موسین های بزاق از سطوح دندان در برابر تجمع میکروب های پوسیدگی زا محافظت می­ کنند

موسین های بزاق از سطوح دندان در برابر تجمع میکروب های پوسیدگی زا محافظت می­ کنند

موسین های بزاق از سطوح دندان در برابر تجمع میکروب های پوسیدگی زا محافظت می­ کنند

موسین های بزاق از سطوح در برابر تجمع میکروب های پوسیدگی زا محافظت می­ کنند.

(این مقاله در 6 اوت 2014 توسط بورد علمی ژورنال میکروبیولوژی کاربردی و محیطی دریافت شد، در 19اکتبر 2014 پذیرفته شد و در 24 ا کتبر 2014 در نسخه آن لاین ژورنال به چاپ رسید).

محققین و نویسندگان این مقاله:
اریکاشاپیرو فرانکل: علوم بیولوژیک در دندانپزشکی، دانشگاه هاروارد، کمبریج،  ما ساچوست، ایالات متحده
کاتریناریبک: دپارتمان مهندسی بیولوژیک، دانشگاه MIT، کمبریج، ماساچوست، ایالات متحده
خلاصه مقاله
فهم مکانیسم های طبیعی دفاعی بدن در برابر پوسیدگی دندانی  که در اثر کلونیزه شدن و تجمع میکروب ها روی سطوح دندانی حاصل می شود، از مباحث مهمی است  که مورد توجه پژوهشگران است. یافته های حاصل از این دسته از تحقیقات می­ تواند به دستاوردها و پیشرفت های شگرفی در پیشگیری و درمان بیانجامد. یکی از مکانیسم های کلیدی دفاعی بدن که روی تمام سطوح اپتیلیای مرطوب مانند دهان، دستگاه گوارش و ریه ها وجود دارد، لایه ضخیمی از موکوس های هیدراته است. جزئی  از موکوس  که خاصیت ژله ای برای آن ایجاد می­کند موسین نام دارد. موسین ها پروتئین های بزرگی هستند که در سیستم دفاع  میزبان نقش کلیدی دارند.
این مطالعه به تبیین ارتباط بین موسین های MUC58 بزاق و پوسیدگی دندان می­ پردازد یعنی شایع ترین بیماری دهان ودندان.
پوسیدگی دندانی غالباً توسط استرپتوکوک موتانس ایجاد می شود. پروسه پوسیدگی زایی شامل چسبندگی موتانس به دندان و تولید بیو فیلم روی سطح دندان است.
وقتیکه موتانس به دندان چسبیده به عنوان محصول جانی متابولیسم خود تولید اسید ارگانیک می­ کند. اسید مینای دندان را حل کرده، سبب ایجاد پوسیدگی می­ شود. با شمارش CFU (واحد تشکیل کلونی میکروبی) و میکروسکوپ فلورسانس مشخص می شود که در حضور ساکاروز، میزان چسبندگی موتانس و تشکیل بیوفیلم بسیار زیاد است کاربرد این روش های تشخیصی همچنین نشان می دهد که محلول های آّبی حاوی MUC58 خالص انسان، از سطوح دربرابر چسبندگی موتانس و تشکیل بیوفیلم محافظت می­ کند. نحوه عمل MUC58 در حضور ساکارز بدین صورت است  که به عنوان یک عامل ضد تجمع میکروبی عمل می ­کند.

 

دراین مطالعه مشخص شد که MUC58 رشد استرپتوکوک موتانس را تحت تأثیر قرار نمی­ دهد، و تنها سبب می شود که موتانس در حالت پلانکتونیک و معلق در مایع دهان باقی بماند و چسبندگی آن به سطوح دندانی و تشکیل بیوفیلم کاهش یابد.

یافته های حاصل از مطالعه به نقش مهم موسین های بزاق در سلامت دهان اشاره می­ کند همچنین پژوهشگران را در فهم بهتر  عملکرد MUC58 در پیشگیری و تشخیص  پوسیدگی یاری می­ رساند.

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی