علائمی که نشانگر لزوم مراجعه به دندان‌پزشک است

علائمی که نشانگر لزوم مراجعه به دندان‌پزشک است

علائمی که نشانگر لزوم مراجعه به دندان‌پزشک است

 

با بروز هریک از علائم زیر باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید تا درمان شما آغاز شود.

  • درد یا تورم در دهان، صورت یا گردن
  • درد در لثه: اگر لثه‌های شما حالت پف کرده پیدا کند، هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دچار خونریزی شود و یا در تاریخچه خانوادگی شما سابقه بیماری لثه وجود داشته باشد.

درد یا تورم در دهان، صورت یا گردن

  • وقتی لبخند خود را از دیگران پنهان می‌کنید: دلیل آن می‌تواند دندان از دست رفته و یا تمایل شما به داشتن لبخندی زیبا و درخشان باشد.
  • وجود درمان‌های دندان‌پزشکی در دهان شما: اگر پرکردگی، روکش، ایمپلنت‌های دندانی یا دست دندان (دنچر) در دهان شما وجود دارد، لازم است به‌طور منظم برای چک‌آپ آن‌ها و اطمینان در عملکرد درستشان به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

علائمی که نشانگر لزوم مراجعه به دندان‌پزشک است

  • زمانی‌که از نظر پزشکی شرایط خاصی دارید: همواره دندان‌پزشک خود را جزئی از تیم پزشکی‌تان قرار دهید. (به‌طور مثال زمانی‌ که به بیماری‌هایی از قبیل دیابت، بیماری‌های قلبی-عروقی، ناهنجاری عادات غذاخوردن و HIV مثبت مبتلا هستید) یا این‌که قرار است درمان‌های پزشکی خاصی از قبیل پرتودرمانی، شیمی‌درمانی یا درمان جایگزینی هورمونی را تجربه کنید، حتماً دندانپزشک خود را آگاه سازید.

وقتی باردار هستید

وقتی باردار هستید: مراجعه به دندان‌پزشکی در زمان بارداری، ایمن است. در حقیقت بارداری، سبب وخیم‌شدن بعضی از مشکلات دندانی می‌شود، پس مراجعه به دندان‌پزشک را در این دوران قطع نکنید.

زمانی‌که در غذا خوردن مشکل دارید: سختی در جویدن و بلعیدن غذا، نرمال و طبیعی تلقی نمی‌شود. تا زمانی‌که برای رفع مشکل به دندان‌پزشک مراجعه کنید، غذاهای نرم و مایعات مصرف کنید.

وقتی دهان خشک دارید: اگر همواره احساس تشنگی و خشک شدن دهانتان را دارید، می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل پزشکی یا اثرات مصرف دارویی خاص باشد.

وقتی دخانیات و تنباکو مصرف می‌کنید

وقتی دخانیات و تنباکو مصرف می‌کنید: سیگار و تنباکوی جویدنی برای سلامت کلی و نیز دهان و دندان شما بسیار مضر است. این آسیب‌ها از بوی دهان تا سرطان دهان را در بر می‌گیرد.

وقتی درد در فکین خود دارید: اگر هنگام باز و بسته کردن دهان، جویدن و یا برخاستن از خواب، فکتان صدا می‌دهد و یا دردناک است، هرچه زودتر به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

وقتی دهان شما دارای ضایعه و یا لکه‌های خاص است: اگر ناحیه خاصی در دهان شما وجود دارد که نرمال به نظر نمی‌رسد یا احساس خوبی نسبت به آن ندارید، نیاز به معاینه دندانپزشک دارد. خصوصاً در مواردی که ضایعات دهانی یک هفته یا بیشتر در دهان شما باقی مانده باشد.

وقتی دهان شما دارای ضایعه و یا لکه‌های خاص است

انواع ضایعات دهانی شامل ضایعات Canker، ضایعات Cold، لوکوپلاکیا و کاندیدیازیس است. شدت این ضایعات و عامل به‌وجود آورنده آن‌ها متفاوت است.

ضایعات دهانی ممکن است علامت بیماری یا اختلال خاص، عفونت میکروبی، ویروسی یا قارچی و یا نتیجه تحریک بافت به علت وجود پلاک‌های ارتودنسی، دست دندان‌ها (دنچرها) و لبه تیز دندان یا پرکردگی شکسته باشد.

  • وقتی زمان چک‌آپ دندان‌پزشکی فرا رسیده باشد: حتی اگر علائم دندانی خاصی نداشتید، وقتی زمان چک‌آپ دندان‌پزشکی فرا برسد (هر 6 ماه یک‌بار) به دندان‌پزشک مراجعه کنید. دندان‌پزشک دهان و دندان شما را معاینه می‌کند، از بروز مشکلات دندانی جلوگیری می‌کند و بیماری‌های موجود را قبل از آن‌که پیشرفت زیادی بکند، درمان می‌کند.

ارتباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی