خدمات ما
بیشتر
عصب کشی بدون درد و درمان ریشه دندان و مراحل روت کانال تراپی

عصب کشی بدون درد و درمان ریشه دندان و مراحل روت کانال تراپی

دکتر عصب کشی

پالپ یا مغز دندان

دندان یک رویه سفید به نام مینا دارد که زیر آن لایه سختی به نام عاج قرار دارد؛ در درون عاج نیز بافت نرمی به نام مغز وجود دارد. مغز دندان، حاوی عصب‌ها، رگ‌های خونی و بافت‌ها همبند بوده و در طول دوره رشد دندان به رشد ریشه آن کمک می‌کند. یک دندان کاملاً رشد یافته می‌تواند بدون قسمت مغز نیز به بقای خود ادامه دهد، زیرا در نبود این قسمت، دندان می‌تواند مواد مغذی را از بافت‌های اطرافش دریافت کند.

مغز دندان یا پالپ به رگ ها و اعصاب دندان گفته می شوند که در حالت عادی زند و فعال هستند. حفره ای که در وسط دندان قرار دارد اتاقک پالپ نامیده می شود. کانال دندان نیز به معنای مجرای ریشه ی دندان می باشد. زمانی که مغز دندان در اثر آسیب و پوسیدگی آسیب می بیند، باعث درد می شود در این حالت فرد نیاز به درمان ریشه ی دندان و یا همان عصب کشی می شود. عصب‌کشی یا درمان ریشه دندان زمانی لازم می‌شود که مغز دندان ملتهب یا عفونی شود. التهاب مغز دندان یا عفونت و آبسه دندان در صورت درمان نشدن باعث درد و متعاقباً، آبسه می‌شود.

عصب کشی در شرایط اضطراری انجام می گیرد و باید توسط یک دکتر بسیار ماهر و کاربلد انجام بگیرد تا ریشه دندان به صورت کامل عصب کشی شود و برای بعد ها مشکلی ایجاد نشود.

 

دکتر عصب کشی 1

منظور از عصب کشی دندان چیست؟

همانطور که قبل تر اشاره کردیم منظور از عصب کشی دندان، درمان ریشه می باشد. ابتدا بیمار برای ویزیت نزد پزشک می رود و او پس معاینات لازم عمل عصب کشی را شروع می کند. عصب کشی دارای چهار مرحله می باشد که برای مرحله اول کانال دندان را با استفاده از ابزار مخصوص باز می کنند و سپس طول رشته را مشخص می کنند. پس از مشخص کردن طول رشته که مرحله ی دوم می باشد، آلودگی های عفونت ها و پوسیدگی های عمیق دندان به طور کامل از بین می رود در این مرحله اگر عفونت شدید باشد ابتدا برای بیمار دارو های چرک خشک کن، تجویز می گردد و مرحله ی آخر به جلسه بعد موکول می شود. اگر دندان فاقد عفونت باشد کار عصب کشی در یک جلسه تمام می شود. عصب کشی دندان بسیار حساس و حائز اهمیت می باشد، در صورتی که دندان به طور کامل و صحیح عصب کشی نشود، حتی بعد از پر کردن بیمار مجبور بخ دوباره کاری می شود و علاوه بر هزینه های مجدد متحمل درد خواهد شد. به همین دلیل همواره در انتخاب دندانپزشک باید نهایت دقت را به کاربرد.

چه موقع به عصب‌کشی نیاز است؟

عصب‌کشی عبارت است از برداشتن بافت‌های مغز دندان در مواردی که این قسمت از دندان دچار التهاب یا عفونت شود.‌ دلایل عفونت یا التهاب مغز دندان عبارتند از پوسیدگی عمقی یا ترمیم گسترده دندان، طوریکه مغز دندان را نیز شامل شود؛ ترک یا شکستگی دندان به خاطر ضربه؛ ساییدگی گسترده مینا و عاج دندان، به طوری که باعث نمایان شدن مغز دندان شود؛ و گاهی اوقات بیماری شدید لثه.

نشانه‌های آسیب‌دیدگی مغز دندان عبارتند از درد، حساسیت بلند مدت نسبت به گرما و سرما، تغییر رنگ دندان؛ تورم، حساسیت لثه در اطراف دندان مورد نظر یا احساس یک مزه بد در دهان. البته، گاهی اوقات هیچگونه علائمی وجود ندارد. التهاب یا عفونت مغز دندان در صورت درمان نشدن در نهایت منجر به درد، ورم و از دست رفتن استخوان پشتیبان دندان می‌شود.

دکتر عصب کشی دندان

بهترین دکتر عصب کشی شخصی است که دقت و تمرکز بالایی داشته باشد و همواره بدون آسیب رسانی به بافت کانال دندان و لثه توانایی عصب کشی را داشته باشد. عصب کشی دندان می تواند توسط یک پزشک متخصص و یا یک دندانپزشک عمومی انجام بگیرد، اما همواره عصب کشی صحیح و بی ایراد بسیار مهم می باشد. در صورتی که دکتر توانایی بالایی داشته باشد درمان ریشه دندان بسیار سریع و راحت انجام می گیرد د و بیمار درد زیادی را متحمل نمی شود. اگر قصد عصب کشی و پر کردن دندان خود را دارید و از پوسیدگی دندان و بوی بد و درد آن رنج می برید، می توانید از طریق این سایت با مشاوران خوب تماس بگیرید و از نحوه ی عصب کشی دندان و هزینه های آن توسط یکی از بهترین دکتر های تهران مطلع شوید.

با یک عصب‌کشی مؤثر دندانتان را نجات دهید.

گاهی اوقات اعصاب به دلیل آسیب‌های مختلف، پوسیدگی یا بیماری‌ها به شدت صدمه می‌بینند. در چنین حالتی، دردی غیرقابل تحمل شروع می‌شود، طوریکه ممکن است در ابتدا شما را به این فکر بیندازد برای تسکین دردتان دندان خود را بکشید. این علائم، در صورت درمان نشدن می‌توانند باعث از دست رفتن دندانتان شوند.

تنها نکته‌ای که باید بدانید این است که، شما می‌توانید با انجام یک عصب‌کشی مؤثر دندانتان را نجات دهید. اینجا در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت، متخصصین ما با بکارگیری به‌روزترین تجهیزات و فناوری‌ها، به ارائه خدمات تخصصی عصب‌کشی دندان می‌پردازند. پس از عصب‌کشی، دندان درمان شده عملکردی مانند سایر دندان‌ها خواهد داشت. با خارج کردن عصب، که در طول فرایند عصب‌کشی انجام می‌شود، درد نیز از بین می‌رود. این درمان کاملاً بی‌خطر بوده و حفظ ساختار طبیعی دندان را تضمین می‌کند. برای اطلاع بیشتر از روش‌های درمانی با شماره 2671076066520980 تماس حاصل نمایید یا از طریق تلگرام سوالات خود را مطرح فرمایید.

 

مزایای عصب کشی دندان

حفظ دندان طبیعی با کمک عصب‌کشی مزایای بسیاری دارد:

  • جلوگیری از کاهش توانایی جویدن
  • جلوگیری از کاهش نیروی بایت و حفظ حس طبیعی دندان‌ها
  • حفظ ظاهر طبیعی
  • جلوگیری از وارد آمدن فشار بیش از حد بر دندان‌های اطراف و ساییدگی شدید آن‌ها

دکتر عصب کشی دندان 4

مراحل انجام عصب‌کشی

عفونت عمقی

زمانی به عصب‌کشی نیاز پیدا می‌شود که یک آسیب‌دیدگی یا یک حفره‌ بزرگ باعث تخریب ریشه دندان شده باشد. در این حالت ریشه دندان، عفونی یا ملتهب می‌شود.

باز کردن مسیری به ریشه

دندانپزشک دندان را بی‌حس کرده و در دندان حفره‌ای ایجاد می‌کند که از تاج گذشته و تا اتاقک مغز دندان ادامه می‌یابد.

خارج کردن بافت عفونی یا ملتهب

از سوهان‌های (فایل‌های) مخصوصی برای پاکسازی و خارج کردن عفونت و مغز دندان معیوب استفاده می‌شود. سپس با استفاده از این سوهان‌ها کانال‌های ریشه برای جاگذاری مواد پرکننده آماده می‌شوند. در همین حال، با کمک آب کانال‌ها تمیز شده و مواد زائد خارج می‌شوند.

پر کردن کانال‌ها

کانال‌ها با یک ماده دائمی پر می‌شوند. عموماً این کار با ماده‌ای به نام گوتاپرکا انجام می‌شود. با این روش کانال‌ها از عفونت یا آلودگی مصون می‌مانند.

بازسازی دندان

برای آب‌بندی حفره ایجاد شده، یک ماده پرکننده موقت روی گوتاپرکا قرار داده می‌شود. این ماده پرکننده، تا زمانی که تا زمانی که دندان با ماده پرکننده دائمی پر شده یا روی آن تاج نصب شود در آنجا باقی می‌ماند. تاج، که گاهی اوقات به آن روکش گفته می‌شود، شبیه به یک دندان طبیعی بوده و بر بالای دندان قرار می‌گیرد.

تقویت تاج

گاهی اوقات، در درون ریشه، کنار گوتاپرکا یک میله تقویتی قرار داده می‌شود. با این کار تاج دندان تقویت می‌شود.‌

نصب تاج

تاج با استفاده از یک سیمان مخصوص در جایش محکم می‌شود.

انواع عصب کشی دندان

  • عصب کشی (روت کانال تراپی) اولیه بدون جراحی: این عمل برای مدیریت التهاب یا عفونت انجام می‌شود.
  • عصب‌کشی (روت کانال تراپی) ثانویه: چنانچه عصب‌کشی اولیه مشکل را کاملاً رفع نکند، عصب‌کشی ثانویه انجام می‌شود.
  • آپیکوکتومی (جراحی حذف انتهای ریشه دندان): در این عمل میکروجراحی انتهای ریشه دندان و بافت عفونی برداشته می‌شود. آپیکوکتومی در صورت موفقیت‌آمیز نبودن عصب کشی معمول انجام می‌شود.
  • پالپوتومی (جراحی ترمیم ریشه دندان): این عمل بر روی کودکان انجام می‌شود و طی آن عصب و پالپ بیمار فقط از تاج دندان برداشته می‌شود و به عصب ریشه دست زده نمی‌شود.
  • پالپکتومی (جراحی تخلیه ریشه دندان): پالپکتومی نیز نوعی عصب‌کشی مخصوص کودکان است که در آن کل پالپ و عصب تخلیه می‌شود.

دکتر عصب کشی 2

علل نیاز به عصب کشی و حفظ دندان شیری در کودکان

درست است که دندان‌های شیری کودکان در بازه سنی 6 تا 12 سالگی می‌افتد، با این حال دلایل قانع کننده متعددی وجود دارد که توضیح می‌دهد چرا باید تلاش کرد تا حتی‌الامکان دندان‌های شیری را با انجام عمل عصب‌کشی حفظ کرد و به کشیدن دندان آسیب‌دیده در اثر عفونت یا تروما بسنده نکرد. یک از دلایل حفظ دندان‌های شیری این است که این دندان‌ها همان کاربرد دندان‌های دائمی را دارند و دندان غایب در هر سنی مشکلاتی را در زمینه گفتار و تغذیه ایجاد می‌کند. دیگر نقش مهم دندان‌های شیری این است که حکم راهنما را برای قرارگیری صحیح دندان‌های دائمی و منظم بودن آن‌ها دارند. اگر دندان شیری وجود نداشته باشد تا دندان دائمی را به سمت محل مناسب هدایت کند، دندان دائمی معمولاً کج درمی‌آید و غالباً مشکل نامرتب بودن یا به‌هم‌فشردگی و بی‌نظمی دندان‌ها به دلیل کمبود فضای کافی پیش می‌آید که اختلال‌های بایت را به دنبال دارد و برای اصلاح آن باید درمان ارتودنسی گسترده در سنین بالاتر انجام شود.

بهتر است انجام تمامی درمان های تخصصی برای فرزند خود را به یک متخصص دندانپزشک کودکان در بهترین کلینیک دندانپزشکی بسپارید.

آیا عصب‌کشی درد دارد؟

عصب‌کشی عملی نسبتاً راحت بوده و اغلب بدون درد است زیرا دندان پیش از درمان بی‌حس می‌شود. به دلیل استفاده از تکنیک‌های مدرن درمان و بی‌حسی در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت، اکثر بیماران اعلام می‌دارند که درمان راحتی داشته‌اند.

بعد از درمان، ممکن است دندان به دلیل التهاب بافت‌های اطرافش به مدت چند روز حساس شود. این ناراحتی را می‌توان با مصرف داروهای ضددرد ملایم یا مسکن‌های بدون نسخه رفع کرد. اما، اگر درد ادامه یافت یا وضعیت بدتر شد (مثلاً، شدیدتر شده یا با ورم همراه شد)، می‌بایست در اولین فرصت با دندانپزشکتان تماس بگیرید.

دکتر عصب کشی 3

دندان ترمیم شده چقدر دوام خواهد داشت؟

درمان ریشه دندان توسط دکتر ریشه دندان  ومتخصص در این زمینه به شما کمک می‌کند لبخند طبیعی‌تان را حفظ کرده، به خوردن غذاهایی که دوست دارید ادامه دهید و نیازی به مراجعات مکرر به دندانپزشکی یا دندانسازی نداشته باشید. دندانی که به درستی عصب‌کشی و پر شده باشد سال‌ها دوام خواهد داشت. اکثر دندان‌های عصب‌کشی شده، با مراقبت صحیح به اندازه سایر دندان‌های طبیعی، و اغلب تا پایان عمر شخص، دوام خواهند داشت. چه عصب‌کشی کرده باشید یا نه، تمیز کردن روزانه دندان‌ها و معاینات مرتب دندانپزشکی باعث می‌شود دندان‌ها و محیط دهانتان سالم بماند.

بعد از درمان چه باید کرد؟

سعی کنید تا قبل از ترمیم دائمی دندان با مواد پرکننده یا نصب تاج، با آن چیزی را نجویده یا گاز نزنید. فشار بیش از حد به دندان در این مرحله باعث ترک برداشتن یا شکستگی دندان می‌شود. بنابراین، بسیار مهم است که دندان در اولین فرصت ممکن به شکل مناسبی ترمیم شود. اکثر دندان‌های عصب‌کشی شده بعد از ترمیم دائمی به اندازه دندان‌های طبیعی دوام می‌آورند.

با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان بهداشت دهانتان را به خوبی حفظ کنید زیرا دندان‌های عصب‌کشی و پر شده نیز مانند سایر دندان‌های طبیعی مستعد پوسیدگی هستند. همچنین باید برای معاینه دندان ترمیم شده خود به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

عصب‌کشی چقدر هزینه دارد؟

هزینه این نوع درمان به میزان پیچیدگی مشکل و اینکه کدام دندان نیاز به درمان دارد، متغیر است. درمان دندان‌های آسیا از همه سخت‌تر بوده و معمولاً هزینه آن بالاتر است. اکثر بیمه‌ها تا حدودی درمان ریشه دندان را پوشش می‌دهند.

به طور کلی، درمان ریشه دندان و ترمیم دندان طبیعی ارزانتر از گزینه کشیدن دندان تمام می‌شود، زیرا برای جلوگیری از کج شدن دندان‌های مجاور و همچنین جلوگیری از کاهش توانایی جویدن، می‌بایست به جای دندان کشیده شده یک ایمپلنت یا پل قرار داده شود. معمولاً این اعمال پرهزینه‌تر از عصب‌کشی و ترمیم دندان هستند.

ارباط با تلگرام

نظرات :  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی