عصب کشی دندان – هزینه عصب کشی دندان

عصب کشی دندان – هزینه عصب کشی دندان

عصب کشی دندان - هزینه عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان به مجموعه فعایت های اطلاق می شود که در طی آن عصب های موجود در کانال دندان برداشته شده که با هدف جلوگیری ازآسیب دندان در قبال میکروب ها و درد ناشی از عوامل خارجی به جای کشیدن دندان اعمال می شود. کانال ها موجود در دندان حفره هایی هستند که بافت های سلولی و عصبی دندان را شامل می شوند. زمانی که دندان دچار پوسیدگی می شود به تدریج این پوسیدگی از سطح مینای دندان به داخل این کانال ها سرایت کرده و یا حتی ممکن است در بسیاری از موارد سبب ایجاد حفره در دندان شود. در این حین عصب های موجود در کانال دندان تحت تاثیر پوسیدگی قرار گرفته و تحریک می گردند. در نتیجه ریشه دندان دچار آسیب شده و سبب ایجاد درد شده و یا حتی در بسیاری از موارد التهاب شدیدی را به همراه خواهد داشت. پیشرفت التهاب باعث افزایش فشار در پالپ دندان شده  درد دندان را بیشتر می کند. دندان درد یکی از بدترین دردهایی ست که تحملش برای همگی سخت و طاقت فرساست . تا حدی زیادی به وسیله اسپری های سر کننده و داروهای تسکین دهنده می توان بر درد دندان مقابله کرد اما این روش ها به صورت موقت هستند و بایست چاره ای دائمی برای دندان اندیشید. برای خلاصی از درد دندان باید به یک متخصص ارتودنسی و یا دندانپزشک مراجعه کرده و پس از انجام معاینات لازم نسبت به درمان ریشه دندان شما اقدام کند.

عصب کشی چگونه انجام می شود؟

 عصب کشی دندان ممکن است در طی چند مرحله صورت بگیرد. پس از معاینات انجام گرفته توسط دندانپزشک و با توجه به تعداد کانال های دندان مراحل عصب کشی تعیین می شود . بسیاری از بیمارانی که برای درمان ریه دندان خود به دندانپزشک مراجعه می کنند بر این باورند که بلافاصله پس از درمان هیچ دردی نباید داشته باشند اما حقیقت این است که تا چند روز پس از درمان ناحیه اطراف دندان مقداری درد خواهد داشت. پس بنابر این درد بعد از عصب کشی دندان تا مدتی طبیعی ست و ممکن است دندان به مصرف غذاهای گرم و سرد حساس باشد.

 برای انجام عصب کشی ، دندانپزشک به طور کامل دندان را معاینه کرده  و عکس های رادیوگرافی تهیه می کند. این عکس ها به منظور بررسی میزان پوسیدگی و حدود ریشه و یا ضایعات موجود دور ریشه دندان گرفته می شوند. پزشک متخصص به کمک ابزارهای در دسترس ناحیه پوسیدگی دندان را برداشته و با ایجاد حفره به عصب های موجود در کانال دندان دسترسی پیدا می کند. سپس با کمک عکس های رادیو گرافی و دستگاه اپکس فایندر طول ریشه دندان را تعیین می کند. سپس با استفاده ابزارهای دستی و روتاری کانال های دندان را شستشو داده و عصب ها تخلیه می کند. پس از عصب کشی پزشک متخصص کانال های دندان را با ماده ای به نام گوتاپرکا پر می کند. در آخرین مرحله از عصب کشی دندان به وسیله موارد پر کردنی پر و ترمیم می شود. در صورتی که دندان دچار عفونت  شده باشد و یا به عبارتی کیست عفونی ریشه دندان را در برگرفته باشد حتما می بایست عفونت به طور کامل خارج شده باشد. برای از بین رفتن عفونت پزشک متخصص آنتی بیوتیک تجویز می کند که تا بهبودی کامل ممکن است چند روز طول بکشد. پس از برطرف شدن عفونت مراحل عصب کشی ادامه و در نهایت خاتمه می یابد.

عصب کشی مجدد دندان

در برخی موارد ممکن است دندانی که در گذشته عصب کشی شده بنا به دلایلی نیاز به درمان مجدد داشته باشد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

در صورتی که عصب کشی اولیه به طور کامل انجام نشده باشد و یا موفقیت آمیز نبوده باشد. توصیه می شود که حتما به یک متخصص مجرب مراجعه کنید.

در برخی موارد ممکن است که حتی دندانی که به طور کامل عصب کشی شذه به دلیل مراقبت نادرست، دندان دچار عفونت شده باشد. هر چند که شیوع عفونت برای لثه و فک نیز خطرناک می باشد.

در صورتی که زیر دندان دچار پوسیدگی ثانویه شده باشد که برای روکش کردن نیاز به عصب کشی مجدد دارد. چرا که میکروب های موجود سبب ایجاد عفونت در ریشه دندان می شوند.

هزینه عصب کشی نیز به تعداد جلسات و تعداد کانال های دندان بستگی دارد . معمولا تعرفه درمان ریشه دندان توسط نظام پزشکی هر سال تعیین می شود. دشواری درمان ریشه دندان بر تعیین هزینه عصب کشی دندان تاثیرگذار می باشد. برای مشاهده لیست هزینه های بر روی لیست قیمت دندانپزشکی کلیک کنید.

ارباط با تلگرام

سوالات متداول

دندانم درد دارد ، حتما باید عصب کشی کنم ؟

جواب : خیر . امکان دارد که دندان نهفته داشته باشید و یا دلایل دیگری داشته باشد . حتما باید توسط دندانپزشک معاینه شوید.

آیا درمان دردعصب روش خانگی وجود دارد؟

جواب : خیر . شما می توایند از بعضی از روش ها به صورت موقت یا لحظه ای درد دندان را ساکت کنید.

شرایط انجام عصب کشی چیست ؟

جواب : برای تشخیص آن باید توسط دندانپزشک معاینه شوید و در صورت داشتن عفونت و یا موارد دیگر درمان قبل از عصب کشی را انجام دهید . میتوانید جزییات کامل تر را در مقاله بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی