تفاوت لمینت و لومینیرز چیست ؟ | دندانپزشکی سیمادنت

تفاوت لمینت و لومینیرز چیست ؟ | دندانپزشکی سیمادنت

تفاوت لمینت و لومینیرز
0
(0)

داشتن لبخندی زیبا از دغدغه هایی است که بسیاری از افراد در سراسر جهان درگیر آن هستند تا زیبایی را به دندانها و لبخند خود هدیه کنند از این رو برای انجام این کار به دندانپزشک مراجعه کرده و از روش های مختلف زیبایی در دندانپزشکی استفاده می کنند.

سالهاست برای انجام این کار و رفع مشکلات ظاهری از روکش های سرامیکی  و کامپوزیتی استفاده میشود تا بتوان با درمان بدرنگی، بد فرمی، نامنظمی، کوتاهی و فواصل بین دندانی ظاهر زیبایی را به دندانها بازگردانند. اما این درمانها گاها برای بیماران نارضایتی هایی را به همراه داشته مانند تراش خوردن سطح دندانها، مقاومت کم روکش ها و شکستن آنها، رنگپذیری آنها، ظاهر نامتعارف و عمر کوتاه. در زیر به معرفی لمینت و لومینیرز که از روش های مورد استفاده در زیبایی دندان ها هستند می پردازیم. برای شناخت این دو مفهوم باید ابتدا تعریف دقیقی از آن ها داشته باشیم و تفاوت ها و مزایا و معایب هر کدام را بشناسیم و با قیمت لمینت دندان آشنا شویم.

لومینیر چیست؟

در واقع لومینیرز ساختاری بسیار نازک از جنس پرسلن است که به دندانها متصل میشود و نقص های دندانی را می پوشاند.افرادی می توانند از این روش برای زیبایی دندان ها استفاده کنند که دندان های آن ها به اندازه کافی مینای دندانی داشته باشد که بتوان لومینیرز را روی دندان نصب کرد تا طول عمر لومینیرز نیز افزایش یابد. لومینیرز فقط سطحی از دندان را که در معرض دید قرار میگیرد می پوشاند و قابلیت رفع بدرنگی، بدشکلی، فاصله بین دندانها و نامرتب و کوتاه بودن دندان ها را دارد.

لومینیرز از جنس مواد پلی اتیلنی است و میتواند یک پوشش رنگی مناسب بدون نیاز به تراش دندان را ایجاد کند. در روش لومینیرز به تراش و برداشتن زیاد ساختار طبیعی دندان نیازی نداریم به همین دلیل می توان بعد از انجام این روش درمانی، لومینیرز را براحتی از روی دندان برداشت.

لومینیرز ها شباهت زیادی به ناخن های مصنوعی دارند از این جهت که به دندان چسبانده میشوند. باید بدانیم که از لومینیرز برای دندانهایی که به تغییر سایز و فرم نیاز دارند نمیتوان استفاده کرد چون یکی از خصیصه های اصلی این روش برجسته شدن دندان و درنتیجه آسیب به لثه ها می باشد به همین دلیل در بسیاری از موارد دندانپزشک زیبایی ترمیمی روش درمان به واسطه لامینیت را بر لومنینیرز ترجیح می دهند.

از لومنینرز برای اصلاح خط لبخند، کاهش فواصل بین دندانی، اصلاح و تغییر رنگ دندان های تیره شده، اصلاح روکش ها و پرکردگی های نا مناسب و بدون زیبایی، اصلاح فرم و شکل دندان های پوسیده یا شکسته، اصلاح دندان های تخریب شده در اثر بالارفتن سن استفاده می شود.

برای انجام درمان لومینیرز ابتدا از دندان های بیمار قالبگیری می شود و نهایتا در جلسه بعدی درمان نهایی صورت میگیرد و لومینیرزها روی دندان ها نصب می شود. در لومینیرز چون دندان ها احتیاج به آماده سازی خاصی ندارند و از تزریق مواد بی حسی و یا دریل کردن ساختار حساس دندان استفاده نمی شود، ناراحتی و دردی برای بیمار بوجود نمی آید. روش لومینیرز کاملا با سایر روش ها متفاوت است زیرا نیازی به سایش ، بریدن و یا پر کردن دندان وجود ندارد بنابراین تا آماده شدن لومینیرزها در مدت طول درمان نیازی به روکش های موقت نیست و در پایان حساسیت مشخصی پس از درمان برای بیمار ایجاد نمی کند.

تفاوت لمینت و لومینیرز

تفاوت لمینت و لومینیرز

لمینت

لمینیت نیز لایه ای نازک از جنس چینی است که سطح بیرونی و لبه دندان ها را می پوشاند که گاهی جنس لامینیت ها از کامپوزیت های همرنگ دندانی است که ونیر نام میگیرد.

در مواقعی از لامینیت ها استفاده می شود که نامرتبی دندان ها زیاد بوده و مستلزم تراش زیادی باشد. لامینیت رنگ ، فرم و موقعیت دندان را می تواند تغییر دهد. زمانی که دندان های قدامی یا همان دندان های جلویی بد رنگ شده و یا ترک خورده یا قسمتی از آن ها دچار شکستگی شده باشد توسط لامینیت به راحتی قابل ترمیم و اصلاح می باشند.

فاصله های کوچک بین دندانی که به دلایل مختلف با ارتودنسی برطرف نمی شوند را می توان توسط لامینیت بخوبی پوشش داد و یا دندانی در حد کمی در ردیف با سایر دندان ها نباشد به واسطه لامینیت به راحتی قابل اصلاح می باشد.

لمینیت دندان ها را بسیار طبیعی و سالم جلوه می دهد و هیچ زمانی تغییر رنگ نمی دهد. در لامینیت دندان ها با توجه به میزان نامرتب بودنشان تراش می خورند و این تراش فقط از سطح بیرونی دندان ها انجام می شود به این ترتیب که تراش به میزانی خواهد بود که با نصب لامینیت به روی دندان، دندان وضعیت طبیعی خود را حفظ کند. میزان تراش در لامینیت خیلی کمتر از تراش دندان برای روکش است. اما لازم به ذکر است که الزاما تمام دندان هایی که می توان روکش نمود را نمی توان با لامینیت درمان کرد.

لامینت بسته به بهداشت بیمار می تواند سالیان زیادی عمر داشته باشد اما مانند دندان های طبیعی در لمینت هم امکان شکستن و یا لب پر شدن وجود دارد که امکان ترمیم و یا تعویض وجود دارد، پس باید از لمینیت ها در برابر ضربه و یا فشار محافظت کرد. عمر لامینیت ها همچنین به مهارت دندانپزشک، انجام صحیح مراحل نصب، شیوه بستن دندان ها روی هم ( اکلوژن ) و وجود عادت هایی مانند دندان قروچه بستگی دارد. بنابراین استفاده از لامینیت به افرادی که بهداشت خوبی ندارند و یا مبتلا به مشکلات لثه ای درمان نشده، پوسیدگی های شدید دندانی دارند و یا مینای دندانشان تا حدی زیادی از بین رفته و کوتاه شده است اصلا پیشنهاد نمی شود. باید به این موضوع اشاره کرد که بعد از درمان با لمینت ممکن است بیمار تا حدودی به حساسیت دندانی دچار شود که البته موقتی بوده و بعد از مدتی این حساسیت ها برطرف می شود.

لمینت ها در لابراتوار ساخته می شوند از این رو برای ساخت آن ها بعد از تراش مقداری از دندان و مینا از بیمار قالبگیری می شود.

تفاوت لمینت و لومینیرز

تفاوت لمینت و لومینیرز

نتیجه گیری

در روش لومینیرز به دلیل برجسته شدن دندان ها ممکن است به لثه ها آسیب وارد شود که در لمینت این اتفاق نمی افتد.در لومینیرز سرعت عمل و عدم اتلاف وقت بیمار و خود دندانپزشک، یکی از مزایا محسوب می شود در حالی که لمینت نیازمند زمان بیشتری است. در لومینیرز، دندان ها و شکل آناتومیک آن ها بدون تراش و دستکاری ترمیم می شوند اما در لامینیت دندان تراش میخورد. اما هزینه دریافتی از بیمار برای لومینیرز بیست تا سی درصد بیشتر از لامینیت خواهد بود.در لامینت بازگشت دندان به حالت اولیه امکان پذیر نیست اما در لومینیرز می توان روکش ها را برداشت و دندان را به حالت قبل باز گرداند. و در آخر باید به این نکته اشاره کرد که طول عمر لومینیرز از لمینیت (بسته به تمام مواردی که در بالا ذکر شد) بیشتر است.

 

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت