خدمات ما
بیشتر
ایمپلنت فوری چیست؟ قبل از انجام ایمپلنت حتما بخوانید

ایمپلنت فوری چیست؟ قبل از انجام ایمپلنت حتما بخوانید

ایمپلنت فوری چیست؟

در این بخش از سیمادنت به موضوع جذاب ایمپلنت فوری می پردازیم . از دست دادن یک یا چند دندان از مشکلاتی است که ممکن است به هر دلیلی برای هر کسی اتفاق بیفتد که تاثیر بسزایی در چهره فرد و مهمتر در روحیه و اعتماد به نفس او دارد. از دست رفتن دندان از مشکلاتی است که تا چند سال اخیر درمانی به جز دندان مصنوعی برای ترمیم آن وجود نداشت که به دلیل ظاهری نامناسب رضایت مریض را جلب نمی کرد.

خوشبختانه با پیشرفت علم و با توجه به آخرین تحقیقات و تکنولوژی های روز دنیا دیگر هیچ جای نگرانی برای دندان های از دست رفته وجود ندارد. قرار دادن ایمپلنت دندان در فک ، درمانی نه چندان سخت است که عارضه ای دربر ندارد.

ایمپلنت دندانی در واقع همان نقش دندان های اصلی را تا پایان عمر برای بیمار ایفا می کند که از بین روش های درمانی جایگزین ریشه دندان، می تواند بهترین جایگزین محسوب شود زیرا هم ریشه و هم تاج دندان را شامل می شود.

ایمپلنت فوری چیست؟
ایمپلنت فوری در تهران
ایمپلنت فوری غرب تهران
هزینه ایمپلنت فوری

ایمپلنت ها پین های باریکی هستند که از تیتانیوم خالص سازگار ساخته شده اند که درون استخوان فک گذاشته می شود و نقش ریشه دندان را ایفا می کند.ایمپلنت های دندانی در واقع وظیفه نگهداری تاج دندان به جای ریشه دندان طبیعی را دارند. برای جوش خوردن کامل ایمپلنت درون فک با استخوان چند ماه زمان لازم است تا مرحله بعدی که قرار دادن روکش است انجام شود.

 نوعی از ایمپلنت وجود دارد که به نام ایمپلنت فوری خوانده می شود. ایمپلنت فوری از لحاظ تکنیک کارگزاری و شرایط موجود با ایمپلنت های دیگر متفاوت است به این معنی که اگر طول و عرض استخوان مناسب باشد و ترکم استخوان هم ایده آل باشد نیاز نیست برای کاشت پروتز سه ماه صبر کنیم و در روز جراحی پروتز موقت گذاشته می شود، یعنی بعد از گذشت دوره سه یا پنج ماهه پروتز فاینال جایگزین پروتز موقت می شود.

مزیت پروتز موقت اولیه این است که از جنس فلز یا پرسلن نیست و از مواد سبک پلاستیکی ساخته می شود و حتی کمی کوتاهتر است از بابت اینکه فشار کمتری به ایمپلنت ایجاد کند تا وقتی که ایمپلنت کاملا جوش بخورد (همان دوره سه تا پنج ماه).

در قرار دادن ایمپلنت فوری گیر اولیه استخوان باید بین 60 تا 70 نیوتون باشد اما در شرایط عادی این میزان بین 25 تا 30 نیوتن است. اگر تراکم استخوان مناسب نباشد نمی توان این 60 نیوتن فشار را به آن وارد کنیم و به این دلیل دیگر ایمپلنت فوری تلقی نمی شود.

مزایای ایمپلنت فوری

مزایای ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری بیشتر برای دندان های جلویی قرار داده می شود، که در زیبایی چهره بیمار اهمیت بسیاری دارد و نیاز داریم جایگزینی فوری قرار دهیم  که نگرانی برای بی دندانی نداشته باشیم . در دندان های عقبی یا همان کرسی فقط در صورتی که گروهی باشند این کار را انجام می دهیم، در این مورد اگر بی دندانی به صورت تک دندانی باشد با وجود 60 نیوتن فشار هم به صلاح نیست این کار انجام شود اما در نهایت تمامی این گفته ها به شرایط بیمار بستگی دارد.

باید گفته شود که پروتز ثابت استحکام زیادی دارد و برای طول عمر 15 تا 20 سال ساخته می شود و چون ایمپلنت هنوز به طور کامل در فک جوش نخورده است نمی توان این فشار را به استخوان آن وارد کنیم و لازم است یک پروتز سبک و موقتی قرار داد تا زمانی که استخوان کاملا جوش بخورد.

از مزایای دیگر این پروتز موقت قابل سایش بودن آن است که باعث می شود فشارهای به وجود آمده از جویدن، به خود پروتز وارد شود و به ریشه دندان که ایمپلنت است آسیبی نرسد زیرا نباید هیچ حرکتی روی ایمپلنت وجود داشته باشد و به همین دلیل وارد شدن فشار به ناحیه ایمپلنت شده می تواند منجر به جوش نخوردن ایمپلنت شود، و در واقع حتی با از بین رفتن پروتز موقت هیچ آسیبی ایمپلنت را تهدید نمی کند.

از دیگر موارد استفاده از ایمپلنت فوری زمانی است که تعداد زیادی دندان مجاور هم از دست رفته باشد یا یک فک کامل بی دندان باشد، در این صورت کل ناحیه بی دندانی ایمپلنت می شود و در همان روز جراحی به وسیله یک پروتز موقت بهم وصل می شوند که ایمپلنت ها به هم متصل و در اصطلاح کلاف شوند که بصورت خودکار به ثبات ریشه ها کمک کرده و از تکان خوردن احتمالی ایمپلنت ها جلوگیری می کند، بنابراین با وجود این شرایط می توان امید داشت که ریشه ها در جای خود ثابت مانده اند و جوش خوردن تا تا حد زیادی بالا می رود و پس از دوره سه یا پنج ماهه که لثه ها شکل نهایی خود را به دست آورده اند می توان پروتز ثابت را با موقت تعویض کرد.

معایب ایمپلنت فوری

معایب ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری 10 تا 15 درصد امکان موفقیت درمان ایمپلنت را کاهش می دهد و ما این روش را به کسانی توصیه می کنیم که به هیچ وجه نمی توانند ناحیه بی دندانی را تحمل کنند و در موقعیت مناسب و ایده آل استخوانی نیاز دارند که همزمان با کشیدن دندان، در همان جلسه ایمپلنت و پروتز موقت هم برایشان قرار داده شود.

ایمپلنت فوری از قیمت بالاتری برخوردار است به این علت که یک پروتز موقت بصورت اضافه برای بیمار لحاظ می شود، در واقع هزینه یک پروتز اضافه از بیمار دریافت می شود.

مراحل انجام ایمپلنت فوری

_روز اول، جراحی ناحیه ریشه و خارج کردن دندان، کاشت ایمپلنت و ساخت پروتز موقت

_در فک پایین بعد از سه ماه و در فک بالا بعد از پنج ماه قالبگیری مجدد انجام می شود و بعد از حدود دو هفته پروتز نهایی توسط لابراتوار ساخته می شود و با پروتز موقت تعویض می گردد

_در شرایط بی دندانی کامل ایمپلنت فوری در روز جراحی به اتصالات دست دندان وصل می شود و در همان روز به دست دندان وصل می شود و در این شرایط دیگر نیازی به ساخت پروتز موقت نیست و در یک جلسه ریشه ها جراحی شده و اتصالات به پروتز و ایمپلنت وصل می شود و از همان روز اول پروتز شکل میگیرد.

ایمپلنت فوری چیست؟

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت