خدمات ما
بیشتر
عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

درمان ریشه و عصب کشی دندان

عناوین

پوسیدگی، بیماری و آسیب‌های وارده به دندان (و پالپ درون آن)، می‌تواند منجر به از دست رفتن دندان شود. با این حال، با پیشرفت درمان‌های دندانپزشکی و تکنولوژی‌های مدرن، امروزه دندان‌ها شانس بیشتری برای نجات یافتن پیدا می‌کنند. به عنوان مثال، درمان ریشه یا روت کانال تراپی یا همان عصب کشی دندان که توسط متخصص درمان ریشه انجام می‌شود، مجموعه‌ای از درمان‌هاییست که با برطرف کردن عفونت پالپ، به نجات دندان آسیب دیده کمک شایانی می‌‎‌کند.

در این مقاله ابتدا با پالپ دندان و علت عفونت آن آشنا خواهید شد و در ادامه درباره عصب کشی دندان و مراحل آن توضیحات کاملی خواهید خواند.

دریافت مستقیم نوبت درمان ریشه

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

کاور دکتر جولهر

پالپ دندان چیست؟

سطحی‌ترین لایه دندان مینا نام دارد. این لایه سفید، سفت و سخت است. در زیر این لایه، عاج یا دنتین قرار دارد که نرم‌تر از مینا و بسیار حساس است. در داخلی‌ترین بخش دندان نیز اتاقک پالپ وکانال‌های دندان هستند.

در داخل این اتاقک و ریشه، بافت‌های نرم و زنده دندانی شامل عروق خونی، اعصاب و بافت همبند قرار دارند که در مجموع با نام پالپ شناخته می‌شوند. در اصطلاح به پالپ، مغز دندان نیز گفته می‌شود.  پالپ دندان دارای بافتی ژل مانند است و از 75 درصد آب + 25 درصد مواد آلی تشکیل شده.

پالپ دندان

زمانی که این بخش از دندان به هر دلیلی دچار عفونت شود، علائم آزاردهنده‌ای بروز می‌کنند که دندان درد شایع ترین این علائم است. در صورت عدم درمان به موقع این عفونت با درمان‌های ریشه دندان یا عصب کشی دندان، احتمال آسیب رسیدن به دندان و حتی از دست رفتن آن وجود خواهد داشت.

چه عواملی باعث عفونت پالپ و نیاز به عصب کشی دندان می شوند؟

اصلی‌ترین علت عفونت دندان، ورود باکتری‌ها به داخل پالپ است. باکتری‌ها معمولاً به دنبال هر یک از شرایط زیر، به پالپ دسترسی پیدا می‌کنند:

 • پوسیدگی شدید دندان
 • ترک خوردگی دندان
 • لب پر شدگی دندان
 • شکستگی دندان
 • عفونت لثه
 • شکست درمان ریشه قبلی

با تجربه هر کدام از مشکلات فوق حتما به یک متخصص درمان ریشه مراجعه کنید.


از کجا متوجه شویم که به عصب کشی نیاز داریم؟

با داشتن هر کدام از علائم زیر، احتمالاً نیاز به درمان ریشه یا روت کانال تراپی خواهید داشت:

 • پوسیدگی‌های پیشرفته دندان
 • دندان دردهای شدید (معمولا پس از جویدن یا هنگام اعمال فشار احساس می‌شود)
 • حساسیت شدید دندان به سرما یا گرما
 • تورم و حساسیت لثه در نزدیکی دندانی که دچار عفونت شده
 • تغییر رنگ دندان و یا لثه (لثه‌ها ممکن است در محل عفونت تیره‌تر باشند)
 • آبسه دندان (برآمدگی پر از چرک لثه در نزدیکی ریشه دندان)
 • کیست دندان

با تجربه هر کدام از علائم فوق باید درمان ریشه خود را قبل از آنکه دیر شود شروع کنید.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

برای درمان ریشه دندان باید به چه دندانپزشکانی مراجعه کنیم؟

اندودنتیست‌ها

اندودنتیکس (Endodontics) یا ریشه درمانی یکی از تخصص‌های اصلی دندانپزشکی است که بر پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های پالپ دندان تمرکز دارد. اندودنتیست‌ها ارائه دهندگان اصلی درمان‌های روت کانال تراپی یا عصب کشی دندان هستند.

دکتر مجتبی جولهر

دکتر جولهر یک اندودنتیست هستند یعنی دندانپزشک متخصصی که به صورت تخصصی، با دانش، مهارت و تجربه بالا به درمان مشکلات پالپ دندان (در زیر تاج دندان و ریشه ها) می پردازد. با اینکه دندانپزشکان عمومی نیز می توانند مشکلات خفیف ریشه دندان را درمان کنند اما این متخصصانی همچون دکتر جولهر هستند که به صورت تخصصی و تضمینی مشکلات ریشه را درمان و برای همیشه برطرف می کنند.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

اندودنتیست‌ها برای درمان ایمن و موثر بیماران خود، نیاز به آموزش تخصصی در درمان ریشه دارند و از فناوری‌های پیشرفته و مدرنی مانند تصویربرداری دیجیتال و میکروسکوپیک استفاده می‌کنند.

دندانپزشکان عمومی

به جز متخصصان درمان ریشه، بسیاری از دندانپزشکان عمومی نیز می‌توانند روت کانال‌تراپی انجام دهند. با این حال آنها در درمان تخصصی ریشه دندان، آموزش پیشرفته و اصولی نمی‌بینند. برخلاف اندودنتیست‌ها، دندانپزشکان عمومی در خوش‌بینانه‌ترین حالت، ممکن است روزانه تا 2 بیمار که نیازمند عصب کشی دندان هستند را ویزیت و درمان کنند. (آمار حدودی است)

دکتر ساسان ترابیان

دکتر ساسان ترابیان فارغ التحصیل دندانپزشکی در سال ۱۳۸۱ از دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. ایشان یکی از باتجربه ترین دندانپزشکان عمومی در کلینیک دندانپزشکی سیمادنت هستند.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

برای درمان روت کانال تراپی باید چه مراحلی را طی کنیم؟

1. بی حس کردن دندان و اطراف آن

اولین مرحله درمان ریشه بی‌حس کردن دندان است. اینکار تضمین می‌کند که شما در طول عمل روت کانال تراپی درد یا احساس ناراحتی نداشته باشید. پس از اعمال بیحسی، دندانپزشک از یک محافظ کوچک برای تمیز، خشک و ایزوله نگه‌داشتن دندان مورد نظر در طول درمان استفاده می‌کند.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

2. دسترسی به پالپ دندان

پس از آنکه بی‌حسی به طور کامل اعمال شد، اندودنتیست سوراخ کوچکی از طریق سطح جونده دندان ایجاد می‌کند. این سوراخ یا حفره که با دقت بسیار بالایی ایجاد می‌شود، دسترسی متخصص به اتاقک پالپ و ریشه دندان را فراهم می‌کند.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

3. خارج کردن پالپ آلوده

پس از ایجاد دسترسی به اتاقک پالپ، متخصص با دقت تمام بافت‌های نرم را از داخل دندان جدا و خارج می‌کند. اندودنتیست سپس با استفاده از ابزارهای کوچک و ظریفی به نام فایل کانال‌های ریشه را کاملا تمیز کرده و شکل می‌دهد. در همین مرحله، داخل کانال‌ها را به خوبی شستشو داده و کاملا ضدعفونی می‌کنند تا تمام باکتری‌های موجود در محل از بین بروند و دوباره عفونت ایجاد نکنند.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

4. پر کردن کانال‌ها

شستشو و تمیز کردن کامل ریشه‌ها که به اتمام رسید، آن‌ها را با ماده مخصوصی به گوتا پرکا مهر و موم می‌کنند. این ماده به صورت دائمی داخل ریشه‌ها قرار می‌گیرد. در نهایت روی گوتا پرگا نیز با مواد پر کردنی، دندان را تا انجام ترمیم دائمی، موقتا پر می‌کنند.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

5. ترمیم نهایی دندان

پس از تکمیل فرآیند عصب کشی دندان، در یک جلسه دیگر برای انجام فرآیند نصب روکش دندان یا پر کردن دائمی آن، به نزد دندانپزشک، مراجعه خواهید کرد.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

مراقبت های بعد از درمان ریشه: چطور از دندان عصب کشی شده مراقبت کنیم؟

نحوه مدیریت درد

هرچند که در طول عصب کشی دندان دردی تجربه نخواهد شد، اما پس از آن و با از بین رفتن اثر بیحسی، ممکن است درد خفیفی احساس کنید. این درد به راحتی قابل کنترل است و بسته به بیمار، داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن برای چند روز اول پس از درمان توصیه خواهد شد.

محدودیت های غذایی و نحوه جویدن غذا

از آنجا که پس از روت کانال تراپی هنوز ترمیم دائمی (معمولا روکش) قرار داده نشده است، بهتر است از خوردن، جویدن یا گاز گرفتن غدا با دندانی که درمان شده خودداری کنید. تا زمانی که روکش آماده نشده با سمتی که تحت درمان بوده، غذا نجوید. اما به محض دریافت روکش، می‌توانید مانند سابق با هر دو طرف غذا بجوید. همچنین بسیار مهم است که از مصرف غذاهای چسبناک یا سفت و سخت خودداری کنید و تا زمان بهبودی کامل دندان، فقط غذای نرم بخورید.

نکات بهداشت دهان و دندان

اندودنتیست‌ها توصیه می‌کنند پس از درمان ریشه دندان روال روزانه بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه همچنان ادامه داشته باشد. البته اطراف دندانی که درمان شده تا زمان بهبودی نسبی نباید با فشار و یا مسواک نامناسب تمیز شود.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

پس از بهبود کامل دندان، بهتر است که به طور منظم تحت چکاپ و ویزیت دندانپزشک قرار بگیرید. بنابراین مانند سابق هر 6 ماه یکبار برای ویزیت به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. همچنین علاوه بر معاینات منظم جرمگیری دندان را نیز فراموش نکنید. درباره جرمگیری در صفحه “0 تا 100 جرمگیری” اطلاعات مفیدی ارائه شده که خواندن آن می‌تواند برای شما نیز  مفید باشد.

هزینه عصب کشی دندان چقدر است؟

بسته به فاکتورهای مختلف محدوده قیمت درمان ریشه می‌تواند نسبتا گسترده باشد. در سال 1400 هزینه عصب کشی دندان به صورت حدودی بین 500 تا 2 میلیون و 900 هزار تومان باشد. برخی از مهم‌ترین عوامل تاثیر‌گذار بر روی هزینه این درمان عبارتند از:

 • موقعیت دندان (خلف یا قدام دهان)
 • میزان عفونت دندان
 • تعداد کانال و ریشه دندان
 • نوع ترمیم
 • تجربه، مهارت و تخصص دندانپزشک
 • نوع درمان (عمومی یا تخصصی)
 • درمان اولیه یا مجدد بودن عمل
 • شهر و محل زندگی
 • موقعیت کلینیک یا مطبی که درمان را در آن انجام می دهید

درمان جایگزین روت کانال تراپی چیست؟

اگر عفونت به موقع تشخیص داده شود می‌توان با درمان ریشه، دندان را نجات داد. حتی در برخی موارد در صورتی که درمان ریشه قبلی شکست خورده باشد، می‌توان مجددا عصب کشی دندان انجام داده و دندان را حفظ کرد.

چنانچه شدت عفونت زیاد باشد و روش‌های معمولی درمان ریشه هم پاسخگو نباشد 2 درمان جایگزین برای روت کانال تراپی وجود دارد. اولی جراحی ریشه دندان یا اپیکواکتومی است. در این جراحی عفونت عود شده انتهای ریشه دندان و اطراف آن برداشته می شود. درباره این جراحی به صورت مفصل در صفحه “0 تا 100 اپیکواکتومی” توضیحاتی ارائه داده ایم در صورت تمایل به آن صفحه مراجعه بفرمایید.

عصب کشی دندان یا درمان ریشه چیست؟ (همراه با فیلم و عکس)

همچنین در مواردی ممکن است درمان ریشه و حتی جراحی اپیکواکتومی پاسخگو نباشد که در نهایت اقدام به کشیدن دندان می کنیم. در واقع زمانی که به هیچ روشی نتوانیم دندان را حفظ کنیم به جهت درمان اصولی عفونت و حفظ استخوان و لثه دندان را خارج می کنیم. برای آشنایی با نحوه “کشیدن دندان با جراحی و بدون جراحی” نیز روی لینک مشخص شده کلیک بفرمایید.

پاسخ به سوالات رایج درباره درمان ریشه دندان

عصب کشی دندان چقدر طول می کشد؟

برای درمان ریشه در دندان هایی که تنها یک ریشه دارند معمولا 30 تا 60 دقیقه زمان نیاز است. هرچه تعداد ریشه ها بیشتر شود قاعدتا طول درمان نیز بیشتر می شود و می تواند تا 90 دقیقه نیز ادامه داشته باشد.

آیا برای درمان ریشه، بیمار بیهوش یا بی حس می شود؟

بیشتر مردم قبل از شروع درمان بیحسی موضعی دریافت می کنند. دندانپزشک یا متخصص ترمیم ریشه، اطراف دندانی که نیاز به عصب کشی دارد را بیحس می کند و شما هیچ دردی در طول پروسه احساس نخواهید کرد. در برخی موارد نیز ممکن است علاوه بر بی حسی بیمار با حالت سدیشن به خواب می رود. (زمانی که عمل نسبتا تهاجمی باشد و یا بیمار مضطرب باشد، معمولاً چنین اقدامی صورت میگیرد) .

چرا درمان ریشه دندان خود را به سیمادنت بسپاریم؟

مراجعان زیادی به صورت روزانه برای درمان عصب کشی دندان به سیمادنت مراجعه می‌کنند. زیرا ما در تمام کلینیک‌های خود:

 • ایمن ترین روش درمان ریشه را انجام می‌دهیم
 • از حضور متخصصان دندانپزشکی باتجربه بهره می‌بریم
 • دستیاران دندانپزشکی حرفه‌ای داریم
 • محیط مطب‌های ما کاملاً مناسب حضور کودکان نیز هست
 • به نسبت هزینه‌ای که دریافت می‌کنیم خدمات با کیفیت ارائه می‌دهیم
 • به مراجعان آموزش می‌دهیم
 • همیشه در دسترس هستیم (تماس، سایت، شبکه‌های اجتماعی)
 • پاسخگوی تمام سوالات مراجعان عزیز هستیم.
 • زیر نظر مدیریت دکتر داوودیان هستیم.

دریافت مستقیم نوبت درمان ریشه

Hidden
Hidden
مراجعه به کدام کلینیک برای شما مناسب تر است :
Hidden
Hidden
آیا شما بیمار جدید هستید :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden
بهترین زمان جهت تعیین وقت مراجعه برای شما چه زمانی از روز است :
Hidden

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیما دنت
مشاوره آنلاین
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
تماس با ما
سیمادنت
دریافت نوبت
سیمادنت
هزینه دندانپزشکی