مسواک ارتودنسی

مسواک ارتودنسی

مسواک ارتودنسی
5
(3)

مسواک ارتودنسی چیست؟!

مسواک ارتودنسی وسیله‌ای تخصصی است که افراد بعد از انجام ارتودنسی و نصب دستگاه ارتودنسی به آن نیاز پیدا می کنند، این مسواک نقش مهمی در حفظ بهداشت دهان و دندان و تمیزی قطعات دستگاه ارتودنسی از جمله براکت‌ها ایفا می کنند.

در این مقاله آقای دکتر مسعود داودیان متخصص ارتودنسی در رابطه با مسواک ارتودنسی، انواع آن، نحوه صحیح استفاده و…  توضیحاتی ارائه می دهند، پس با ما همراه باشید.

متخصص ارتودنسی مسواک

انتخاب مسواک مناسب ارتودنسی

مهم‌ترین نکته در انتخاب مسواک، نرم بودن آن است. سپس انداره و شکل دسته آن. مسواک نرم نسبت به مسواک‎‌‎‌‌های باقوام متوسط یا سفت به منظور دسترسی به نواحی مختلف از جمله بین دندان‌ها بهتر هستند. به علاوه سبب تحریک لثه ها نمی‌شوند.

برخی برند‌ها، مسواک مخصوص ارتودنسی تولید می کنند، این مسواک ها در لبه‌ها دارای موهای بلند تر و در وسط کوتاتر هستند. این مدل مسواک به شما اجازه می‌دهند نواحی زیر و اطراف براکت ها و همچنین خود براکت ها را راحت‌تر تمیز کنید.

هر چند مسواک زدن یک امر ضرور روزمره است که افراد جهت بهداشت دهان و دندان‌های خود و جلوگیری از پوسیدگی و بیمارهای دهانی و بوی بد دهان از آن استفاده می کنند، اما نحوه مسواک زدن از همه چیز مهم تر است.

هنگامی که فرد تصمیم به درمان توسط ارتودنسی می گیرد مسواک زدن بیش از پیش با اهمیت می شود، زیرا هنگام غذا خوردن به علت وجود براکت و .. بر روی دندان‌ها، ریز مواد غذایی بیشتری در فضای اطراف قطعات دستگاه ارتودنسی و دندان و لثه باقی مانده و پتانسیل تجمع باکتری و میکروب بیشتر می‌شود.

در این زمان فرد از مسواک ارتودنسی جهت پاکسازی  و تمیزی دهان و قطعات دستگاه ارتودنسی و جلوگیری از عفونت دندان و لثه و بوی بد دهان استفاده می کند.

مسواک ارتودنسی مخصوص

نکات مهم در مورد مسواک زدن بیماران ارتودنسی

مسواک ارتودنسی زاویه 45 درجه
مسواک ارتودنسی زاویه 45 درجه
 1. دو تا سه بار در شبانه روز باید مسواک زده شود. (به طور ایدآل بعد هر وعده غذایی و قبل از خواب)
 2. هر بار مسواک زدن باید حداقل 5 دقیقه به طول انجامد، عجله نکنید.
 3. حرکت چرخشی کوچک تحت زاویه 45 درجه برای حدود 10 ثانیه بر روی هر دندان با نیروی کافی به منظور حذف خورده‌های غذای و پلاک ضروری است.
 4. بر خلاف باور عامه، دقت در نحوه مسواک زدن، نسبت به مارک مسواک از اهمیت بالاتری برخوردار است.
 5. از حرکات اره‌ای رفت و برگشتی بپرهیزید.
 6. مقدار کمی خمیرداندان (ترجیحا فلورایددار )روی مسواک خود قرار دهید و خمیر دندان را قورت ندهید.
 7. اگر پس از صرف غذا امکان مسواک زدن وجود ندارد، دست کم به خوبی آب را داخل دهان خود قرقره کنید. همراه داشتن یک مسواک مسافرتی در مواقعی که منزل نیستید کمک کننده است.
 8. یک راه برای تشخیص بهداشت مناسب بیماران ارتودنسی، تمیز و براق به نظر رسیدن براکت‌ها و امکان مشاهده لبه‌های آنها به وضوح می باشد.
 9. مسواک بیماران ارتودنسی نسبت به معمول زودتر فرسوده می شودند از این رو با ریش ریش شدن موه‌های مسواک نسبت به تعویض آن اقدام کنید.
 10. هر روز با بررسی دندان‌ها و براکت‌های خود در یک آینه پرنور اطمینان حاصل کنید که لکه‌ای بر روی دندان‌ها وجود ندارد. همچنین در صورت مشاهده براکت شکسته و یا لق باید با مطب متخصص ارتودنسی خود جهت تنظیم وقت فوق‌العاده تماس بگیرید.
 11. برای پاکیزگی و ضد عفونی کردن مسواک می‌توانید از دو قاشق چایخوری جوش شیرین در یک لیوان آب استفاده نمائید. در این حالت کافی است 15 دقیقه مسواک ارتودنسی را در محلول ذکر شده قرار دهید تا کاملا ضد عفونی شود.
 12. کودکان هنگام مسواک زدن دقت و صبر کافی ندارند بهتر است شما کنار ایشان باشید تا به خود و مسواک صدمه نزنند.

کاربرد مسواک ارتودنسی

مسواک ارتودنسی را می توان جهت پاکیزگی و موارد زیر به کار برد:

 1. تمیز کردن و پاکسازی قطعات دستگاه ارتودنسی از مواد غذایی (براکت، سیم ارتودنسی و …)
 2. ماساژ لثه جهت تسکین درد و کاهش التهاب ناشی از نصب دستگاه ارتودنسی
 3. پاکسازی و تمیز کردن فضای بین دندان و براکت و سیم ارتودنسی

تفاوت مسواک ارتودنسی و مسواک معمولی

وجه تمایز مسواک ارتودنسی و معمولی در پرزهای نرم و خاص مسواک ارتودنسی است زیرا این طراحی در جهت بهبود دسترسی و  پوشش تمامی فضای ما بین قطعات دستگاه ارتودنسی و دندان و لثه است. باید گفت که  شما می توانید از یک مسواک معمولی اما با پرز نرم به عنوان مسواک ارتودنسی استفاده نمائید و مهم ترین عامل در هنگام مسواک زدن نه خود مسواک بلکه روش مسواک زدن شما است.

به زبان ساده باید گفت که در طول درمان ارتودنسی هنگام غذا خوردن ریز مواد غذای به براکت و سیم ارتودنسی و .. می چسبد و  با مسواک معمولی نمی توان به راحتی دستگاه ارتودنسی و دندان و لثه و فضای مابین آن را تمیز کرد. در این مواقع بیمار از یک مسواک ارتودنسی یا یک مسواک عادی با پرز نرم همراه با مسواک ارتودنسی مخصوص استفاده می کند.


انواع مسواک ارتودنسی

انواع مسواک ارتودنسی

نکته مهم: قبل از نام برندن انواع مسواک ارتودنسی باید گفت که فقط مسواک ارتودنسی معمولی و برقی با پرز‌های نرم مورد تایید متخصص ارتودنسی آقای دکتر داودیان می باشد و دیگر انواع از منحنی و…. باعث آسیب رساندن به قطعات دستگاه ارتودنسی و نهایتا دندان و لثه شما می شوند ما در این مطلب جهت اطلاع شما از انواع مسواک ارتودنسی موجود در مارکت و بازار فقط به ذکر نام و توضیحی کوتاه درباره آنها بسنده می کنیم، و استفاده از آنها را توصیه نمی کنیم.

1-مسواک ارتودنسی منحنی: مسواک مخصوصی است که با آن می توان فضای مابین قطعات دستگاه ارتودنسی و دندان و لثه دسترسی داشت و آن را تمیز کرد.

مسواک ارتودنسی

2-مسواک ارتودنسی بین دندانی گرد: این مسواک همانند مسواک منحنی عمل می کند.

مسواک مخصوص ارتودنسی
مسواک مخصوص ارتودنسی گرد

3-مسواک ارتودنسی برسی: از جهاتی همانند نخ دندان عمل کرده و باعث پاکسازی و تمیزی دندان ها می شود.

4-مسواک ارتودنسی مدلV شکل: سری این نوع مسواک شبیه V  بوده و وسط سری مسواک فرو رفته می باشد .

مسواک ارتودنسی وی شکل
مسواک ارتودنسی وی شکل

مسواک ارتودنسی 3 طرفه: این نوع مسواک سری متفاوت دارد و در انواع دستی و برقی می‌جود می باشد. استفاده از این نوع مسواک باعث سرعت در مسواک زدن می شود.

مسواک ارتودنسی سه لبه

مسواک ارتودنسی برقی: اگر از مسواک برقی استفاده می کنید مشکلی برای براکت‌ها ایجاد نمی کند. با این حال باید مراقب باشید که قسمت پلاستیکی پشت مسواک به براکت‌های شما ضربه نزند، زیرا به آنها آسیب خواهد رساند. همچنین باید با قدرت متوسط از مسواک استفاده شود تا سبب شکستگی یا لقی براکت‌ها نشود. این نوع مسواک با باطری کار می کنند.

Three Sided toothbrush elec

روش استفاده از مسواک ارتودنسی

طریقه استفاده از انواع مسواک ارتودنسی متفاوت است. جهت استفاده از مسواک ارتودنسی عادی با پرز نرم بهتر است بعد از اضافه کردن خمیرداندان با زاویه 45 درجه و با آرامی با حرکات رفت و برگشتی کوتاه و دورانی اقدام به مسواک زدن کنید تا فضای مابین دندان و قطعات ارتودنسی را به خوبی پوشش دهد.

مراحل و نحوه صحیح مسواک زدن

1-مسواک معمولی با پرز نرم را آغشته به مقدار کمی خمیر دندان حاوی فلوراید نمائید.

2-با زاویه 45 درجه ای نسبت به دندان‌ها شروع به مسواک زدن با حرکت محدود دورانی و چرخشی نمائید.

3- دهان خود را شسته و دندان ها و قطعات ارتودنسی را بررسی کنید تا محل دقیق ریز مواد غذایی به جا مانده را پیدا کنید.

4-از مسواک مخصوص ارتودنسی برای پاکسازی فضای بین قطعات دستگاه ارتودنسی ودهان و لثه همراه با کمی خمیردندان استفاده نمائید.


ویژگی های بهترین مسواک ارتودنسی جدید

برای انتخاب بهترین مسواک ارتودنسی باید به سری و پرز آن دقت کرد. هر چقدر پرز مسواک نرم ولطیف تر باشد دسترسی به فضای مابین قطعات ارتودنسی و دندان و لثه راحت‌تر می شود و جز ماساژ خوشایند لثه انعطاف آن برای پاکسازی بیشتر می شود. همانطور که گفته شد می توان از مسواک چند منظوره یا از دو مسواک با سری متفاوت برای راحتی و پاکیزگی بیشتر استفاه کرد.


بهترین برند مسواک ارتودنسی

یکی از بهترین برند های مسواک ارتودنسی برند اورال بی می باشد. ولی در نظر داشته باشید از همه برند های داخلی و خارجی به شرط کیفیت خوب می توان استفاده کرد.

برخی از معروف ترین و بهترین برند‌های مسواک عبارتند از:

 • اورال‌بی
 • تریزا
 • فوکس
 • کانفیدنت
 • کلینیک لاین

قیمت و خرید مسواک ارتودنسی

قیمت مسواک ارتودنسی بر اساس برند و نوع آن متغییر است و معمولا نوع برقی از گرانترین آنها می باشد. شما می توانید به راحتی با مراجعه به دارخانه اطراف محل زندگی خود اقدام به خرید مسواک ارتودنسی کنید. در صورت نیاز می توانید از متخصص ارتودنسی خود مشاوره دریافت کنید یا با ما در ارتباط باشید.


جمع بندی

همانطور که گفته شد مسواک ارتودنسی وسیله ای تخصصی برای پاکسازی دهان و جلوگیری از پوسیدگی و عفونت دندان‌ها و بوی بد دهان می باشد. مهم تر از جنس و نوع مسواک، نحوه صحیح استفاده از آن است که شما با صبر و شکیبایی طبق اصول و آموزش ارائه شده مسواک بزنید. شما می توانید برای مشاوره رایگان در رابطه با ارتودنسی و… با ما در تماس باشید.

مشاوره رایگان آنلاین یا حضوری با متخصص ارتودنسی در شمال تهران

در صورتی که ساکن مناطق شمالی تهران همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک متخصص ارتودنسی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به کلینیک ارتودنسی دکتر داودیان مراجعه کرده و دوره درمان ارتودنسی خود را هر چه سریع‌تر شروع کنید.

آدرس: 

آدرس : تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، نبش خیابان ب، ساختمان پزشکان ب، طبقه اول، واحد 4

شماره تماس : 22010333 26231688 _ 26293326

کلینیک سیمادنت ستارخان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

مراجعه حضوری به مطب بهترین متخصص ارتودنسی درغرب تهران

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت شعبه‌ای دیگر نیز در غرب تهران داشته و در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزدارن، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی و شروع دوره ارتودنسی نزد بهترین متخصص ارتودنسی را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

مثال: 09120001234
Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

به این صفحه امتیاز دهید!

برای امتیاز بر روی ستاره ها کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. امتیاز: 3

اولین نفری باشید که به این پست رای می دهد.

 • سعید گفت:

  مقاله عالی و آموزنده‌ای بود چند سئوال داشتم که با خوندن مقاله شما حل شد.

 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  سیما دنت
  مشاوره آنلاین
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  تماس با ما
  سیمادنت
  دریافت نوبت