بلیچینگ دندان (هوم بلیچ و آفیس بلیچینگ) + عکس قبل و بعد

بلیچینگ دندان (هوم بلیچ و آفیس بلیچینگ) + عکس قبل و بعد

بلیچینگ دندان سیمادنت
0
(0)

یکی از معیارهای زیبایی لبخند، علاوه بر مرتب بودن دندان‌ها، سفید بودن رنگ آن است. چند سالی است که با شنیدن عبارت سفید کردن دندان، اولین روشی که به ذهن هر فردی می‌رشد، بلیچینگ دندان است. دقیقاً به همین دلیل است که بلیچینگ دندان یکی از مهم‌ترین انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند شناخته می‌شود. با بلیچینگ، رنگ دندان که به دلایل مختلفی زرد و یا تیره شده است، روشن کرده و درخشش دندان‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

بلیچینگ دندان (هوم بلیچ و آفیس بلیچینگ) + عکس قبل و بعد

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان که با اصطلاح بلیچ دندان نیز شناخته می‌شود، یکی از خدمات دندانپزشکی است که در طی آن لک‌های تیره و بدرنگی‌های روی دندان از بین می‌رود. به عبارت دقیق‌تر در روش سفید کردن دندان با بلیچینگ، از مواد شیمیایی کاملاً علمی و تأیید شده استفاده می‌شود و با قرار دادن این مواد بر روی دندان‌ها، این مواد شیمایی به ساختار کریستالی مینای دندان نفوذ کرده و با اکسید رسوبات سبب از بین رفتن لک و ردرنگی‌های دندان می‌شود. البته توجه داشته باشید که میزان تاثیرگذاری بلیچینگ دندان با توجه به جنس دندان‌ها، میزان زردی دندان‌ها و البته عوامل محیطی و سبک زندگی بیمار متفاوت خواهد بود.

بلیچینگ دندان چگونه است؟

در بلیچینگ دندان معمولاً از دو نوع ماده شیمایی پر اکسید هیدروژن (hydrogen peroxide) یا پر اکسید کربامید (carbamide peroxide) استفاده می‌شود. در واقع برای انجام آفیس بلیچینگ از هیدروژن پراکسید با غلظت بالا و در بلیچینگ خانگی از کربامید پراکسید با غلظت کمتر استفاده می‌شود. این مواد بلیچ کننده، رنگریزه‌های مینای دندان را شکسته و به اجزای کوچکتر تبدیل می‌کنند. این امر از تمرکز مواد رنگی می‌کاهد و سبب درخشان شدن دندان‌ها می‌شود. با اینکه این مواد تقریباً ایمن شناخته می‌شوند ولی استفاده از آن‌ها جهت بلیچ دندان حتماً باید تحت نظر دندانپزشک انجام شود.


ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟ (دوام بلیچینگ دندان)

دوام بلیچینگ دندان در افراد مختلف متفاوت است ولی به طور میانگین بین 1 تا 3 سال ماندگاری دارد. با این وجود ممکن است برای برخی افراد تا حتی 5 سال نیز اثر بلیچ دندان باقی بماند. سبک زندگی و رژیم غذایی فرد تأثیر بسزایی در میزان ماندگاری بلیچینگ دندان دارد.

عکس بعد بلیچینگ دندان
عکس بعد بلیچینگ دندان
عکس قبل بلیچینگ دندان
عکس قبل بلیچینگ دندان

برای مشاوره رایگان با دندانپزشکان متخصص کلینیک سیمادنت، فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود.

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden


انواع بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان که امروزه یکی از روش‌های پر مخاطب اصلاح طرح لبخند است به دو روش بلیچینگ در مطب (Office Bleacing) و بلیچینگ در خانه (Home Bleaching) انجام می‌شود. در ادامه به طور دقیق نحوه انجام هر یک از این دو روش بلیچ دندان شرح داده شده است.

بلیچینگ در دندانپزشکی (آفیس بلیچینگ) چگونه انجام می‌شود؟

آفیس بلیچینگ یا بلیچ دندان در کلینیک دندانپزشکی این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است و علت آن هم به سفید کردن دندان در مدت زمان بسیار کوتاه و البته با ماندگاری زیاد برمی‌گردد. پیش از شروع فرآیند بلیچ دندان، ابتدا در صورت نیاز و با تشخیص دندانپزشک زیبایی، جرمگیری انجام می‌شود. رنگ دندان مشخص و ثبت می‌شود و سپس فرآیند سفید کردن دندان با بلیچینگ آغاز می‌شود. برای انجام آفیس بلیچینگ لازم است مراحل زیر طی شود:

 1. قرار دادن دهان باز کن (تا دهان بیمار در طی فرآیند بلیچینگ به طور کامل باز بماند.)
 2. کاور کردن لثه با مواد مخصوص (با قرار دادن مواد مخصوص با نام اپال‌دم بر روی لثه، از بافت لثه و آسیب رسیدن به آن در طول فرآیند بلیچینگ دندان جلوگیری می‌شود.)
 3. استفاده از عینک جهت محافظت از چشم‌های مراجعه کننده در برابر دستگاه نوری
 4. قرار دادن ژل غلیظ سفید کننده حاوی هیدروژن پراکسید (ماده بلیچینگ بین 3 تا 4 بار در فاصله زمانی 15 تا 20 دقیقه بر روی دندان‌ها اعمال می‌شود.)
 5. فعال کردن مواد سفید کننده ژل با استفاده از دستگاه لایت کیور یا لیزر
 6. شستشوی دهان
 7. برداشتن دهان باز کن (رترکتور دهان)

فیلم بلیچینگ دندان

آفیس بلیچینگ در چند جلسه انجام می‌شود؟

در بلیچینگ آفیس لازم است بر اساس تشخیص دندانپزشک زیبایی و ترمیمی، بیمار یک الی 3 جلسه و هر جلسه به مدت تقریبا 40 تا 60 دقیقه برای تکمیل پروسه بلیچینگ دندان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کند. همچنین بعد از اتمام سفید کردن دندان در مطب، می‌توان حفظ و افزایش ماندگاری سفیدی و درخشندگی دندان، بلیچینگ در خانه را نیز انجام داد.

بلیچینگ خانگی
مراحل بلیچینگ در خانه

هوم بلیچینگ (بلیچینگ در خانه) چگونه انجام می‌شود؟

همانطور که از نام این روش مشخص است، فرآیند سفید کردن دندان در خانه و خارج از کلینیک دندانپزشکی انجام می‌شود. با این وجود پیش از شروع فرآیند درمان، حتماً لازم است متخصص دندانپزشک زیبایی بیمار را معاینه کرده و سپس در صورت نیاز هوم بلیچینگ را برای وی تجویز کند. در بسیاری از موارد نیز بعد از اتمام آفیس بلیچینگ، برای حفظ و افزایش ماندگری سفیدی دندان‌ها، بلیچینگ در خانه نیز تجویز می‌شود.

مراحل بلیچینگ خانگی عبارتند از:

 1. مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، معاینه و تهیه قالب دندان‌ها
 2. ساخت پلاک شفاف (تری بلیچینگ) در لابراتوار
 3. قرار دادن ژل سفید کننده در داخل تری پلاستیکی و استفاده از آن در زمان‌هایی تعیین شده توسط دندانپزشک (حدوداً دو ساعت لازم است تری پلاستیکی بر روی دندان باقی بماند و بعد از برداشتن آن دندان‌ها را مسواک زد.)

توجه داشته باشید در صورتی که در حین استفاده از قالب‌ها، ژل از داخل تری بیرون آمد آن را سریع با دستمال پاک کنید.

نقل قول درباره هوم و آفیس بلیچینگ
نقل قول درباره هوم و آفیس بلیچینگ

تفاوت هوم بلیچینگ و آفیس بلیچینگ (جدول مقایسه)

مقایسه بلیچینگ آفیس و هومهوم بلیچینگ (بلیچینگ خانگی)آفیس بلیچینگ (بلیچینگ مطب)
تعداد مراجعه به کلینیک دندانپزشکیحداقل 2 الی 3 جلسه1 جلسه برای قالب‌گیری
نیاز به قالب‌گیری و ساخت تریداردندارد
سرعت سفید شدن دندانکندتر (طی چند هفته)سریع‌تر (بعد از یک جلسه)
ماندگاری سفیدی و درخشندگی دندانبیشترکمتر
برگشت پذیری به رنگ قبلیکمتربیشتر
هزینه بلیچینگکمتربیشتر
انجام مراقبت‌های لازمدارددارد
حساسیت بعد از درمانکمتربیشتر

چرا رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند؟

باگذشت زمان، دندان‌های شما از سفید به سمت تیرگی رفته و از درخشندگی دندان‌ها کاسته می‌شود. عواملی که در این زمینه نقش دارند به شرح زیر است:

غذا و نوشیدنی

قهوه، چای و هر گونه نوشیدنی و خوراکی رنگی از عوامل اصلی رنگ گرفتن دندان‌ها هستند. آنچه به‌ طور مشترک در این نوشیدنی‌ها یافت می‌شود پیگمان‌های قوی رنگی هستند که کروموژن نام دارند. این پیگمان ها به سطح سفید و بیرونی دندان (مینا) می‌چسبند.

استعمال دخانیات

دو ماده شیمیایی در تنباکو، رنگ ریزه‌های پایایی ایجاد می‌کنند: تار و نیکوتین. تار به‌طور طبیعی تیره است. نیکوتین بی‌رنگ است مگر آنکه با اکسیژن ترکیب شود که در این صورت به ماده زردرنگی تبدیل می‌شود که به‌صورت رنگ ریزه روی سطح قرار می‌گیرد.

افزایش سن

زیرپوسته سخت و سفید بیرونی دندان (مینا) بخش نرم‌تری وجود دارد که عاج نامیده می‌شود. باگذشت زمان، لایه مینای بیرونی، در اثر مسواک زدن نازک‌تر می‌شود و درنتیجه عاج زردرنگ بیشتر از ورای آن دیده می‌شود.

تروما (ضربه و آسیب)

اگر ضربه‌ای به دهان شما وارد شود، ممکن است رنگ دندان تغییر کند. چراکه پاسخ دندان به آسیب وارده، ساخته‌ شدن لایه‌های بیشتر عاج است یعنی همان لایه تیره‌ رنگ که زیر مینا قرارگرفته است.

مصرف برخی داروها

از عوارض جانبی بعضی از داروها مانند گروه خاصی از آنتی‌هیستامین‌ها، داروهای ضد جنون و پرفشاری خون، تیره شدن دندان‌هاست. چنانچه کودکان کم سن در زمان تشکیل دندان‌ها در معرض آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند تتراسایکلین و داکسی سایکین قرار بگیرند، (چه در دوران جنینی و چه در زمان نوزادی) بعدها تغییر رنگ واضحی را در دندان‌های دائمی نشان می‌دهند. شیمی درمانی و پرتوتابی سر و گردن نیز دندان‌ها را تیره می‌کند.

اینفوگرافیک دلایل تغییر رنگ دندان ها و بلیچینگ دندان
اینفوگرافیک دلایل تغییر رنگ دندان ها

مزایای بلیچینگ دندان

 • روش بلیچ دندان، روشی ساده و سریع برای داشتن دندان‌هایی سفید و درخشان است.
 • نسبت به سایر روش‌های سفید کردن دندان مانند لمینت دندان، نیازی به تراشیدن دندان نیست و کم تهاجمی انجام خواهد شد.
 • روشی بدون درد و تقریباً ایمن محسوب می‌شود.
 • از نظر هزینه بلیچینگ دندان نسبت به سایر روش‌های سفید کردن دندان به‌صرفه‌تر است.
 • مدت زمان انجام بلیچ دندان کوتاه است.
آفیس بلیچینگ | بلیچینگ آفیس

معایب بلیچینگ دندان

 • در صورت انجام نشدن فرآیند بلیچ دندان تحت نظر دندانپزشک، ممکن است با عدم اجرای صحیح پروسه، مواد بلیچینگ برای دهان و دندان بیمار ایجاد حساسیت کند.
 • ماندگاری و طول عمر بلیچینگ دندان دائمی نبوده و در صورت تمایل به حفظ نتیجه برای مدت طولانی‌تر، لازم است مراقبت‌های آن را به درستی اجرا کرد.
 • نتیجه بلیچینگ دندان و میزان سفیدی دندان، ثابت نبوده و به عوامل متعددی از جمله میزان تیرگی و لک دندان‌ها، سن بیمار، ژنتیک، مصرف دارو و وجود مشکلات زمینه‌ای بستگی دارد.
 • در برخی موارد انجام بلیچینگ دندان سبب ایجاد حساسیت دندانی برای بیمار می‌شود ولی این حساسیت موقتی بوده و از بین می‌رود.

عوارض بلیچینگ دندان

عوارض و معایب بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان تا زمانی که توسط دندانپزشک زیبایی و به صورت تخصصی انجام شود، هیچ عوارضی به دنبال ندارد و به عنوان یک روش تقریباً ایمن شناخته می‌شود. فقط ممکن است در برخی از افراد تا چند روز بعد از انجام بلیچینگ، دندان‌ها حساس شود که باز هم جای نگرانی نبوده و این مسئله موقتی خواهد بود.

بعضی از افرادی که از مواد سفیدکننده دندان استفاده می‌کنند، امکان دارد درجاتی از حساسیت دندانی را تجربه کنند. علت این است که پراکساید موجود در سفیدکننده‌ها از مینای دندان عبور کرده و به لایه نرم‌تر عاج زیرین می‌رسد و پایانه‌های عصبی را تحریک می‌کند. در بیشتر موارد، این حساسیت موقتی است. اگر در حین سفید کردن دندان، حساسیت ایجاد شد، برای مدتی درمان را متوقف کنید و پس از مدتی دوباره از سر بگیرید. مصرف بیش‌ از حد و خارج از تجویز دندانپزشک مواد سفیدکننده نیز، به مینای دندان و لثه‌ها آسیب می‌رساند. حتماً از دستورات داده‌ شده توسط دندانپزشک متخصص زیبایی و ترمیمی پیروی کنید و خودسرانه از مواد بلیچینگ دندان استفاده نکنید.

قیمت یا هزینه بلیچینگ دندان

هزینه و قیمت بلیچینگ دندان در ابتدا بر اساس نوع آن (آفیس بلیچینگ یا هوم بلیچینگ) تعیین می‌شود. در مورد هزینه آفیس بلیچینگ (قیمت بلیچینگ در مطب) تعداد جلسات مورد نیاز بسیار تعیین کننده است. معمولاً بلیچینگ خانگی از آفیس بلیچینگ ارزان‌تر است و به مدت زمان بیشتری برای سفید کردن دندان نیاز دارد. همچنین برند مواد مورد استفاده در بلیچینگ دندان عامل مهم بعدی در تعیین قیمت نهایی بلیچینگ است.


مراقبت‌های بلیچینگ دندان

بعد از بلیچینگ دندان نیز همانند هر اقدام درمانی و زیبایی لازم است مراقبت‌هایی انجام شود تا نتیجه سفیدی دندان‌ها طولانی‌تر و بادوام‌تر شود. از جمله مراقبت‌های بعد از بلیچینگ دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان
 • در ساعات اولیه بعد از بلیچینگ دندان، بهتر است دندان‌ها و لثه را با آب گرم شست.
 • از دهانشویه و خمیر دندان‌های رنگی حداقل 24 ساعت بعد از انجام بلیچینگ استفاده نشود.
 • تا یک الی دو روز بعد از بلیچ دندان، نباید مواد غذایی مانند موز، سویا، گوشت قرمز و شکلات و یا نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه و آبمیوه که می‌تواند سبب ایجاد لک بر روی دندان شود، را نباید استفاده کرد.
 • استعمال دخانیات حداقل 24 ساعت بعد از بلیچینگ ممنوع است.

این مراقبت‌های ویژه در روزهای اولیه بعد از بلیچینگ دندان بسیار اهمیت دارد زیرا دندان‌ها در این روزها رنگ‌پذیری بیشتری دارند. علاوه بر این موارد لازم است برای افزایش دوام و ماندگاری سفیدی دندان، به طور کلی اقداماتی از جمله موارد زیر را تا حد امکان در سبک زندگی لحاظ کرد.

 • مسواک زدن منظم و مداوم
 • استفاده از خمیر دندان‌های سفید کننده
 • کاهش مصرف نوشیدنی‌های رنگی و تیره
 • استفاده از نی در هنگام مصرف نوشیدنی‌های تیره
 • کاهش استعمال دخانیات و الکل
مراقبت های بلیچینگ دندان

سوالات متداول بلیچینگ دندان

آیا بلیچینگ بر روی تمام دندان‌ها مؤثر است؟

خیر، به همین دلیل لازم است قبل از تصمیم برای سفید کردن دندان‌ها حتماً با دندانپزشک خود مشورت کنید. چراکه سفید کردن دندان قادر نیست تمام انواع تغییر رنگ دندانی را اصلاح کند. برای مثال دندان‌های زرد خوب بلیچ می‌شوند، دندان‌های قهوه‌ای‌رنگ به این خوبی به سفید کردن پاسخ نمی‌دهند و دندان‌هایی توناژ خاکستری دارند اصلاً به تغییر رنگ جواب نمی‌دهند. سفید کردن دندان روی ترمیم‌های دندانی، ونیرها، روکش‌ها و پر کردگی‌ها اثر ندارد. همچنین اگر تغییر رنگ دندان به علت آسیب دندانی یا مصرف داروهای خاص باشد، سفید کردن دندان قادر به اصلاح آن نیست.

برای سفید کردن دندان‌ها بلیچینگ بهتر است یا جرم‌گیری؟

این دو روش کاملاً با هم متفاوت هستند: جرم‌گیری جهت از بین بردن جرم‌های دندان و بلیچینگ برای روشن‌تر کردن و سفید کردن دندان‌ها کاربرد دارد. بنابراین ابتدا لازم است دندانپزشک، دندان‌های بیمار را معاینه کند و روش مناسب را برای وی تعیین کند.

آیا بلیچینگ دندان برای خانم‌های بارداری مضد است؟

با اینکه بلیچینگ به عنوان یک روش ایمن و کم خطر شناخته می‌شود ولی دوران بارداری از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و توصیه می‌شود اصلا در این دوران بلیچینگ انجام نشود. زیرا مواد شیمایی ممکن است سبب حساسیت لثه مادر و یا حتی مضر برای جنین باشد. بهتر است بلیچینگ دندان به بعد از بارداری و شیردهی موکول شود.

دندان‌ها بعد از بلیچینگ چقدر سفید می‌شوند؟

میزان روشن شدن دندان‌ها بعد از بلیچینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. مواردی از جمله مرغوبیت مواد مورد استفاده و روش صحیح انجام بلیچینگ دندان بسیار موثر خواهد بود.

آیا بلچینگ دندان درد دارد؟

در اکثریت موارد بیماران هیچ دردی در طی فرآیند بلیچینگ دندان احساس نخواهند کرد مخصوصاً با استفاده از دستگاه لیزر احتمال ایجاد درد برای بیمار کمتر نیز خواهد شد. با این وجود در موارد محدودی در صورتی که بیمار درد و یا احساس حساسیت دندانی داشته باشد، این درد موقتی بوده و با مسکن به سادگی قابل کنترل خواهد بود.


مشاوره حضوری برای بلیچینگ دندان در شمال تهران

اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی برای بلیچینگ دندان در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه 3، واحد 11

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

کلینیک شریعتی سیمادنت

مشاوره حضوری برای بلیچ دندان در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، سیمادنت در غرب تهران نیز شعبه‌ای دیگر دارد و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران،جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی برای بلیچینگ دندان در اطراف منزل خود را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

کلینیک سیمادنت ستارخان

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت