انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک

انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک

انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک
0
(0)

دندان مصنوعی جایگزین (متحرک و ثابت) برای دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود که از پلاستیک یا فلز و یا هر دو به صورت سفارشی تهیه می‌شود تا به خوبی بر روی لثه‌ها قراربگیرد. از دندان مصنوعی کامل در صورت از دست دادن تمام دندان‌ها و از دندان مصنوعی تکه‌ای در صورت باقی بودن چند دندان استفاده می‌شود.


انواع دندان مصنوعی

دندان مصنوعی انواع مختلفی دارد که با توجه به استخوان فک و لثه مناسب‌ترین درمان توسط متخصص انتخاب و انجام می‌شود.

انواع-دندان-مصنوعی

دندان مصنوعی متحرک

دندان مصنوعی متحرک یکی از راه‌حل‌های درمان بی‌دندانی و داشتن لبخندی زیبا می‌باشد که به دو صورت کامل و یا تکه‌ای قابل استفاده هستند. کاربرد این دندان‌ها در روز است و شب، هنگام استراحت برای جلوگیری از آسیب به لثه‌ها از دهان خارج می‌شوند. دندان مصنوعی متحرک کامل مخصوص کسانی است که تمام دندان‌های خود را از دست داده‌اند اما دندان مصنوعی متحرک تکه‌ای برای افرادی ساخته می‌شود که قسمتی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند.

دندان مصنوعی کامل (پروتز کامل)

دندان مصنوعی کامل به دو صورت “معمولی” یا “فوری” تهیه می‌شود. دندان مصنوعی معمولی پس از گذشت تقریبا 8-12 هفته از کشیدن دندان‌ها و التیام یافتن لثه‌ها، در دهان قرار داده می‌شود.

اما دندان مصنوعی فوری از قبل تهیه می‌شود و به محض کشیدن دندان‌ها در دهان قرار می‌گیرد تا بیمار در زمان انتظار برای التیام یافتن لثه‌ها بدون دندان نباشد. البته چون استخوان‌ها و لثه‌ها به مرور زمان، به ویژه در زمان التیام یافتن منقبض می‌شود، نقطه ضعف دندان مصنوعی فوری این است که در این مدت به دستکاری و تنظیم بیشتری نیاز دارد. بنابراین دندان مصنوعی فوری معمولاً راه‌حلی موقتی است که تا زمان تهیه دندان مصنوعی اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک
انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک

دندان مصنوعی تکه‌ای (پروتز پارسیل)

دندان مصنوعی متحرک پارسیل معمولاً از دندان مصنوعی متصل به پایه پلاستیکی صورتی یا همرنگ لثه تشکیل می‌شود که به بدنه فلزی متصل می‌شود. این بدنه فلزی دندان مصنوعی را در جای خود نگه می‌دارد. دندان مصنوعی تکه‌ای در صورتی کاربرد دارد که یک یا چند دندان طبیعی در فک بالا یا پایین وجود داشته باشد. دندان مصنوعی پارسیل، ظریف و متحرک است، ظاهری طبیعی دارد و با استفاده از قلاب با اتصال‌های داخلی به روکش‌های کناری متصل می‌شود.

روش استفاده و نگهداری از دندان مصنوعی

زمانی که برای اولین بار کسی دندان مصنوعی را امتحان می‌کند ممکن است احساس عجیبی داشته باشد به همین علت دندانپزشکان تاکید می‌کنند که تا چند وقت اول پروتزها را شب‌ها، موقع خواب نیز استفاده کنند تا زودتر به آن عادت کنند اما پس از مدتی دیگ نیازی به استفاده در شب موقع خواب نیست. اجباری در درآوردن پروتز موقع خواب نیست ولی با اینکار لثه‌ها استراحت و کمتر صدمه می‌بینند.
بعد از مصرف پروتز باید آن را در محیطی مرطوب قرار داد تا خراب و خشک نشود. محلول شوینده یا یک لیوان آب گزینه مناسبی برای نگهداری از پروتز هستند.


دندان مصنوعی ثابت

دندان مصنوعی ثابت بر خلاف متحرک با پایه ایمپلنت بر روی لثه‌ها نصب شده و ظاهری بسیار طبیعی و زیبا دارد. در دندان مصنوعی ثابت پایه ایمپلنت همانند ریشه دندان عمل کرده و دندان‌ها رو به استخوان فک متصل می‌کند.

بریج

زمانیکه یک دندان از دست می‌رود می‌توان با بریج دندان جای خالی آن را پر کرد. در این روش دو دندان اطراف تراشیده می‌شود و سه دندان ساخته شده که بهم چسبیده‌اند روی دندان‌های اطراف قرار می‌گیرند و جای خالی دندان را پر می‌کنند.
بریج حالتی ثابت از پروتزهای پارسیل است که به صورت دائمی جایگزین دندان‌های از دست رفته می شود، دندان‌های دو طرف فضای خالی روکش می‌شود و دندان‌های مصنوعی به آنها متصل می‌شود. سپس پل (بریج) با سیمان در جای خود چسبانده می‌شود. بریج علاوه بر پر کردن فضای خالی از حرکت کردن دندان‌های مجاور نیز جلوگیری می‌کند.

مراحل بریج دندان:

مراحل بریج دندان از ساخت تا مرحله جای‌گذاری را برای دانستن روند درمان شرح می‌دهیم:

 • قالب‌گیری:
  دندانپزشک متخصص ،ماده ای خمیری شکل را در ناحیه بی‌دندان قرار می‌دهد تا فرم و قالب آن قسمت را دربیاورد.
 • تراش دندان‌های مجاور:
  برای قرار دادن سه دندان ساخته شده که بهم چسبیده‌اند لازم است دندان‌های مجاور تراش پیدا کنند تا قالب بر روی آن‌ها قرار بگیرد.
 • قالب‌گیری از دندان‌های مجاور:
  پس از تراش دندان های مجاور قالبگیری از آن ها صورت میگیرد تا در لابراتور بریج ساخته شود.
 • چسباندن بریج:
  پس از ساخته شدن بریج آن را بر روی دندان قرار می‌دهند. زمانی که فضای خالی کامل پوشیده شود و بریج مناسب باشد آن را بر روی دندان‌های تراش خورده می‌چسبانند.
انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک

مزایا بریج دندان:

 1. هزینه به صرفه
 2. کم بودن طول درمان
 3. عدم نیاز به جراحی

معایب بریج دندان:

 1. آسیب رسیدن به دندان‌های مجاور
 2. عمر کوتاه

ایمپلنت تکی

از ایمپلنت دندان می‌توان به عنوان پایه بریج ثابت استفاده کرد تا دیگر نیازی به دندان مصنوعی متحرک نباشد. البته هزینه کاشت دندان بالاتر است، اما ترکیب ایمپلنت و بریج در کنار یکدیگر بیشتر حس دندان طبیعی را در بیمار ایجاد می‌کند. ایمپلنت کم کم جای خود را به عنوان جایگزینی مناسب برای دندان مصنوعی شناخته شده است، با این وجود کاشت دندان برای تمام بیماران مناسب نیست. برای اطمینان از مناسب بودن جراحی کاشت دندان با دندانپزشکان سیمادنت مشورت کنید.

ایمپلنت تکی
ایمپلنت کامل دهان

ایمپلنت کامل

زمانیکه تمام دندانها ازدست رفته باشد راه‌حل دیگری که به جز پروتز متحرک و ثابت وجود دارد، ایمپلنت کامل دندان‌ها است. ایمپلنت دندان در استخوان فک قرار می‌گیرد و پایه‌ای ثابت و محکم دارد و ظاهری بسیار طبیعی و شبیه به دندان واقعی دارد.

مراحل انجام ایمپلنت کل دندان

 • انتخاب متخصص:
  انتخاب متخصص را باید مهم‌ترین مرحله ایمپلنت دانست چرا که طول عمر ایمپلنت ارتباط مستقیمی با انتخاب دندانپزشک متخصص ایمپلنت دارد.
 • جراحی ایمپلنت و قرار دادن پایه:
  برای قرار دادن پایه در استخوان جراحی صورت می‌گیرد که پایه در استخوان فک قرار داده می‌شود و پس ار آن دوره نقاهت شروع می‌شود.
 • دوره نقاهت ایمپلنت:
  بعد از جای‌گذاری پایه‌های ایمپلنت در داخل استخوان فک، حدودا به مدت 10-14 روز دوره نقاهت طول می‌کشد تا به طور کامل پایه با استخوان جوش بخورد.
 • قالب‌گیری:
  بعد از اتمام دوره نقاهت نوبت به قالب‌گیری و ساخت روکش دندان در لابراتوار است.
 • روکش دائم:
  بعد از آماده شدن روکش‌ها در لابراتور بر روی پایه ایمپلنت نصب می‌شوند و دندان شما آماده است.

فواید ایمپلنت کامل دهان

 1. طول عمر بالا
 2. ظاهر زیبا
 3. عملکرد طبیعی
 4. هزینه مناسب

معایب ایمپلنت کامل دهان

 1. نیاز به عمل جراحی
 2. نیاز به تراکم استخوانی مناسب
 3. احتمال آسیب به بافت لثه
 4. احتمال عدم موفقیت در کاشت
انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک

پیوند استخوان

زمانی که فرد دچار تحلیل لثه می‌شود درحقیقت ارتفاع لثه کاهش یافته است و نمی‌تواند ایمپلنت انجام دهد و برای اینکه کاشت ایمپلنت موفقی داشته باشد نیاز است که پیوند استخوان صورت بگیرد.


سیمادنت و دندان مصنوعی

در کلینیک تخصصی سیمادنت با بهره‌گیری از تجهیزات پیشرفته و لابراتوار اختصاصی، درمان بیماران در سریع‌ترین سرعت و بالاترین کیفیت انجام می‌شود. در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت کادر دندانپزشکی مجرب با تخصص ایمپلنت و لثه و با بیش از 10 سال سابقه آماده خدمات رسانی و ارائه بهترن راه‌حل‌های درمانی هستند.

انواع دندان مصنوعی (پروتز دندان) ثابت و متحرک

مشاوره حضوری برای دندان مصنوعی در شمال تهران

اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی برای دندان مصنوعی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه 3، واحد 11

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

کلینیک شریعتی سیمادنت

مشاوره حضوری با بهترین متخصص برای دندان مصنوعی در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، سیمادنت در غرب تهران نیز شعبه‌ای دیگر دارد و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری به شعبه ستارخان سیمادنت مراجعه کنید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران،جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید قصد مراجعه به یک مرکز برای دندان مصنوعی در اطراف منزل خود را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

کلینیک سیمادنت ستارخان

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

 • Cina Caplo گفت:

  Cool!!

 • رحیمی گفت:

  سلام چه زمانی دندان لق از دهان خارج می شود ؟
  می شود دندان لق را درمان داشت؟
  باتشکر ازسایت کلینیک سیمادنت

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام دوست عزیز
   به هر ترتیب دندان لق باید خارج شد، یا خودش میفتد و یا کشیده می‌شود. در مرحله بعد با توجه به وضعیت سلامت فرد و نیز سن وی و مواردی دیگر لازم است به فکر درمان بی دندانی بود.

 • M گفت:

  سلام،وقتتون بخیر،مادر بنده فک پایین چند عدداز دندان هایش را کشیده و چندتای دیگر هم امکان نگه داری اش نیست ما به دکتر مراجعه کردیم گفتن کامل باید بکشید وبعد از سه ماه مشکل تحلیل لثه حل میشود بعد میشود ایمپلنت کرد میخواستم بپرسم میشه به جای ایمپلنت بریج انجام بدن زودتر نشکل دندانشون حل بشه؟

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام دوست عزیز لطفا رادیوگرافی، سیتی اسکن و تصاویری از دندان‌ها (با موبایل بگیرید) در واتس اپ یا اینستاگرام بفرستید تا دقیقتر راهنمایی کنیم.

 • Conor McGregor گفت:

  سلام هزینه ایمپلنت کامل چقدر است

  • کلینیک دندانپزشکی سیمادنت گفت:

   سلام دوست عزیز برای اطلاع از هزینه ایمپلنت، صفحه مربوطه را مطالعه فرمایید. در صورت نیاز به مشاوره هم اطلاعات خود را در فرم موجود ارسال بفرمایید و یا با شماره تماس های کلینیک تماس بگیرید.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیما دنت
  مشاوره آنلاین
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  دریافت نوبت