عواملی که خاصیت آنتی باکتریال داشته باشند، کارآیی خمیر دندان…

عواملی که خاصیت آنتی باکتریال داشته باشند، کارآیی خمیر دندان را افزایش می دهند.

مصرف منظم خمیر دندان­های فلوراید دار که حاوی تریکلوزان ، تریکوزان خاصیت آنتی باکتریال دارد، و کوپلیمر، جهت جلوگیری از شسته شدن تریکلوزان توسط بزاق،  هستند در مقایسه با خمیر دندان­های فلوراید دار که عناصر پیش گفته را در ترکیب خود ندارند سبب کاهش پوسیدگی دندان،  کاهش پلاک دندانی، کاهش التهاب و خونریزی لثه  می­شوند.

این نتایج حاصل یافته­های مطالعه مروری کتابخانه کوکران Cochrane library است.

فیلیپ رایلی، پژوهشگر دانشگاه منچستر انگلستان و یکی از نویسندگان مطالعه مذکور می­گوید: “ما کاملا اطمینان داریم که افزودن تریکوزان وکوپلیمر به خمیر دندان­های فلورایدار، سبب افزایش فواید این خمیر دندان­ها خواهد شد که پلاک دندانی کمتر، التهاب و خونریزی کمتر و نیز کاهش پوسیدگی دندانی از آن جمله است.

وی می­افزاید: ” ما نمی­دانیم که از نقطه نظر بالینی، این اثرات تا چه اندازه مهم است.”

پوسیدگی دندان و التهاب لثه از عوامل اصلی از دست رفتن دندان هستند. پلاک دندانی به پوسیدگی دندانی و التهاب لثه می انجامد. پلاک به لایه نازکی از باکتری­ها و میکروب­ها گفته می­شود که روی سطح دندان شکل می­گیرد. چنانچه التهاب لثه و پوسیدگی دندانی درمان نشوند به پریودونتیت ختم خواهند شد. پریودونتیت به بیماری پیشرفته لثه گفته می­شود که سبب درد و لقی دندان­ها می­شود.

یک تیم پژوهشی از گروه سلامت دهان کوکران، ۳۰ مقاله چاپ شده در مورد خمیر دندان­های حاوی تریکوزان و کوپلیمر را بررسی و مرور کردند. با تجزیه و تحلیل داده­های ترکیبی این مطالعات مشخص شد خمیر دندان­های حاوی تریکلوزان وکوپلیمر در مقایسه با خمیر دندان­های معمولی سبب ۲۲% کاهش در پلاک، ۲۲% کاهش در التهاب لثه، ۴۸% کاهش در خونریزی لثه و ۵% کاهش در پوسیدگی دندانی می­شوند.

با این وجود، پژوهشگران شواهد قابل ملاحظه ­ای مبنی بر اینکه خمیر دندان تریکلوزان / کوپلیمر بیش از خمیر دندان معمولی سبب کاهش شیوع پریودونیتت می­شود، پیدا نکردند.  مضاف بر این هیچ واکنش نامطلوب و جانبی نسبت به تریکلوزان یا کوپلیمر گزارش نشد.

طبق نظر دکتر کلیفورد وال، مدیر برنامه اعطای برچسب تأییدیه و ارزیابی محصولات انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، یافته ­های حاصل از این مطالعه مروری قابل پیش ­بینی بود. پیش از این شورای علمی ADA  به طور مستقل داده­ های موجود در مورد ایمنی و کارآیی تریکلوزان / کوپلیمر را در کاهش پوسیدگی، پلاک دندان و ژنژیویت مورد بررسی قرار داده بود.

شورای علمی ADA به این جمع ­بندی رسید که مطالعات بالینی کافی در مورد صحه گذاشتن برای کارایی تریکلوزان / کوپلیمر وجود دارد.

بیشتر مطالعاتی که در گزارش کوکران مورد ارزیابی قرار گرفته است، بطور مستقیم یا غیرمستقیم توسط کمپانی­های سازنده این خمیر دندان­ها حمایت و انجام شده است. بنابر نظر پژوهشگران در این میان تنها ۳ مقاله کاملا مستقل بودند. تیم­های تحقیقاتی دولتی یا پژوهشگران مستقل و صنایع تولیدکننده باید با یکدیگر همکاری کنند و پژوهش­هایی در مورد عوامل آنتی­ باکتریال موجود در خمیر دندان­ها انجام دهند. رایلی خاطر نشان می­کند: بر اساس شواهدمتقن باید کنترل کاملا مستقلی در مورد پژوهش صورت بگیرد. این کنترل شامل جنبه طراحی مطالعه، پیشبرد مطالعه و مالکیت داده ­ها  می شود.

 

پرسش خود را مطرح کنید.
دسته بندی پرسش و پاسخ
موقعیت جغرافیایی
نحوه آشنایی
آپلود تصویر