آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان

فهرست مطالب

مسواک زدن با خمیردندان مناسب به چند دلیل بسیار مهم است؛ اولین و مهم‌ترین دلیل این است که خمیردندان و مسواک زدن صحیح پلاک یعنی فیلم باکتریایی چسبنده‌ی مضری را که روی دندان‌ها ایجاد می‌شود را از بین می‌برد و پوسیدگی دندان، بیماری لثه و در نهایت از دست دادن دندان و لزوم کاشت دندان را در صورت کنترل نشدن و رفع پلاک به دنبال خواهد داشت. بنابراین آموزش شیوه صحیح مسواک زدن نخستین گام برای حفظ سلامتی دندان‌ها و لثه‌ها است.

اگر چه چند روش مختلف برای مسواک زدن وجود دارد، بهتر است همواره با متخصص دندانپزشکی معالج خود درباره طریقه درست مسواک زدن مشاوره کنید و از دستورات ایشان به دقت پیروی کنید. اول از هر چیز خمیردندان فلورایددار و مسواک نرم تهیه کنید و مسواک را هر سه ماه یک بار عوض کنید. دندانپزشکان ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت شیوه صحیح مسواک زدن را به شما آموزش می‌دهند و راهنماییتان می‌کنند تا مسواک مناسب را برای دندان‌های خود انتخاب کنید. اگر مطمئن نیستید که آیا خود یا فرزندتان بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت می‌کنید یا خیر، به متخصصین ما مراجعه کنید تا در صورت لزوم فیشور سیلانت یا فلورایدتراپی برای بهبود وضعیت دندان‌هایتان انجام شود. برای اطلاع از ضرورت و مناسب بودن درمان‌های مختلف برای دندان‌های خود یا فرزندتان با شماره‌های 26710760 66520980 تماس حاصل فرمایید تا اولین وقت ویزیت به شما تخصیص داده شود یا می‌توانید با مشاورین ما از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح فرمایید.

روش صحیح مسواک زدن

طرز صحیح در دست گرفتن مسواک بستگی به این دارد که در حال مسواک زدن کدام بخش از دندان‌ها هستید.

مسواک زدن به شیوه صحیح

اگر نمی‌توانید دندان‌ها را به خوبی مسواک بزنید، از دندانپزشک معالج خود درباره شیوه صحیح مسواک زدن راهنمایی بگیرید.

توصیه‌های ضروری مسواک زدن

تا 30 دقیقه پس از غذا خوردن مسواک نزنید

مسواک زدن دندان‌ها بلافاصله پس از غذا خوردن به دندان‌ها آسیب می‌زند. سطح PH دهان پس از صرف غذا پایین‌تر از حد معمول و محیط دهان اسیدی‌تر است، بنابراین مسواک زدن در این زمان موجب ساییدگی مینای دندان می‌شود.

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

مسواک زدن را همواره از یک نقطه شروع نکنید

اکثر مردم مسواک زدن را از یک نقطه معین شروع می‌کنند و تا رسیدن به آخرین دندان‌ها کسل می‌شوند و با عجله مسواک زدن را تمام می‌کنند. بنابراین مسواک زدن را هر بار از یک ناحیه آغاز کنید تا تمام دندان‌ها از توجه یکسان برخوردار شود.

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

دندان‌ها را با ملایمت مسواک بزنید

افراد مختلف دندان‌ها را به روش‌های گوناگون مسواک می‌زنند، در این بین عده‌ای چنان با خشونت مسواک می‌زنند که دندان‌ها آسیب می‌بیند. دندان‌ها را با ملایمت مسواک بزنید، در غیر این صورت به آن‌ها صدمه می‌زنید و زمینه تحلیل لثه را ایجاد می‌کنید. به جای این که دندان‌ها را با حرکت‌های طولانی مسواک بزنید، مسواک را به آرامی و به صورت دورانی حرکت دهید.

مسواک تميز

دو دقیقه، دو بار در روز

مسواک زدن صحیح دندان‌ها حداقل دو دقیقه زمان می‌برد، مسواک زدن هر بخش از دهان (راست بالا، چپ بالا، راست پایین و چپ پایین) 30 ثانیه طول می‌کشد. دندان‌ها را باید دو بار در روز، صبح و شب، مسواک بزنید. از آنجایی که اکثر مسواک‌های معمولی زمان‌سنج دو دقیقه‌ای ندارند، بهتر است برای تنظیم وقت مسواک زدن از ساعت استفاده کنید.

به دندان‌های آسیا و سطح داخلی دندان‌ها توجه کنید

بسیاری از ما دندان‌های جلو را بیشتر و بادقت‌تر از بقیه دندان‌ها مسواک می‌زنیم. هر چند این دندان‌های جلو هستند که دیده می‌شوند، اما تمام دندان‌ها به توجه و مراقبت یکسان نیاز دارند. از دندان‌های آسیا و سطح داخلی دندان‌ها بیشتر مراقبت کنید، چون زبان غالباً روی این ناحیه‌ها قرار می‌گیرد.

از مناسب بودن مسواک خود اطمینان حاصل کنید

مسواک مورد استفاده غالباً کوچکتر یا بزرگتر از اندازه دهان است و به همین دلیل تمام ناحیه‌های دهان را تمیز نمی‌کند. یک مشکل رایج دیگر این است که مسواک سخت است و به لثه‌ها آسیب می‌زند. دندانپزشکان توصیه می‌کنند از مسواک نرم استفاده کنید تا پرزهای سخت مسواک به لثه‌ها صدمه نزند.

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

مسواک خود را تمیز نگه دارید

هر چند مسواک پس از اتمام مسواک زدن تمیز به نظر می‌رسد، اما باکتری‌های بدبو کننده دهان و ایجادکننده پوسیدگی می‌توانند روی مسواک رشد کنند. مسواک را پس از اتمام کار آب بکشید تا باکتری‌ها را از بین ببرید. همچنین می‌توانید سرپوش مسواک تهیه کنید. بهتر است مسواک را بدون سرپوش در روشویی یا قفسه رها نکنید، چون با این کار احتمال دارد باکتری‌های دستشویی روی مسواک جمع شود.

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

مسواک را هر سه تا چهار ماه یک بار عوض کنید

در حالیکه بسیاری از افراد در مسواک زدن دندان‌ها به مدت کافی تنبلی می‌کنند، اما اغلب همین افراد مدت طولانی از مسواک فرسوده خود دل نمی‌کنند. مسواک را هر سه تا چهار ماه یک بار عوض کنید، چون پرزهای مسواک به تدریج فرسوده و بدون اثر می‌شود و باکتری‌ها روی مسواک و دسته آن جمع می‌شود.

 

 

نظرات :  
 • زهرا گفت:

  عالی ممنون??

 • کامبیز چنگیزی پدر سام گفت:

  عالی و بسیار تخصصی و منصف.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیما دنت
  مشاوره آنلاین
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  دریافت نوبت
  سیمادنت
  هزینه دندانپزشکی