عواملی که خاصیت آنتی باکتریال داشته باشند، کارآیی خمیر دندان را افزایش می دهند.

عواملی که خاصیت آنتی باکتریال داشته باشند، کارآیی خمیر دندان را افزایش می دهند.

عواملی که خاصیت آنتی باکتریال داشته باشند، کارآیی خمیر دندان را افزایش می دهند.

مصرف منظم خمیر دندان­های فلوراید دار که حاوی تریکلوزان ، تریکوزان خاصیت آنتی باکتریال دارد، و کوپلیمر، جهت جلوگیری از شسته شدن تریکلوزان توسط بزاق،  هستند در مقایسه با خمیر دندان­های فلوراید دار که عناصر پیش گفته را در ترکیب خود ندارند سبب کاهش پوسیدگی دندان،  کاهش پلاک دندانی، کاهش التهاب و خونریزی لثه  می­شوند.

این نتایج حاصل یافته­های مطالعه مروری کتابخانه کوکران Cochrane library است.

فیلیپ رایلی، پژوهشگر دانشگاه منچستر انگلستان و یکی از نویسندگان مطالعه مذکور می­گوید: “ما کاملا اطمینان داریم که افزودن تریکوزان وکوپلیمر به خمیر دندان­های فلورایدار، سبب افزایش فواید این خمیر دندان­ها خواهد شد که پلاک دندانی کمتر، التهاب و خونریزی کمتر و نیز کاهش پوسیدگی دندانی از آن جمله است.

وی می­افزاید: ” ما نمی­دانیم که از نقطه نظر بالینی، این اثرات تا چه اندازه مهم است.”

پوسیدگی دندان و التهاب لثه از عوامل اصلی از دست رفتن دندان هستند. پلاک دندانی به پوسیدگی دندانی و التهاب لثه می انجامد. پلاک به لایه نازکی از باکتری­ها و میکروب­ها گفته می­شود که روی سطح دندان شکل می­گیرد. چنانچه التهاب لثه و پوسیدگی دندانی درمان نشوند به پریودونتیت ختم خواهند شد. پریودونتیت به بیماری پیشرفته لثه گفته می­شود که سبب درد و لقی دندان­ها می­شود.

یک تیم پژوهشی از گروه سلامت دهان کوکران، ۳۰ مقاله چاپ شده در مورد خمیر دندان­های حاوی تریکوزان و کوپلیمر را بررسی و مرور کردند. با تجزیه و تحلیل داده­های ترکیبی این مطالعات مشخص شد خمیر دندان­های حاوی تریکلوزان وکوپلیمر در مقایسه با خمیر دندان­های معمولی سبب ۲۲% کاهش در پلاک، ۲۲% کاهش در التهاب لثه، ۴۸% کاهش در خونریزی لثه و ۵% کاهش در پوسیدگی دندانی می­شوند.

با این وجود، پژوهشگران شواهد قابل ملاحظه ­ای مبنی بر اینکه خمیر دندان تریکلوزان / کوپلیمر بیش از خمیر دندان معمولی سبب کاهش شیوع پریودونیتت می­شود، پیدا نکردند.  مضاف بر این هیچ واکنش نامطلوب و جانبی نسبت به تریکلوزان یا کوپلیمر گزارش نشد.

طبق نظر دکتر کلیفورد وال، مدیر برنامه اعطای برچسب تأییدیه و ارزیابی محصولات انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، یافته ­های حاصل از این مطالعه مروری قابل پیش ­بینی بود. پیش از این شورای علمی ADA  به طور مستقل داده­ های موجود در مورد ایمنی و کارآیی تریکلوزان / کوپلیمر را در کاهش پوسیدگی، پلاک دندان و ژنژیویت مورد بررسی قرار داده بود.

شورای علمی ADA به این جمع ­بندی رسید که مطالعات بالینی کافی در مورد صحه گذاشتن برای کارایی تریکلوزان / کوپلیمر وجود دارد.

بیشتر مطالعاتی که در گزارش کوکران مورد ارزیابی قرار گرفته است، بطور مستقیم یا غیرمستقیم توسط کمپانی­های سازنده این خمیر دندان­ها حمایت و انجام شده است. بنابر نظر پژوهشگران در این میان تنها ۳ مقاله کاملا مستقل بودند. تیم­های تحقیقاتی دولتی یا پژوهشگران مستقل و صنایع تولیدکننده باید با یکدیگر همکاری کنند و پژوهش­هایی در مورد عوامل آنتی­ باکتریال موجود در خمیر دندان­ها انجام دهند. رایلی خاطر نشان می­کند: بر اساس شواهدمتقن باید کنترل کاملا مستقلی در مورد پژوهش صورت بگیرد. این کنترل شامل جنبه طراحی مطالعه، پیشبرد مطالعه و مالکیت داده ­ها  می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی