مواد شیمیایی موجود در بسته بندی مواد غذایی و قارچ کش ها به دندان های کودکان آسیب می رساند.

مواد شیمیایی موجود در بسته بندی مواد غذایی و قارچ کش ها به دندان های کودکان آسیب می رساند.

مواد شیمیایی موجود در بسته بندی مواد غذایی و قارچ کش ها به دندان های کودکان آسیب می رساند.

طبق یافته های یک مطالعه جدید، چنانچه کودکان در معرض دو ماده شیمیایی خاص که در بسته بندی مواد غذایی و مواد قارچ کش وجود دارند قرار بگیرند، ممکن است صدمات جبران ناپذیری به دندان های آنها وارد شود.

مؤلف نخست مقاله، دکتر katia Jedeon از پژوهشکده ملی تحقیقات پزشکی و بهداشتی فرانسه و همکارانش دریافتند که اگر کودکان در معرض ماده بیس فنول( A (BPA و وینکلوزولین (Vinclozolin) قرار بگیرند، این مواد سبب اختلال هورمون های رشد انامل ( مینا ) دندان خواهند شد.

پژوهشگران، اخیرا یافته های خود در کنگره غدد درون ریز اروپا در مونیخ آلمان ارائه کرده اند.

BPA و ونیکلوزولین در مقالات متعددی به عنوان عوامل ایجاد اختلال در عملکرد غدد درون ریز شناخته شده اند (EDS  (Endocrine Disruptors  این بدان معناست که این مواد می تواند سبب اختلال در عملکرد هورمون های پستانداران شوند، ریسک ایجاد مشکلات باروری را افزایش دهند، سبب ایجاد سرطان شوند، نقص های جنینی ایجاد کنند و بسیاری مشکلات دیگر را سبب شوند.BPA  در تولید مواد رزینی و پلاستیکی خاص کاربرد دارد که بیشتر آنها در بسته بندی های مواد غذایی و آشامیدنی کاربرد دارد در حالیکه ونیکلوزولین نوعی قارچ کش است که در تاکستان ها، باغهای میوه و زمین های گلف مورد استفاده قرار می گیرد.

هایپو مینرالیزاسیون دندان های ثنایا و آسیا

Dr.Jedeon و همکارانش خاطرنشان می کند که مطالعات حیوانی پیشین نشان داده است که EDS ممکن است با هایپومینرالیزاسیون دندان های ثنایا و آسیا، (MIH)Molar Incisor Hypomineralization  مرتبط باشد. تخمین زده می شود که این وضعیت 18 درصد کودکان 9-6 ساله را تحت تاثیر قرار دهد.

MIH یک وضعیت تکاملی است که در نتیجه آن نقص های مینایی در اولین دندان دائمی و اغلب دندان های آسیا و ثنایا بروز می کند. این نقص ها غیر قابل برگشت هستند این بدان معناست که چنانچه دندان آسیب ببیند نمی توان این نقص و آسیب را جبران نمود.

کودکانی که MIH در آنها وجود دارد، افزایش حساسیت دندانی را نشان می دهند خصوصا به غذاها و نوشیدنی های سرد و در معرض ریسک بالاتری جهت پوسیدگی دندانی هستند. دندان های آنها ممکن است در نمای ظاهری کرم، زرد یا قهوه ای باشد و به راحتی ورقه ورقه شود.

برای آنکه مشخص شود چگونه قرار گرفتن در معرض EDS با MIH مرتبط است، دکتر JEDEON و همکارانش دو آزمایش انجام دادند.

BPA، وینکلوزولین هورمون هایی لازم جهت  تولید مینای دندان  را بلاک می کنند.

ابتدا، پژوهشگران موش ها را از زمان تولد تا 30 روزه گی بطور روزانه در معرض BPA یا ترکیب BPA و وینکلوزولین قرار دادند. دوز این مواد معادل دوز متوسط روزانه ای بود که انسان در معرض آن قرار می گیرد.

در پایان سی روز ، محققین سلول های سطح مینای دندان های موش ها را جمع آوری کردند.

با آنالیز سلول ها، متوجه شدند که قرار گرفتن در معرض BPA و وینکلوزولین سبب تغییر تظاهر دو ژن  KLK4 و SLC5A8 می شود. این ژن ها معدنی شدن ( مینرالیزه شدن) مینای دندان را تنظیم می کند.

در مرحله بعدی، پژوهشگران سلول های آملوبلاست موش ها را کشت دادند. آملوبلاست ها سبب رسوب مینا در روند تکامل دندان می شوند. آنها دریافتند که این سلول ها محتوی شش هورمون هستند از جمله استروژن و تستسترون که تظاهر ژن های تولید کننده انامل را افزایش می دهند.

نکته جالب اینکه، محققین دریافتند که تستسترون تظاهر ژن های KLK4 و SLC5A8  را افزایش می دهد.

از آنجا که مشخص شده BPA و وینکلوزولین از تأثیر هورمون جنسی مردانه جلوگیری می کنند، مؤلفین این مقاله می گویند یافته های آنان نشان می دهد که این مواد شیمیایی از طریق بلاک هورمون هایی که برای تکامل مینای دندان لازم است، سبب ایجاد MIH می شوند.

دکتر  Katia Jedeon می گوید: مینای دندان در سه ماه ی سوم بارداری شروع به تشکیل می کند و در 5 سالگی رشد آن به پایان می رسد. بنابراین به منظور کاسته شدن ریسک ضعیف شدن مینای دندان، لازم است روش محتاطانه ای اتخاذ شود و در این دوره از زندگی، قرار گرفتن در معرض مواد مختل کننده غدد درون ریز به حداقل برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی