کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

امروزه یکی از روش های زیبایی برای اصلاح طرح لبخند و زیبایی بخشیدن به دندان های شما استفاده از کامپوزیت دندان می باشد. افراد زیادی به متخصص کامپوزیت دندان و مطب های دندانپزشکی مراجعه می کنند که از شکل دندان های خود رنج می برند به گونه ای که در پایین آوردن اعتماد به نفس آنها تاثیر بسیاری داشته است. این دسته از افراد پس از کامپوزیت دندان هایشان صاحب لبخند زیبا و جذاب خواهند شد و همین امر موجب بازگشت اعتماد به نفس از دست رفته آنها نیز می شود.

اگر شما هم مثل تعداد زیادی از افراد مشکلاتی از قبیل وجود فاصله بین دندان‌ها، نامنظم بودن دندان‌ها در دهان و تغییر رنگ دندان‌ها را دارید، باید به دنبال یک متخصص کامپوزیت دندان ماهر باشید تا زیبایی لبخندتان را به شما برگرداند. در ادامه مقاله به معرفی کامل روش کامپوزیت دندان و مراحل انجام آن می‌پردازیم.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان در واقع نوعی از لمینت دندان می باشد. کامپوزیت ماده ای خمیری شکل است که بر روی دندان ها قرار می گیرد و با استفاده از نور آبی آن را سخت می کنند. از کامپوزیت برای پوشش دهی دندان های سیاه، شکسته، ترک خورده و پوسیده کاربرد دارد. استفاده از کامپوزیت شما را صاحب دندان های سفید و براق و لبخندی جذاب می کند.

کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت کردن دندان

برخی از افراد به دلیل پوسیدگی دندان ها، فاصله بین دندان ها، شکسته بودن دندان ها و ….. به یک دندانپزشک مراجعه می کنند، تا از روش کامپوزیت کردن دندان، دندان های آن ها را به زیبایی شکل دهند.

متخصص کامپوزیت دندان پیش از اقدام به کامپوزیت کردن دندان ها آنها را مورد بررسی قرار می دهد تا در صورت نیاز هرگونه جرم و آلودگی را از سطح دندان ها پاک کند زیرا جرم روی دندان امکان اینکه بعد از کامپوزیت دچار عفونت لثه ای شوید وجود دارد. پس از مرحله جرم گیری دندان ها را کاملا خشک کرده و سپس از آن ماده خمیری شکل کامپوزیت را بر روی دندان ها قرار می دهند و با استفاده از امواج نوری آنها را سخت می کنند.

 

مواد تشکیل دهنده کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان خمیری است که توسط رزین اکریلیک مخلوط با ذرات سرامیک تشکیل می شود و در اثر تماس با نور قوی، سختی بسیار مشابه دندان انسان پیدا می کند. مهمترین مزیت کامپوزیت این است که دندان بدون نیاز به کاهش، تراشیدن یا مثله کردن آن به نقص دندان می افزاید. کامپوزیت ماده ای کاملا چسبنده است که دندان با آن مانند یک مجسمه بازسازی می شود. سایه های کامپوزیتی زیادی وجود دارد که کاملا با دندان شکسته مطابقت دارند. آنقدر خوب کار می کند که برای حل سایر مشکلات لبخند زیبایی مانند دندان های جدا شده، دیاستستمها یا تتراسایکلین ها به همان اندازه استفاده می شود. مدت زمان استفاده از کامپوزیتهای دندان بین هفت تا ده سال است. با این حال، باید در نظر داشت که در همه موارد به عادت ها و عوامل فردی بستگی دارد.

 

Dental composite 2

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت های مورد استفاده به منظور انواع مختلف درمان های کامپوزیتی دارای انواع مختلفی بوده و بسته به اندازه ذرات و تعداد، در دسته های مختلفی قرار خواهند گرفت. تقسیم بندی کلی مواد کامپوزیتی به شرح زیر است:

کامپوزیت های هیبریدی

این نوع از کامپوزیت های دندانی به دلیل برخورداری از استحکام بالا به منظور کامپوزیت دندان های خلفی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. کامپوزیت خلفی به ویژه برای ترمیم دندان در ناحیه خلفی نشان داده می شود. این کامپوزیت ها با در نظر گرفتن افزایش فشار جویدن که ترمیم های خلفی به آن وارد می شوند، طراحی می شوند. نتیجه کاربرد آنها ترمیم دندان بسیار مطمئن و طولانی مدت است.

کامپوزیت های میکرو فیلد

این نوع از کامپوزیت های دندانی به دلیل برخورداری از ظاهر براق، درخشان و شفاف به منظور کامپوزیت دندان های قدامی و با هدف اصلاح طرح لببخند مورد استفاده قرار خواهند گرفت. کامپوزیت های قدامی یا همان کامپوزیت زیبایی، به منظور ترمیم دندان کاربرد دارد. ویژگی مهم کامپوزیت زیبایی قابلیت براق شدن و درخشش بالا و قدرت ماندگاری آن می باشد، از همین رو دندانپزشکان به منظور برای ترمیم زیبایی، کامپوزیت قدامی بهترین و مناسب ترین انتخاب می باشند.

کامپوزیت یا جریان سیال

از روی سازگاری و سیالیت بسیار خوب آن شناسایی می شود. این ویژگی های خوب می تواند راحتی دندانپزشک را در مدیریت کامپوزیت فراهم کند. در دندانپزشکی از کامپوزیت های مایع برای پر کردن حفره های کوچک دندان مانند شکاف، منافذ یا پوسیدگی اندام باقیمانده اندام استفاده می شود. در Dentaltix می توانید طیف گسترده ای از کامپوزیت های مایع را پیدا کنید.

کامپوزیت های نانو فیلد

این نوع از کامپوزیت های دندانی دارای هر دو ویژگی استحکام و زیبایی ظاهری بوده و بیشترین کاربرد را خواهند داشت.

ونیرها و IPS

ونیرها نسل جدید کامپوزیت های دندانی هستند که به دلیل برخورداری از ذرات سرامیکی دارای ثبات و استحکام بالاتری بوده و بیشترین تشابه ظاهری را به لمینت های سرامیکی خواهند داشت.

انتخاب کامپوزیت های مختلف متناسب با وضعیت قرارگیری دندان ها انتخاب شده و به منظور ایجاد زیبایی، درخشندگی و استحکام، به ویژه در دندان های عقبی مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

کامپوزیت های niversal

برای ترمیم زیبایی دندان های قدامی و خلفی درست شده اند. کامپوزیت های دندانی niversal، از جهت سازگار بودن با سایه مینای دندان به صورت گسترده موجود هستند. کامپوزیت جهانی را می توان در قالب های مختلفی از جمله سرنگ، کپسول یا مایع یافت.

کامپوزیت دندان چیست 7

اهداف کامپوزیت دندان چیست؟

  • _ اصلاح بدشکلی و بدرنگی دندان ها
  • _ اصلاح فواصل بین دندانی
  • _ اصلاح ظاهر نامناسب دندان‌ها با فرم غیر طبیعی
  • _ برطرف نمودن بی نظمی های خفیف دندانی

مراقبت های قبل و بعد از کامپوزیت  کردن دندان

مراقبت های قبل از کامپوزیت دندان: نیاز است پیش از کامپوزیت کردن دندان هایتان در انتخاب کلینیک یا دندانپزشکی دقت زیادی داشته باشید، پیش از کامپوزیت حتما از مشاوره برای آگاهی بیشتر استفاده کنید، در انتخاب دندانپزشک خود دقت کنید و در آخر حتما از نحوه ی انجام کامپوزیت اطلاعات کافی را داشته باشید.

به طور معمول اگر مراقبت های بعد از کامپوزیت را جدی بگیرید عمر کامپوزیت ها به ده سال خواهد رسید. این مراقبت از دندان ها شامل: مسواک زدن دندان ها به صورت مرتب، استفاده از نخ دندان در کنار مسواک برای بهداشت بیشتر دندان ها، از خوردن مواد غذایی سفت خودداری کنید و مورد دیگر اینکه کامپوزیت به دلیل رنگ پذیری که دارد بهتر است پس از هر بار استفاده از قهوه یا چای دندان های خود را مسواک بزنید.

کامپوزیت دندان چیست 3

مزایا کامپوزیت کردن دندان

اگر کامپوزیت کردن دندان های خود را به یک متخصص کامپوزیت دندان در تهران و دکتر کامپوزیت دندان در تهران بسپارید، نه تنها عوارضی در پی نخواهد داشت بلکه مزایای بی شماری نیز خواهد داشت. مزایایی که از کامپوزیت کردن دندان نصیب شما خواهد شد شامل موارد زیر می باشد:

بدون آسیب زدن به عاج، مینا و ریشه دندان انجام می شود، بدون نیاز به تراش دندان ها انجام می شود، مراحل کامپوزیت کردن دندان ها تنها در یک جلسه انجام می گردد، مناسب بودن قیمت آن نسبت به روش های دیگر، در صورت افتادن کامپوزیت به سادگی قابل ترمیم می باشد و از دیگر مزایای کامپوزیت کردن دندان ها، بالا بودن طول عمر کامپوزیت است به نحوی که اگر به مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان دقت شود، طول عمر آن نیز بیشتر خواهد شد.

Dental composite1

موارد منع استفاده از کامپوزیت

همیشه نمی توان گفت هر روش درمانی برای همه مناسب افراد مناسب می باشد. در کامپوزیت دندان در افرادی که مشکلات جدی لثه ای و عفونت فعال در لثه دارند، افرادی که پروتز متحرک دارند، افرادی که مشکل در قرارگیری درست فک بالا و پایین دارند و در خانم های باردار منع استفاده دارد.

جهت دریافت مشاوره با متخصصین ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت می‌توانید با شماره‌های 26710760 و 66520980 تماس حاصل فرمایید و یا به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید. همچنین جهت اطلاع از تعرفه و هزینه خدمات دندانپزشکی می‌توانید به صفحه تعرفه دندانپزشکی 1400 مراجعه فرمایید.

کامپوزیت دندان

اهمیت انتخاب بهترین متخصص کامپوزیت دندان

تا اینجا سعی کردیم که اطلاعات جامعی درباره روش درمانی کامپوزیت دندان و کارهایی که متخصص کامپوزیت دندان در طول درمان انجام می‌دهد، بیان کنیم. می‌دانید که تمامی فعالیت‌های مربوط به حوزه دندانپزشکی علی‌الخصوص کامپوزیت و لمینیت دندان نیاز به تخصص بسیار بالایی دارند تا به بهترین نحو اجرا شوند. البته بیماران هم باید با مراجعه به‌موقع و عمل‌کردن به توصیه‌های مراقبتی از سوی متخصصین دندانپزشکی، بهداشت دهان و دندان خود را کاملا رعایت کنند تا دچار مشکل نشوند.

کامپوزیت دندان اگر به صورت مرتب و دقیق از آن مراقبت شود طول عمر آن به ده سال هم خواهد رسید. برای اینکه بدانید هزینه کامپوزیت دندان چگونه محاسبه می شود و یا چند در می آید باید یک متخصص کامپوزیت دندان در تهران و یا شهرستان شما دندان هایتان را مورد بررسی قرار دهد زیرا هزینه کامپوزیت دندان با توجه به اینکه نیاز به درمان پیش از کامپوزیت است یا خیر متفاوت می باشد.

کامپوزیت یک روش بسیار مقرون به صرفه نسبت به سایر روش های دیگر می باشد. با استفاده از کامپوزیت می توانید زیبایی را به چهره خود هدیه دهید.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت با داشتن متخصصین ماهر کامپوزیت دندان، آماده ارائه خدمات مختلف دندانپزشکی به شما عزیزان برای اصلاح طرح لبخند صورتتان است. جهت دریافت مشاوره می توانید به صفحه تعیین وقت مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی