موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی
5
(1)

موم ارتودنسی چیست؟

موم ارتودنسی یا واکس ارتودنسی ماده‌ای است که برای محافظت از مخاط دهان از قبیل لثه، گونه، زبان و…در مقابل جسم خارجی همچون دستگاه ارتودنسی و سیم ارتودنسی و براکت‌ها استفاده می شود.

در اوایل که ارتودنسی انجام می‌شود و از آن جای که ممکن است بیمار عادت کافی به دستگاه‌های ارتودنسی از قبیل براکت ارتودنسی، سیم‌های ارتودنسی نداشته باشد از موم استفاده می‌شود. این موم‌ها در نواحی که بیمار احساس ناراحتی و اذیت می کند جهت راحتی و تسکین قرار می‌گیرد.

باید افزود که با گذشت زمان رفته رفته لثه، دندان‌ها، زبان، گونه و دهان و … به دستگاه‌های ارتودنسی عادت می کند و تحمل مخاط بیشتر و نیاز به موم کمتر می شود.

حل مشکل عوارض ارتودنسی با موم ارتودنسی
حل مشکل عوارض ارتودنسی

موم ارتودنسی فقط جهت جلوگیری از زخم شدن بافت‌های دهان توسط براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.


موم ارتودنسی از چه موادی تشکیل شده است

موم ارتودنسی از مواد طبیعی و یا مصنوعی غیر مضرر همانند موم طبیعی زنبورعسل یا پارفین و … تهیه می‌شود. استفاده از این متریال باعث بهبود عملکرد موم و کمتر شدن عوارض استفاده از آن می‌گردد. موم ارتودنسی در دمای اتاق سفت و در دهان منعطف و شفاف است.


مزایای و فواید موم ارتودنسی

موم ارتودنسی

موم ارتودنسی مانع تماس مستقیم دستگاه ارتودنسی با مخاط دهان می شود و این خود مانع از ایجاد زخم و آفت دهان در طول درمان می گردد. در زمان نارحتی بیمار ابتدای درمان برای رفع حساسیت، متخصص ارتودنسی از موم ارتودنسی استفاده می‌کند.


عوارض استفاده از موم ارتودنسی

استفاده طولانی مدت از این ماده عوارضی به همراه دارد. اگر استفاده از این ماده طبق تجویز متخصص ارتودنسی و زیر نظر ایشان باشد معمولا عوارضی گریبان گیر بیمار نمی‌شود ولی استفاده غیر اصولی و طولانی مدت حتی به پوسیدگی دندان‌ها و ایجاد تورم و خارش در دهان منتهی می‌شود.


مراحل استفاده از موم ارتودنسی + نکات

موم ارتودنسی
 • شستشوی با دقت دست ها: مهم ترین مرحله در این فرآیند نظافت و شستشوی دو دست یا استفاده از دستکش مخصوص برای ادامه کار است. زیرا دستان کثیف و دارای باکتری و میکروب باعث آلوده شدن موم و دهان به صورت همزمان می‌شود.
 • مسواک و پاکیزگی دندان و دهان: برای قرار دادن موم در محل مورد نیاز ابتدا باید مسواک بزنید تا دهان عاری از هرگونه میکروب و باکتری و ریز مواد غذایی شود.
 • خشک کردن براکت ها و محل نصب موم: برای چسبیدن کامل موم بر روی موضع مورد نظر بهتر است براکت‌ها و سیم‌ها و محل نصب موم خشک شود این کار را می توانید با دستمال تمیز یا سواب پنبه‌ای انجام دهید.
 • انتخاب موم یا واکس و آماده سازی: یک قطعه از موم موجود در بسته بندی را برداشته و با دو انگشت دست خود آن را گرد نمائید.
 • قرار دادن موم ارتودنسی بر روی موضع: موم را با انگشتان دست بر روی محل براکت یا سیم اتودنسی که ایجاد درد و مشکل نموده است قرار دهید و بمالید تا تمام موضع را پوشش دهد. نگران نباشید این کار بسیار آسان است و شما با تکرار این عمل مهارت چسباندن موم بر روی موضع را کسب خواهید کرد.

آیا موم ارتودنسی از بیرون قابل ‌رؤیت است؟

موم ارتودنسی

در مواقع بیماران حساس به استفاده از موم ارتودنسی بخاطر نازیبا دیده شدن آن از بیرون هستند در این مواقعی سوال بیماران این است که آیا موم از بیرون دیده می شود؟ که باید به این عزیزان گفت خیر به خاطر جنس این ماده و شفافیت آن معمولا از بیرون قابل ‌رؤیت نیست. و این را در نظر بگرید که قرار نیست موم را دائما استفاده کنید. همانطور که گفته شد بعد از مدتی دهان به دستگاه های ارتودنسی عادت می کند و مشکل حل می شود.


برخی از اشتباهات رایج افراد هنگام استفاده از موم ارتودنسی چیست؟

بعضی از بیماران هنگام استفاده از موم اشتباهاتی را مرتکب می شوند که در ادامه مطلب به آن اشاره می کنیم.

 1. استفاده بلند مدت از موم ارتودنسی: که خود باعث پوسیدگی دندان می شود زیرا بعد از مدتی موم محل تجمع باکتری ومیکروب می‌گردد و در صورت رعایت نکردن بهداشت موم خود عامل عفونی می‌شود. به جز آن می توان به استرس مداوم بلعیدن موم و ناخوشایندی از این عمل نیز اشاره کرد.
 2. عدم تعویض مرتب موم: موم ارتودنسی مرتبا باید چک و تعویض شوند زیرا بعد از مدتی خاصیت و رنگ شفاف خود را از دست می دهند و به قولی سایده می شود و این خود مشکل ساز است.
 3. بیمار محل استفاده از موم را خوب تمیز نمی کند: باید در نظر داشت قبل از استفاده از موم باید محل استفاده به خوبی تمیز شود و موم پاکیزه و استریل در محل استفاده قرار گردد در غیر این صورت امکان انتقال میکروب و باکتری به دهان وجود دارد و همچنین تمیز نبودن موضع مانع از چسبیدن و فیکس شدن موم می شود.

نحوه پاک کردن موم ارتودنسی

برای پاک کردن موم ارتودنسی می توان از نخ دندان یا خلال دندان یا حتی از انگشتان خود استفاده کنید. حتما بیاد داشته باشید قبل از هر کاری دستان خود را بخوبی بشویید. موم یا واکس به مرور زمان سایده می شود و می ریزد بنابراین باید به صورت مداوم آن را تعویض کنید.


جایگزین موم ارتودنسی چیست؟

کاور سیلیکونی جایگزین موم ارتودنسی
کاور سیلیکونی جایگزین موم

در مواقعی بیماران به خاطر آلرژی نمی توانند از این ماده استفاده کنند و از طرفی ناراحتی استفاده از دستگاه ارتودنسی ایشان را کلافه کرده است در این مواقع می توان از نوار سیلیکونی باریک استفاده کرد که این خود نیاز به تشخیص متخصص ارتودنسی دارد.


آیا می‌توان با موم ارتودنسی غذا خورد؟

موم ارتودنسی هنگام غذا خوردن
موم یا واکس هنگام غذا خوردن

بله می توان از موم ارتودنسی در هنگام غذا خوردن استفاده کرد. ولی بهترین راه حل این است که در زمان غذا خوردن موم ارتودنسی را خارج کنید و بعد از غذا خوردن مسواک زده و مجددا آن را در محل موضع قرار دهید ولی اگر با خارج کردن موم هنگام غذا خوردن درد زیادی را تحمل می کنید می توانید آن را خارج نکنید.


آیا باید قبل از خواب موم ارتودنسی را خارج کرد؟

خیر. شما اگر با موم ارتودنسی خواب راحت تری را تجربه می‌کنید بهتر است در هنگام خواب موم را خارج نکنید. شما در خواب کنترلی بر حرکت دهان خود ندارد و اگر بعد از خواب احساس درد و ناراحتی می کنید بهتر است با موم بخوابید در غیر این صورت در هنگام خواب موم یا واکس را از دهان خود خارج کنید تا نگران بلعیده شدن آن هنگام خواب نشوید.


بهترین زمان برای استفاده از موم ارتودنسی؟

موم ارتودنسی
موم ارتودنسی

بهترین زمان استفاده از موم ارتودنسی در ابتدای دوره درمان است در این زمان به علت ورود جسم خارجی به داخل دهان و حساسیت به آن استفاده از موم بهترین راهکار است و به مرور زمان که این حساسیت کم می شود شما می توانید استفاده از این وسیله را متوقف کنید. حال آنکه این امکان وجود دارد که زیر نظر متخصص ارتودنسی تا زمان دلخواه از موم استفاده نمائید.


آیا موم ارتودنسی هنگام آب خوردن می‌ریزد؟

بله امکانش هست بنابراین در زمان آب خوردن می توانید موم ارتودنسی را جدا کرده و بعد از خوردن آب مجددا موم جدید را نصب کنید. در این زمان نیازی به مسواک زدن نیست فقط کافی است دهان خود را بشوئید و مجددا از موم ارتودنسی استفاده کنید.


اگر موم ناخواسته بلعیده شود چه باید کرد؟

همانطور که در ابتدای مقاله عنوان کردیم موم ارتودنسی از مواد غیر سمی و مضرر و در مواقعی طبیعی تهیه می شوند و طراحی این مواد به گونه ای است که با بلعیدن آن مشکلی برای بیمار پیش نخواهد آمد ولی اگر موم ارتودنسی زیادی بلعیدید یا بعد از بلعیدن موم ارتودنسی دچار مشکل گوارشی یا دل درد و….. شدید فورا به پزشک متخصص ارتودنسی خود تماس یا به وی مراجعه نمائید.


موم ارتودنسی را از کجا می توان تهیه کرد؟

در مواقع ضروری موم ارتودنسی مرغوب را متخصص ارتودنسی به شما پیشنهاد داده و در کیت مراقبت خود ارائه می دهد. بهترین راهکار این است که شما یک بسته  موم ارتودنسی را تا زمان لزوم همیشه همراه خود داشته باشید. موم ارتودنسی جز وسایل ارزان ارتودنسی است و می توان موم ارتودنسی را به راحتی با قیمت مناسب از داروخانه ها تهیه نمایید.


هزینه و قیمت موم ارتودنسی

قیمت موم ارتودنسی بر اساس جنس و برند آن متفاوت است و قیمت چندانی ندارد. بیشتر داروخانه‌ها موم ارتودنسی ارائه می دهند. بنابراین برای خرید و قیمت موم ارتودنسی می توانید به داروخانه ها مراجعه نمائید.

هزینه ارتودنسی
هزینه ارتودنسی

پاسخ به سئوالات

 1. موم ارتودنسی چیست؟

  موم ارتودنسی ماده طبیعی از موم زنبور عسل یا .. است که جهت راحتی و تسکین درد ناشی از وجود دستکاه های ارتودنسی در دهان استفاده می شود.

 2. آیا موم ارتودنسی از بیرون قابل ‌رؤیت است؟

  خیر به علت شفافیت ماده تشکیل دهنده موم معمولا از بیرون قابل رویت نیست.

 3. آیا می‌توان با موم ارتودنسی غذا خورد؟

  بهتر است هنگام خوردن غذا موم را خارج نمائید ولی اگر هنگام خوردن غذا احساس درد یا ناراحتی می کنید می توانید از موم در این حالت هم استفاده کنید.

 4. آیا باید قبل از خواب موم ارتودنسی را خارج کرد؟

  خیر ضروری نیست. اگر با بودن موم خواب راحت تری دارید می توانید در در هنگام خواب موم را نگه دارید.

 5. آیا موم ارتودنسی هنگام آب خوردن می‌ریزد؟

  بله امکانش هست بنابراین در زمان آب خوردن می توانید موم ارتودنسی را جدا کرده و بعد از خوردن آب مجددا موم جدید را بر روی موضع قرار دهید.

منبع:

https://www.webmd.com/oral-health/care-of-braces-retainers

مشاوره رایگان آنلاین یا حضوری با متخصص ارتودنسی در شمال تهران

در صورتی که ساکن مناطق شمالی تهران همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک متخصص ارتودنسی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کرده و دوره درمان ارتودنسی خود را هر چه سریع‌تر شروع کنید.

آدرس: 

آدرس : تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، نبش خیابان ب، ساختمان پزشکان ب، طبقه اول، واحد 4

شماره تماس : 22010333 26231688 _ 26293326

کلینیک سیمادنت ستارخان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

مراجعه حضوری به مطب بهترین متخصص ارتودنسی درغرب تهران

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت شعبه‌ای دیگر نیز در غرب تهران داشته و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزدارن، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی و شروع دوره ارتودنسی نزد بهترین متخصص ارتودنسی را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. امتیاز: 1

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت