پیوند بافت لثه از زبان دندانپزشک

پیوند بافت لثه از زبان دندانپزشک

پیوند بافت لثه

پیوند بافت های لثه

در ابتدا بهتر است تعریفی از تحلیل لثه داشته باشیم، تحلیل لثه شرایطی ست که در آن بافت های لثه یا بافت های احاطه کننده از کناره های دندان جدا شده و قسمت بسیاری از دندان ها و یا در شرایط وخیم تر ریشه دندان ها در معرض دید عریان مانده و قرار می گیرند که برای دندان ها و لثه های شما جلوه ای نا خوشایند پدید می آورد. تحلیل لثه حتی می تواند استخوان های حامی دندان را تحت تاثیر خود قرار دهد و سبب آسیب دیدگی گردد.  تحلیل لثه روندی تدریجی ست به همین دلیل بسیاری ار افراد پس ار مبتلا به این بیماری متجه تحلیل لثه خود نمی شوند. با این تفاصیل در صورتی که به موقع درمان نشود عوارض جانبی ناخواشایندی را برای بیمار به همراه خواهد داشت به ظورری که ممکن است پس از مدتی ریشه دندان تضعیف شده و فرد دندان خود را از دست بدهد. بنابراین برای ترمیم بافت های آسیب دیده و پیشگیری از مشکلات پس از آن لازم است که به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کرده و مراحل درمان آغاز گردد. پس از اگر به دندانپزشک مراجعه کردید و متخصص پس از آن معاینه و بررسی، صحبت از جراحی لثه شد نیازی به نگرانی نیست چون جراحی لثه ساده تراز تصور شماست. پیود لثه در شرایطی لازم است که در آن لثه پس روی کرده و ریشه یا قسمت تحتانی دندان ها به صورت عریان و خارج از لثه نمایان هستند پسروی لثه ممکن است حساسیت دندان ها را بیشتر کند به طوری که با خوردن نوشیدنی های گرم و یا سرد کاملا محاین حساسیت محسوس می شود. بنا براین برای بهبود طرح لبخند و زیبایی دندان ها و لثه ها می بایست جهت بازگردانی بافت های لثه جراحی پیوند بافت لثه انجام بگیرد.

انواع پیوند

پیوند بافت لثه به صورتی انجام می گیرد که در آن دندانپزشک بخشی از بافت های همجوار را به آرامی جدا کرده و با استفاده از آن نواحی مورد نظر را پوشش داده و ترمیم می نماید. به طور کلی جراحی پیوند لثه به سه نوع پیوند تقسیم بندی می شود که انتخاب نوع آن به شرایط فرد و تشخیص دندانپزشک بستگی دارد. این سه روش پیوند عبارتد از:

پیوند همبند

این نوع پیوند رایج ترین و متداول ترین روش جراحی پیوند لثه ست که برای درمان ریشه و یک یا چند ناحیه تحیل رفته مورد استفاده قرار می گیرد. در روش همبند متخصص به آرامی بخشی از نواحی سقف دندان به عنوان فلپ و زیرلایه ای از گوست سقف دهان را جدا کرده و به ناحیه ای از لثه که مورد درمان قرار گرفته پیوند داده می شود.به تدریج بافت فعلی لثه در کنار بافت پیوند زده شده رشد کرده و نوار بافت جدید لثه را ایجاد می کند.

پیوند آزاد بافت لثه

این نوع پیوند نیز همانند روش همبندی از بافت های سقف دهان استفاده می شود با این تفاوت که بجای برداشتم فلپ و یا بافت زیر لایه، به صورت مستقیم مقدار بسیار کمی از بافت سقف دهان برداشته می شود و سپس به ناحیه ای که باید درمان شود پیوند داده شده و بخیه زده می شود. معمولا از این روش برای افراد و بیمارانی استفاده می شود که بافت لثه آن ها بسیارنازک بوده و برای رشد و پیشروی لثه به بافت های اضافی نیاز دارند.

پیوند بافت لثه پدیکل و یا پایه دار

در این نوع پیوند به جای برداشتن بافت از سقف دهان، مقداری از بافت لثه و یا بافت هایی که در مجاور دندان و ناحیه آسیب دیده قرار دارند استفاده می شود. به این صورا مقداری از بافت لثه به سمت آج دندان کشیده شده تا ناحیه عریان دندان را پوشش دهند. لازم به ذکر است که این نوع پیوند برای افرادی استفاده می شود که بافت لثه آن ها به مقدار قابل توجهی برای استفاده بوده و از استحکام بالاتری برخوردارند هستند. برخی از متخصصین دندانپزشکی و یا ارتودنسی ترجیح می دهد که به جای استفاده از بافت های سقف دهان و یا لثه از مواد پیوندی و پروتئین های تحریک کننده تولید بافت برای رشد لثه و استخوان ها استفاده کنند. در هر صورت دندانپزشک پس از بررسی و معاینه و در نظر گرفتن تمام شرایط بهترین نوع پیوند جراحی لثه را برای بیمار توصیه و انتخاب می کند.

ارباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی