کشیدن دندان | مراقبت بعد از کشیدن دندان

کشیدن دندان | مراقبت بعد از کشیدن دندان

کشیدن دندان - مراقبت بعد از کشیدن دندان

کشیدن دندان

کشیدن دندان برای هر فردی می تواند یکی از تجربه های تلخ و متاثر کننده باشد. در گذشته یکی از ساده ترین روش برای رهایی از درد دندان ها کشیدن دندان بود که برخی به دلیل نداشتن شرایط مالی مساعد برای هزینه درمان دندان مجبور به از دست دادن همیشگی دندان های دایمی و عوارض ناشی از آن بودند. اگر چه این تجربه تلخ و ناگوار برای بسیاری غبرقابل تحمل بوده اما امروزه به دلیل پیشرفت علم و دانش دندانپزشکی و نیز افزایش امکانات دندانپزشکی امکان ترمیم دندان هایی که در گذشته مجبور به حدف و یا کشیدن دندان ها بودند، فراهم شده است. به هر حال همه ما طعم تلخ درد دندان وشب بیداری های ناشی از این دردها را چشیده ایم بنابراین واجب است تا با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقب های ویژه از بروز بیماری های دهان و دندان و یا عواملی که سبب آسیب رسانی و پوسیدگی دندان ها می شوند از بروز این مشکلات پیش گیری کرده تا دندان هایی سالم و زیبایی را داشته باشیم. اگر چه امروزه تمام تلاش متخصص ارتودنسی و دندانپزشکان نگهداری و حفظ دندان هاست اگرچه ممکن است پوسیدگی دندان ها و یا بیماری هایی لثه و دندان کار را به جایی برساند که دیگر امیدی به ترمیم و نگهداری دندان نیست.

عواملی که موجب کشیدن دندان ها می شوند

 همانطور که اشاره کردیم در برخی شرایط به دلایل بروز بیماریهای دندان و دهان امکان ترمیم دندان وجود دارد و دندانپزشک با توجه بررسی کامل دندان بیمار حذف صورت مسیله ینی کشیدن دندان تنها راهکار برای خلاصی بیمار از درد و رنج ناشی از بیماری دندان می باشد . در ادامه به عواملی که ترمیم دندان و نگهداری دندان را با ناامیدی مواجه می سازند خواهیم پرداخت.

مشکلات اقتصادی و فقر مالی یکی از مواردی که بیمار را مجاب به کشیدن دندان می کند . با توجه به فقر مالی برخی بیماران و قیمت بالای ترمیم دندان کشیدن دندان تنها راهی ست که بیمار را از درد و رنج دندان خلاص می کند.

پوسیدگی شدید دندان ها از بارزترین و شایع دلایلی ست که موجب حذف دندان فرسوده می شود. قضاوت در مورد نگهداری دندان به شدت پوسیدگی دندان و نظر دندانپزشک بستگی دارد.

دندان هایی که دچار عفونت بسیار بالایی در بافت های لثه شده اند و بافت های عصبی مرده دارند وحتی امکان درمان ریشه دندان بیمار مهیا نباشد.

زمانی که فک دچار شکستگی حاد شده و دندان ها آسیب شدیدی دیده اند برای ممانعت از ایجاد عفونت می بایست کشیده شوند.

لثه دچار بیماری شده و سبب لق شدن استخوان ها و دندان ها می شوند در این صورت به دلیل لق بودن باید کشیده شوند.

دندان هایی که دچار ضایعات پاتالوژیک شده اند با توجه به نظر متخصص باید کشیده شوند.

یکی از دلایل دیگر خارج کردن دندان ارتودنسی ست که به دلیل بی نظمی بیار زیاد دندان ها با توجه به نظر دندانپزشک از دهان خارج می شوند.

دندان هایی که مانع به کارگیری دستگاه های پروتزی ، روکش و یا پارسیل می شوند و با درمان پروتزی تداخل دارند.

چه مراقب هایی پس از کشیدن دندانها می بایست انجام گیرد؟

طبعا پس از کشیدن دندان به دلیل تغییر در بافت لثه، درد در آن ناحیه و خونریزی امری طبیعی ست ک با گذاشتن گاز پانسمان بر روی جراحت قابل کنترل خواهد بود. پس از جراحی ممکن است تورم ایجاد شود در این صورت با استفاده از کمپرس یخ بر روی جراحت مس توان میزان تورم را کاهش داد.

از خالی کردن آب دهان و یا میک زدن باید خود داری شود.

از سیگار کشیدن تا چند روز باید پرهیز شود اگر چه در کل سیگار مضرر بوده و موجب زرد شدن و در نهایت سبب پیشرفت پوسیدگی دندان ها می شود.

از قرار دادن داروهای مختلف بر روی دهان اجتناب کرده و در صورتی که خونریزی بیش از حد ادامه یافته به دندانپزشک مراجعه نمایید.

در صورتی کخ محل جراحت ذچار عفونت شد برای رفع آن سریعا به متخصص مراجعه کنید.

از مصرف داروهای ضد التهاب که خاصیت ضد انعقادی دارند خورداری کرده و برای تسکین درد ترجیحا از استامینوفن و داروهای نظیر استفاده گردد.

پس از جراحی و کشیدن دندان تا 24 ساعت از مسواک زدن اجتناب کنید چرا که سبب تحریک بافت های جراحی شده و خونریزی می شود.

ارباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی