مفاهیم پایه تغذیه

مفاهیم پایه تغذیه

مفاهیم پایه تغذیه

 

همگان مي­ دانند که رژيم غذايي متعادل و مغذي براي داشتن زندگي سالم، ضروري و حيـاتي به حساب مي­ آيد. اما آيا مي دانيد که الگوهاي غذايي و انتخاب مواد غذايي مناسب، نقش مهمي در پيشگيري از پوسيدگي­ هاي دنداني و بيماري­هاي لثه ايفا مي­ کنند؟ دهان، دندان­ها و لثه ­هاي شما فقط ابزاري جهت خوردن غذا به حساب نمي ­آيند. مجموعه دهان و دندان­ها براي جويدن و بلعيدن غذا نقش مهمي دارند و مي­ توان گفت از اجزا حياتي و مهم بدن در مرحله ابتدايي هضم غذا مي ­باشند.

دهان شما، اولين محلي است که بدن شما با مواد غذايي که مصرف مي­ کنيد، تماس پيدا مي­ کند. بنابراين ماده غذايي را که در دهان خود مي­ گذاريد، نه تنها سلامت کلي بدن شما را تحت تأثير قرار مي­ دهد بلکه روي دندان­ها و لثه­ هاي شما نيز اثر مي­ گذارد. در حقيقت اگر تغذيه نامناسب داشته باشد، اولين اثرات آن در دهان شما ظاهر خواهد شد.

رژيم غذايي بر سلامت دندانها اثر مي گذارد

مفاهیم پایه تغذیه

 

عواملي مانند سن، جنسيت، ميزان فعاليت بدني و ساير فاکتورهاي سلامتي بر روي تغذيه و کالري مورد نياز شما اثرگذار است. اما طبق وب­سايت My plate (بشقاب من) که تحت نظارت مرکز برنامه­ ريزي و پيشبرد تغذيه سالم ايالات متحده آمريکا مي ­باشد (مرکز پيش گفته يکي از بخش­هاي دپارتمان کشاورزي ايالات متحده آمريکا است)، يک رژيم غذايي سالم و متعادل بايد شامل موارد زير باشد:

– ميوه­ ها و سبزيجات

 در مجموع اين موارد بايد نيمي از بشقاب شما را در وعده­ هاي اصلي غذا، در بر بگيرد. به بيان ديگر نيمي از آنچه در وعده هاي اصلي غذا مصرف مي­ کنيد بايد به ميوه ­ها و سبزيجات اختصاص يابد.

– غلات

حـداقل نيمي از آنچه به عنوان غلات مصرف مي­ کنيد ( مانند گنـدم و بـرنج ) بـايد بصورت whole grain (غلات کامل) باشد. منظور از غلات کامل آن است که کليه اجزا غلات بايد در فراورده غذايي مذکور موجود باشد. بطور مثال نان با آرد گندم کامل، پختن غذا با برنج قهوه ­اي و جو کامل.

– لبنيات

 سعي کنيد فراورده ­هاي لبني کم ­چرب يا بدون چربي مصرف کنيد.

– پروتئين

 فراورده­ هـاي پروتئيني کم­ چرب را در رژيم غذايي خود قـرار دهيد مانند مصرف گوشت گاو کم­ چرب و نيز مرغ و ماهي بدون پوست.

غلات
منابع پروتئيني در سلامت دندان

 

سعي کنيد منابع پروتئيني غذاي شما فقط شامل فراورده­ هاي گوشتي نباشد و تخم­ مرغ، لوبيا، نخود و حبوبات را نيز در برنامه غذايي خود بگنجانيد. در هفته، دست­ کم 8 اُنس معادل 224 گرم غذاي دريايي مصرف کنيد.

براي برخورداري از سلامت بدني علاوه بر رژيم غذايي مناسب، فعاليت بدني نيز لازم است. بالغين بايد هر هفته دست­ کم 2 ساعت و نيم از وقت خود را به فعاليت بدني با شدت متوسط اختصاص دهند.

براي اطلاعات بيشتر در مورد برنامه غذايي مناسب به وب­سايت انجمن تغذيه و رژيم ­شناسي آمريکا و يا پزشک خود مراجعه کنيد.

ميان وعده غذايي

جهت حفظ سلامت دهان و دندان، توصيه مي­ شود که خوردن و نوشيدن بين وعده­ هاي اصلي غذا را تا جاي ممکن محدود سازيد. البته گاهي اوقات افراد ميان وعده غذايي را مصرف مي­ کنند. متأسفانه بيشتر افراد غذاهاي شيرين و چيپس را به عنوان ميان وعده غذايي مصرف مي­ کنند يعني همان موادي که براي دندان­ها مضر هستند و پوسيدگي دنداني را سبب مي­شوند. اگر ناگزير به مصرف ميان وعده غذايي هستيد، از مواد مغذي استفاده کنيد مانند پنير، ماست، ميوه­ ها، سبزيجات و دانه ­هاي خشکبار (از قبيل گردو، بادام و …) تا هم سلامت کلي بدنتان و هم سلامت دهان و دندان شما را در پي داشته باشد.

آيا مي­دانستيد که بعضي از انواع غذاها شما را در معرض ريسک پوسيدگي دنداني و ديگر بيماري­هاي دهان و دندان قرار ميدهند؟ براي آگاهي در اين مورد به مقاله زير مراجعه کنيد: 9 ماده غذايي که به دندان­هاي شما آسيب مي­رسانند.

میان وعده مناسب
ناهار مدارس امریکا

 

استانداردهاي جديد ناهار مدارس

طبق آنچه از سوي برنامه ملي ناهار مدارس اعلام شده است، بيش از 23 ميليون از کودکان و نوجوانان آمريکا اضافه وزن دارند يا چاق هستند. چاقي و اضافه وزن کودکان ريسک ابتلا به بيماري­هاي قلبي، ديابت، سکته و سرطان را در سالهاي آتي در آنان افزايش مي­دهد. بنابراين، برنامه ملي مدارس سعي مي­ کند تا شرايطي را فراهم کند که برمبناي آن تمام کودکان به ناهار سالم در مدارس، دسترسي داشته باشند.

استانداردهاي جديد براي ناهار مدارس تدوين شده است و دولت فدرال، براي مدارسي که استانداردهاي جديد تغذيه­ اي را پياده مي­ کنند، مشوق­ هايي در نظر گرفته است تا بيش از پيش از اين برنامه­ ها حمايت کند. در اين برنامه جديد، هر وعده غذايي تنها 6 سنت قيمت دارد.

تغييراتي که در برنامه ناهار مدارس لحاظ شده شامل موارد زير است:

ميوه بيشتر، سبزيجات، غلات کامل، عرضه شير کم ­چرب و بدون چربي و اعمال محدوديت در کالري و سديم دريافتي و نيز چربي­هاي ناسالم.

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی