خدمات ما
بیشتر
جراحی لثه | علائم بیماری لثه | دندانپزشکی سیمادنت

جراحی لثه | علائم بیماری لثه | دندانپزشکی سیمادنت

جراحی لثه - علائم جراحی لثه

جراحی لثه

در این مقاله به موضوع جراحی لثه و علایم جراحی لثه می پردازیم. گاهی لثه دچار بیماری هایی از قبیل پریودنتال می شود که معمولا در افرادی که کهولت سنی دارند این نوع بیماری شایع بوده و برای درمان این بیماری ها مناسب تربن راه حل جراحی لثه است. بسیاری از افراد کهنسال به این نوع بیماری ها و امثال این مبتلا هستند. بیماری های پریودنتال و دیگر بیماری های لثه ممکن است از یه عفونت ساده شروع شوند و به بیماری های حاد تبدیل شوند و باعث آسیب رسیدن به با بافت های نرم لثه و استخوان های نگهدارنده دندان ها شوند. در صورتی که استخوان ها نگهدارنده دندان و بافت لثه دچار آسیب شده باشند سبب لق شدن دندان ها می شوند و در نهایت ممکن است بیمار دندان خود را از دست بدهد. در حقیقت می توان گفت که عامل اصلی بیماری همان پلاک های میکروبی ست که سبب پوسیدگی دندان ها شده که با انتشار اسیدها سبب بروز بیماری های لثه می شود.عوامل دیگری که سبب بروز بیماری های لثه می شود آندوتوکسین ها هستند که از باکتری های موجود در پلاکت دندان ها ترشح شده و در محیط اطراف لثه گسترش می یابند. این سموم باعث ایجاد تورم و التهاب در لثه شده و درصورتی که از پیشرفت آن جلوگیری نشود عوارض ناخوشایندی را در پی خواهد داشت.  دندانپزشک به طور کلی بیمار را معاینه می کند و عواملی از قبیل عفونت و التهاب لثه را بررسی کرده تا میزان پیشرفت بیماری را مشاهده کند. پس از بررسی کامل مراحل درمان بیمار را آغاز می کند. لازم به ذکر است که گاها تغییرات هورمونی در برخی افراد هم منجر به جراحی لثه می شود. برخی از افراد به صورت ژنتیکی منجبر به بیماری های لثه می شوند و به جراحی لثه نیاز پیدا می کنند.

در جراحی لثه بافت هایی که دچار آسیب شده اند حذف و یا ترمیم می شوند.هدف اصلی در جراحی لثه نجات دادن دندان هایی  ست که در معرض آسیب تحلیل لثه قرار گرفته اند.

عواملی که سبب بروز بیماری های لثه می شوند

سیگار کشیدن از آن دسته عواملی ست که سبب بروز بیماری های دندان و لثه می شود. متاسفانه در کشور ما در صد افرادی که به سیگار کشیدن عادت دارند نسبت به سال های گذشته افزایش داشته است. علاوه بر این بسیاری از افراد در سنین نوجوانی . کمتر به این ماده سمی روی می آورند.

همانطور که اشاره کردیم تغییرات هورمونی نیز در نقش به سزایی در ابتلا به بیماری های لثه می توانند داشته باشند. تغییرات هورمونی سبب افزایش حساسیت لثه ها شده و و احتمال بروز ژنژویت را بیشتر می کند.

بسیاری از داروهایی که تجویز می شوند چه بسا که معدودی از آن ها  بدون نسخه پزشک هم در اختیار عموم قرار میگیرد میزان ترشح بزاق دهان را کاهش می دهند. ار آنجایی که براق دهان حکم نقش حفاظت از دهان را بر عهده داشته و کاهش میزان ترشح آن احتمال ابتلا به عفونت های دهان را افزایش می دهد.

افرادی که به بیماری هایی از قبیل دیابت مبتلا هستند بییش تر در معرض بیماری های عفونی هستند لذا می بایست برای پیش گیری از اینگونه بیماری ها از پزشک مشاور خود مشورت بگیرند.

برخی از افراد هم به صورت ژنتیکی به بیماری های لثه مبتلا می شوند و بیشتر از دیگران به بیماری های اثه مبتلا می شوند.

علائم وجود بیماری های لثه

  • لق شدن دندان ها
  • عقب رفتگی ها لثه ها و تغییر در شکل ظاهری آن ها
  • خونریزی و یا حساسیت در لثه ها
  • سفیدی لثه ها و قرمز شدن لثه و ورم
  • بوی بد دهان که از بین نمی رود.
  • سابقه مبتلا به بیماری های لثه و بیماری عفونی
  • استفاده از ابزاری به نام پروپ برای ببرسی پلکت های روی لثه که معمولا عمق این پاکت ها به ظور معمول بین یک تا سه میلی متر می باشد.
  • عکس های رادیولوژی که توسط دندانپزشک گرفته می شود می تواند میزان استخوان های از بین رفته و بافت های آسیب دیده را گزارش دهد.

پس از جراحی لثه ممکن است در اثر تغییر در بافت لثه مقداری درد حس شود و یا بیمار نسبت به مصرف مواد غذایی گرم و سرد حساسیت نشان دهد. با مصرف به موقع داروهایی که پزشک متخصص تجویز کرده تا حد زیادی از دردهای ناشی از جراحی کاسته شده و روند بهبود با سرعت بیش تری طی خواهد شد. در صورتی مواجه با هر گونه از عفونت ها و دیگر امراض دهان سریعا به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی