خدمات ما
بیشتر
مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار

مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار

مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار

مراحل ارتودنسی که یک بیمار برای داشتن یک لبخند زیبا و سلامت باید پله به پله از آن‌ها گذر کند، زیاد و طولانی هستند. برای اولین بار در فضای وب کلینیک تخصصی سیمادنت به مدیریت دکتر داودیان تصمیم گرفت که تدوین مراحل ارتودنسی خود را به بیمار ارتودنسی خود واگذار کند تا به شکل هرچه بهتر و ملموس تر این مراحل تدوین و بیان شوند و شما با دید بهتر و بازتر نسبت به انجام درمان ارتودنسی خود اقدام نمایید.

بیمار ارتودنسی که وظیفه تدوین مراحل ارتودنسی به او واگذار شده است، کیست؟

من رامتین کریمی، بیمار ارتودنسی داوطلب برای تدوین مراحل درمان ارتودنسی خود هستم. از شهریور سال 1400 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ مجموعه سیمادنت فعالیت خودم را با تیم دکتر داودیان شروع کردم. در ادامه برای شما می‌گویم که چه شد که تصمیم به شروع درمان ارتودنسی خودم نزد دکتر داودیان کردم، اما فکر می‌کنم لازم است که بگویم من درمان ارتودنسی را در اواخر اسفند ماه سال 1400 شروع کردم و اکنون تصمیم دارم که تمام تجربیات خودم را درباره درمان ارتودنسی و مراحل ارتودنسی که قرار است طی کنم تا به یک لبخند زیبا برسم، با شما در میان بگذارم. من قبل از اینکه فعالیت خودم را با دکتر داودیان شروع کنم اصلا با ارتودنسی آشنا نبودم و گاهاً پیش می‌آمد که سیم‌های فلزی و مجموعه‌هایی را که بعدا فهمیدم براکت نامیده می‌شوند، را روی دندان‌های دوستانم میدیدم و باور کنید فکرش را هم نمی‌کردم که روزی خودم هم به درمان ارتودنسی نیاز دارم. فعالیت به عنوان یک مدیر دیجیتال مارکتینگ به این شکل است که شما برای بهبود شرایط مارکتینگ کارفرمای خود باید کاملا جنس کاری او را بشناسید، این شد که تصمیم گرفتم با ارتودنسی بیشتر آشنا شوم و مراحل درمان ارتودنسی من با یک سوال شروع شد:

مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار

ارتودنسی چیست؟ اولین جرقه برای داشتن یک لبخند زیبا

برای پاسخ به این سوال که ارتودنسی چیست و از کجا آمده، شاید نیاز به روزها و ساعت‌ها مطالعه باشد، اما من سعی می‌کنم به این سوال به اختصار پاسخ دهم و ویدئویی از دکتر داودیان را برای اینکه با ارتودنسی بیشتر آشنا شوید در همین صفحه قرار می‌دهم اما اکیدا پیشنهاد می‌کنم که محتوایی را که برای پاسخ به این سوال تدوین شده است را بخوانید.


مطالعه بیشتر : با ارتودنسی آشنا شوید


دکتر داودیان اینگونه توضیح می‌دهند که ارتودنسی (Orthodontic) یک تخصص دندانپزشکی است . اولین تخصص در علم دندانپزشکی و دومین تخصص در علم پزشکی بعد از علم جراحی قلب ارتودنسی است. ارتودنسی از دو کلمه Ortho به معنی راست و درست و dontic به معنی دندان است.

و اما برداشت من پس از جستجو‌های فراوان و مطالعه‌های بیشمار درباره مفهوم ارتودنسی من را به ذکر یک جمله درباره ارتودنسی سوق می‌دهد، آن هم این است.

درمان ارتودنسی می‌تواند نامرتبی‌های دندان و ناهنجاری‌های فک را برطرف کند.

نامرتبی‌های دندانی شایع که من در جستجو‌هایم با آن‌ها آشنا شدم عبارتند از :

انواع ناهنجاری های دهان و دندان که با درمان ارتودنسی اصلاح می‌شوند

چرا ارتودنسی کردم؟

در یک جلسه با دکتر داودیان که دوستان دیگری هم بودند، دکتر به من اشاره کردند و گفتند دندان‌های رامتین هم نیاز به ارتودنسی دارم، همین جرقه کافی بود که تصمیم بگیریم که بیشتر راجع به این موضوع فکر و بررسی کنم. از دکتر داودیان خواستم که منو معاینه دقیق‌تری کنن و نتیجه معاینه هم اولین نظر ایشان را تایید کرد.

ناهنجاری دندانی من چه بود چرا نیاز به ارتودنسی داشتم؟

پس از معاینه اولیه دکتر داودیان، با اینکه دندان‌های من فاصله دار بودند از هم اما مشکل اصلی من را ناهنجاری دیگری تشخیض دادند، ایشان از ناهنجاری نیش به نیش نام بردند.مدتی میشد که متوجه لب پریدگی و شکستگی مختصر دندان‌های جلوی خودم شده بودم و حتی یکبار نزد یک دندانپزشک عمومی آن را ترمیم کرده بودم، حقیقتا فکر می‌کردم که این شکستگی مختصر و لب‌پریدگی دندانم به علت خوردن غذاهای سفت باشد، اما دکتر داودیان با توجه به تجربه‌ای که به عنوان یک دندانپزشک متخصص ناهنجاری‌های فک و دندان داشتند، همانطور که گفتم مشکل من را نیش به نیش بودن دندان‌های جلویی دو فک بالا و پایین تشخیص دادند و نظر ایشان این بود که این شکستگی‌ها هم به همان دلیل رخ داده است، دکتر داودیان گفتند که حتی اگر این لب‌پریدگی ها را با کامپوزیت یا لمینت ترمیم کنم، باز هم امکان شکستن مجدد دندان‌های جلویی من است. ضمنا دکتر داودیان به من این نکته را یادآوری کردند که در طول درمان ارتودنسی من، مشکل فواصل بین دندانی من حل خواهد شد.

تصاویر دندان‌هایم که نیاز به ارتودنسی داشتند

در زیر تصاویر دندان‌هایم را کهه با تشخیض دکتر داودیان نیاز به درمان ارتودنسی داشتند را می‌بینیم. بعد از دیدن این تصاویر احتمالا شما هم به من حق می‌دهید که چرا تا کنون به فکر درمان ارتودنسی دندان‌هایم نبوده‌ام. یک ناهنجاری شایع که اثرات آشکاری را بر طرح لبخند من می‌گذاشت. به دلیل موقعیت شغلیم گاهاً باید در مقابل دوربین‌های فیلمبرداری و در حضور نورپردازی‌های قوی و حرفه‌ای به صحبت می‌پرداختم، بعداً که فیلم ضبط شده را می‌دیدم، یک مثلث تاریک بین دندان‌های جلوی فک بالا من شدیداً زیبایی لبخند و دندان‌های من را تحت تاثیر قرار داده بود، بعداً متوجه شدم که نام این ناهنجاری دیاستم دندانی است.

مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار
مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار
مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار
مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار
مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار

چون دکتر داودیان را می‌شناختم و می‌دانستم از ایشان به عنوان بهترین متخصص ارتودنسی تهران یاد می‌شود، تصمیم گرفتم که به ایشان اعتماد کنم و بدون هیچگونه تحقیق دیگری و پرسیدن نظر سایر متخصصین ارتودنسی یا دندانپزشکان دیگر، تصمیم به انجام ارتودنسی گرفتم. البته ناگفته نماند، تخفیفی که دکتر داودیان برایم به عنوان یکی از پرسنلشان در نظر گرفتند، در این تصمیم‌گیری بی تاثیر نبود. در خصوص هزینه‌های ارتودنسی در ادامه این نوشتار اگر فرصت شد، صحبت خواهم کرد.

طرح درمان ارتودنسی

اگر کاندید درمان ارتودنسی بودید و قصد انجام آن را داشتید، پیش از انجام هرگونه ، تکرار می‌کنم هرگونه خدمات دندانپزشکی، ابتدا توسط متخصص ارتودنسی خودتان معاینه و ویزیت شوید و اجازه دهید که طرح درمان ارتودنسی شما برنامه‌ریزی شود. باید مطمئن باشین وقتی که برای درمان ارتودنسی خودتان به یک دکتر ارتودنسی خوب اعتماد می‌کنین، در نهایت هم نتایج حیرت‌آوری می‌گیرین. من که اینجوری باور کردم، تصویر لبخند من در انتهای این ارتودنسی که فکر نمی‌کنم بیشتر از 8 ماه زمان ببره، تایید این گفته من خواهد بود.

پله اول : شروع درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی همانطور که گفتم با یک معاینه توسط یک دندانپزشک متخصص ارتودنسی، شروع می‌شود. دکتر داودیان به دقت دندان‌ها من را در دو حالت بسته و باز بررسی کردند، کل فرآیند معاینه توسط دکتر داودیان بیشتر از چند دقیقه کوتاه، طول نکشید. شاید به جرات بتوانم بگویم نهایتا 5 دقیقه، من در مدت 5 دقیق کاندید درمان ارتودنسی به دلیل ناهنجاری‌هایی که ذکر شد بودم و حالا باید برای ادامه مسیر برنامه ریزی می‌کردم . بعد از معاینه اول توسط متخصص ارتودنسی، ایشان برای من یک طرح درمان ارتودنسی در نظر گرفتند، قبل از هرچیز لازم بود از دندان‌های خودم با اشعه ایکس عکسبرداری کنم و گراف آن را تهیه کنم.

تهیه گراف opg و سایر عکس‌های رادیولوزی مورد نیاز دکتر

برای شروع درمان ارتودنسی من لازم بود که اطلاعات کاملی درباره شرایط دندان‌های من و زوایای فک من به دکتر ارائه شود. به همین منظور دکتر برای من در نسخه‌ای تهیه گراف OPG و گراف B.W را در تجویر کرد. برای تهیه این گراف‌ها جستجوی مختصری در اینترنت کردم و در نهایت تصمیم من این شد که این تصاویر را در یکی از مراکزی که در مطب دکتر پیشنهاد می‌شد، انجام دهم. ( مرکز رادیولوژی مهرداد، واقع در ستارخان)

مراحل ارتودنسی : تجربه 0 تا 100 درمان ارتودنسی از زبان بیمار

فرآیند تهیه گراف‌های مورد نیاز دکتر مانند گراف OPG و .. زمان زیادی از من نگرفت. به دلیل اینکه مرکز رادیولوزی خلوت بود ومراجعه کننده زیادی نداشت، تقریبا بعد از 10 دقیقه نوبت به تهیه گراف‌ و تصویر از من شد، در 3 مرحله و با 3 دستگاه متفاوت از من تصاویری تهیه شد( مجموعاً در 5 دقیقه) و بعد از تهیه گراف‌ها و یک انتظار حدودا‌ً 20 دقیقه‌ای پاسخ و تصاویر گراف‌ها به همراه Cd حاوی تصاویر به من داده شد. هزینه‌ای که من برای تهیه این گراف‌ها پرداخت کردم مبلغی حدوداً 400 هزار تومان بود که خب اگر من دفترچه بیمه درمانی داشتم ، که ندارم این مبلغ برای من کمتر حساب می‌شد.

تفسیر عکس‌های رادیولوژی و گراف OPG

وقتی عکس‌ها و گراف‌ها را نزد دکتر داودیان بردم، ایشان به من گفتند قبل از شروع درمان ارتودنسی باید تحت درمان پوسیدگی دندان و همینطور جرمگیری دندان قرار بگیرم، متاسفانه 2 دندان من دچار پوسیدگی عمیق بود که تشخیص دکتر ترابیان ( دندانپزشک سیمادنت) هم با نظر دکتر داودیان یکی بود و باید برای درمان پوسیدگی دو دندان خودم قبل از شروع ارتودنسی اقدام می‌کردم.

در نهایت با درمان پوسیدگی‌های دندانی من با کمک دکتر ترابیان، درمان ارتودنسی من از روز بعد از رفعه پوسیدگی ها با این طرح درمان دکتر داودیان شروع شد

طرح درمان ارتودنسی من از زبان دکتر داودیان

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی