بیماری لثه، شرایط بسیار شایعی است که طی آن لثه‌ها متورم، دردناک و دچار عفونت می‌شوند. اغلب افراد بزرگسال به بیماری لثه با شدت‌های مختلفی مبتلا هستند و اغلب افراد جامعه، حداقل یک‌بار در طول عمر خود این بیماری را تجربه کرده‌اند. شیوع بیماری لثه در کودکان تا حد زیادی کمتر از بزرگسالان است.
 
0
خونریزی لثه‌ها به دلیل باقی ماندن پلاک‌ها و عدم تمیز کردن آن‌ها به حد کافی، به وجود می‌آید. پلاک‌ها لکه‌های حاوی جرم هستند که به بافت سالم اطراف دندان حمله می‌کنند و باعث ملتهب و حساس شدن لثه‌ها می‌شوند و درنتیجه، ممکن است به هنگام مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان، لثه‌ها خونریزی کند. این حالت که تحت عنوان ژنژیویت نامیده می‌شود، اولین مرحله از بیماری لثه‌ها محسوب می‌شود.
 
0
تنها راه برای کاهش، متوقف و یا حتی از بین بردن اثرات بیماری‌های لثه، زدودن باکتری‌ها، پلاک‌ها و رسوب‌ها از زیر لثه‌ها است. از بین بردن باکتری‌های بدی که باعث بیماری‌های دهان و دندان می‌شود، از چندین راه انجام می‌شود. روش معمول پاک‌سازی عمیق لثه که با جراحی لثه یا استخوان انجام می‌شود، یک روش مؤثر برای از بین بردن مقادیر زیادی از پلاک‌ها و رسوب‌ها است. روش مدرن‌تر روشی است با حداقل آسیب، این روش با نام «لیزر درمانی دهان و دندان» یا «لیزر درمانی لثه» نیز شناخته می‌شود. در این روش درمانی از لیزر مخصوص استفاده می‌شود.
 
0