مسواک زدن به شیوه صحیح

مسواک زدن به شیوه صحیح

مسواک زدن به شیوه صحیح

مسواک زدن دندان ها جزء بسيار مهمي از برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان شماست. براي آنکه دهان سالم و لبخند زيبا و سالمي داشته باشيد از توصيه هاي انجمن دندانپزشکي آمريکا در اين خصوص پيروي کنيد:

– دوبار در روز با استفاده از مسواکي که پرزهاي نرم دارد، دندان هايتان را مسواک بزنيد. اندازه و شکل مسواک بايد به گونه اي باشد که به راحتي در دهان شما جاي بگيرد و دسترسي به تمام قسمت هاي دهان شما را به راحتي امکان پذير سازد.

 

– هر سه يا چهار ماه يک بار مسواک خود را عوض کنيد. چنانچه متوجه شديد زودتر از سه ماه پرزهاي مسواکتان از حالت اصلي خود خارج شده است، حتما نسبت به تعويض مسواک اقدام کنيد. مسواکي که پرزهاي آن دچار سايش شده، نمي تواند به نحو موثري دندان هاي شما را تميز کند.

– خميردنداني را انتخاب کنيد که حاوي فلورايد بوده و برچسب تأييديه انجمن دندانپزشکي آمريکا را داشته باشد (سردبير علمي سيمادنت:برچسب تأييديه فدراسيون جهاني دندانپزشکي  FDI و انجمن دندانپزشکي ايران نيز قابل اعتماد هستند.)

مسواک زدن به شیوه صحیح

تکنيک و شيوه صحيح مسواک زدن

  •  مسواک را با زاويه 45 درجه نسبت به لثه قرار دهيد.
  • با حرکت ملايم مسواک را به عقب و جلو حرکت دهيد. (دامنه حرکات کوتاه باشد يعني در حد پهناي مسواک)
  •  تمام سطوح دنداني شامل سطوح بيروني ، دروني و سطح جونده دندان ها را مسواک بزنيد.
  •  براي آنکه سطح دروني دندان هاي قدامي (دندان هايي که در قسمت جلوي سيستم دنداني شما قرار دارند ) را مسواک بزنيد، مسواک را در وضعيت عمودي قرار دهيد، سپس مسواک را به سمت بالا و پائين حرکت دهيد
  • در خاتمه مسواک را روي سطح زبان خود بکشيد تا ميکروب ها را از روي آن بزدايد و به خوشبو شدن دهانتان کمک کند.

مسواک زدن اهميت بسزايي دارد اما توجه داشته باشيد که تنها بخشي از برنامه روزانه بهداشت دهان و دندان شما را تشکيل مي دهد. براي آنکه دهان و دندان سالم داشته باشيد علاوه بر آنکه روزانه دوبار دندان هايتان را مسواک مي زنيد به نکات زير توجه داشته باشيد.

– روزانه فضاي بين دندان ها را با نخ دندان تميز کنيد از آنجا که پرزهاي مسواک قادر نيست به فضاي بين دنداني دسترسي داشته باشد و آنجا را تميز کند، ميکروب هاي پوسيدگي زا در فضاي بين دنداني باقي خواهند ماند. نخ دندان پلاک دنداني و ذرات غذايي را از سطوح بين دنداني و زير خط لثه اي پاک مي کند.

 

اشتباهاتی که افراد در مسواک زدن مرتکب می‌شوند

با اینکه مسواک زدن کار آسانی به نظر می‌رسد اما تعداد کمی از افراد به درستی مسواک می‌زنند. خوشبختانه، هرجا اشتباهی وجود دارد، روشی برای اصلاح آن اشتباه نیز وجود دارد.

نگه داشتن مسواک برای مدتی طولانی

زمانی که فرد یک مسواک خوب پیدا می‌کند، دور انداختن آن سخت است. اما هنگامی که موهای مسواک تغییر کرد، یعنی زمانی که رنگ موهای مسواک تغییر کرد و آلوده به نظر رسید و موهای آن خم شد، زمان دور انداختن و تعویض مسواک فرا رسیده است. وقتی موهای مسواک خراب شوند، قدرت خود را از دست می‌دهند. بنابراین حداقل هر ۳-۴ ماه یک بار مسواک خود را عوض کنید. همچنین، مسواکتان را به طور شریکی با دیگران استفاده نکنید و مسواک را در هوای آزاد قرار دهید تا وقتی مسواک خیس است قارچ‌ها و باکتری‌ها روی آن رشد نکنند.

حرکت مسواک به عقب و جلو

مسواک زدن به این شکل انجام می‌شود که مسواک روی دندان‌ها از چپ به راست و برعکس کشیده شود. افراد باید به یاد داشته باشند که مسواک را سفت به دندان‌ها نکشند بلکه دندان‌ها را ماساژ دهند. مسواک زدن باید از لثه‌ها شروع شده و مسواک به سمت بالا و پایین حرکت کرده و همزمان دایره‌های کوچکی نیز با مسواک ساخته شود. اگر این حرکت اشتباه انجام شود، برای دندان‌ها مفید نخواهد بود. در حقیقت اشتباه انجام دادن این حرکت به دندان‌ها آسیب می‌رساند.

مسواک زدن به شیوه صحیح

فراموش کردن خط لثه

معمولا باکتری‌ها در محل اتصال دندان و لثه جمع می‌شوند. و اکثر اوقات هنگام مسواک زدن خط لثه فراموش می‌شود. در محل رشد دندان‌ها از لثه، یک میلی‌متر بافت لثه وجود دارد که باید به آرامی مسواک را به اندازه‌ی یک میلی‌متر، شاید 2 یا 3 میلی‌متر، زیر این قسمت، یعنی دقیقا زیر لثه برد. بنابراین موهای مسواک باید بتوانند خم شوند. در هنگام مسواک زدن دندان‌ها، موهای مسواک باید به سمت بیرون برگردانده شوند، یعنی تمام دندان باید مسواک زده شود، یا حداقل تا جایی که می‌توان باید موهای دندان را به سمت خارج چرخاند. و همچنین موها را باید زیر لثه‌ها نیز برد تا آنجا نیز تمیز شود. اکثر افراد زمان بیشتری را به مسواک زدن سطح دندان‌ها اختصاص داده و خط لثه را تمیز نمی‌کنند. این یک مشکل رایج است که افراد خط لثه را مسواک نمی‌زنند.

رژيم غذايي متعادلي داشته باشيد به گونه اي که کليه عناصر مورد نياز بدن را دريافت کنيد. تا جاي ممکن از مصرف ميان وعده هاي غذايي پرهيز کنيد.

مراجعه منظم به دندانپزشک داشته باشيد تا علاوه بر معاينه کامل دهان شما، پاکسازي دندان هاي شما با روش هاي تخصصي صورت پذيرد.

از دندانپزشک بپرسيد که کدام يک از محصولات دهان و دندان براي شما مناسب تر است.

برچسب تأييديه  ADA شما را مطمئن مي سازد که محصول مورد نظر از نظر کارايي و ايمني با پروتکل هاي انجمن دندانپزشکي آمريکا مطابقت دارد. هنگام خريد مسواک، نخ دندان، خمير دندان فلورايد دار، شستشو دهنده هاي دهاني، دهان شويه و ديگر محصولات دهان و دندان حتما به برچسب تأييديه ADA توجه داشته باشيد.  شما مثی توانید جهت عنواع خدمات ذندان پزشکی  از صفحه تماس باما با مشاورین ما در تماس باشید.

ارباط با تلگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی