خدمات ما
بیشتر
انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی (بریس ، پلاک ، کش ، هدگیر و دستگاه های فانکشنال)

انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی (بریس ، پلاک ، کش ، هدگیر و دستگاه های فانکشنال)

انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی (بریس،پلاک، کش، هدگیر و دستگاه های فانکشنال)

فهرست مطالب

اکثر بیماران ارتودنسی مدت زیادی از دوره درمان از وسیله ثابتی به نام بریس استفاده می‌کنند؛ نوع آشنای این بریس‌های پرکاربرد سال‌ها است که ظاهر فلزی نقره‌ای رنگ خود را حفظ کرده است. اگر چه بریس‌های فلزی هنوز هم کاربرد و البته طرفداران زیادی دارد، اما بریس‌ فلزی دیگر تنها گزینه برای درمان ارتودنسی نیست. در این مقاله با وسایل و تجهیزات جدید ارتودنسی بیشتر آشنا خواهیم شد.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت خدمات درمانی کامل دهان و دندان را ارائه می‌دهد و تمامی پرسنل کلینیک خود را ملزم به ارائه خدمات بیمار محور در بالاترین سطح کیفی می‌دانند. متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت در کنار یکدیگر نهایت سعی خود را به کار می‌بندند تا لبخندی زیبا را به لبهای بیماران خود بنشانند که بازتابی از شادی، ظرافت و مهارت به کار برده شده در درمان و سلامت دهان و دندان باشد. هر یک از بیمارانمان عضوی از خانواده کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت هستند و جلب رضایتشان دغدغه اصلی ما است. ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت از پیشرفته‌ترین تکنیک‌ها و تجهیزات بهره می‌گیریم تا بتوانیم مرغوب‌ترین وسایل را در طول درمان ارتودنسی در اختیار بیماران خود قرار دهیم.
در صورت وجود هر گونه سوال می‌توانید با شماره 26710760 66520980 تماس حاصل بفرمایید، همکاران ما همواره آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستند. همچنین می‌توانید سوالات خود را از طریق تلگرام با مشاورین ما در میان بگذارید.

انواع بریس

بریس‌های فلزی

بریس فلزی نخستین تصویری است که با شنیدن واژه ارتودنسی به ذهن بسیاری از ما خطور می‌کند و براکت‌های فلزی کوچک سیم‌پیچی شده‌ای را که روی دندان‌های جلو قرار می‌گیرد، معادل با ارتودنسی می‌دانیم. بریس فلزی به این شکل است که سیم ظریفی از بین براکت‌ها می‌گذرد و هر یک از دو انتهای آن به باندهایی فلزی متصل است که روی دندان‌های آسیا بسته می‌شود. بریس‌های فلزی تهیه شده از استیل ضدزنگ با درجه بالا تا به امروز متداول‌ترین وسیله ارتودنسی ثابت محسوب می‌شود. باندهای فلزی بریس دور دندان‌های آسیا را در انتها دربر می‌گیرد و براکت‌های فلزی (نگین‌های) کوچک‌تر با سیمان به سطوح جلویی دیگر دندان‌ها چسبانده می‌شود. سیم فلزی باریک و فنری نیز در امتداد براکت‌ها کشیده می‌شود تا بتواند دندان‌ها را با اعمال نیرویی ملایم به محل درست هدایت کند. این سیم قوسی شکل با کش، بست‌های فلزی یا انواع دیگر گیره به براکت‌ها متصل می‌شود.

بریس‌های فلزیبریس شفاف دیمون (بریس سرامیکی)

به جای براکت‌های فلزی جلب توجه کننده می‌توان از بریس سرامیکی، پلاستیکی یا ترکیبی از این دو استفاده کرد. از یک سو این بریس‌ها مشخص نیستند و تنها سیم باریک روی دندان‌ها دیده می‌شود، از سوی دیگر بیش از بریس فلزی شکننده‌اند. بریس‌های سرامیکی دیمون گونه جدیدی از سیستم قدیمی ارتودنسی است که بسیار کمتر به چشم می‌آید. اجزاء بریس دیمون مانند بریس فلزی است، به جز این که براکت‌های جلوی دندان‌ها از ماده سرامیکی شفافی تهیه می‌شود که از دندان طبیعی قابل تشخیص نیست. بریس دیمون در میان بزرگسالان هواداران بسیاری دارد؛ چون تا زمانی که از نزدیک و با دقت به دندان‌ها نگاه نکنید، بعید است متوجه تحت درمان بودن فرد بشوید.

بریس شفاف دیمون (بریس سرامیکی)بریس لینگوال

بریس لینگوال یا زبانی بریسی فلزی است که پشت دندان‌ها، سمت زبان قرار می‌گیرد تا جلب توجه نکند. بنابراین مزیت بریس لینگوال به غیرقابل تشخیص بودن آن برمی‌گردد، اما نقطه ضعفش این است که عادت کردن به آن دشوارتر است و از بریس قدیمی نیز گران‌تر است. از آنجایی که بریس زبانی پشت دندان‌ها، سمت زبان و کام قرار داده می‌شود، جایگزینی زیباتر برای افرادی است که می‌خواهند دندان‌های خود را بدون مشخص شدن بریس صاف و مرتب کنند. بریس لینگوال نیز مانند بریس فلزی دندان‌ها را با وارد کردن فشار ملایم اما مداوم به آن‌ها به آهستگی به طرف موقعیت صحیح حرکت می‌دهد.

بریس لینگوالارتودنسی نامرئی

در روش ارتودنسی نامرئی مجموعه‌ای از پلاک‌های شفاف و ظریف، شبیه به محافظ‌های دهانی یا نایت گارد ساخته می‌شود که در فواصل دو هفته‌ای تعویض می‌شود تا دندان‌ها اندک اندک صاف و مرتب شود. پلاک‌ها باید به طور مداوم، شب و روز استفاده شود و فقط هنگام غذا خوردن درآورده شود. ارتودنسی نامرئی برای درمان گستره وسیعی از مشکلات مرتبط با بی‌نظمی دندان‌ها کاربرد دارد. متخصصین کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت با بهره‌گیری از تکنولوژی تصویربرداری سه‌بعدی اینویزیلاین درمان را به صورت برخط به بیمار نشان می‌دهند، حرکت‌های مورد انتظار هر دندان را به تصویر می‌کشند و تصویر دقیقی از نتیجه نهایی درمان را ارائه می‌دهند.

ارتودنسی نامرئی

وسایل و تجهیزات مختلف
ارتودنسی

در ارتودنسی از وسایل مختلف برای تغییر شیوه رشد استخوان‌های فک در صورتی استفاده می‌شود که بریس به تنهایی برای اصلاح کامل مشکل کافی نباشد و لازم باشد تجهیزات دیگر برای حرکت دادن دندان‌ها به کار برده شود.

سیم

برای حرکت دادن دندان‌ها سیم فلزی به براکت‌ها متصل می‌شود. سیم ارتودنسی سیمی است که به شکل قوس دندانی یا لثوی حالت داده می‌شود و در بریس به عنوان منبع نیرویی به کار برده می‌شود که ناهنجاری‌ها را اصلاح می‌کند و دندان‌ها را در موقعیت صحیح قرار می‌دهد.

سیم

باند

یک حلقه فلزی معمولاً روی دندان قرار داده می‌شود تا بخش‌هایی از بریس را نگه دارد. متخصص از محکم بستن باند دور دندان هدف‌های متعددی را دنبال می‌کند؛ نخست این که باند از دندان در برابر پوسیدگی محافظت می‌کند، دوم این که از باند ارتودنسی به عنوان نگهدارنده اتصالات وسایل مختلف ارتودنسی استفاده می‌شود و گاهی برای اعمال فشار ارتوپدی نیز به کار برده می‌شود.

باند

براکت

براکت‌ها مدول‌های سرامیکی یا فلزی کوچکی هستند که روی هر دندان چسبانده می‌شود. براکت‌ها در حرکت دادن دندان‌ها مانند راهنما عمل می‌کنند و سیم قوسی را در جای خود نگه می‌دارند. براکت‌ها سیم قوسی را روی هر دندان نگه می‌دارند. سیم ارتودنسی به خوبی شیار قرارگیری براکت را دربر می‌گیرد. براکت یا با سیمان مخصوص دندانپزشکی روی دندان چسبانده می‌شود یا از باند برای قرارگیری آن استفاده می‌شود.

براکت

هوک

هوک یا قلاب اتصال کوچکی روی براکت است که به کش (رابر بند) متصل می‌شود. هوک به راحتی فنرهای مارپیچی بسته یا هر گونه اتصال جانبی دیگر را محکم نگه می‌دارد و می‌توان آن را روی سیم در داخل یا خارج دهان قرار داد.

هوک

فنر مارپیچی (بسته، باز)

فنر مارپیچی برای حفظ، باز کردن یا بستن فاصله بین دندان‌ها، بین براکت‌ها و روی سیم قوسی قرار می‌گیرد.

فنر مارپیچی (بسته، باز)

باکال تیوب

باکال تیوب قطعه فلزی کوچکی است که روی باند قرار گرفته دور دندان آسیا چسبانده می‌شود. باند دندان آسیا شیارهایی دارد که سیم ارتودنسی، لیپ بامپر (ضربه‌گیر لب)، فیس‌بو و دیگر تجهیزات مورد استفاده برای حرکت دادن دندان‌ها را نگه می‌دارد.

باکال تیوب

کش ارتودنسی

کش ارتودنسی تناسب دندان‌های بالا و پایین را بهبود می‌دهد. کش ارتودنسی را باید مطابق دستور متخصص استفاده کرد تا اثر لازم را به جا بگذارد.

کش ارتودنسیهربست

هربست وسیله‌ای است که با هدف اصلاح بایت و بهبود ظاهر و نیمرخ بیمار طراحی شده است. چنانچه دندان‌های جلوی بیمار تا روی لب پایین آمده باشد، بریس به تنهایی نمی‌تواند نقص را اصلاح کند. در این حالت هربست به دندان‌های آسیا متصل می‌شود. هربست از لوله کشویی تشکیل شده است که به هر دو فک بالا و پایین متصل است.

هربستوسیع کننده کام

وسیع کننده کام یا پالاتال اکسپندر برای عریض کردن فک بالا به کار برده می‌شود تا دندان‌های بالا و پایین به خوبی روی یکدیگر قرار بگیرد.

وسیع کننده کامفیس ماسک

از فیس ماسک برای درمان بیمارانی استفاده می‌شود که دندان‌هایشان در حالت دیپ بایت قرار دارد، یعنی دندان‌های بالا جلوتر از دندان‌های پایین است. فیس ماسک فشار رو به داخل ملایمی را به دندان‌های بالا وارد می‌کند تا از رشد رو به جلوی بیشتر فک و دندان‌های بالا ممانعت کند.

 فیس ماسک کششی معکوس

همچنین بخوانید
مفاهیم پایه تغذیه

فیس ماسک کششی معکوس برای درمان بیمارانی به کار برده می‌شود که دندان‌هایشان در حالت آندربایت قرار دارد، یعنی دندان‌های پایین جلوتر از دندان‌های بالا است. این نوع فیس ماسک فشار رو به بیرون ملایمی را به فک و دندان‌های بالا وارد می‌کند تا آنها را رو به جلو براند.

فیس ماسک

پلاک دوقلو

پلاک دوقلو دیپ بایت را با رو به جلو راندن فک پایین و محدود کردن رشد رو به جلوی فک بالا کاهش می‌دهد. این پلاک متحرک برای بیماران جوان‌تر و کودکان در حال رشد تجویز می‌شود و باید مدت 12 تا 18 ماه از آن استفاده شود.

پلاک دوقلو

نگهدارنده (پلاک متحرک)

نگهدارنده‌های متحرک یا ریتینر مورد استفاده دارای فنر یا پیچ (اسکرو) گسترش دهنده یا ترکیبی از این دو هستند و برای جابجا کردن دندان‌ها به سمت موقعیت مورد نظر به کار برده می‌شوند.

نگهدارنده (پلاک متحرک)

جدا کننده یا فضانگهدار

جداکننده‌ها حلقه‌های کشی کوچکی هستند که بین دندان‌ها قرار داده می‌شوند تا فاصله بین آن‌ها حفظ شود و بتوان باند ارتودنسی را در جلسات بعد در این فضا جای داد. جداکننده قبل از قرار دادن باند خارج می‌شود. خوردن غذاهای چسبناک، استفاده از نخ دندان یا خلال دندان در زمان وجود جداکننده بین دندان‌ها دشوار است.

جدا کننده یا فضانگهدار

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت