خونریزی لثه

خونریزی لثه

خونریزی لثه
0
(0)

ژنژيويت معمولاً به‌صورت يک عارضه بدون درد است و خونريزي لثه می‌تواند تنها علامت آن باشد. برخي ديگر از نشانه‌هاي احتمالي بروز اين بيماري شامل تورم، قرمزي و حساس شدن لثه‌ها، بوي بد مداوم يا احساس مزه نامطبوع هميشگي در دهان، لق شدن دندان‌ها و تغيير در وضعيت قرار گرفتن دندان‌ها بر روي هم در هنگام گاز گرفتن مي‌باشد. بيماري لثه را در اين مرحله مي‌توان درمان کرد و علائم آن را کاملاً برطرف نمود. بنابراين دقت کنيد که هرگز نسبت به خونريزي لثه‌هاي خود بی‌تفاوت نباشيد، زيرا درمان به‌موقع آن اهميت زيادي دارد.

راههای پیشگیری از بیماری لثه و خونریزی لثه چیست؟

پیش از بیماری لثه و حتی در موارد خفیف بیماری لثه، با رعایت بهداشت دهان و نخ دندان کشیدن میتوان از بدتر شدن آن جلوگیری کرد.

حداقل روزی دو بار مسواک بزنید. (روش صحیح مسواک زدن)

دست کم روزی یک بار بین دندانها را نخ بکشید.

شستشوی دهان و دندان با آب نمک گرم می تواند به تسکین درد لثه های متورم شده که به راحتی خونریزی می کنند نیز کمک کند.

سعی کنید از یک مسواک نرم استفاده کنید. اگر لثه های سما ملتهب است برای پیشگیری از خونریزی لثه حتما از مسواک های نرم استفاده کنید.

برای معاینه هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.
در صورت توصیه دندانپزشک، جرمگیری کنید.

خونریزی لثه

خونريزي لثه مي‌تواند سلامت عمومي شما را تحت تأثير قرار دهد.

خونريزي لثه با بيماري‌ها و شرايط خطرناک ديگري از قبيل ديابت، بيماري‌هاي قلبي، سکته مغزي و سرطان، ارتباط دارد. حتي سلامت و توانايي‌هاي جنسي آقايان هم می‌تواند توسط خونريزي لثه‌ها تحت تأثير قرار گيرد. دانشمندان معتقدند که ارتباط بين بيماري‌هاي لثه و بيماري‌هاي ديگر ممکن است به خاطر تأثير التهاب ناشي از بيماري‌هاي دهان و دندان بر ساير نقاط بدن باشد. بنابراين به دلايل بسيار زياد، هرگز نبايد نسبت به خونريزي لثه‌هاي خود بی‌تفاوت باشيد و به آن اهميت ندهيد.

عوامل خطرزا و پيامدهاي احتمالي خونريزي لثه

کنترل و درمان به‌موقع خونريزي لثه، از اهميت بسيار زيادي برخوردار است، زيرا عدم درمان آن می‌تواند منجر به ايجاد حالات پيشرفته‌تري از بيماري‌هاي دهان و دندان (پريودنتال) شود. اين بيماري‌ها باعث تحليل رفتن استخوان محافظ اطراف دندان و به دنبال آن، از بين رفتن کل دندان خواهد شد. بنابراين جلوگيري از تشکيل پلاک و جرم در دهان، براي پيشگيري از اين بيماري‌ها اهميت بسيار زيادي دارد. پلاک را مي‌توان با مسواک زدن صحيح و کشيدن نخ دندان، برطرف کرد، اما اگر پلاک به تارتار يا جرم سخت شده بر روي دندان تبديل شود، براي جرم‌گیری و تميز کردن آن حتماً بايد به دندانپزشک مراجعه کنيد تا به‌صورت حرفه‌اي و صحيح آن‌ را تميز کند. رعايت نکردن بهداشت دهان و دندان، مهم‌ترين علت بروز خونريزي لثه است. با تميز کردن و حذف پلاک‌ها مي‌توان بسياري از موارد بيماري‌هاي لثه را درمان و علائم آن‌ها را برطرف کرد.

خونریزی لثه

عوامل ديگري که مي‌تواند با خونريزي لثه ارتباط داشته باشد عبارت است از:

 • مسواک زدن سفت و محکم
 • تغييرات ميزان هورمون‌ها در دوران بارداري
 • روش نادرست کشيدن نخ دندان
 • ناهنجاري دنداني (عدم هم‌ردیفی و تقارن دندان‌ها)
 • سيگار کشيدن
 • عفونت‌هاي دهان و دندان
 • سوءتغذیه
 • مصرف داروهاي ضد تشکيل لخته خون
 • کمبود ويتامين C يا ويتامين K
 • ديابت
 • بيماري‌هاي قلبي

تقريباً از هر 4 انسان، 3 نفر از نوعي از خونريزي لثه رنج مي‌برند. عدم رعايت بهداشت دهان و دندان مي‌تواند باعث پيشرفت تدريجي بيماري‌هاي لثه و تخريب استخوان‌هاي محافظت‌کننده از دندان‌ها شود. اين حالت پيشرفته بيماري که تحت عنوان بيماري پريودنتال نيز شناخته مي‌شود، به‌سادگی قابل‌پیشگیری مي‌باشد. هدف اصلي آن است که پيشرفت اين بيماري را متوقف کنيم و براي اين منظور، مراقبت و رعايت بهداشت دهان و دندان، بيشترين اهميت را دارد.

خونريزي لثه مي‌تواند نشان‌دهنده وجود بيماري‌هاي مرتبط ديگري نيز باشد. بيماري ديابت نه تنها به‌عنوان يکي از عوامل خطرزا براي خونريزي لثه محسوب مي‌شود، بلکه عدم درمان خونريزي لثه مي‌تواند باعث شديدتر شدن بيماري ديابت شود. در برخي از افراد ممکن است يک ارتباط بالقوه بين بيماري‌هاي لثه و ساير بيماري‌ها و شرايط پزشکي خطرناک از قبيل بيماري‌هاي قلبي و سکته مغزي، وجود داشته باشد. در واقع افرادي که به سلامت و بهداشت دهان و دندان اهميت نمي‌دهند، مي‌توانند به يک روند ابتلا به التهاب و عفونت دچار شوند که تمامي بدن آنان را تحت تأثير قرار خواهد داد.

چه زماني بايد به پزشک يا متخصص بهداشت مراجعه کرد؟

در صورت وجود شرايط زير، حتماً به پزشک مراجعه کنيد:

خونريزي لثه شما شديد است و در درازمدت برطرف نمي‌شود (حالت مزمن دارد)
خونريزي لثه‌هاي شما حتي بعد از درمان هم ادامه پيدا کرده است.
علاوه بر خونريزي لثه، دچار علائم غیرمنتظره ديگري هم شده‌اید.

چگونگي متوقف کردن خونريزي لثه

بهترين راه براي متوقف کردن خونريزي لثه آن است که به دندانپزشک مراجعه کنيد. دندانپزشک مي‌تواند نکاتي را به شما بگويد که با رعايت آن‌ها مي‌توانيد خونريزي لثه‌هاي خود را در فاصله مراجعات متوالي به دندانپزشک، متوقف کنيد. توصيه‌هاي پزشک مي‌تواند شامل موارد زير باشد:

 • از يک مسواک نرم استفاده کنيد و دندان‌هاي خود را به‌خوبی و به روش صحيح مسواک بزنيد. حداقل دو بار در روز و بعد از وعده‌هاي غذايي و هر بار به مدت حداقل دو دقيقه، دندان‌هاي خود را مسواک بزنيد. مسواک زدن سخت و با فشار زياد مي‌تواند منجر به آسیب‌دیدگی بيشتر بافت‌هاي نرم دهان شما شود.
 • حداقل یک‌بار در هر روز نخ دندان بکشيد و دقت کنيد که خطوط لثه را به‌خوبی با نخ دندان تميز کنيد تا پلاک‌هاي بيشتري در آنجا تشکيل نشود.
 • براي متوقف کردن خونريزي، يک کمپرس سرد را بر روي محل خونريزي بگذاريد و فشار دهيد.
 • براي تميز نگه داشتن محل خونريزي، آن را آب‌نمک يا آب‌اکسيژنه (پراکسيد هيدروژن) بشوييد. از مصرف دهان‌شویه‌هایی که حاوي الکل هستند، خودداري کنيد، زيرا باعث خشکي دهان شما خواهد شد.
 • سيگار نکشيد، زيرا سيگار و ساير دخانیات باعث افزايش خونريزي لثه‌ها مي‌شود.
 • يک رژيم غذايي متعادل و مقوي داشته باشيد و از خوردن به مقدار زياد در ميان وعده‌ها خودداري کنيد.
 • براي شستشوي دهان از ابزارهاي مناسب مخصوصي که اصطلاحاً تحت عنوان “واترپيک” شناخته مي‌شود، استفاده کنيد تا جرم‌هاي اطراف خطوط لثه شما به‌خوبی تميز شود.
 • از دندان‌هاي مصنوعي خود در مواقع لزوم استفاده کنيد.

اگر شما هم از خونريزي لثه رنج مي‌بريد، حتماً به يک دندانپزشک مراجعه کنيد. دندانپزشک مي‌تواند علت خونريزي لثه‌هاي شما را تشخيص دهد و درمان مناسب آن را براي شما تجويز کند.

درمان خونریزی لثه با دهانشویه

نه تنها یک دهان شویه آنتی باکتریال می تواند جینجیویت را درمان کند، بلکه می تواند با کاهش باکتری های دهان از خونریزی و التهاب لثه نیز پیشگیری کند. دهان شویه مخصوص می تواند تا ۱۲ ساعت از دهان شما در برابر باکتری های عامل تشکیل پلاک و جینجیویت محافظت کند. این نوع دهان شویه فاقد الکل بدون نسخه نیز در دسترس افراد قرار دارد و برای استفاده هر روزه ایمن است. درمان خونریزی لثه با دهانشویه معمولی و بدون نسخه، تنها در مراحل اولیه بیماری ممکن است. رعایت بهداشت دهان و دندان اولین گام در درمان خونریزی لثه است. در کنار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، استفاده از دهان شویه مخصوص خونریزی لثه نیز می تواند با باکتری های عامل بیماری لثه مبارزه کند.

خونریزی لثه

درمان خونريزي لثه

بهترين روش درمان خونريزي لثه که توسط دندانپزشک انجام مي‌شود، حذف پلاک‌هاي باکتريايي عامل بيماري‌هاي لثه است. وقتی‌که پلاک بر روي دندان شما تشکيل مي‌شود، با گذشت زمان به تارتار که يک ماده بسيار سخت و چسبنده است، تبديل مي‌شود و محکم به دندان‌هاي شما مي‌چسبد. درصورتی‌که دندان‌ها به‌طور مرتب تميز و جرم‌گیری نشوند، تارتارها به بستري براي پيدايش و رشد پلاک‌هاي جديد تبديل مي‌شود و درنتیجه، پلاک‌هاي جديد مي‌تواند به زير خط لثه هم گسترش پيدا کند و منجر به بروز عفونت و خونريزي بيشتر لثه‌ها شود.

ارباط با تلگرام

بنابراين اگر مشاهده کرديد که لثه‌هاي شما دچار خونريزي شده است، در اسرع وقت به يک دندانپزشک مراجعه کنيد. درمان خونريزي لثه در مراحل اوليه آن مي‌تواند به بهبودي علائم بیماری لثه و جلوگيري از پيشرفت و تبديل شدن آن به بيماري‌هاي پريودنتال تأثير زيادي داشته باشد. روش‌هاي درماني ديگري از قبيل جرم‌گیری دندان نيز مي‌تواند به کند کردن روند ايجاد بيماري‌هاي لثه، کمک زيادي بکند. اگر شما از نوع پيشرفته‌اي از بيماري‌هاي پريودنتال رنج مي‌بريد، دندانپزشک مي‌تواند علاوه بر ادامه درمان خونريزي لثه، درمان‌هاي پريودنتال مناسب را نيز براي شما در نظر بگيرد. در برخي از موارد، براي کنترل خونريزي لثه لازم است که عمل جراحي دهان و دندان انجام گيرد.

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت