مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

مسواک قدمت 5000 ساله دارد. تمدن­هاي باستاني از چوب مسواک براي تميز کردن دندانهايشان استفاده مي کردند. در 500 سال اخير، مسواک­ها با دسته­ هاي استخواني، چوبي يا عاج فيل ساخته شده­ اند و در برهه اي از زمان از موي خوک­هاي وحشي براي ساختن پرزهاي مسواک استفاده شده است. مسواک با پرزهاي نايلوني يعني آنچه امروزه به عنوان مسواک مي­شناسيم در سال 1928 اختراع شد. در حال حاضر علاوه بر مسواک­هاي دستي، مسواک­هاي برقي نيز در دسترس هستند.

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

هر دو نوع مسواک يعني مسواک دستي و مسواک برقي مي­توانند به نحو مؤثري دندان­هاي شما را تميز کنند.

افرادي که به دليل ضعف حرکتي، استفاده از مسواک دستي برايشان دشوار است، براي تميز کردن دندانهايشان از مسواک برقي استفاده مي­ کنند.

اندازه و شکل پرزهاي مسواک بايد به گونه­ اي باشد که به راحتي در دهان شما قرار بگيرد و بتوانيد به تمامي قسمت­هاي دهانتان دسترسي داشته باشيد. دندانپزشک، مرجع معتبري است که مي ­تواند مناسب­ترين نوع مسواک را به شما معرفي کند. يعني مسواکي که براي پاکسازي دندان­هاي شما کاملاً مؤثر باشد. فارغ از نوع مسواکي که به کار مي­ بريد، نحوه مسواک زدن و دفعات انجام آن اهميت بسزايي دارد.

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

 

انجمن دندانپزشکي آمريکا توصيه مي­ کند دو بار در روز و با خمير دندان فلورايد دار دندان­هايتان را مسواک بزنيد و روزانه يک بار، فضاي بين دندان­هايتان را با نخ دندان و يا ديگر تميزکننده­ هاي بين دنداني تميز کنيد.

همواره مسواکتان را تميز نگه­داريد.

 

همانطور که رعايت بهداشت دهان و دندان اهميت دارد، توجه به بهداشت مسواک نيز حائز اهميت است. به 5 نکته زير توجه کنيد تا اطمينان يابيد که مسواکتان همواره تميز مي­باشد:

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

 

  • هيچ­گاه از مسواک شخص ديگري استفاده نکنيد.

استفاده از مسواک فردي ديگر، شما را در معرض فلورميکروبي و عوامل بيماري­ زاي احتمالي شخص ديگري قرار مي­دهد که مي­تواند به بيماري شما بيانجامد.

افرادي که ضعف سيستم ايمني دارند يا آنهايي که مبتلا به بيماري قابل انتقالي هستند، بايد دقت داشته باشند که تنها از مسواک خودشان استفاده کنند.

  • بعد از مسواک زدن، مسواکتان را با آب بشوئيد.

بعد از مسواک زدن، مسواکتان را کاملاً با آب شستشو دهيد تا باقي­مانده خميردندان و ذرات موادغذايي از روي آن پاک شود.

 

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

 

  • مسواکتان را در وضعيت عمودي به نحوي که سر آن به سمت بالا باشد قرار دهيد.

بعد از آن که مسواک زدن شما به اتمام رسيد و آن را با آب شستشو داديد، مسواک را در وضعيت عمودي قرار دهيد به نحوي که سر آن به سمت بالا باشد و اجازه دهيد با جريان هوا، خشک شود.

اگر بيش از يک مسواک در محفظه مخصوص مسواک­ها نگهداري مي­شوند آنها را طوري قرار دهيد که سرهايشان از هم فاصله داشته باشند تا از انتقال آلودگي متقاطع (Cross- contamination) جلوگيري شود.

  • مسواکتان را در فضاي باز نگهداريد.

از قراردادن سرپوش روي مسواک يا نگهداشتن آن در محفظه دربسته بپرهيزيد. محيط مرطوب مانند يک محفظه در بسته نسبت به هواي آزاد استعداد بيشتري براي بيماري­زايي و رشد ميکروارگانيسمهاي بيماري­زا دارد.

مسواکها و نکات مهم مربوط به بهداشت آن

  •  هر 4-3 ماه يکبار، مسواکتان را تعويض کنيد.

زمانيکه پرزهاي مسواک در اثر استفاده دچار سايش مي ­شوند و از فرم ايده­ آل خود فاصله مي­ گيرند، کارايي خود را در پاکسازي مؤثر دندان­ها از دست مي­ دهند. غالباً نياز است مسواک کودکان زودتر از مسواک بزرگسالان تعويض شود.

همواره مسواکي را خريداري کنيد که برچسب تأييديه انجمن دندانپزشکي آمريکا را داشته باشد (سردبير علمي سيمادنت: انجمن دندانپزشکي ايران و فدراسيون جهاني دندانپزشکي نيز از مراجع معتبري هستند که چنانچه مسواکي را تأييد کنند، با اطمينان خاطر مي­توانيد از آن استفاده کنيد. علاوه براين چنانچه دندانپزشک شما، مسواکي را به شما توصيه کند، مي ­توانيد اطمينان حاصل کنيد که مسواک مناسب و معتبري است.)

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی