گایدلاین انجمن دندانپزشکی آمریکا برای درمان بیماری لثه منتشر شد.

گایدلاین انجمن دندانپزشکی آمریکا برای درمان بیماری لثه منتشر شد.

گایدلاین انجمن دندانپزشکی آمریکا برای درمان بیماری لثه
0
(0)
طبق گایدلاین جدید انجمن دندان­پزشکی آمریکا (ADA)، به دندان­پزشکان توصیه شده که برای درمان پریودونتیت مزمن (نوع شدید بیماری لثه که می ­تواند به از دست رفتن دندان­ها بیانجامد) در اولین فاز درمان، جرم­گیری و روت پلانینگ (تصحیح سطح ریشه) را انجام دهند.
جرم­گیری و روت پلانینگ به پاکسازی عمیق و تخصصی دندان­ها گفته می­ شود.
این گاید لاین­ها که براساس مطالعات مروری و آنالیز متا در درمان پریودونتیت، تدوین شده است در شماره جولای ژورنال رسمی انجمن دندان­پزشکی آمریکا (JADA) به چاپ رسیده است.
مکسین فینبرگ، متخصص بیماری­های لثه و رئیس ADA می­گوید: “این اولین باری است که درمان­های متفاوت پریودونتیت با یکدیگر مقایسه شده ­اند” وی می ­افزاید: “در اغلب موارد نحوه درمان بیماری­های لثه که درجات متنوعی از نظر شدت بیماری دارند، برای دندان­پزشکان چالش برانگیز است. این گاید لاین­ها به درمانگران کمک می ­کند که تصمیم مناسبی جهت انتخاب پروتکل درمانی مناسب بگیرند که در نتیجه آن، بیماران از حد بالای خدمات درمانی بهره­ مند می ­شوند و در زمان درست، درمان مناسب را دریافت میکنند.”
طبق نظر مؤلفين این کتابچه راهنما، پریودونتیت مزمن، بیماری شایعی است که 47/2% جمعیت بالغین بالای 30 سال در ایالات متحده را متاثر می­ سازد. این بیماری عامل اصلی از دست دادن دندان­ها در بالغین به حساب می ­آید.
در سال 2011، ADA بر آن شد تا گایدلاین بالینی و غیر جراحی درمان پریودونتیت را که شامل جرم­گیری و روت پلانینگ می­شود، ارائه دهد. در طی جرم­گیری و روت پلانینگ، جرم و پلاک چسبنده به دندان توسط دندان­ پزشک از سطح دندان­ها زدوده می­شود.
بر مبنای مرور مقالات و شواهد بالینی و علمی ADA نتیجه­ گیری نمود که درمانگران باید در فاز نخست درمان پریودنتیت مزمن، جرم­گیری و روت پلانینگ را لحاظ نمایند.
تلفیق دیگر پروسه­ های درمان با جرم­گیری و روت پلانینگ، مورد بررسی قرار گرفت مانند تجویز سیستمیک دوز ساب آنتی میکروبیال ( doxycycline (SDD و تجویز سیستمیک داروهای آنتی میکروبیال و لیرز.
بر طبق یافته ­های ADA، دوز ساب آنتی میکروبیال doxycycline نسبت به دیگر داروهای آنتی بیوتیک/آنتی میکروبیال، در درمان پریودونتیت مزمن مزیت دارد و توسط ADA توصیه شده است. دلیل مزیت و برتری SDD بر دیگر داروها، نگرانی در مورد اثرات جانبی داروهای پیش گفته و تجویز بیش از حد آن­ها می ­باشد.
برای دسترسی به متن کامل گایدلاین انجمن دندان­پزشکی آمریکا اینجا کلیک کنید.

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. امتیاز: 0

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت