خدمات ما
بیشتر
9 ماده غذایی که به دندانهای شما آسیب می رساند.

9 ماده غذایی که به دندانهای شما آسیب می رساند.

9 ماده غذایی که به دندانهای شما آسیب می رساند.

آبنبات

1- ممکن است به نظر بيايد که آبنبات (Candy) ضرر چنداني نداشته بـاشد. اما مصرف زياد آبنبـات، دندانهاي شما را به دفعات در معرض قند قرار مي­دهد که سبب آسيب رسيدن به دندان­هاي شما خواهد شد.
آبنبات­هاي سخت و محکم، از جنبه ديگري نيز براي دندان­هاي شما مضر هستند. علاوه بر قند زياد موجود در آبنبات، سختي آنها، دندان­هاي شما را مستعد شکستگي و لب ­پريدگي مي­ کنند.

براي حفظ سلامت دندان­ها، آدامس بدون قند را جايگزين مصرف آبنبات کنيد. البته همواره آدامس بدون قندي را مصرف کنيد که برچسب تأييد انجمن دندانپزشکي آمريکا ADA را دارا باشد. (سردبير علمي سيمادنت: انجمن دندانپزشکي ايران نيز نهاد معتبري است و در صورت تأييد فراورده­ اي، با اطمينان مي­توانيد از آن استفاده کنيد.)

آبنبات
جويدن یخ

2- يخ براي خنک کردن نوشيدني شماست نه براي جويدن

شايد تعجب کنيد اما بخشي از مردم گمان مي­کنند که يخ براي دندان­هاي آنها سودمند است. دليل آنها نيز اين است که يخ از آب بدست مي­آيد و عاري از قند و ديگر افزودني­هاست. اما جويدن مواد سختي چون يخ، دندان­هاي شما را مستعد آسيب­هاي زيادي از جمله صدمه به ميناي دندان و اورژانس­هاي دندانپزشکي (از قبيل شکستگي دندان) خواهد کرد.

توصيه ADA: اگر عادت به جويدن يخ داريد، هرچه زودتر آن را ترک کنيد و بجاي آن آب را به فرم مايع آن مصرف کنيد.

مرکبات3- توجه داشته باشيد که چه ميزان مرکبات مصرف مي­ کنيد.

چنانچه دندان­هاي شما به دفعات در معرض غذاهاي اسيدي قرار بگيرد، سبب سايش شيميايي (اروژن) دندان­هاي شما خواهد شد که در دراز مدت، دندان­ها را مستعد پوسيدگي خواهد کرد. شايد اضافه کردن عصاره ليمو يا ليموترش سبز به آب، سبب تبديل آن به نوشيدني خوش­ طعم شود اما توجه داشته باشيد که اين ترکيب براي دندان­هاي شما مناسب نيست. از سوي ديگر مرکبات و آب ميوه­ ها سبب آزردگي و تحريک زخم­هاي دهاني نيز خواهد شد. همواره مطمئن باشيد که به ميزان کافي آب مي­نوشيد.

مرکبات
قهوه

 

قهوه4- تمام انواع قهوه براي شما سودمند نيست.

قهوه و چاي در شکل طبيعي خود، نوشيدني سالمي به حساب مي­آيند. اما متأسفانه بسياري از افراد مقدار زيادي شکر يا قند به اين نوشيدني­ها اضافه مي­کنند؛ چاي و قهوه حاوي کافئين، سبب خشک شدن دهان شما خواهد شد.

مصرف مداوم چاي و قهوه سبب رنگ گرفتن دندان­هاي شما مي­گردد که به اين ترتيب نماي زرد رنگ پيدا مي­کنند.

اگر مايل هستيد اين نوشيدني­ها را مصرف کنيد، نکات زير را در نظر بگيريد.
-به ميزان کافي آب بنوشيد.
-افزودني­ها از جمله قند را تا حد امکان کاهش دهيد.

غذاهاي چسبنده

5- غذاهاي چسبنده به دندان را مي­توان به عنوان کابوس سيستم دنداني شما تعبير کرد وقتي قرار است ميان وعده غذايي سالم انتخاب شود، اکثر افراد ميوه­ هاي خشک را انتخاب مي­کنند اين در حالي است که بيشتر ميوه­ هاي خشک، چسبناک بوده و به دندان­ها مي­چسبند.

غذاهاي چسبنده به دندان، براي دندان­هاي شما بسيار مضر است چرا که مدت طولاني ­تري در تماس با دندان­هاي شما قرار مي­ گيرند.

اگر ميوه­ هاي خشک را مصرف مي­ کنيد به نکات زير توجه کنيد:
-پس از مصرف، دهانتان را با آب بشوييد.
-پس از مصرف به دقت نخ دندان بکشيد و مسواک بزنيد.

غذاهاي چسبنده
چيپس

6- خوراکي­ هايي از جمله چيپس سيب­ زميني دوست دندان نيستند.

چه کسي است که چيپس سيب­ زميني را دوست نداشته باشد؟ شايد چيپس سيب­ زميني خوشمزه باشد اما متأسفانه اين چيپس­ ها حاوي مقدار زيادي نشاسته هستند که مدت زيادي در تماس با دندان­هاي شما باقي مي ­ماند.

اگر تمايل داريد گاهي اوقات چيپس سيب­ زميني بخوريد، بايد پس از مصرف آن با دقت بيشتري نخ دندان بکشيد تا تمام ذرات غذايي را که به تشکيل پلاک دنداني مي ­انجامد پاک کنيد.

سودا ( نوشابه غير الکلي )

7- سودا (نوشابه غيرالکلي) را با آب جايگزين کنيد.

وقتي براي يک بازه زماني طولاني، غذاها يا نوشيدني­هاي حاوي قند مصرف مي­ کنيد، پلاک ميکروبي (موجود روي دندان­هاي شما) از قند استفـاده کرده، اسيد توليد مي­ کنند. اسيد سبب صدمه به مينا يا محکم­ترين سطح دندان شما خواهد شد.

بيشتر نوشابه­ هاي غيرالکلي که حاوي دي­ اکسيد کربن هستند، از جمله نوشابه­ هاي رژيمي به شدت اسيدي هستند. اسيد براي دندان­ها مضر بوده، سبب آسيب رساندن به آنها مي­ شود.

نوشابه­ هاي کافئين­ دار مانند کولا، سبب خشکي دهان شما نيز خواهد شد. اگر نوشابه­ هاي غيرالکلي مصرف مي­ کنيد، سعي کنيد همراه آن يک فنجان آب مصرف کنيد.

سودا ( نوشابه غير الکلي )

 

الکل

8- مصرف الکل را کاهش دهيد.

الکل سبب از دست رفتن آب بدن و خشکي دهان مي ­شود. افرادي که به ميزان زيادي نوشيدني­هاي الکلي مصرف مي­ کنند، در دراز مدت جريان بزاقشان کاهش مي­ يابد کاهش جريان بزاق زمينه را براي پوسيدگي دندان و ديگر عفونت­ها و بيماري­هاي دهاني از جمله بيماري لثه فراهم مي­ کند. مصرف بيش از اندازه الکل، ريسک ايجاد سرطان دهان را افزايش مي­ دهد.

 

نوشابه هاي ورزشي

9- توجه داشته باشيد که چه ميزان نوشابه­ هاي ورزشي مصرف مي­ کنيد.

نوشابه­ هـاي ورزشي به نظر سالم مي­ آيند. اين­طـور نيست؟ اما بايد بدانيد که قند، جزء اصلي ترکيبـات نوشابه­ هاي ورزشي و نوشيدني­هاي انرژي­ زا مي­ باشد.

طبق نظر انجمن پـزشکي کودکـان آمريکا، با آنکه نوشابه­ هـاي ورزشي براي ورزشکاران جواني که در فعاليتهاي بدني طولاني مدت و جدي شرکت دارند، مي­تواند مفيد باشد اما در بيشتر موارد مصرف آنها کاملاً غيرضروري و نا لازم است.

قبل از مصرف نوشابه ورزشي حتماً به برچسب روي آن توجه کنيد و مطمئن شويد که ميزان قند موجود در آن اندک است. اگر نتوانستيد اطمينان حاصل کنيد که چه ميزان قند در نوشيدني شما وجود دارد، بهتر است آن را مصرف نکنيد و بجاي آن آب بنوشيد.

الکل
ارباط با تلگرام
نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی