خدمات ما
بیشتر
انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک

انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک

انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک

فهرست مطالب

دندان‌های مصنوعی امروزی بسیار راحت‌تر، زیباتر و طبیعی‌تر از گونه‌های قدیمی هستند و بسیاری از اطرفیان حتی متوجه مصنوعی بودن آنها نمی‌شوند.اگر دندان‌های طبیعی خود را از دست داده‌اید، می‌توانید به یکی از روش‌های زیر آنها را جایگزین کنید:

کاشت (ایمپلنت) دندان

 بریج (پل) دندان

 دندان مصنوعی

اگر چند دندان را احتمالاً از مدتی پیش از دست داده‌اید، می‌توانید با استفاده از انواع دندان مصنوعی از عملکرد طبیعی دندان‌ها برخوردار شوید و افتادگی گونه و لب‌ها را از بین ببرید. متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت دندان مصنوعی هر بیمار را به شیوه‌ای منحصر به فرد طراحی و تهیه می‌کنند تا علاوه بر طبیعی بودن پروتزها، خطوط و چروک‌های صورت کاهش یابد و چهره سال‌ها جوان‌تر به نظر برسد. متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت براساس تعداد دندان‌های از دست رفته و تشخیص تخصصی، بهترین روش جایگزینی دندان‌های از دست رفته را به شما پیشنهاد می‌دهند. برای تعیین وقت مشاوره می‌توانید از طریق شماره‌های 26710760 66520980 تماس حاصل فرمایید و یا از طریق مشاوره تلگرام با متخصصین ما سوالات خود را مطرح کنید.

دندان مصنوعی 

دندان مصنوعی جایگزین متحرکی برای دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود که از پلاستیک یا فلز و به صورت سفارشی تهیه می‌شود تا به خوبی روی لثه‌ها قرار بگیرد. از دندان مصنوعی کامل در صورت از دست دادن تمام دندان‌ها و از دندان مصنوعی تکه‌ای در صورت باقی بودن چند دندان استفاده می‌شود.

انواع دندان مصنوعی 

دندان مصنوعی کامل (پروتز کامل)

دندان مصنوعی کامل (پروتز کامل)

دندان مصنوعی کامل به دو صورت “معمولی” یا “فوری” تهیه می‌شود. دندان مصنوعی معمولی پس از کشیدن دندان‌ها و التیام یافتن لثه‌ها، تقریباً 8 تا 12 هفته بعد از کشیدن دندان‌ها در دهان قرار داده می‌شود.

اما دندان مصنوعی فوری از قبل تهیه می‌شود و به محض کشیدن دندان‌ها در دهان قرار می‌گیرد تا بیمار در زمان انتظار برای التیام یافتن لثه‌ها بدون دندان نباشد. البته چون استخوان‌ها و لثه‌ها به مرور زمان، به ویژه در زمان التیام یافتن منقبض می‌شود، نقطه ضعف دندان مصنوعی فوری این است که در این مدت به دستکاری و تنظیم بیشتری نیاز دارد. بنابراین دندان مصنوعی فوری معمولاً راه‌ حلی موقتی است که تا زمان تهیه دندان مصنوعی اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دندان مصنوعی تکه‌ای (پروتز پارسیل)

دندان مصنوعی تکه‌ای (پروتز پارسیل)

دندان مصنوعی متحرک پارسیل معمولاً از دندان مصنوعی متصل به پایه پلاستیکی صورتی یا همرنگ لثه تشکیل می‌شود که به بدنه فلزی متصل می‌شود. این بدنه فلزی دندان مصنوعی را در جای خود نگه می‌دارد. دندان مصنوعی تکه‌ای در صورتی کاربرد دارد که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین وجود داشته باشد. دندان مصنوعی پارسیل، ظریف و متحرک است، ظاهری طبیعی دارد و در عوض قلاب با اتصال‌های داخلی به روکش‌های کناری متصل می‌شود.

بریج حالتی ثابت از پروتزهای پارسیل است که به صورت دايمی جایگزین دندانهای از دست رفته  می شود، دندان‌های دو طرف فضای خالی روکش می‌شود و دندان‌های مصنوعی به آنها متصل می‌شود. سپس پل (بریج) با سیمان در جای خود چسبانده می‌شود. بریج علاوه بر پر کردن فضای خالی از حرکت کردن دندان‌های مجاور نیز جلوگیری می‌کند.

جایگزین دندان مصنوعی 

جایگزین دندان مصنوعی 

از ایمپلنت دندان می‌توان به عنوان پایه بریج ثابت استفاده کرد تا دیگر نیازی به دندان مصنوعی متحرک نباشد. البته هزینه کاشت دندان بالاتر است، اما ترکیب ایمپلنت و بریج در کنار یکدیگر بیشتر حس دندان طبیعی را در بیمار ایجاد می‌کند. ایمپلنت کم کم جای خود را به عنوان جایگزین دندان مصنوعی باز می‌کند، اما کاشت دندان برای تمام بیماران مناسب نیست. برای اطمینان از مناسب بودن جراحی کاشت دندان با دندانپزشکان سیمادنت مشورت کنید.

روش ساخت دندان مصنوعی

روند ساخت دندان مصنوعی سه تا شش هفته طول می‌کشد و در چند جلسه انجام می‌شود. پروستودنتیست، دندانپزشک متخصص در زمینه ترمیم و جایگزینی دندان، بهترین نوع دندان مصنوعی را تعیین می‌کند. مراحل معمول تهیه دندان مصنوعی به شرح زیر است:

 • چند قالب از فک گرفته می‌شود و اندازه‌گیری‌های لازم از چگونگی ارتباط فک‌ها با هم و فضای بین آنها انجام می‌شود.
 • مدل گچی، مومی و یا الگوهای پلاستیکی به دقت تهیه می‌شود. بیمار این مدل را چند بار امتحان می‌کند، اندازه، رنگ و شکل دندان مصنوعی پیش از قالب‌گیری و تراش نهایی بررسی می‌شود.
 • دندان مصنوعی نهایی قالب‌گیری و تهیه می‌شود.
 • دستکاری در صورت لزوم انجام می‌شود.

ممکن است بیان بعضی واژه‌ها پس از قرار دادن دندان مصنوعی در دهان دشوار ‌شود، در چنین شرایطی سعی کنید واژگان دشوار را بلند تلفظ کنید. با تمرین کردن و به مرور زمان به صحبت کردن با دندان مصنوعی عادت می‌کنید.

اگر دندان مصنوعی هنگام حرف زدن صدا می‌دهد، با دندانپزشک تماس بگیرید. احتمال دارد دندان مصنوعی گاهی هنگام خندیدن، سرفه کردن یا لبخند زدن دربیاید. دندان مصنوعی را با فشار ملایم رو به پایین و قورت دادن آب دهان جابجا کنید. در صورت رفع نشدن مشکلات با دندانپزشک پروستودنتیست تماس بگیرید.

چسب دندان مصنوعی

شرایط استفاده از چسب دندان مصنوعی

چسب دندان مصنوعی

از چسب دندان مصنوعی در شرایط زیر استفاده می‌شود:

 • افزایش رضایت بیمار از دندان مصنوعی تهیه شده. چسب پایداری، قدرت جویدن، ثابت ماندن دندان مصنوعی و آرامش بیمار از دهان داشتن دندان مصنوعی را افزایش می‌دهد.
 • خشکی دهان در اثر عواملی چون مصرف داروهای سرماخوردگی، ابتلا به ناراحتی‌های عصبی مانند سکته مغزی و کهولت چسبندگی دندان مصنوعی را کاهش می‌دهد.
 • برای ثابت‌تر و محکم‌تر کردن دندان مصنوعی بیمارانی مانند موسیقیدان‌ها یا سخنران‌ها از چسب استفاده می‌شود که فشار بیش از حدی را به عضلات صورت وارد می‌کنند.

موارد منع استفاده از چسب دندان مصنوعی 

بهتر است در شرایط زیر از چسب دندان مصنوعی استفاده نشود:

 • اگر دندان مصنوعی لق است و اندازه دهان نیست، از چسب استفاده نکنید، چون باعث ایجاد ناراحتی یا زخم شدن لثه‌ها می‌شود. برای اصلاح دندان مصنوعی در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • چنانچه از آخرین ارزیابی دندان مصنوعی توسط دندانپزشک مدت مدیدی گذشته باشد. دندان مصنوعی روی بافت لثه و استخوان فک قرار داده می‌شود و به مرور زمان لثه را منقبض می‌کند و استخوان را تحلیل می‌برد. بنابراین ممکن است بعد از مدتی لازم باشد تا دندان مصنوعی دستکاری شود یا دندان مصنوعی جدید ساخته شود.
 • چنانچه بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت نشده باشد.
 • چنانچه از چسب مدت طولانی استفاده شده باشد، به ویژه اگر به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه نشده باشد و مقدار و تعداد دفعات استفاده از چسب خودسرانه افزایش یافته باشد.
 • اگر بیمار به مواد تشکیل دهنده چسب حساسیت داشته باشد.

روش استفاده از چسب دندان مصنوعی

هنگام استفاده از چسب دندان مصنوعی به نکات زیر توجه کنید:

 • با استفاده از حداقل چسب بیشترین تاثیر را ایجاد کنید. کمترین مقداری را که فکر می‌کنید کافی است به کار ببرید و به تدریج چسب بیشتری بزنید تا کاملاً احساس راحتی کنید.
 • چسب را به طور یکنواخت روی بافت تحمل کننده سطح دندان مصنوعی پخش کنید.
 • چسب را فقط در صورت لزوم استفاده یا تجدید کنید.
 • دندان مصنوعی را همواره پیش از زدن چسب کاملاً تمیز کنید.
 • به خاطر داشته باشید که استفاده از چسب بهترین نتیجه را روی دندان مصنوعی با گیر اولیه خوب به دست می‌دهد.

تمیز کردن دندان مصنوعی

تمیز کردن دندان مصنوعی

اکثر موارد شکستگی دندان مصنوعی زمانی رخ می‌دهد که دندان هنگام شستن داخل روشویی می‌افتد. بنابراین ما همواره به بیماران توصیه می‌کنیم که روشویی را پیش از شستن دندان مصنوعی با مقداری آب به ارتفاع چند سانتی‌متر پر کنند تا اگر دندان مصنوعی از دستشان رها شد، داخل آب و نه روی سطح سرامیکی سخت بیفتد.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم از پاک کننده‌های مخصوص دندان مصنوعی استفاده کنید، چون بعضی خمیردندان‌ها باعث ساییدگی دندان مصنوعی می‌شوند. پاک کننده‌ی مخصوص لایه باکتریایی پوشاننده سطح رویی دندان مصنوعی را پاک می‌کند. اگر لایه باکتری روی دندان باقی بماند، تبدیل به پلاک می‌شود.

قرص‌های پاک کننده‌ای مخصوص تمیز کردن دندان مصنوعی وجود دارد که می‌توان در پایان روز از آنها برای زدودن لایه باکتری استفاده کرد تا دندان مصنوعی کهنه نشود و سال‌ها دوام داشته باشد.

استفاده از دندان مصنوعی 

پس از ساخت دندان مصنوعی نیز باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کرد تا از سالم بودن بافت نرم اطمینان حاصل کرد. دندان مصنوعی با گیره روی دندان کناری ثابت نگه داشته می‌شود یا اگر بیمار هیچ دندانی نداشته باشد از نیروی مکش روی لثه‌ها برای نگه داشتن دندان مصنوعی استفاده می‌شود. چنانچه دندان مصنوعی به خوبی روی لثه ننشیند، مکش کاهش می‌یابد و دندان لق می‌شود. به همین دلیل ویزیت‌های دوره‌ای بسیار مهم است تا دندانپزشک بتواند وضعیت لثه‌ها و اندازه بودن دندان مصنوعی را بررسی کند. اگر دندان مصنوعی لق شده باشد، آستر آکریلیکی تازه زیر آن زده می‌شود تا به خوبی روی لثه‌ها قرار بگیرد، مکش موثر ایجاد شود و دندان مصنوعی عملکرد مناسبی داشته باشد.

ارباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی