مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در کودکان

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن در کودکان

چرا مسواک می زنیم؟ برای حذف پلاک و تمیز نگهداشتن دهان. پلاک چیه؟ پلاک ماده بدیه که میتونه به دندانها بچسبه. پلاک بده چون مملو از میکروب های کثیفه. این میکروب ها می تونن به دندانها آسیب بزنن و باعث ایجاد حفرات پوسیدگی بشن. پلاک و حفرات باعث ضعیف شدن دندانها میشه به همین دلیل خیلی مهمه که با مسواک زدن روزانه تمامی پلاک ها را پاک کنیم. برای کمک به دندانها باید روزی دوبار صبح ها و شب ها قبل از خوابیدن به مدت دو دقیقه مسواک بزنیم. خیلی مهمه که دندانهایتان را به درستی مسواک بزنید. ابتدا مطمئن شید که از مسواک مخصوص بچه ها استفاده می کنید. مسواک مخصوص کودکان با دهان های کوچک مطابقت داره و موهای سر مسواک نرمه. به اندازه یک نخد از خمیر دندان حاوی فلوراید خود را روی سر مسواک قرار دهید. مادران باید به کودکان کم سن کمک کنند مسواک بزنند. کودکان کم سن نمی تونن از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنند. برای استفاده از فلوراید باید بتونین خمیر دندان را به بیرون تف کنید. وقتی که خمیر دندان را روی مسواک میذارین دهانتون را بزرگ باز کنید. با دندانهای عقب دهانتون شروع کنید و به صورت حرکات چرخشی کوچک مسواک بزنید. این حرکت را به سمت دندانهای جلویی ادامه بدید و فراموش نکنید که لثه ها را هم مسواک بزنید. مسواک را به آرامی به عقب و جلو حرکت بدید. بالا، جلو و عقب هر دندان را مسواک بزنید. مطمئن شید که سطح داخلی تمامی دندانها را مسواک زده اید. سپس تمام خمیر دندان را به بیرون تف کنید. خمیر دندان را قورت ندید.

وقتی که مسواک زدن تمام شد حالا نوبت کشیدن نخ دندان است. نخ دندان کمک می کنه پلاک و خرده های غذا از بین دندانها و زیر لثه پاک بشه. به محض اینکه کودکان دو دندان در تماس با هم پیدا می کنند، والدین باید کشیدن نخ دندان را برای آنها دو بار در هفته آغاز کنند. ۱۸ اینچ نخ را ببرید و دور انگشتان اشاره بپیچید، سپس نخ را محکم بین انگشت اشاره و شست نگهدارید. سپس نخ را به آرامی بصورت رفت و برگشتی بین دندانهای خود بکشید. دقت کنید که نخ دندان را روی لثه نکوبید. وقتی نخ دندان به لثه رسید آن را دور دندان خم کنید، سپس نخ را محکم نگه دارید و در یک حرکت رو به بالا روی سطح دندا بکشید. با رسیدن به هفت سالگی باید زیر نظر پدر و مادرتون هر شب قبل از خوابیدن نخ دندان بکشید.

یکی از راههای تمیز و سالم نگهداشتن دندانها خوردن و آشامیدن غذاهای سالم است. خوردن غذاهای سالم برای صبحانه، ناهار و شام به حفظ بدن و دندانهای شما در شرایط مناسب کمک می کند. اگر گرسنه هستید و می خواهید بین وعده ای بخورید غذاهایی مانند میوه جات، سبزیجات خام و پنیر کم چرب میل کنید. از خوردن نوشیدنی های گازدار حاوی شکر و شیرینی بپرهیزید. اگر تشنه هستید آب یا شیر کم چرب بنوشید. اگر مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و درست غذا بخورید، لبخند زیبایی تا پایان عمر خواهید داشت.

 

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی