جراحی فرنوم

جراحی فرنوم

شما حتما می دانید عمل جراحی آپاندیس یا لوزه چیه، در مورد عمل جراحی فرنوم چطور؟ این ویدیو به بررسی اینکه فرنکتومی چیست و چه کاربردی دارد می پردازد. فرنوم اتصال بافتی کوچکی است که برای چسباندن بخش های متحرک حفره دهان مانند لب، گونه و زبان به قسمت های ثابت استخوان و لثه عمل می کند.

فرنوم لبی بین دو دندان جلویی فک بالا قرار می گیرد. فرنوم لبی لب بالا را به استخوان فک بالا متصل می کند. اگر فرنوم لبی بزرگ باشد ممکن است در حرکت دندانها حین ارتودنسی اخلال ایجاد کند. در برخی کیس ها، یک فرنوم لبی درمان نشده ممکن است سبب اختلالات دیگری گردد مانند تحلیل استخوان بین دندانهای ثنایا. ارتودنتیست در بسیاری موارد، بیمار را برای برداشتن فرنوم مزاحم به جراح فک و صورت ارجاع می دهد. شایعترین روشی که توسط متخصص ارتودنسی برای فرنکتومی لبی توصیه می گردد، حذف بافت اضافه بین دو دندان جلویی بالا می باشد. برداشتن فرنوم لبی اجازه می دهد که دندانها به سوی هم حرکت کنند.

فرنوم زبانی که زیر زبان شما قرار دارد را فرنوم زبانی یا لینگوال می نامند. اگر فرنوم زبانی بزرگ باشد، ممکن است سبب اختلال تکلم و محدویت حرکت زبان گردد. به چنین وضعیتی گاها گره زبانی (Tongue Tie) گفته می شود. حذف فرنوم زبانی در فک پایین سب فعالیت راحت تر زبان می گردد. اگر فرنوم زبانی درمان نشود محدودیت حرکت زبان ممکن است موجب اختلال در موقعیت دندانها، تکامل فک و حتی تکلم گردد.

 

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی