خدمات ما
بیشتر
محافظ دهانی

محافظ دهانی

محافظ دهانی

 

تصور کنيد که ناگهان يک يا دو دندان جلوي خود را از دست بدهيد. لبخند زدن، صحبت کردن، غذا خوردن و حتي ديگر جنبه­ هاي زندگي شما تحت تأثير اين اتفاق قرار خواهد گرفت.

محافظ دهاني (mouthguard) در هنگام وارد آمدن ضربه شديد به صورت به عنوان ضربه­ گير عمل مي ­کند و سبب کاهش ريسک شکستگي دندان و آسيب به فکين، لب­ ها، زبان­ و ديگر بافت ­هاي نرم صورت مي شود. محافظ دهاني معمولاً دندان­ هاي فک بالا را مي­ پوشاند و نقش مهمي در محافظت از بافت­ هاي نرم مانند زبان، لب­ ها و گونه­ ها ايفا مي­ کند.

محافظ دهانی
محافظ دهانی

 

اگر به صورت حرفه­ اي ورزش مي­ کنيد و يا در فعاليت­ هايي از اين دست شرکت مي­ کنيد، بسيار مهم است که از آسيب به صورت و دندان­ هاي خود جلوگيري کنيد.

اين نکته را به ذهن بسپاريد که محافظ دهاني جزء مهم و لاينفک ادواتي است که در هنگام ورزش به کار مي ­بريد و لازم است از سنين کودکي همواره در هنگام فعاليت­ هاي ورزشي مورد استفاده قرار گيرد.

مطالعات نشان داده ­اند که چنانچه ورزشکاران از محافظ دهاني استفاده نکنند احتمال بروز آسيب دنداني و صورتي در آنها 60 برابر بيشتر مي ­شود.

بعضي از رشته­ هاي ورزشي مانند بوکس، از نظر ايجاد آسيب دهاني، ريسک بالاتري را سبب مي­ شوند با  اين حال در ورزش­ هايي مثل ژيمناستيک و اسکيت نيز همچنان احتمال آسيب دهاني وجود دارد.

محافظ دهانی

سه نوع محافظ دهاني وجود دارد:

نوع اختصاصي: اين نوع از محافظ دهاني توسط دندانپزشک و به طور اختصاصي براي هر فرد ساخته مي شود. از آنجا که به طور اختصاصي براي هر فرد ساخته مي­ شوند، بهترين تطابق را دارند و نسبت به ساير انواع محافظ دهاني گران­تر هستند.

Stock يا نوع غير اختصاصي: اين نوع از محافظ­ ها ارزان قيمت بوده و از قبل ساخته شده ­اند و آماده ­ي استفاده مي­ باشند. متأسفانه تطابق ضعيفي با دهان و دندان فرد ايجاد مي­ کنند و به دليل حجيم بودن، تنفس و صحبت کردن را براي استفاده کننده دشوار مي­ سازند.

محافظ دهانی

 

Boil and Bite: (به معناي در آب جوش قرار بده و گاز بگير) اين گروه از محافظ­ هاي دهاني در فروشگاه­ هاي لوازم ورزشي و داروخانه ها به فروش مي­رسند و نسبت به نوع stock، تطابق بهتري را حاصل مي کنند. (سردبير علمي سيمادنت: اين گروه  از محافظ ­هاي دهاني از دو لايه تشکيل شده ­اند. لايه يا بخش بيروني از پلاستيک محکم تشکيل شده و بخش داخلي حالت اسفنجي داشته و داراي شکل پذيري است. نحوه استفاده آن به اين صورت است که قبل از استفاده در آب جوش قرار داده مي­ شود تا لايه داخلي آن نرم شود. سپس در دهان قرار مي ­گيرد و فرد به کمک انگشتانش به شکل گرفتن و تطابق لايه داخلي با دندان­ هايش کمک مي­ کند. در اين حالت همچنان که لايه داخلي سرد مي­ شود، تطابق نسبتاً خوبي ( نسبت به نوع Stock ) با دهان و دندان فرد استفاده کننده برقرار مي­ کند.

محافظ دهانی

 

بهترين محافظ دهاني، نوع اختصاصي است که توسط دندانپزشک و به طور اختصاصي براي دهان شما ساخته مي  شود. با اين وجود اگر قادر نيستيد هزينه محافظ دهاني اختصاصي را بپردازيد، همچنان لازم است که از دندان­ ها و بافت نرم دهان خود محافظت کنيد. در اين صورت مي­ توانيد محافظ­ هاي دهاني Stock و يا Boil and Bite را از داروخانه­ ها و فروشگاه­ هاي لوازم ورزشي خريداري کنيد و استفاده کنيد.

اگر روي دندان­ هاي فک پائين شما، براکت­ هاي ارتودنسي و يا ديگر اپلاينس ( دستگاه­ هاي ) ثابت دندان پزشکي قرار دارد، لازم است که از آنها محافظت شود. در اين موارد دندانپزشک براي فک پايين شما نيز محافظ دهاني اختصاصي خواهد ساخت.

محافظ دهانی

 

در شرايطي که از براکت ­هاي ارتودنسي استفاده مي­ کنيد و يا بريج ثابت در دهان شما قرار دارد، محافظ دهاني با تطابق بالا بسيار حايز اهميت است تا بتواند علاوه بر دندان­ ها از اين اپلاينس نيز محافظت نمايد. ضربه شديد به صورت، به براکت­ ها و ساير اپلاينس هاي ارتودنسي آسيب وارد مي­ کند. از سوي ديگر محافظ دهاني حايلي بين براکت ­ها با لب­ ها و گونه­ هاي شما فراهم مي­ آورد که در صورت وارد آمدن ضربه، از جراحت بافت­ هاي نرم توسط براکت­ ها جلوگيري مي ­کند.

با دندانپزشک و ارتودنتيست خود مشورت کنيد تا بهترين و مناسب­ترين محافظ دهاني براي شما انتخاب شود.

محافظ دهانی

محافظ­ هاي دهاني معمولاً تنها دندان­ هاي فک بالا را مي­ پوشاند اما در شرايطي که فک پايين شما نيز براکت ­هاي ارتودنسي داشته باشد، دندانپزشک و ارتودنتيست به شما توصيه خواهند نمود که براي فک پايين نيز از محافظ دهاني استفاده کنيد.

اگر ريتينر (مانند ريتينر ارتودنسي) و يا اپلاينس (دستگاه) متحرک ديگري در دهانتان داشتيد، قبل از شروع ورزش  هايي که احتمال برخورد در آن­ ها زياد است، اين اپلاينس ها را از دهان خارج سازيد.

محافظ دهانی

 

نکات مهم جهت مراقبت از محافظ دنداني
  • قبل از استفاده و پس از استفاده، محافظ دهاني را کاملاً شستشو دهيد. حتي مي ­توانيد با خمير دندان و مسواک آن را کاملاً تميز کنيد.
  • گهگاه، محافظ دهاني را در آب سرد و صابون تميز کنيد و سپس آن را آبکشي نماييد.
  • محافظ دهاني را در يک محفظه محکم که داراي منافذي مي­ باشد، قرار دهيد.
  • هرگز محافظ دهاني را در معرض نور خورشيد و يا در آب داغ قرار ندهيد.
  • محافظ دهاني را از نظر بروز نقص يا فرسودگي چک کنيد تا اگر به تعمير نياز داشت متوجه شويد.

ارتباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی