خدمات ما
بیشتر
دندانپزشکی با بیهوشی : معرفی انواع روش‌های آرامبخشی در دندانپزشکی

دندانپزشکی با بیهوشی : معرفی انواع روش‌های آرامبخشی در دندانپزشکی

بی حسی موضعی و بیهوشی در دندانپزشکی

دندانپزشکی با بیهوشی هوشیاری و آگاهی شما را در طول انجام درمان‌های دندانپزشکی کم می‌کند و شما را در جریان جراحی‌های کوچک و بزرگ دندانپزشکی، آسوده نگه می‌­دارد. این گزینه درمانی برای افرادی که دچار اضطراب دندانپزشکی هستند یا به اصطلاح فویبای دندانپزشکی دارند بهترین انتخاب است. همچنین افرادی که تحت درمان‌های طولانی مدت دندانپزشکی قرار می‌گیرند هم ممکن است کاندیدهای انجام درمان دندانپزشکی با بیهوشی یا آرامبخشی باشند. روش‌های آرامبخشی در دندانپزشکی زیادی وجود دارند. گزینه‌­های انتخابی شامل آرامبخشی با گاز اکسید نیتروژن، آرامبخشی خوراکی به صورت آگاهانه، و آرامبخشی داخل وریدی (IV) است. باید در نظر داشت در صورتی که قصد انجام درمان‌های دندانپزشکی با بیهوشی وجود داشته باشد حضور یک پزشک متخصص بیهوشی در طول درمان برای کنترل و مانیتور علایم حیاتی الزامی است.


دندانپزشکی با بیهوشی چیست؟ یک پاسخ مختصر و مفید

دندانپزشکی با بیهوشی
در طول درمان‌های دندانپزشکی با بیهوشی احساس آسودگی خواهید داشت

بیایید از اینجا شروع کنیم که اصلاً دندانپزشکی تحت بیهوشی چیست و چرا از آن استفاده می‌شود؟

دندانپزشکی با بیهوشی به بیمار کمک می­‌کند تا در جریان درمان‌های دندانپزشکی احساس آرامش، آسودگی و آسایش (راحتی) بیشتری داشته باشد. سطوح متفاوتی از آرامبخشی در درمان‌های دندانپزشکی تعریف می‌شود. آرامبخشی‌های سبک و مختصر تحت عنوان بی‌حسی در دندانپزشکی به شکل گسترده و معمولاً در تمامی درمان‌های دندانپزشکی استفاده می‌شوند. آرامبخشی‌های در سطوح متوسط تحت عنوان خواب عمیق معرفی می‌شوند که در آن یک حالت فراموشی کوتاه مدت برای بیمار ایجاد می‌شود و بیمار بدون از دست دادن هوشیاری، دردی را حس  نمی‌کند و تقریبا در طول درمان دندانپزشکی با آرامبخشی در حالت خواب قرار می‌گیرد.

سطح بعدی از آرامبخشی، دندانپزشکی تحت بیهوشی کامل است که بیمار در این حالت با داروهای تزریقی داخل وردیدی بیهوشی عمومی را تجربه می‌کند.

دندانپزشکی با بیهوشی مناسب چه کسانی است؟

افراد در هر سنی، از جمله سنین کودکی می­‌توانند از انجام خدمات درمان‌های دندانپزشکی با بیهوشی بهره‌مند شوند. دندانپزشکان اغلب اوقات این شیوه درمان را برای افرادی با شرایط زیر توصیه می‌کنند:

 • افراد مبتلا به اختلال وسواس فکری- عملی دندانپزشکی
 • افرادی که از مراجعه به دندانپزشکی ترس و واهمه دارند.
 • افرادی با واکنش رفلاکس بیش از حد (احساس تهوع  و عق زدن).
 • افرادی که ترس  از آمپول و تزریق دارند.
 • افرادی که دندان‌های به شدت حساسی دارند.
 •  افرادی که احساس کلاستروفوبیا (ترس از مکان­های بسته) هنگام نشستن روی صندلی دندانپزشکی را دارند.
 • افرادی که نسبت به داروهای به بی­حسی موضعی مقاوم شده‌اند.
 • افراد مبتلا به پرفشاری خون، دیابت شدید و … در صورت صلاحدید دندانپزشک.

انواع روش‌های آرامبخشی حین درمان‌های دندانپزشکی

سطوح متفاوتی از آرامبخشی در درمان‌‌های دندانپزشکی بر اساس نیازهای بیمار تعریف می‌شود. فاکتورهای تعیین کننده‌ای مانند سطح اضطراب بیمار، سن، سابقه پزشکی و سلامتی از عوامل تاثیرگذار بر توع آرامبخشی در درمان‌های دندانپزشکی هستند. رایجترین روش‌های آرامبخشی در درمان‌های دندانپزشکی عبارتند از :

 • استنشاق گاز اکسید نیتروژن
 • استفاده از انواع آرامبخش‌های خوراکی
 • استفاده از انواع آرامبخشی‌های تزریق

درمان دندانپزشکی تحت آرامبخشی با اشتنشاق گاز اکسید نیتروژن

اکسید نیتروژن معمولاً به عنوان گاز خنده شناخته می‌­شود. این گاز از طریق یک ماسک وارد دستگاه تنفسی بیمار می‌شود و اثرات آرام­بخشی آن در مدت سه تا پنج دقیقه نمایان می­‌شود. دندانپزشک میزان و غلظت گاز آرام­بخشی را که بیمار تنفس می‌کند تنظیم می‌کند. پس از پایان درمان، دندانپزشک به بیمار اکسیژن خالص می‌­دهد تا اکسید نیتروژن را از دستگاه تنفسی او خارج کند.

با توجه به اینکه این گاز به سرعت از دستگاه تنفسی خارج می‌شود، بیمار می‌تواند بلافاصله بعد از اتمام درمان هوشیاری خود را به دست آورد.

درمان دندانپزشکی تحت آرامبخشی با انواع داروهای خوراکی

با استفاده از انواع داروهای خواب‌آور و آرامش‌بخش،دندانپزشک هوشیاری بیمار را از حدود یک ساعت قبل از شروع درمان‌های دندانپزشکی، کم می‌کند. بیشتر دندانپزشکان از تریازولام (Halcion®) بدین منظور استفاده می­‌کنند، که یک قرص خوراکی از خانواده دیازپام (Valium®) است. دندانپزشک کودکان نیز برای حفظ آرامش کودک در درمان‌های دندانپزشکی اغلب از آرام­بخش‌های خوراکی مایع مانند شربت خوراکی میدازولام استفاده می‌کند.

آرام­بخش‌های خوراکی در مدت زمان حدوداً یک ساعت از هوشیاری بیمار کم می‌کنند و حتی ممکن است باعث شوند که بیمار به خواب برود. در این شرایط بیمار سطحی از هوشیاری و آگاهی را داراست که با توجه به آن می‌تواند با دندانپزشک خود ارتباط برقرار کند و به محرک‌هایی که دندانپزشک می‌خواهد پاسخ دهد.

به دلیل اینکه انواع آرام­بخش‌های خوراکی به صورت موقت حافظه و مهارت­‌های حرکتی بیمار را تحت تاثیر قرار می‌­دهند، مدت زمانی مشخص طول می‌کشد تا بیمار هوشیاری کامل خود را به دست آورد. توصیه می‌شود اگر بیمار به عنوان کاندید درمان‌های دندانپزشکی تحت آرامبخشی‌ خوراکی قرار گیرد، حتماً همراه داشته باشد.

درمان دندانپزشکی با بیهوشی با استفاده از انواع داروهای تزریقی داخل وریدی

دندانپزشکی با بیهوشی با استفاده از داروهای تزریقی عمیق­ترین شکل از آرام­بخشی است که ممکن است در یک مطب دندانپزشکی ارائه شود.دندانپزشک و پزشکان مستقر در مطب دندانپزشکی، داروهای آرام­بخش را مستقیما از طریق یک رشته داخل وریدی (IV) به جریان خون بیمار می‌­رسانند. در طول انجام درمان‌های دندانپزشکی، پزشک متخصص بیهوشی ضربان قلب، سطح فشار خون و اکسیژن بیمار را کنترل می­‌کند و با توجه به آن‌ها می‌­تواند میزان و غلظت داروی بیهوشی را تنظیم کرده و در صورت لزوم از داروهای خنثی کننده‌ی آن نیز استفاده کند. بیشتر افرادی که از خدمات دندانپزشکی با بیهوشی استفاده می‌کنند، به خوابی عمیق می‌­روند و زمانی که بیدار می‌­شوند، تصویری مبهم از درمان‌های خود دارند یا حتی ممکن است هیچ خاطره‌­ای هم از درمان خود نداشته باشند. دندانپزشکی با بیهوشی برای بیمارانی با اضطراب شدید از محیط‌های دندانپزشکی بسیار مناسب است همچنین بیمارانی که لازم است تحت درمان‌های سنگین و طولانی مدت دندانپزشکی قرار بگیرند هم می‌توانند از درمان‌های دندانپزشکی با بیهوشی استفاده کنند.

 

بسیاری از افراد چنان هراس بی‌دلیلی از دندانپزشکی دارند، که ترجیح می‌دهند درد عذاب‌آور را تحمل کنند اما پا به دندانپزشکی نگذارند. اگر شما نیز جزء آن گروهی هستید که از دندانپزشکی رفتن فرار می‌کنید، می‌توانید به کمک روش‌های آرام‌بخشی و بی‌حسی بر اضطراب خود غلبه کنید. آرام‌بخشی و آمپول بی‌حسی برای تمامی درمان‌های دندانپزشکی از ساده‌ترین عمل‌ها مانند جرم‌گیری تا تهاجمی‌ترین درمان‌های جراحی کاربرد دارد. چگونگی بکارگیری و نوع بی‌حسی مورد استفاده به شدت ترس بیمار، سن (کودکان و سالمندان)، وضعیت و شرایط بیمار (بارداری، بیماری قلبی و ….) بستگی دارد.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت  وضعیت سلامت دهان و دندان‌ها را به دقت معاینه می‌کنند و با توجه به نتایج معاینه درمان‌هایی مانند جرم‌گیری دندان، فیشور سیلانت دندان ، درمان‌های ترمیمی ( پر کردن دندان، روکش دندان و … )، کشیدن دندان و عمل‌های جراحی جزئی و ساده، قرار دادن فضانگهدار، سفید کردن دندان (برای بزرگسالان)، ارتودنسی پیشگیری و درمان‌های اورژانسی لازم پس از آسیب‌دیدگی و عفونت دندان را انجام می‌دهند. کلیه این خدمات درمانی با استفاده از آرام‌بخش استنشاقی (نیتروز اکساید یا گاز خنده)، آرام‌بخش و آمپول بی‌حسی متوسط و بیهوشی عمومی انجام می‌شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره با متخصصین ما یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 26710760 66520980 تماس حاصل فرمایید یا از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح فرمایید.

بی‌حسی دندانپزشکی چیست؟

دندانپزشک برای بی‌حس کردن دندان‌ها و آرام کردن بیمار از داروهای خاصی استفاده می‌کند. گاهی اوقات از اصطلاح بیهوشی و خوابیدن برای درمان‌های دندانپزشکی استفاده می‌شود که البته چندان دقیق نیست؛ چون بیمار معمولاً هوشیار است، مگر آن که درمان تحت بیهوشی عمومی انجام شود و بیمار به خواب برود.

بی حسی موضعی و بیهوشی در دندانپزشکی

کاربرد بی حسی در درمان‌های دندانپزشکی

بی‌حسی دندانپزشکی و آرام‌بخشی مناسب‌ترین اقدام برای بیمارانی است که به دلیل ترس و اضطراب از رفتن به دندانپزشکی خودداری می‌کنند. آمپول بی‌حسی و همچنین داروی آرام‌بخش برای بیمارانی به کار برده می‌شود که:

 • آستانه درد پایینی دارند.
 • نمی‌توانند آرام و بی‌حرکت روی صندلی دندانپزشکی بمانند.
 • دندان‌های بسیار حساس دارند.
 • رفلکس گگ شدید دارند.
 • باید تحت درمان گسترده‌ای قرار بگیرند.

بی حسی و آرام‌بخشی برای گروه‌های خاص

بی حسی و آرام‌بخشی کودکان

برخی کودکان به محض ورود به دندانپزشکی و دیدن دندانپزشک مضطرب و هراسان می‌شوند و نمی‌توانند در طول درمان آرام بمانند. دندانپزشک برای این کودکان روشی به نام آرام‌بخش بدون بیهوشی را توصیه می‌کند که کودک را آرام می‌کند و یا به خواب می‌برد. آرام‌بخشی بدون بیهوشی به روش‌های زیر اعمال می‌شود:

 • استنشاق گاز نیتروز اکساید
 • داروهای خوراکی به صورت شربت یا قرص
 • دریافت دارو از راه تزریق (آمپول)
 • دستگاه‌های آزاد کننده تحت کنترل داروی بی‌حسی: عامل‌های فعال موضعی در موادی داخل می‌شود که به غشاء مخاطی دهان می‌چسبد و عامل بی‌حسی را به آهستگی آزاد می‌کند.
 • تزریق کننده جت: این وسیله بدون استفاده از سوزن داروی بی‌حسی را از سطح به عمق بیش از یک سانتی‌متر می‌برد و دارو را با سرعت زیاد و در فشار بالا وارد بافت می‌کند.
 • دریافت دارو از طریق سیاهرگ (تزریق درون وریدی)

بی حسی موضعی و بیهوشی در دندانپزشکی

 

بی حسی دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که در سه ماهه نخست بارداری از انجام درمان‌های گسترده غیراورژانسی خودداری شود. مادر پس از گذشت سه ماه از بارداری با دندانپزشک، ماما یا متخصص زنان و زایمان درباره روش‌های بی‌حسی صحبت می‌کند تا بی‌حسی به ایمن‌ترین روش انجام شود. نکات زیر در موارد استفاده از بی حسی در دوران بارداری باید مورد توجه قرار گیرد:

 • بانوان می‌توانند در دوران بارداری نیز برای درمان‌های ضروری دندانپزشکی مقداری داروی بی‌حسی موضعی دریافت کنند.
 • استفاده از گاز خنده در دوران بارداری ممنوع است، اما روش‌های متعدد دیگری برای کاهش اضطراب وجود دارد که از آن جمله می‌توان به گوش کردن به موسیقی یا طب سوزنی اشاره کرد.
 • عوارض جانبی بیهوشی عمومی بر روی مادر و جنین در تمام موارد یکسان نیست، عموماً توصیه می‌شود که بیهوشی عمومی در دوران بارداری انجام نشود.

محتویات داروی بی حسی دندانپزشکی به صورت موضعی

مسلماً آمپول بی‌حسی حاوی دارویی است که محل درمان را بی‌حس می‌کند. این دارو همراه با مایعی تزریق می‌شود که اثر بی‌حسی را بیشتر می‌کند. این مایع غالباً شامل مواد زیر می‌شود:

 • وازوکانسریکتور: وازوکانسریکتور یا رگ‌بند نوعی دارو است که رگ‌های خونی را باریک می‌کند. با تنگ شدن رگ‌ها اثر داروی بی‌حسی موضعی طولانی‌تر می‌شود.
 • مواد شیمیایی: در آمپول بی‌حسی موضعی مواد شیمیایی به خصوصی وجود دارد که از تجزیه شدن داروی وازوکانسریکتور جلوگیری می‌کند.
 • هیدرواکسید سدیم: این ماده به منظور افزایش اثر داروی بی‌حسی به کار برده می‌شود.
 • کلرید سدیم: این ماده برای تسهیل ورود داروی بی‌حسی به داخل خون به کار برده می‌شود.

انواع بی حسی و آرام‌بخشی دندانپزشکی

آمپول بی حسی موضعی

داروی بی‌حسی موضعی یا اپی‌نفرین در اکثر درمان‌های دندانپزشکی به کار برده می‌شود. این دارو تزریق می‌شود تا موقتاً اجازه ندهد که فیبرهای عصبی دندان تکانه‌ها را منتقل کنند و به این ترتیب ناحیه درمان بی‌حس شود. دو نوع آمپول بی‌حسی دندانپزشکی وجود دارد:

 • تزریق بلاک یک قسمت از کل دهان، برای مثال یک سمت از فک پایین را بی‌حس می‌کند.
 • تزریق انفیلتراسیون بخش کوچک‌تری را بی‌حس می‌کند که نزدیک محل تزریق قرار دارد.

آرام‌بخش استنشاقی (نیتروز اکساید)

بیمار گاز نیتروز اکساید یا گاز خنده استنشاق می‌کند. بیمار ترکیبی از این گاز و گاز اکسیژن را از راه ماسک قرار گرفته روی بینی تنفس می‌کند و آرام می‌شود.

آرام‌بخش خوراکی

اثر آرام‌بخش خوراکی برحسب مقدار دریافتی از خفیف تا متوسط متغیر است:

 • بیمار برای آرام‌بخشی خفیف قرصی مانند هالسیون را معمولاً یک ساعت قبل از درمان مصرف می‌کند.
 • اگر مقدار بیشتری از داروی آرام‌بخش مصرف شود، اثر دارو متوسط خواهد بود. در دندانپزشکی عموماً این نوع بی‌حسی به کار برده می‌شود.

آرام‌بخش متوسط درون وریدی

بیمار داروی آرام‌بخش را از راه سرم دریافت می‌کند. اثرگذاری دارو در صورت تزریق درون وریدی سریع‌تر می‌شود. در این روش دندانپزشک می‌تواند دائماً میزان داروی آرام‌بخشی را کنترل کند.

بیهوشی عمومی و آرام‌بخشی عمیق

بیمار داروهایی دریافت می‌کند که او را تقریباً یا کاملاً بیهوش می‌کند و به این ترتیب در طول درمان به خواب می‌رود.

عوارض جانبی احتمالی بی‌حسی موضعی دندانپزشکی

بی‌حسی موضعی نیز مانند هر داروی دیگری عوارضی جانبی به دنبال دارد. احتمال بروز این عوارض در تمام بیماران یکسان نیست. عوارض جانبی احتمالی بی‌حسی دندانپزشکی عبارت است از:

 • بیمار بلافاصله پس از تزریق هنگام غذا خوردن، نوشیدن و صحبت کردن با مشکلات موقتی روبرو می‌شود.
 • بیمار احساس سرگیجه می‌کند، با مشکل تاری دید مواجه می‌شود و هماهنگی و کنترل عضلانی را برای مدت کوتاهی از دست می‌دهد.
 • احتمال دارد بیمار دچار سر درد یا حالت تهوع شود یا حتی استفراغ کند.
 • بیمار واکنش آلرژیک نشان می‌دهد و علائمی مانند حساسیت پوستی، گزگز پوست (به ویژه در لب‌ها) و مشکلات تنفسی بروز می‌یابد.
 • هماتوم یا خونریزی در محل تزریق دیده می‌شود.
 • داروی بی‌حس کننده بر روی ناحیه‌هایی از صورت مانند پلک اثر می‌گذارد که از دهان دور هستند.
 • قلب به دلیل تزریق وازوکانسریکتور سریع‌تر از معمول می‌زند.
نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی