تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

 

يکي از اولين و در عين حال شخصي ترين تصميم­ ها پس از تولد نوزاد، اين است که مادر با شير خود نوزادش را تغذيه نمايد. تغذيه با شير مادر، به کودک در مقابله با عفونت­ ها کمک مي­ کند و سبب کاهش ريسک ابتلا به بعضي از بيماري­ ها مانند آسم، عفونت ­هاي گوش، سندرم مرگ ناگهاني کودک (SIDS) و چاقي مي­ شود. مادراني که به نوزاد خود شير مي­ دهند ريسک پايين­ تري جهت ابتلا به سرطان پستان و تخمدان دارند.

اما آيا مي­ دانستيد که تغذيه با شير مادر بر سلامت دهان و دندان مادر و نوزاد اثر مي­گذارد؟

تغذيه با شير مادر کمک مي­ کند که نوزاد در آينده اکلوژن بهتري داشته باشد.

 

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

 

 بر طبق مطالعه ­اي که در ژوئن 2015 و توسط پزشکان متخصص کودکان انجام گرفت، مشخص شده است که نوزاداني که براي 6 ماه تنها با شير مادر تغذيه شده اند، 72% کمتر به مال اکلوژن (شلوغي و نامنظمي سيستم دنداني) دچار مي­ شود. اين کودکان نسبت به نوزاداني که کمتر از 6 ماه با شير مادر تغذيه شده ­اند،يا اصلاً شير مادر نخورده­ اند، کمتر احتمال دارد که به اپن بايت، کراس بايت و اوربايت مبتلا شوند. (سردبير علمي سيمادنت: اپن بايت به حالتي گفته مي­ شود که دندان­ هاي پيشين بالا و پايين به هم نمي­ رسند. کراس بايت به حالتي گفته مي شود که دندان­ هاي فک بالا نسبت به فک پايين داخل­ تر قرار بگيرد. حال آنکه در حالت نرمال دندان­ هاي فک بالا نسبت به فک پايين بيرون­ تر قرار مي­ گيرند.)

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

البته اين بدان معني نيست که اگر نوزاد شما تنها با شير مادر تغذيه شود، نياز به درمان ارتودنسي در وي مرتفع خواهد گرديد. فاکتورهاي ديگري مانند ژنتيک، استفاده از پستانک و عادت مکيدن انگشت بر نظم سيستم دنداني تأثير مي­ گذارند.

دکتر ساهوتا سخنگوي انجمن دندانپزشکي آمريکا که خود نيز مادر مي ­باشد، مي­ گويد: “هر نوزاد و هر کودک با ديگري متفاوت است. مطالعه اخير نتايج قابل توجهي را نشان مي­ دهد اما به اين معني نيست که (تغذيه با شير مادر) به بي نقص شدن دندان­ هاي کودک مي­ انجامد.” وي مي افزايد: “بهترين اقدامي که مادران مي­ توانند انجام بدهند اين است که کودک را براي ويزيت نزد دندانپزشک ببرند. تا اطمينان يابند که دندانپزشک رويش دندان­ هاي کودک را تحت نظر دارد و اينکه دندان ­هاي شيري در زمان مناسب در دهان ديده شده و در موقع مناسب مي­ ريزند و دندان­ هاي دائمي در زمان مناسب رويش پيدا مي­ کنند.”

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

 لازم نيست وقتي دندان ­هاي نوزاد رويش يافت، او را از شير بگيريد!

يکي از رايج ­ترين پرسش­ هايي که مادران جوان مي­ پرسند اين است که: “آيا لازم است زماني که نوزاد من دندان درآورد، شير دادن به او را متوقف کنم؟” جواب اين است: خير. مگر اينکه خودتان مايل به قطع شيردهي به نوزادتان باشيد.

آکادمي متخصصين کودکان آمريکا توصيه مي­ کند که تا 1 سال، نوزاد با شير مادر تغذيه شود و سازمان بهداشت جهاني مادران را تشويق مي ­کند که تا 2 سالگي به کودک شير بدهند. دکتر ساهوتا مي­­ گويد: “زماني که تغذيه با شير مادر مدنظر است بايد گفت نه تنها کودکان با يکديگر متفاوتند که مادران نيز با يکديگر تفاوت دارند.” وي مي­ افزايد: ” زماني که فکر مي­ کنيد براي خودتان و نوزادتان مناسب است، شير دادن به وي را متوقف سازيد، بنابراين دندان درآوردن کودک فاکتور تعيين کننده براي قطع شيردهي به نوزاد نيست”

 

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

 

 تغذيه با شير مادر ريسک ايجاد پوسيدگي شيشه شير را کاهش مي­ دهد.

دکتر ساهوتا مي ­گويد: يکي ديگر از مزاياي تغذيه کودک با شير مادر اين است که، نوزادي که تنها با شير مادر تغذيه مي شود، ريسک پايين­ تري جهت ابتلا به پوسيدگي شيشه شير دارد. اين پوسيدگي زماني ايجاد مي­ شود که دندان­ هاي کودک به دفعات و در مدت زمان­ هاي طولاني در معرض نوشيدني­ هاي شيرين قرار بگيرد.

اين پوسيدگي زماني ايجاد مي­ شود که نوزاد و کودک نوپا با شيشيه شير محتوي نوشيدني در رختخواب قرار مي­ گيرد. حتي شير و آب ميوه هم در صورتيکه به اين نحو مصرف شوند، پوسيدگي زا خواهند بود. ( آب نوشيدني ايمن است چراکه دندان­ هاي کودک به مدت طولاني در معرض نوشيدني شيرين قرار نمي­ گيرد.)

پوسيدگي شيشه شير نيز بيشتر در دندان­ هاي جلويي فک بالا ايجاد مي ­شود اما امکان دارد ديگر دندان­ ها نيز متأثر شوند.

 

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

 

پوسيدگي دنداني در کودکاني که با شير مادر تغذيه مي­ شوند نيز رخ مي­ دهد.

يکي از رايج ­ترين پرسش ­هايي که مطرح مي­ شود اين است که: “آيا تغذيه با شير مادر مي­ تواند پوسيدگي ايجاد کند؟” جواب اين است که: بله مي ­تواند. با اينکه شير مادر نوشيدني طبيعي محسوب مي­ شود اما حاوي قند مي باشد.

به همين دليل چه نوزاد با شير مادر تغذيه و چه شيشه شير، مراقبت از دندان­ هاي وي اهميت بسزايي دارد.

در اولين روزهاي پس از تولد نوزاد، هر روز با گاز يا پارچه تميز و مرطوب، لثه­ هاي وي را تميز کنيد. به مجرد اينکه اولين دندان کودک در دهانش ظاهر شد، دو بار در روز دندان(هاي) وي را مسواک بزنيد.

از خمير دندان فلورايد دار استفاده کنيد اما در هر بار استفاده ميزان خمير دندان نبايد از اندازه اسمير يا دانه برنج بزرگ­تر باشد.

 

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

 

شيردهي و دندانپزشکي

اگر نياز به درمان و دندانپزشکي داريد، حتماً “داروهايي را که احتمالاً” در پروسه درمان دندانپزشکي دريافت خواهيد نمود، با پزشک و دندانپزشک مورد بررسي قرار دهيد.

اگر در زماني که به کودکتان شير مي­ دهيد، نياز به درمان دندانپزشکي پيدا کرديد که تجويز دارو جزئي از آن باشد، حتماً اسامي داروها را با دندانپزشک، پزشک و پزشک متخصص کودکان چک کنيد تا براي کودکتان ضرر نداشته باشد.

دکتر ساهوتا سخنگوي انجمن دندانپزشکي آمريکا مي ­گويد: “اين نکته را به ذهن بسپاريد که بعضي از آنتي بيوتيک هايي که دندانپزشک براي شما تجويز مي­ کند، آسيبي به نوزاد شما نمي ­رساند.”

وي افزود: “مراجعه به دندانپزشک در دوران بارداري و شيردهي نه تنها ايمن است بلکه براي سلامت فرزندتان اهميت بسزايي دارد.”

 

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

 

لازم است که مادراني که به نوزاد خود شير مي­ دهند، مراقب سلامت خود باشند.

دکتر ساهوتا مي­ گويد: “بارزترين نکته ­اي که در مادران ديده مي­ شود اين است که (چه آنها که به نوزاد خود شير مي­ دهند و چه آنها که نوزادشان با شيشه شير تغذيه مي ­شوند) قادر نيستند مانند سابق يعني قبل از بچه­ دار شدن، مراقب وضعيت سلامت خود باشند.” وي مي­ افزايد: “بعضي از مادران مانند سابق از دندان­ هايشان مراقبت نمي­ کنند. مثلاً يکبار در روز مسواک مي­ زنند و يا اصلاً مسواک نمي ­زنند.”

کاهش مراقبت دهان و دندان سبب بروز بيماري لثه و پوسيدگي خواهد شد. پيشگيري از پوسيدگي دنداني در مادران اهميت ويژه ­اي دارد. زيرا چنانچه قاشق کودک با دهان مادري که پوسيدگي دنداني دارد حتي يک تماس کوچک داشته باشد، ميکروب­ هاي مولد پوسيدگي از دهان مادر به دهان کودک منتقل خواهند شد.

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

دکتر ساهوتا مي­ گويد: “رعايت اصول اوليه بهداشت دهان و دندان براي مادران ضروري است. دوبار در روز مسواک بزنيد، يکبار نخ دندان بکشيد و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنيد. اطمينان حاصل کنيد که از پوسيدگي دنداني پيشگيري مي­ کنيد و دهان عاري از پوسيدگي داريد که در اين صورت سبب انتقال ميکروب ­هاي پوسيدگي زا به دهان کودک خود نخواهيد شد.”

دکتر ساهوتا مي گويد يکي ديگر از مواردي که در مادران ديده مي­ شود اين است که دندان­ هايشان را روي مي­ سايند و دچار دندان قروچه مي­ شوند. “تنش عضلات سر و گردن سبب تحريک پذيري فکين ما خواهد شد که به نوبه خود ما را به سمت ساييدن دندان ها روي هم سوق مي ­دهد.” “مشکلات در خوابيدن مناسب در دوران بارداري سبب ساييدن بيشتر دندان­ ها روي هم خواهد شد. پس از زايمان، استرس مادر افزايش مي­ يابد که اين نيز به افزايش احتمال سايدن دندان­ ها روي هم مي­ انجامد.”

 

تغذیه با شیر مادر و سلامت دهان

 

لازم است که مادران به ميزان کافي مايعات دريافت کنند خصوصاً اگر به کودک خود شير مي­ دهند. دکتر ساهوتا به مادران مي­ گويد: “چنانچه به ميزان کافي آب نياشاميد، براي دهان شما اثرات نامطلوبي خواهد داشت. دهان خشک، فرد را در معرض ريسک بالاتر ابتلا به بيماري لثه، پوسيدگي و ساير شرايط نامطلوب قرار مي ­دهد.”

آخرين توصيه­ اي که دکتر ساهوتا به مادران مي­ کند، اين است: «همان­طور که در صورت بروز شرايط اضطراري در هواپيما، بايد ابتدا ماسک اکسيژن خود را بگذاريد و بعد ماسک اکسيژن کودک را روي صورتش قرار دهيد، بايد به سلامت خود نيز اهميت خاصي بدهيد. اگر شما سالم نباشيد، زمان و انرژي لازم براي مراقبت از سلامتي کودکانتان را نخواهيد داشت.”

ارتباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی