کودک و دندان درآوردن

کودک و دندان درآوردن

کودک و دندان درآوردن

علائم دندان در آوردن

با اینکه نوزادان در هنگام تولد، معمولاً دندان قابل رؤیت، در دهانشان دیده نمی‌شود اما در اکثر موارد در 7-4 ماهگی شروع به دندان درآوردن می‌کنند. کودکان معمولاً در پایان 3 سالگی سری کامل 20 تایی دندان‌های شیری را دارا هستند.

در زمان رویش دندان‌ها، بعضی از کودکان علایمی چون بی‌قراری، بی‌خوابی، تحریک‌پذیری، از دست دادن اشتها و یا افزایش خارج شدن بزاق از دهان را نشان می دهند. اسهال، راش پوستی ( قرمزی وسیع پوستی ) و تب از علایم نرمال دندان درآوردن کودک نیست. اگر نوزاد شما هنگام دندان در آوردن اسهال یا تب داشت و یا حالت بی‌قراری وی ادامه پیدا کرد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

علائم دندان در آوردن

  چگونه سبب تسکین علائم دندان در آوردن کودک شویم:

ایجاد ضایعات در لثه و یا حساس شدن آن در زمان دندان درآوردن کودک، ممکن است دیده شود. برای تسکین این وضیعت، با انگشت تمیز، قاشق کوچکی که خنک شده است و یا گاز استریل مرطوب، به آرامی لثه کودک را ماساژ دهید. حلقه‌های پلاستیکی که مخصوص تسکین درد حاصل از دندان درآوردن هستند نیز می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. جویدن این حلقه‌های پلاستیکی به کاهش درد و ناراحتی حاصل از رویش دندان کمک می‌کند. پزشک یا دندانپزشک شما ممکن است پستانک یا حلقه پلاستیکی مختص دندان درآوردن را به شما توصیه کنند.

سازمان غذا و دارو به والدین و مسئولین مراقبت از خردسالان توصیه می‌کند که از محصولات بنزوکائین برای خردسالان زیر 2 سال استفاده نکنند مگر آنکه بنا به توصیه و تحت مراقبت یکی از اعضای مجرب حوزه سلامت انجام شود.

بنزوکائین، یک ماده بی‌حسی است که بدون نسخه به فروش می‌رسد. اسامی تجاری آن به شرح زیر است:Anbesol ، Hurricaine، Orajel، Baby Orajel، Ora base. بنزوکائین با ایجاد اختلالی نادر اما بسیار مهم – که گاهی کشنده نیز هست – مرتبط است. این اختلال مت هموگلوبینمیا methemoglobinemia نام دارد که در آن مقدار اکسیژنی که توسط جریان خون انتقال می‌یابد به طرز فاحشی کاهش می‌یابد.

  چگونه سبب تسکین علائم دندان در آوردن کودک شویم:

  مراقبت از دندان‌های کودک

لازم است پس از رویش اولین دندان کودک، وی را برای معاینه نزد دندانپزشک ببرید. اولین ویزیت دندانپزشکی کودک نباید بیش از تولد یک سالگی به تعویق بیفتد.

  • در اولین روزهای پس از تولد، تمیز کردن دهان کودک را آغاز  کنید. برای این کار، با گاز استریل و یا پارچه تمیز مرطوب، لثه‌های کودک را تمیز کنید. وقتی دندان کودک رویش پیدا کرد و دردهانش ظاهر شد، امکان شروع پوسیدگی وجود دارد. 4 دندان جلویی کودک معمولاً حدود 6 ماهگی رویش پیدا می‌کند. با این حال رویش اولین دندان‌ها در بعضی از کودکان تا 14-12 ماهگی به تعویق می‌افتد.
  • برای کودکان زیر 3 سال به محض آنکه دندان‌های کودک در دهان ظاهر شد، لازم است که مراقبت‌کننده‌های کودکان، با خمیر دندان فلوراید دار، دندان‌های کودکان را دو بار در روز (صبح و شب هنگام) و یا طبق نظر پزشک یا دندانپزشک مسواک بزنند. توجه داشته باشید که میزان خمیر دندان به اندازه یک دانه برنج باشد. به مسواک زدن کودک نظارت داشته باشید و مطمئن شویدکه میزان مناسبی از خمیر دندان را مصرف می‌کند.
  • برای کودکان 6-3 سال، میزان خمیردندان فلورایددار در هر بار استفاده باید به اندازه دانه نخود باشد. روزانه دو بار (صبح و شب هنگام) و یا طبق نظر پزشک یا دندانپزشک، دندان‌های کودک را مسواک بزنید. به مسواک زدن کودک نظارت داشته باشید و مطمئن شوید که میزان مناسبی از خمیر دندان را مصرف می‌کند.

  مراقبت از دندان‌های کودک

ارتباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی