توسط متخصص بیهوشی کنترل و چک خواهد شد.

نکات قابل توجه بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان

  • تا جای ممکن کودک خود را قانع به درمان دندانپزشکی کنید .
  • قبل از انجام بیهوشی دندانپزشک اطفال آزمایشاتی را تجویز می کنند ،تمامی این آزمایشات ضروری است
  • در صورت سابقه ی بیماری در کودک حتما به دندانپزشک اطفال اطلاع دهید .

در بازار امروزه داروهای بسیاری برای بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان آمده است که هم عملکرد بهتری دارد و هم عوارض بسیار کمی دارد ولی متخصصین دندانپزشک کودکان استفاده از هالوتان را برای درمان کودکان توصیه نمی کنند.

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی