نوشابه های غیرالکلی مهمترین عامل سایش شیمیایی دندان ها هستند

نوشابه های غیرالکلی مهمترین عامل سایش شیمیایی دندان ها هستند

نوشابه های غیرالکلی مهمترین عامل سایش شیمیایی دندان ها هستند
نوشابه های غیرالکلی (سودا) و آب میوه ها از عوامل اصلی سایش شیمیایی دندان ها (اروژن) هستند.
طبق مطالعه ای که اخیرا نتایج آن در ژورنال دندانپزشکی جامع نگر به چاپ رسیده، نوشابه های غیرالکلی مهمترین عامل سایش شیمیایی دندان ها هستند.
اروژن دندانی زمانی ایجاد می شود که مینای دندان (انامل) که محکمترین و سخت ترین ماده بدن است و سطح بیرونی دندان ها را می پوشاند، به دلیل مواجهه با اسید دچار سایش شود. اروژن مینای دندان سبب حساس شدن دندان و ایجاد درد در اثر مصرف غذاها و نوشیدنی ها سرد و گرم می شود.

بافت عاج (دنتين) دندان در قسمت زیرین انامل قرار دارد که نسبت به محرک های حرارتی  بسیار حساس است. چنانچه مینای دندان در اثر سایش شیمیایی از بین برود، عاج دندان در مواجهه با محرک های حرارتی قرار خواهد گرفت که همین امر سبب حساس شدن دندان ها می شود.

 

زمانی که غذاها با نوشیدنی های اسیدی (مانند نوشابه های غیرالکلی) مصرف شود، مینای دندان مواد معدنی خود را از دست می دهد و روز به روز از قوام و سختی آن کاسته می شود. البته یکی از عملکردهای بزاق دهان، خنثی کردن PH دهان و ایجاد شرایط متعادل در دهان می باشد، که در نتیجه آن امکان بازسازی ساختمان مینا وجود دارد. برای آنکه بزاق بتواند PH دهان را از حالت اسیدی خارج سازد باید زمان کافی داشته باشد. حال چنانچه فردی بصورت مداوم این قبیل نوشیدنی ها و غذاها را مصرف کند، دندان ها مرتبا در معرض حمله اسیدی قرار می گیرند و بزاق نیز فرصت کافی جهت متعادل کردن PH محیط دهان را نخواهد داشت. درنتیجه از محتوای معدنی مینای دندان کاسته می شود و انامل روزبه روز نرم تر می گردد.

 

هر ماده غذایی یا نوشیدنی که PH آن کمتر از 5.5 باشد، به دندان ها آسیب می رساند.

چنانچه مواد غذایی یا نوشیدنی های زیر به دفعات زیاد مورد مصرف قرار گیرد، به شدت به دندان ها آسیب می رساند:
  • نوشابه غیرالکلی(سودا)
  • نوشیدنی های حاوی کربن
  • نوشیدنی ها یا آب گازدار
  • نوشابه های ورزشی
  • آب میوه ها

 

مطالعه اخیر نشان می دهد که درصد قابل ملاحظه ای از افراد بزرگسال دارای اروژن دندانی هستند.

طبق مطالعه ای که اخیرا نتایج آن منتشر شده است، درصد قابل ملاحظه ای از افراد بزرگسال درجاتی از اروژن دندانی را نشان می دهند. در این میان، اشخاصی که به میزان زیادی نوشابه های غیرالکلی حاوی قند و آب میوه مصرف می کنند، اروژن بسیار شدیدی را نشان می دهند.
در این مطالعه 3.773 نفر مورد بررسی قرار گرفتند. پژوهشگران دریافتند که %79 این افراد درجاتی از اروژن دندانی داشتند: %64 اروژن خفیف، %10 اروژن متوسط و %5 اروژن شدید.
افرادی که اروژن متوسط تا شدید داشتند، نسبت به افرادی که اروژن خفیف داشتند، روزانه به میزان بیشتری نوشابه های غیرالکلی مصرف می کردند.
اشخاصی که درجه خفیفی از اروژن را نشان می دادند اظهار کردند که بیشتر شیر می نوشند تا نوشابه های غیرالکلی و آب میوه.
از دیگر یافته های این تحقیق می توان به موارد زیر اشاره کرد:
مردان دوبار بیشتر از زنان در معرض خطر اروژن دندانی هستند و
اروژن دندانی با افزایش سن شدت می یابد.
دکتر کارتر مدیر اجرایی بنیاد سلامت دهان بریتانیا می گوید: «بااینکه آب میوه، یک نوشیدنی مغذی به حساب می آید اما از آنجا که حاوی مقادیر بالایی از قند و اسید می باشد، چنانچه متناوبا مصرف شود سبب آسیب جدی به مینای دندان خواهد شد. آب و شیر بهترین جایگزین برای آب میوه ها هستند. مصرف این نوشیدنی ها برای دهان و دندان و سلامت کل بدن ما سودمند است. به یاد داشته باشیم، آنچه بیش از همه در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارد، تناوب مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های قندی است. بنابراین باید توجه داشته باشیم که دفعات مصرف نوشیدنی ها و مواد قندی را کاهش دهیم.»
وی خاطر نشان می کند: “همیشه نیاز به درمان اروژن دندانی نیست. مراجعه منظم به دندانپزشک و پیروی از توصیه های وی سبب خواهد شد از پیشرفت اروژن دندان جلوگیری شود. موارد شدید اروژن نیازمند مداخله درمانی پرهزینه ای خواهد بود. بنابراین با رعایت بهداشت دهان و دندان و پیروی از توصیه های دندانپزشک سعی کنید مراقبت کافی از دندانهایتان داشته باشید و سلامت آنها را تضمین کنید.

بسیاری از نوشابه های الکلی و آبمیوه ها دست کم حاوی 6 قاشق چایخوری شکر هستند و از آنجا که حجم زیادی از آنها مورد مصرف قرار می گیرد، علاوه بر اروژن مینای دندان، سبب پوسیدگی دندان نیز خواهند شد.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی